II liga: lider AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice przerwał znakomitą serię MKKS-u Rybnik

2023-03-26, Autor:

W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej II ligi koszykarze MKKS-u Rybnik stoczyli zacięty bój z niepokonanym w tym sezonie AZS-em AWF Mickiewicz Romus Katowice.

W ramach 29. kolejki II ligi do Rybnika zawitała najlepsza w tej chwili drużyna w Polsce, jeżeli chodzi o rozgrywki na tym poziomie. AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice wygrał w tym sezonie wszystkie spotkania. MKKS z kolei miał na swoim koncie znakomitą serię 11 zwycięstw z rzędu.

Zapowiadało się znakomite widowisko i rzeczywiście takie było. O jego losach w dużej mierze zadecydowały pierwsze minuty, w których katowiczanie objęli prowadzenie 9:0. MKKS przegrał pierwszą kwartę 16:26 i cały mecz musiał gonić wynik. Druga partia była już lepsza w wykonaniu rybniczan, ale też górą byli przyjezdni. Po pierwszej połowie wynik brzmiał 38:52.

Po zmianie stron MKKS poprawił grę w obronie. Od tego momentu stracił tylko 28 punktów. W końcówce mógł zbliżyć się do rywala, ale pech chciał, że nie wpadły dwa kluczowe rzuty za 3 punkty. Pomimo zwycięstwa w dwóch ostatnich kwartach (14:12, 20:16) rybniczanom nie udało się wygrać całego spotkania. Mecz zakończył się tryumfem AZS-u 80:72.

Była walka, poza pierwszymi minutami, kiedy przestraszyliśmy się trochę rywali i jego bilansu. Zaczęliśmy od 0:9, a przegraliśmy 8 punktami. Widać zatem, że ten początek mocno zaważył na spotkaniu. Wielki szacunek dla drużyny za drugą połowę, w której wygraliśmy obie kwarty. Katowice rzuciły nam wtedy tylko 28 punktów. To duża zasługa naszej obrony – mówił po meczu trener Jakub Krakowczyk.

Za mecz z liderem należy się pochwała dla całej drużyny MKKS-u. Każdy wykonał olbrzymią pracę. Statystycznie najlepiej wypadli Kacper Wydra (12 punktów, 12 asyst i 9 zbiórek), Marcin Kosiorowski (24 punkty i 6 zbiórek), Adam Anduła (15 punktów i 14 zbiórek) i Piotr Kawczyński (10 punktów i 7 zbiórek). Ważne punkty dołożyli Igor Lewandowski (7 punktów) i Szymon Kukuczka (4 punkty).

Było to dobre spotkanie. Mogę przegrać każdy mecz, ale z taką walką i z taką drużyną to nie jest wstyd. Jestem dumny z chłopaków. Pokazaliśmy w rundzie rewanżowej, że możemy postawić się każdemu. Nie mamy czego się wstydzić. Dziś przegraliśmy z drużyną, która w tym sezonie nie doznała jeszcze porażki. Nie ustrzegliśmy się błędów, co wykorzystali goście. Mieli oni przewagę w rzutach z dystansu, byli dziś dobrze dysponowani – skomentował Kacper Wydra.

Katowiczanie przerwali znakomitą serię 11 meczów bez porażki MKKS-u.

Wszystko ma swój koniec. Chcemy otworzyć kolejną serię. To było fajne doświadczenie przed play-offami. Ten mecz miał nas zahartować przed tym, co nas czeka. Nie boimy się nikogo. Mamy swoje sposoby, umiejętności i serce do gry – dodał Jakub Krakowczyk.

Przed jego zawodnikami ostatni mecz sezonu regularnego, który rozegrają na wyjeździe z Cracovią (2 kwietnia). W tabeli w tej chwili nic nie jest oczywiste, a na miejscach od 2 do 7 panuje olbrzymi ścisk. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to ten, w którym mecz z Cracovią zdecyduje, kto zajmie piąte, a kto siódme miejsce po sezonie zasadniczym.

Już dziś wiemy, że pierwszy mecz fazy play-off we własnej hali rybniczanie rozegrają najprawdopodobniej w środę 5 kwietnia o godzinie 18:30.

MKKS Rybnik – AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice 72:80 (16:26, 22:26, 14:12, 20:16)

MKKS Rybnik: Majewski Miłosz; Kołowrot Sebastian 0 pkt; Kosiorowski Marcin 24 pkt, 6zb; Kawczyński Piotr 10 pkt, 7 zb; Anduła Adam 15 pkt, 14 zb; Wydra Kacper 12 pkt, 12 as, 9 zb; Kukuczka Szymon 4 pkt; Lewandowski Igor 7 pkt; Szybiński Kacper; Androsz Mikołaj; Ścieszka Adrian 0 pkt; Rakszawa Karol