zamknij

Wiadomości

Droga Racibórz-Pszczyna w Rybniku otwarta! (wideo)

2020-04-10, Autor: 

Nareszcie! Rybnicki odcinek drogi regionalnej Racibórz-Pszczyna zostanie dzisiaj (10 kwietnia) o godzinie 12.00 otwarty dla ruchu. Od teraz każdy może przejechać się po największej inwestycji w dziejach Rybnika.

Reklama

Droga Racibórz-Pszczyna otwarta!

Przypomnijmy, budowa rybnickiego odcinka Drogi Regionalnej Racibórz-Pszczyna ruszyła w kwietniu 2017 roku, choć jej ślad można znaleźć już na mapach w latach 70. ubiegłego wieku. Projektowanie, liczne konsultacje, zabieganie o dofinansowanie, wreszcie sama budowa – ten wieloletni proces inwestycyjny zaowocował wreszcie finałem, w postaci przeszło 10-kilometrowej, obwodnicy Rybnika. Obwodnicy, którą przy prędkości 100 km na godzinę, sprawnie przemieścimy się na przeciwległy kraniec miasta – od drogi krajowej 78, aż po autostradę A1.

- Trochę szkoda, że otwarcie tej najważniejszej w historii rozwoju Rybnika drogi, wypadło w czasie, w którym ze względu na obowiązujące ograniczenia epidemiczne, nie za bardzo mamy okazję by z niej korzystać. Nie zmienia to jednak faktu, że to niezwykle ważny, długo oczekiwany dzień dla naszego miasta. Ta droga nie tylko na stałe zmienia krajobraz południowej części Rybnika, ale co ważniejsze – staje się osią jego dalszego rozwoju, naszym oknem na świat – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

– Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowani byli w proces powstawania tej inwestycji, wszystkim, których wiara i determinacja doprowadziły do tego, że to co przez lata wydawało się mrzonką, mogło dziś stać się faktem. Pozostaje mi dodać: szerokiej drogi!

Rybnicka obwodnica w liczbach

Przypomnijmy – największa w historii Rybnika inwestycja drogowa obejmuje:
· 10,2 km trasy dwujezdniowej
· 860 m Drogi Śródmiejskiej
· 13 obiektów inżynieryjnych (11 wiaduktów i 2 mosty)
· 5 bezkolizyjnych węzłów drogowych
· liczne ekrany akustyczne, zbiorniki retencyjne, sieć kanalizacji deszczowej, przepusty i przejścia dla zwierząt.

Łączna wartość projektu to 433.700.000 zł, ale aż 289.989.933 zł z tej kwoty to najwyższe w historii miasta dofinansowanie z funduszy europejskich.
Przez ostatnie miesiące, w których prace budowlane były już zakończone, a procedury odbiorowe wciąż się toczyły, nowa droga kusiła wielu rybniczan, którzy pozwali sobie na spacery czy rowerowe wycieczki. Od teraz nie ma już takiej możliwości:

- Formalne otwarcie Drogi Regionalnej oznacza, że odtąd pojadą nią wyłącznie samochody. Na drodze nie może się odbywać ani ruch pieszych ani rowerzystów – przypomina Jacek Hawel, naczelnik Wydziału Dróg UM.

Mieli pojechać nią rowerzyści, ale...

- Był plan otwarcia tej trasy na jeden dzień dla uprawiających sporty, typu bieganie, rolkarstwo czy kolarstwo. Mieliśmy się przed oddaniem jej do użytkowania do ruchu kołowego spotkać i przez jeden dzień korzystać z niej w inny sposób niż tylko jadąc samochodem. Niestety epidemia stanęła na przeszkodzie do realizacji tego pomysłu – żałuje prezydent Kuczera.

 

– Tymczasem wszystkim pieszym, rowerzystom i rolkarzom powiem na pocieszenie, że po pierwsze trasa dla was jest wzdłuż wybudowanej trasy Śródmiejskiej, a po drugie jesteśmy w trakcie projektowania dalszej trasy bulwarów na Nacyną w kierunku południowych dzielnic miasta – zapowiada prezydent.

Inwestycję realizowało wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia.

