zamknij

Biznes

Jaśniejsza przyszłość Juliusza

2008-09-09, Autor: .
Prezydent Rybnika podjął decyzję o dalszych losach dawnego szpitala Juliusz.

Reklama

Prezydent proponuje, aby

kaplica św. Juliusza przeszła

pod opiekę Kościoła.

Szpitalem Juliusz od wielu lat w imieniu skarbu państwa zarządza marszałek województwa. Władze województwa próbowały już kilkakrotnie sprzedać obiekt, jednak cena ponad 9 milionów złotych okazała się zaporowa. Za tę kwotę obiektu objętego ochroną konserwatora zabytków nie chciało przejąć też miasto Rybnik.


W międzyczasie uaktywniły się organizacje społeczne, które wyraziły sprzeciw wobec sprzedaży obiektu, na terenie którego znajduje się m.in. kaplica św. Juliusza. Głos w tej sprawie zabrało m.in. Bractwo Rybniczan pod wodzą polityka PiS – Czesława Sobierajskiego (czytaj więcej) oraz Towarzystwo Miłośników Rybnika, które zorganizowało specjalną wystawę poświęconą szpitalowi (czytaj więcej).


W końcu, w sierpniu br. zarząd województwa zaproponował miastu Rybnik przejęcie szpitala w formie darowizny za przysłowiową złotówkę. Prezydent Rybnika nie mówi „nie”, ale chce przedstawić marszałkowi jeszcze inne rozwiązanie. - Po konsultacjach z kurią metropolitarną wystąpię do władz województwa z propozycją wydzielenia geodezyjnego samej kaplicy św. Juliusza i przekazania jej w użytkowanie Kościołowi. Następnie poproszę marszałka o podjęcie jeszcze jednej próby sprzedaży terenów szpitala, ale już bez kaplicy. Jeśli przetarg zbiegnie się ze sprzedażą miejskich działek obok urzędu miasta, być może zainteresowanie potencjalnych inwestorów będzie większe – mówi prezydent Adam Fudali.

 

> Zobacz zdjęcia kaplicy św. Juliusza.


W przypadku realizacji propozycji prezydenta bezpośrednią opiekę nad kaplicą sprawowaliby misjonarze z parafii Królowej Apostołów. Takie rozwiązanie satysfakcjonuje Towarzystwo Miłośników Rybnika. - Mielibyśmy gwarancję tego, że kaplica będzie „żyła” i zatrzymana zostanie postępująca degradacja obiektu – mówi Marek Wołoski – wiceprezes TMR.


Póki co, Adam Fudali nie chce zdradzić, jak zarządzany będzie „Juliusz” jeśli miasto w końcu przejmie obiekt w darowiźnie. Prezydent sceptycznie nastawiony jest do pomysłów przedstawionych przez Bractwo Rybniczan m.in. utworzenia w tym miejscu hospicjum. - Niewykluczone, że zrodzi się jeszcze zupełnie inna, nowa koncepcja zagospodarowania tego terenu. Aktualnie prowadzę rozmowy w tej sprawie – mówi tajemniczo Adam Fudali.

 

Jak do propozycji władz Rybnika ustosunkuje się marszałek województwa Bogusław Śmigielski jeszcze nie wiadomo. - O nowych pomysłach na rozwiązanie problemu szpitala Juliusz słyszymy na razie z mediów. Czekamy na pisemne informacje z Rybnika - powiedziała Aleksandra Marzyńska - rzeczniczka prasowa marszałka.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~cerberos 2008-09-09 18:23:58

  Pewnie.. Oddadza kosciołowi budynek i ziemie wokół budynku z friko a za kilka lat kościół opchnie to za konkretna kaske.. Wtedy nikt nie bedzie sie czepiał, bo kosciół moze wszystko.. Paranoja..

  0 0
 • ~didymos_1 2008-09-09 23:17:57

  I bardzo dobrze! Kaplica zostaje, super !! Wspólne wysilki nie poszly na marne. Dziekuje wszystkim, którzy uczynili tak wiele !

