zamknij

Wiadomości

Radio ZET dotarło do projektu umowy społecznej w górnictwie

2021-04-27, Autor: tora, źródło: Radio ZET

Reporterka Radia ZET Daria Klimza dotarła do projektu umowy społecznej, który ma zostać parafowany w najbliższą środę. Dokument był negocjowany między stroną związkową i rządową od ponad 7 miesięcy.

Reklama

Dokument określa tempo likwidacji poszczególnych kopalń oraz kwestie dotowania górnictwa węgla kamiennego. Składa się z 12 stron i 7 rozdziałów. Do tego są 4 załączniki. Projekt umowy społecznej dot. wygaszania kopalń do 2049 r. Dokumenty zamieścił serwis cire.pl.

 

Umowa społeczna - wynagrodzenia górników, dopłaty do likwidowanego górnictwa

Pierwszy rozdział dotyczy mechanizmu dopłat do likwidowanej branży. Mowa w nim między innymi o pokrywaniu kosztów nadzwyczajnych jednostek objętych systemem likwidacji (tutaj między innymi zaliczane są osłony socjalne), dopłat do redukcji wydobycia, wsparcia finansowego przekazanych już do likwidacji jednostek. Uwzględnione w tym rozdziale są koszty związane z indeksacją wynagrodzeń do roku 2025, czyli podwyżek (o 3,8% w 2022, 3,5% w 2023, 3,4% w 2024, i 3,3% w 2025). Szczegółowy opis systemu wsparcia stanowi jeden z załączników.

Umowa społeczna - inwestycje w czyste technologie węglowe

Drugi rozdział umowy jest związany z minimalizacją skutków transformacji i skupia się na inwestycjach w czyste technologie węglowe. Strona rządowa zobowiązuje się do rozpoczęcia wskazanych w umowie inwestycji do połowy 2022 roku, a mają one zostać oddane do użytku do roku 2029.

Umowa społeczna - Fundusz na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska

Trzeci rozdział dotyczy powołania Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska, udziału województwa śląskiego w podziale pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, utworzenia Rady Koordynacyjnej ds. Sprawiedliwej Transformacji. I tu pojawia się także włączanie projektów do Programu dla Śląska.

Umowa społeczna - harmonogram likwidacji kopalń

W czwartym rozdziale podany jest harmonogram likwidacji kopalń należących do spółek: Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie, Węglokoksu Kraju i Lubelskiego Węgla Bogdanki. Najdłużej czynne będą kopalnie PGG ROW Ruch Jankowice i Ruch Chwałowice, oraz kopalnie Tauronu Wydobycie: Sobieski i Janina oraz kopalnia Bogdanka.

Punkt z harmonogramem zamykania kopalń brzmi:

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 16

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,radio-zet-dotarlo-do-projektu-umowy-spolecznej-w-gornictwie,wia5-3-4668-5.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Bartodziej_te 2021-04-27
  10:10:55

  58 19

  Kpina jakaś i plucie w twarz reszcie społeczeństwa co musieli sami szukać pracy ,robić kursy , przeprowadzać się żeby utrzymywać rodzinne itd. A tutaj branża która od lat jest stratna lekką ręka 120 tys na głowę.
  Czy wy sobie zdajecie sprawę ile normalny człowiek musi pracować żeby tyle zarobić?

 • ~Longina b 2021-04-27
  10:17:45

  38 25

  Święte krowy atakują.

 • ~dr_Moriarty 2021-04-27
  12:38:01

  24 14

  Na miejscu górników zastanowiłbym się dlaczego rząd zgodził się na najbardziej wydumane i absurdalne żądania typu gwarancja pracy. Widać wie, że taka umowa jest palcem na wodzie pisana i najprawdopodobniej UE ją w całości odrzuci jako niezgodny z jej przepisami gospodarczymi i zasadami wolnego rynku interwencjonizm. Rząd chyba nawet na to liczy. Poza tym PiS raczej powoli przygotowuje się do roli opozycji i wrzuca do ognia przyszłym rządzącym gorący kartofel. Górnictwu zostały jeszcze dwa lata kroplówki. Po zmianie władzy wypadki potoczą się bardzo szybko. Po pandemii nikogo nie będzie stać na miliardowe dotacje z kieszeni podatnika.

 • ~zak 2021-04-27
  13:50:33

  16 21

  Można się zastanowić, co w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat może się zdarzyć. A jeśli się okaże , że węgiel to jedyna nadzieja ludzkości ?
  Zapoznanie się z sf. też czasami jest pożyteczne , szczególnie z tymi katastroficznymi . Niedawno o pandemii były tylko książki i filmy.

 • ~artefaks 2021-04-27
  16:46:27

  20 12

  ..Zapoznanie się z sf. też czasami jest pożyteczne , szczególnie z tymi katastroficznymi . Niedawno o pandemii były tylko książki i filmy."
  @Zak. W 120 % masz rację. Wszelkie absurdy których nie mógł wymyślić Bareja. Przewidzieć Lem i Orwell jedynie słuszna opcja skutecznie wprowadza w życie. Takich idiotów nie było u władzy od czasu liberum veto kiedy to Polska utraciła niepodległość.
  ,, Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie, Nową przypowieść Polak sobie kupił, Że i przed szkodą, i po szkodzie pisowiec jest tak samo głupi."

 • ~tomek13 2021-04-28
  07:38:25

  10 3

  Z firmy w której pracuje Zwolniono kilkadziesiąt osób i nie to że źle prosperuje tak samo jak przed pandemią ale wykorzystują covida by dołożyć roboty i likwidować stanowiska bo nikt się nie odezwie a górnictwo chociaż przynosi straty górnicy dostają premię i wszystkie dodatki bo jak twierdzą sobie "wywalczyli" ale kogo kosztem nas wszystkich traktujcie wszystkich równo

 • ~tomek13 2021-04-28
  07:51:16

  11 5

  Szwagier pracuje na kopalni po nocnej zmianie nie chodzi spać bo jak się chwali śpi całą szychta oni tam na dole żyją w innym świecie komuna się skończyła w prywatnej firmie trzeba pracować od gwizdka do gwizdka

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 390