Oceń publikację: + 1 + 120 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~ufo23 2020-04-10
  12:25:15

  71 27

  byłbym ostrożny w określeniu "największej inwestycji w dziejach Rybnika", bo to określenie bliskie - "najważniejsza inwestycja w dziejach Rybnika", a w dziejach Rybnika były ważniejsze dla ludzi i rozwoju iwestycje, które działają po dziś dzień

 • ~ 2020-04-10
  12:30:23

  Braw PIS. Kto wybudował tą drogę - PO czy PIS? Przypominam, że droga ta była już projektowana od niepamiętnych czasów od Księcia Mieszka Pierwszego, itd., potem przez ś.p. Fudalego. Potem nastało 8 lat nie rządów PO, w którym nic się nie działo. Kto zaprzeczy? Bo "piniendzy ni ma i nie bendzie". Ważniejsze były drogi z Niemiec na wschód. Dopiero jak w 2015 roku nastał PIS, w 2016 r. rząd PIS poparł wnioski regionalne i dopiero wtedy UE przyznała prawie 69% dofinansowania. W 2017 r. za rządu PIS przeprowadzono sprawnie przetarg i podpisano umowę z polską firmą, nie z żadnymi Włochami. Do końca r. 2019 za rządów PIS z niewielkim opóźnieniem, czyli do teraz budowę sprawnie zakończono. Pytam jeszcze raz. Za czyich rządów wybudowano tą drogę? Kto jest przy władzy 2015-2020 r. Jeżeli ktoś minusuje, tzn. nie rozumie napisanego tekstu.

 • ~Olafik 2020-04-10
  12:40:11

  rekin59
  Pisowskie dzbany nie mają nic wspólnego z budową tej drogi.

 • ~Gruby21 2020-04-10
  12:42:03

  40 61

  Pienkna. Ze wzruszenia się popłakałem.. wraz z tą drogą skończyły się jakiekolwiek inwestycje dla mieszkańców w tym mieście. Lepszego toru wyścigowego nie mamy w promieniu 100 km. ;)

 • ~Arteks 2020-04-10
  12:44:33

  @rekin59 - takie rzeczy to sobie możesz pociskać w TVP w ramach jakieś współczesnej kroniki propagandowej. Rybnik niczego nie zawdzięcza PiSowi, a wszystkie decyzje związane czy to z budową nowych państwowych instytucji (Sąd Okręgowy czy WORD) czy też remontem innych (linie kolejowe, drogi, komenda policji) - zapadły w czasach kiedy rządziła PO. Droga P-R była planowana w czasach Fudalego - ale tylko w sferze marzeń. To ekipa Kuczery skonstruowała budżet przedsięwzięcia wraz z poparciem takich platformersów jak Krząkała, Wolnik, Zdziebło czy Saługa. PiS nawet nie mogło znaleźć kilku milionów złotych na budowę sali koncertowej z budżetu państwa. Posłowie PiS powinni się rumienić ze wstydu bo ich dokonania inwestycyjne dla Rybnika NIE ISTNIEJĄ!

 • ~Jacek Kamiński 2020-04-10
  13:01:17

  74 34

  do rekin 59:
  Widać że do dziś nic nie rozumiałem. Dobrze, że uświadomiłeś mnie, iż w Rybniku rządzi PIS. Wielka ulga!
  P.S. Pisanie peanów na rzecz tej partii w aspekcie inwestycji to kpina, prawda? Skoro za ich rządów inwestycje w kraju są NAJNIŻSZE od 2 dekad. a w nich prywatne od trzech, to sobie jaja robisz, prawda?

 • ~Szpon 2020-04-10
  13:07:53

  PIS bardzo dużo inwestuje, nie było do tej pory takiej partii, która by tak dużo inwestowała... w swoje kieszenie.

 • ~master4k 2020-04-10
  13:16:12

  57 13

  @ rekin59

  "Przypominam, że droga ta była już projektowana od niepamiętnych czasów od Księcia Mieszka Pierwszego".

  No podobno. Bizantyjski kronikarz Rekinus Bullshitus podaje, że Mieszko wręcz się nocami zadręczał, czy nową drogę zrobić betonową, czy może lepiej lać asfalt. Nie był też podobno pewien, czy jednopasmowa droga wystarczy i czy ograniczenia prędkości 70km/h dla wozów drabiniastych będą adekwatne (szkody górnicze). A fakt, że Mieszko Pierwszy zmarł 25 maja 992, zaś Racibórz prawa miejskie otrzymał w 1217 roku, a Żory 1272 roku nie ma tu najmniejszego znaczenia. Tak wielkim był wizjonerem.