  0 0
 • ~tommi 2008-09-10 06:49:48

  niewiem czyja to zasługa, ale od dłuzszego czasu pouszkadzane rynny sprawiły że woda lała sie po ścianach, wczoraj zauwazylem, że naprawiono te spusty rynnowe nowymi elementami, jestem pod wrażeniem, szkoda że miasto nie widziało tego przedtem, dopiero gdy zaczoł sie szum medialny zaczęto cokolwiek robić.

  z drugiej jednak strony po publikacjach w mediach (wyłacznie takimi dysponuje) wcale nie widać żeby ktokolwiek "pocił" sie w tej sprawie. Bractwo Rybniczan pod wodzą p. Sobierajskiego oraz TMR poprosili..... zorganizowali....

  czy aż tam malo trzeba było zrobić żeby cokolwiek ruszyć zastanego od tylu lat?
  czy stalo się cos o czym niewiemy lub stało się coś w odpowiedniej chwili?

  wycieczka, wystawa i pstryk cudowne uzdrowienie nalge obiekt w światłach zainteresowań, do tej pory obiekt niszczał i za to ktoś powinien odpowiedzieć (chocby nawet sobie w duchu)

  0 0
 • ~Kaj 2008-09-10 14:58:54

  Prezydent nie może podjąć decyzji o losach Juliusza, bo nim nie zarządza. A stwierdzenie tommiego "(...)szkoda że miasto nie widziało tego przedtem(...)" jest niewłaściwe, bo to nie miasto lecz zarząd województwa śląskiego zarządza Juliuszem.

  0 0
 • ~Teddy 2008-09-12 22:14:48

  No tak. Pan prezydent znowu kombinuje jak koń pod górę co tu zrobić, żeby się nie narobić a spora kaskę zarobić - i to nie dla miasta :-((( Na miłość boską !!!!! Czy w tym mieście na wszystko trzeba patrzeć tylko przez pryzmat handlu i kokosowych zysków??? Czy w tym zapyziałym Rybniczku nie można zrobić czegoś na skalę Łódzkiej Manufaktury czy byłych poznańskich koszar - i nie chodzi o kolejne centrum handlowo - rozrywkowe tylko o odrestaurowanie zabytkowych murów i sensowną adaptację? A niech to będzie dom opieki, czy hospicjum bo ludzi starych i chorych przybywa w tym mieście. Niech to jest apartamentowiec bo nie ma w Rybniku, a nie ze znowu coś się sprzeda, coś się wyburzy bo zawadza i zrobi się kolejną biedronkę czy IKEE!!! Wyburzyć byłe pogotowie i dobudować w stylu zabytkowych budynków coś w w to miejsce. Niech WRESZCIE w tym mieście powstanie coś architektonicznie pięknego a nie SAME BUNKRY (czyt. FOCUS) czy blaszaki!!! Dla zainteresowanych podaję adres z fotkami Manufaktury- http://altacarya.com/manufaktura-lodz.html I prośba do Redakcji - przedstawcie na swoich stronach kilka takich przepięknych architektonicznie projektów, pokażcie rybniczanom jak można odrestaurować zabytki, znajdźcie materiały i felietony na ten temat, przyłączcie się do kampanii ratowania zabytków Rybnika, bo na pewno gro mieszkańców nawet nie wie ze takie cuda w Polsce istnieją i że coraz więcej zabytków się RATUJE a NIE RUJNUJE. Nie ograniczajcie się tylko do moderowania, ale i do KREOWANIA!

  0 0
 • ~Teddy 2008-09-12 23:23:42

  Żeby nie być gołosłownym do wspomnianych w poprzednim poscie byłych Wojskowych Koszar w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej i ich odrestaurowania oraz zagospodarowania zapraszam na stronę http://fmix.pl/album/4365/1/poznan-2008.html Jak widać, mimo że stare i może nie potrzebne to jednak można z zabytku zrobić coś pięknego i PRZEDE WSZYSTKIM zrobić to w PIĘKNYM STYLU !!! I niech mi ktoś z ręką na sercu powie, ze po obejrzeniu Łódzkiej Manufaktury czy Poznańskich Koszar nie chciałby mieć namiastki takiego czegoś w Rybniku???? Niech mi ktoś przedstawi taki projekt zagospodarowania "Juliusza" i niech go zacznie realizować do ja będę się co miesiąc dorzucał do zbiórki finansów na ten cel bo CHCĘ MIEĆ W MOIM MIEŚCIE COŚ PIĘKNEGO, Z CZEGO BĘDĘ DUMNY, a nie coś co mnie ciągle straszy witrynami kolejnego "szmaterlandu" !!! I niech wreszcie dotrze do władz tego miasta, ze pełnią SŁUŻBĘ dla mieszkańców tego miasta, a nie wyłącznie dla swoich intratnych interesów !!!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 3719