zamknij

Wiadomości

Fiasko rozmów w PGG. Związkowcy zablokują wysyłkę węgla we wszystkich kopalniach

2021-12-29, Autor: bf, ww

Fiaskiem zakończyły się prowadzone 28 grudnia rozmowy w Polskiej Grupie Górniczej między stroną związkową a odpowiedzialnym za górnictwo wiceministrem aktywów państwowych - Piotrem Pyzikiem. Dzisiaj związkowcy zapowiedzieli, że we wszystkich kopalniach należących do PGG będzie zablokowana wysyłka węgla.

Reklama

Po kolejnej rundzie rozmów wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik powiedział:

Negocjacje nie zakończyły się tak, jak obie strony by sobie chciały życzyć, ale negocjacje trwają. Dla mnie — i to przedstawiłem stronie społecznej — najważniejszą kwestią jest dokończenie procesu legislacyjnego w parlamencie, czyli przejście ustawy przez Senat, a następnie zaakceptowanie przez Sejm.

Rozczarowani przebiegiem rozmów są związkowcy.

Żarty się skończyły. Pan minister przyjechał z niczym. Przyjechał pogadać i przekonywać, że oni mają problemy. To są ich problemy, bo to nie my spóźniliśmy się z ustawą, nie my spóźniliśmy się z prenotyfikacją umowy społecznej – powiedział po zakończeniu spotkania w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” i szef związku w PGG.

Związki zawodowe działające w największej polskiej spółce węglowej domagają się rekompensaty pieniężnej za przepracowane weekendy lub wypłaty jednorazowego świadczenia dla załogi.

Od września, gdy zaczęliśmy pracować w soboty i niedziele, informowaliśmy zarząd, że fundusze się wyczerpują – powiedział Bogusław Hutek.

W rozmowie z dziennikarzami odniósł się również do tego, że PGG sprzedaje obecnie węgiel spółkom energetycznym znacznie poniżej jego wartości rynkowej, co pogłębia kłopoty finansowe spółki.

Dzisiaj sprzedajemy węgiel po kosztach, chociaż ceny są wysokie na rynku. Nie ma dla tego wytłumaczenia. Oni nas słuchają, ale nas nie słyszą i nie rozumieją – podkreślił przewodniczący.

We wtorek wszystkie organizacje związkowe zwróciły się do Zarządu PGG z wnioskiem o udostępnienie list pracowników, by przeprowadzić referendum strajkowe.

Jak natomiast informuje dzisiaj (29 grudnia) portal branżowy nettg.pl, związkowcy zdecydowali, co będzie się działo od stycznia 2022 roku.

Sztab podjął decyzję, że po Nowym Roku podejmiemy czynną akcję protestacyjno-strajkową polegającą m.in. na blokowaniu wysyłki węgla. Będą także inne działania. Prawdopodobnie zostanie przeprowadzone referendum strajkowe wśród załóg – poinformował po posiedzeniu sztabu protestacyjno-strajkowego Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności i lider związku w Polskiej Grupie Górniczej.

Jak czytamy w nettg.pl, blokady mają rozpocząć się 4 stycznia o tej samej porze we wszystkich kopalniach PGG.

Akcja ma potrwać 48 godzin. Kolejnym etapem mają być mediacje. Jak podali związkowcy, mediator już został wybrany. Gdy rozmowy z jego udziałem nie przyniosą efektu, w kopalniach zostanie przeprowadzone referendum strajkowe – dowiadujemy się.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~romcost 2021-12-29
  15:44:49

  Niech blokują, mam nadzieję, że odbiorcy skorzystają z zapisów umów i zastosują wszelkie możliwe kary za nie wywiązanie się z kontraktów. To jest straszne co za roszczeniowa i pazerna grupa społeczna. To wszystko powinno się zagonić na dół i betonem zalać. Jak podpisywali kontrakty długoterminowe z odbiorcami w cenie wyższej niż rynkowa to było dobrze ? Teraz, jak ceny na rynkach światowych wzrosły to im się przecież należy ...
  Ja pip pip....

 • ~ 2021-12-29
  15:54:20

  Skoro zwykły mieszkaniec śląska nie może kupić na kopalni parę ton węgla jak normalny człowiek na gospodarstwo to po cholerę utrzymywać tych szkodników na garnuszku państwa zamykać lub prywatyzować

 • ~Kśek 2021-12-29
  16:01:22

  Pies was drapał, już płynie/jedzie tańszy węgiel z Chin i Rosji. Róbcie tak dalej a obudzicie się z ręką w nocniku.

 • ~norton 2021-12-29
  16:03:05

  W ramach protestu proponuję by wszyscy górnicy i ich rodziny przez 2 dni nie korzystali z prądu i ogrzewania w domach.

 • ~trewq92 2021-12-29
  18:51:14

  93 13

  No i git - niech blokują. Podwyżki w firmie generującej co roku miliardy straty - możliwe tylko w PL. Kupić tańszy ruski, australijski lub chiński, zlikwidować socjalny skansen zwany PGG demolujący ludziom domy, a krety do uczciwej roboty na zasadach rynkowych. Podobno komuna się skończyła.

 • ~kzszonrzdzrzeczny 2021-12-29
  22:05:22

  35 8

  No i myk cyk tryk tak gurniki zapewnili nam blackout na zime. Pozdrawiam! Bez pradu bedzie super! Jak na kopallni!

 • ~gadzeto 2021-12-30
  07:54:13

  38 3

  Kto im każe robić,soboty, niedzielę? Jak nie pasuje to nie robić albo się zwolnić.Nic na siłę,innej pracy jest pod dostatkiem.

 • ~rosthost1 2021-12-30
  12:49:16

  17 1

  Gosh jakby tak zamknąć na stałe te PGG ile pieniędzy będzie w budżecie dla zwykłych PRACYJACYCH ludzi. Jakieś 4mld zł na rok. To i Rybnik skorzysta.

 • ~hardmark 2021-12-30
  22:12:51

  10 2

  Rekompensaty za pracę w soboty i w niedziele? Od tego jest PIP. Jeżeli mi firma nie zapłaci za sobotę czy niedzielę to od tego momentu kierownik nie ma po co dzwonić w sprawie zatrudnienia ponad normę. Chyba ,że górnicy chcą powrotu książeczek "G" i za soboty i niedziele 300%? Protest przeciwko komu? Rządowi ,na który górnicy głosowali? Jak sobie przypomnę "PiS jest najlepszy" to mnie trzęsie. Mieszkańcom? Blokada wyjeżdżających pociągów? Kolejny gwóźdź do trumny PGG. Jeżeli odbiorcy (elektrownie, elektrociepłownie) nie dostaną węgla od PGG to wezmą od innego dostawcy(polskiego lub zagranicznego) a PGG zapłaci kary. Znowu będzie mniej kasy na wypłaty. Ponieważ trochę znam ten temat to pociągi wyjeżdżające z #jankowice #chwałowice jadą w Polskę a nie do Rybnika czy Jastrzębia. Więc zmarzną i bez prądu będą mieszkańcy spoza Śląska. Do EL Rybnik większość węgla jedzie w ciężarówkach (ekologia) lub z kopalń JSW.
  Pamiętam jak przyjęto do ,jeszcze wtedy, Kompani Węglowej człowieka ,który miał wyprowadzić kopalnie na prostą. I co? Po dwóch miesiącach został odwołany na wniosek ........uwaga....... związków zawodowych. A miał chłop za sobą odbudowę i postawienie na nogi innej spółki górniczej, która do dziś działa i ma się dobrze. Raczej o strajkach tam nie słychać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 356