Takie zabiegi dotąd wykonywano w dużych ośrodkach medycznych. Dotąd, ponieważ od dzisiaj w rybnickim szpitalu uruchomiona została pracownia elektrostymulacji i leczenia zaburzeń elektrycznych serca. Dzisiaj też został przeprowadzony pierwszy zabieg ablacji migotania przedsionków. Pacjentem jest pracownik kopalni, który ze względu na problemy zdrowotne nie dostał kwalifikacji do pracy.
To kolejny akcent szpitala położony w leczeniu problemów kardiologicznych. Na początku tego roku powstała poradnia kardiologiczna, teraz lecznica otwiera pracownię elektrostymulacji i leczenia zaburzeń elektrycznych serca. Jej kierownikiem został dr Marcin Osuch.
Jesteśmy w tym momencie jedną z nielicznych pracowni na terenie województwa. Możemy powiedzieć, że w kardiologii osiągnęliśmy coś wielkiego, coś nowego. To kolejne kroki milowe w kardiologii rybnickiej. Skorzysta na tym przede wszystkim ludzie z Rybnika i regionu. To, co było dostępne w dużych klinikach, będzie dostępne na miejscu. Pacjenci nie będą musieli czekać miesiącami na zabieg – mówi Marcin Osuch.
Początkowo zabiegi mają być wykonywane w sesjach dwutygodniowych. Docelowo – raz w tygodniu. Podczas jednej sesji zespół lekarzy będzie mógł wykonać 8-10 zabiegów ablacji migotania przedsionków serca (arytmia).
Pierwszy zabieg miał miejsce już dzisiaj.
Pacjentem jest mieszkaniec Rybnika, pracownik kopalni. Mężczyzna nie dostał kwalifikacji do pracy w kopalni, z powodu tejże choroby. Jedynym sposobem leczenia jest ablacja migotania przedsionków, która pozwoli mu odzyskać kwalifikacje. Pan był cierpliwy, dzisiaj zaprosiliśmy go na zabieg – wyjaśnia zastępca dyrektora ds. lecznictwa – Janusz Kowalski.
Migotanie przedsionków serca to poważna choroba. Janusz Kowalski w opisowy sposób przedstawia problem.
W sercu jest „lampa”, a prąd płynie z punktu do punktu. Jak prąd przepłynie, mięśnie się kurczą. U pacjentów z zaburzeniami przewodnictwa są miejsca, gdzie ten tyrystor przeszkadza i zaczyna mrugać. Zabieg polega na tym, że tam, gdzie mruga, trzeba miejsce uszkodzić w planowy sposób, by nie było problemu w przepływie sygnału elektrycznego – wyjaśnia.
Nieleczone migotanie przedsionków powoduje pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, a nawet większe ryzyko udaru mózgu i śmierć.
Operator-kardiolog Mateusz Witek zaznacza, że cała procedura leczenia arytmii jest mało inwazyjna.
Nie ma cięć. Wchodzimy w okolicach pachwin trzema nakłuciami żył. Hospitalizacja to okres około 2 dni – przyjęcie, w tym samym dniu zabieg i na następny dzień – wypis do domu. Będziemy zaczynali leczenie od metody krioablacji, zajmiemy się prostymi arytmiami, częstoskurczami węzłowymi i tzw. WPW (Zespół Wolffa-Parkinsona-White’a). W przyszłości pojawią się zabiegi bardziej skomplikowane, pozwalające mapować serce od środka – mówi Mateusz Witek.
Do leczenia szpitalnego będzie kwalifikować lekarz kardiolog. Marcin Osuch zaznacza, że ablacja to nie antidotum na wszystko.
Pacjenci nie mogą zignorować chorób towarzyszących – cukrzycy czy nadciśnienia. Muszą dbać o aktywność fizyczna. Aby metoda była skuteczna, trzeba dołożyć coś od siebie – zaznacza.
Jak oceniacie krok, który wykonał rybnicki szpital?
Tagi: pracownia elektrostymulacji i leczenia zaburzeń elektrycznych serca, zabieg ablacji migotania przedsionków Rybnik, szpital Rybnik, kardiologia Rybnik, Marcin Osuch, Janusz Kowalski, Mateusz Witek
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25433Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25131Brat pobił swoją siostrę, kobieta zmarła. Mężczyźnie grozi nawet dożywocie
21595Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
20970Prosto przez rondo i w płot. Młody kierowca zrobił zamieszanie na obwiedni (wideo)
15657Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+239 / -23Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+194 / -34Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+148 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+307 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
20Akcja #STOPLidl w Rybniku. "Nie pozwolimy na zniszczenie świętego miejsca" (zdjęcia)
20Grzegorz J.: "komuś zależy na zniszczeniu mojej osoby". Ruszyło postępowanie odwoławcze byłego posła PiS
18Poseł, były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś znacznie przekroczył prędkość. Został zatrzymany do kontroli
18Szpital w Żorach zamyka porodówkę i nie tylko! Przyszłe mamy będą jeździły m.in. do Rybnika
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Franciszka Tania 2022-11-24
17:35:56
Słyszałam że jest to bolesny zabieg.Czy to prawda?????????
~hub381 2022-11-24
18:05:31
Wreszcie i w Rybniku leczą serca...