 • ~r1 2020-04-10
  13:17:30

  60 10

  O kurde, ~ Arteks chyba po raz pierwszy od niepamiętnych czasów będzie miał dodatni współczynnik +/- !! Gratulacje :D

 • ~auralfloat 2020-04-10
  13:33:59

  46 30

  Już dziś jechałem fragmentem, ale nie zwróciłem uwagi, bo zajęty byłem pisaniem sms, hahaha. A na poważnie to fajnie, że wreszcie otwarta, mam nadzieję, że będzie jak najdłużej w takim stanie, mimo szkód górniczych. Prezydent Kuczera to jednak potrafi coś wyprodukować.

 • ~rzyt 2020-04-10
  13:38:06

  46 8

  Licytacja na zasługi czyli politykierstwo w najgorszym wydaniu. Każdy wymieniony i nie wymieniony przez Arteksa za swoją robotę dostał zapłacone i robił to co do niego należało.
  @Arteks, masz bardzo bliski kontakt z Wonikiem, a on na pewno pamięta jak rodził się ten pomysł, kiedy wice prezydentem był śp. Romuald Niewelt. Ja pamiętam Wolnika z tamtych czasów jako bardzo sprawnego urzędnika i nie przypuszczam, że on nie pamięta tamtych czasów.;))
  Wszystkim tym, którzy grzeją się sukcesem 10 km drogi mogę przypomnieć, że dużo mniejszych spraw nie udało się w tym czasie załatwić. W dobrym stylu obecnych rządzących przebiega deindustrializacja miasta...i nie jest tu winą tylko koronavirus.

  Pozdrawiam

  P.S. Droga jest potrzebna i się na pewno bardzo przyda. Dzięki

 • ~MaciejK 2020-04-10
  13:39:43

  9 5

  O super, chyba się skuszę:)

 • ~Arteks 2020-04-10
  14:06:49

  42 22

  @rzyt - ja jestem patriotą lokalnym i wierz mi, że doceniłbym każdego polityka bez względu na opcję - który robi coś z korzyścią dla naszego miasta. Niestety w przypadku PiS - owszem, są regiony czy miasta które czerpią pełnymi garściami z PiSowskiej hojności - szczególnie na Podlasiu czy Podkarpaciu albo słynnym już Radomiu. Niestety Rybnik tego szczęścia nie ma, a politycy PiS wybrani z naszego okręgu - albo są zainteresowani tylko swoimi miastami (jak np. Matusiak czy Woś) albo zorientowani wyłącznie na... bycie maszynkami do głosowania. Nasze miasto z PiS nic nie ma, nie ma nawet zapowiedzi inwestycyjnych lub zrealizowanie tego co obiecywano (np. sala koncertowa z funduszy Ministerstwa Kultury). Całe szczęście, że samo miasto inwestuje cały czas - ale przecież takie wielkie inwestycje jak obwodnice powinny być realizowane z budżetu państwa i EU, a nie miasta i EU. Dlaczego żaden poseł PiS nie angażuje się aby II etap obwodnicy był realizowany z funduszy unijnych? Czemu żaden poseł nie angażuje się w to aby np. kolej do Jastrzębia odtworzyć łącząc je z Rybnikiem przy okazji doprowadzając ten środek transportu dla mieszkańców Chwałowic czy Boguszowic? Gdzie jakieś inwestycje w placówki kulturalne dla Rybnika, gdzie jakieś inwestycje w służbę zdrowia, urzędy czy szkolnictwo wyższe, dworce kolejowe co przecież jest domeną rządu? Sam zobacz - NIC. Wszystkie obiekty państwowe w Rybniku powstały albo w czasach Niemców, albo II RP albo... kiedy rządziła lewica czy PO.

 • ~ 2020-04-10
  14:30:47

  33 42

  @Arteks - rząd ma o wszystko w Rybniku dbać i budować ? to po co nam samorząd ? Jeśli porządku z reklamami nie można zrobić(a obiecywano) to tu ,mówić o jakiś powazniejszych inwestycjach . PO w mieście rządzi , a PIS za wszystko odpowiada , żarty.

 • ~corona 2020-04-10
  14:47:30

  1 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Maksymilian Popeć 2020-04-10
  15:00:34

  22 35

  Najbardziej nieprzemyślana i dewastacyjna inwestycja na terenie Rybnika. A dalsza droga rowerowa pod torowiskiem to pewnie za sto lat.

 • ~Fiodore 2020-04-10
  15:20:59

  26 22

  auralfloat - Kuczera potrafi coś zbudować? A racja, ścieżkę rowerową :D Nawet teraz chcieli na siłę wcześniej otworzyć drogę dla rowerzystów, ale #zostawdomu więc nie wypadało robić takiego otwarcia, wystarczy że w Wawce śmieją się z prezydenta :D

 • ~PewienRybniczanin 2020-04-10
  15:34:33

  8 17

  No to wreszcie będzie gdzie po blisku użyć 400 koni mechanicznych :)

 • ~Arteks 2020-04-10
  15:37:30

  28 17

  @fiodore - jednak umie i to naprawdę trudne inwestycje, jak się tak popatrzy np. na te węzły, wiadukty czy szczególnie estakadę to jest co podziwiać. Szacun budzi również finansowy masterplan dla tej inwestycji. Są włodarze miast którzy polegli na... remoncie małych wiadukcików. Przykładowo dzielna Hetmanowa z Jastrzębia walczy już od 3 lat ze zdobyciem środków na remont wiaduktu na... głównej ulicy miasta (ulica w tym miejscu jest zwężona od 3 lat!). Faktycznie tak dużej i trudnej inwestycji infrastrukturalnych nie było w Rybniku chyba od czasu budowy elektrowni.

 • ~Arteks 2020-04-10
  15:56:38

  25 19

  @PewienRybniczanin - tak to prawda. To może być fajna droga dla wariatów drogowych, testerów prędkości oraz "szybkich i martwych" -ale mam nadzieję, że właśnie tam dobrą pracę będą wykonywać kupione niedawno nieoznakowane policyjne Hyundaie. Przydają się tam bardzo. ;)

 • ~Fischer 2020-04-10
  16:35:01

  19 1

  Posiadacze pojazdów z mocnymi i głośnymi silnikami już są na miejscu od kilku godzin. Kiedy im przejdzie? Ekrany nic nie dają.

 • ~ 2020-04-10
  16:42:54

  14 11

  Naprawdę kronika PRLu a co dopiero redakcje TVP czy nawet TVNu nie dały by rady w tak rozentuzjazmowany i propagandowy sposób przedstawić zasług i dokonań z wybudowania kilku km ulicy, jak zrobił to Arteks.
  Fajnie, że jest dodatkowy fragment drogi, ciekawe czy ograniczenie prędkości będzie do 50km/ h? Przydałaby się też mapka miejsc w których są zjazdy z ulicy.

 • ~Jarosław Mazelanik 2020-04-10
  16:51:58

  14 18

  zak jak Ci przeszkadzają reklamy to niech twoi idole pisiory
  zlikwiduje plakaty wyborcze bo nie potrafią tego zrobić od wyborów

 • ~ 2020-04-10
  17:23:22

  13 10

  ~Arteks 2020-04-10 14:06:49
  (...)Niestety w przypadku PiS - owszem, są regiony czy miasta które czerpią pełnymi garściami z PiSowskiej hojności - szczególnie na Podlasiu czy Podkarpaciu albo słynnym już Radomiu. Niestety Rybnik tego szczęścia nie ma, a politycy PiS wybrani z naszego okręgu - albo są zainteresowani tylko swoimi miastami (jak np. Matusiak czy Woś) albo zorientowani wyłącznie na... bycie maszynkami do głosowania(...)
  Rybniczanie wyraźnie pokazali przy urnach , że z PiSem im nie po drodze, dlatego nie jest niczym dziwnym, że rządzący dbaja o przede wszystkim o interesy swych wyborców, a nie tych, którzy wybrali ich przeciwników, dlatego mądrościa jest nie uleganie emocjom, tylko chłodna kalkulacja w wyborach, bo jak pokazuje życie, nieraz można nia więcej ugrać dla siebie ( w tym przypadku miasta), niż kierując się tylko przekonaniami i emocjami

 • ~ 2020-04-10
  17:27:58

  16 2

  przy okazji duma Rybnika - autostradowy węzeł "Rybnik" o nazwę którego toczono wojnę przed laty (kto pamięta pierwszą nazwę "węzeł
  Bełk"? ) straci zupełnie na znaczeniu, bo jedyny sensowny dojazd z autostrady do Rybnika ( i to nawet przed oddaniem tej drogi), wiedzie z żorskiego węzła "Rowień" :)

 • ~rzyt 2020-04-10
  18:27:23

  14 4

  @Arteks, jak już tak wszystkich doceniasz to dlaczego pomijasz np. mnie, który płaci od 1983 roku podatki w Rybniku, zatrudnia Rybniczan i prowadzi biznes generujący w 96% przychody spoza miasta.;)))
  Ty wymieniłeś tylko takich co żyją z budżetu tworzonego przez takich jak ja i moja firma. Chyba mi nie powiesz, że największym płatnikiem podatków w mieście jest UM chociaż z jednostkami podległymi może być największym pracodawcą. Tylko struktura przychodów miasta to nie produkcja a daniny od mieszkańców. Ale drogę trzeba będzie utrzymać na co muszą znaleść się pieniądze, o które będzie coraz trudniej. Ale ja mam pomysł co można zrobić; sprzedamy wodociągi w pierwszej kolejności, potem MOSiR/Kamienia już nie ma, ale ma być 20k/miesiąc od spółki celowo powstałej pod tą dzierżawę?/, potem jest jeszcze Hossa, czyli arboretum polityczne, ... A posłowie czy to z PO, czy z PIS, a ostatnio Wiosny nic nie robili, nie robią i nie będą robić bo są "nijacy". O niektórych mówiono pogardliwie w Sejmie, że noszą teczki starszym posłom.

  Pozdrowienia

 • ~Arteks 2020-04-10
  18:32:35

  7 11

  @tf2 - i znowu komplement dla mnie bo z kroniką postawiłeś dość wysoką poprzeczkę. A mi się wydawało, że w ostatnim czasie hitem propagandowym jest "tarcza antykryzysowa" którą przedsiębiorcy nazywają "tarczą kartonową". Bardzo dużo o niej się mówi mimo, że wpływ na pomoc dla biznesu jest minimalny. Zagraniczni biznesmeni dostają od swojego państwa pomoc, a polscy otrzymują propagandowe słowotoki premiera i minister Emilewicz. @ursus - wojnę to toczyły Wodzisław z Jastrzębiem o nazwę węzła który zaproponowano i ostatecznie nazwano "Mszana" hehehe Rybnik nie toczył żadnej wojny bo propozycja takiego nazwania węzła wyszła albo od GDDiA. Nawet w miarę świeże fakty ci się mylą - cóż... twój wiek połączony z rozgoryczeniem muszą robić swoje.

 • ~ 2020-04-10
  19:09:57

  9 3

  ~Arteks 2020-04-10 18:32:35
  @ursus - wojnę to toczyły Wodzisław z Jastrzębiem o nazwę węzła który zaproponowano i ostatecznie nazwano "Mszana" hehehe Rybnik nie toczył żadnej wojny bo propozycja takiego nazwania węzła wyszła albo od GDDiA. Nawet w miarę świeże fakty ci się mylą - cóż... twój wiek połączony z rozgoryczeniem muszą robić swoje."
  czyżby ?
  jak zwykle zamiast treści uprawiasz prymitywny atak osobowy na mnie , nawet w okresie świątecznym nie odpuścisz, widać jesteś mocno rozgoryczony, bo siedzenie w zamknięciu blokowych czterech ścian ci nie służy,
  ale do konkretów
  zamiast prymitywnych tekstów w moim kierunku proponuję przypomnieć sobie chociażby treść artykułu, który dotyczy także Rybniks
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,spieraja-sie-o-nazwy-wezlow-na-autostradzie,wia5-3273-10156.html
  sprawa powinna być ci znana, skoro nawet dodałeś komentarz pod artykułem, no cóż jak napisałeś "Nawet w miarę świeże fakty ci się mylą - cóż... twój wiek połączony z rozgoryczeniem muszą robić swoje."
  idealnie pasuje to do formy i treści twojego wpisu

 • ~Jerzy Kolarczyk 2020-04-10
  19:25:15

  8 0

  Biedna ulica Wodzisławska --- proponuję wszystkim kierowcom zjazd na węzle śródmiejskim i obwodnicą południową do ulicy Raciborskiej

 • ~Arteks 2020-04-10
  19:27:15

  3 12

  @ursus - zawsze wywołujesz jakieś spory by potem mieć pretensje. To tak jakbyś przyszedł do dyskusyjnego stołu za którym ktoś już siedzi, wszczynał po raz kolejny jakieś waśnie - a potem z hukiem i obrazą opuszczał ten stół. Wybacz mi moją wkręt ale zachowujesz się trochę jak taki smutny tetryk. W zacytowanym przez ciebie artykule jest mowa o niezadowoleniu małych gmin z decyzji związku subregionie, a nie o wojnie Rybnika której ten nie musiał prowadzić. Bywają węzły o wiele dalej położone niż "Rybnik" od granic naszego miasta np. Opole Wschód - a nikt nie miał wątpliwości, że tak trzeba nazwać węzeł. Zawsze większe miasto ma większe prawa. :D

 • ~ 2020-04-10
  19:50:00

  11 2

  ~Arteks 2020-04-10 19:27:15
  "@ursus - zawsze wywołujesz jakieś spory"
  ???
  gdzie widzisz spór, oprócz twoich ataków na mnie ?
  dałem przykład pierwszy z brzegu, bo nie chce mi się szukać kolejnych artykułów, a było ich kilka
  a w tym możemy przeczytać
  "Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Zarząd zaproponował, aby węzłom nadać nazwy najbliższych dużych miast, w pobliżu których się znajdują, a więc odpowiednio: Rybnik,(...)"
  co ciekawe, przewodniczącymi związku byli prezydenci największych miast, w tym Rybnika, dlatego niczym okupant, związek, reprezentując wolę większych, narzucał mniejszym swa wolę wywołując spór i oburzenie, ale mniejsza o to
  "Bywają węzły o wiele dalej położone niż "Rybnik" od granic naszego miasta np. Opole Wschód - a nikt nie miał wątpliwości, że tak trzeba nazwać węzeł."
  no i co z tego ? liczyłem że jednak przeczytasz to co napisałem, ale ze zrozumieniem, bo nie o odległośc tu chodzi, a o wygodę dojazdu co już możemy zaobserwować, bo Rowien leży zdecydowanie bliżej naszego miasta i prowadzi do nas z niego wygodniejsza droga niż z węzła "Rybnik", a otwarcie nowego odcinka drogi jeszcze ten stan poprawi
  faktów nie zmienisz atakami na mnie :)

 • ~Arteks 2020-04-10
  20:08:32

  3 12

  @ursus - to normalne, że dyskusje mają czasami mocny przebieg. Są czymś nieodzownym jeśli spotykają się ludzie o różnych poglądach czy wizjach. Nawet przy stole świątecznym ludzie potrafią żywiołowo rozmawiać. Emocje wywołują narady w firmach, bardzo ostre są wymiany zdań w szatniach po meczach, już nie mówiąc o dysputach polityków. A ty co raz częściej jak tak się użalasz to przypominasz jakąś niezdarę lub pogubioną osobę. W zasadzie poza tobą tylko jeszcze dwie osoby na tym portalu lubią się droczyć by potem się obrażać. Inni jakoś potrafią zrozumieć co to są fora dyskusyjne i to, że ludzie mają różne poglądy. Idź lepiej dołóż do pieca, a potem idź pozamiataj chodniki z tego co wyprodukował twój piec oraz piece twoich sąsiadów.

 • ~ 2020-04-10
  20:40:39

  8 5

  ~Arteks 2020-04-10 20:08:32
  "@ursus - to normalne, że dyskusje mają czasami mocny przebieg. Są czymś nieodzownym jeśli spotykają się ludzie o różnych poglądach czy wizjach."
  jeżeli prymitywne ataki osobowe, są wg ciebie "dyskusją" lub "wymiana poglądów" , to pokazuje tylko, że nie wiesz o czym piszesz i żyjesz w swoim świecie
  "A ty co raz częściej jak tak się użalasz to przypominasz jakąś niezdarę lub pogubioną osobę. W zasadzie poza tobą tylko jeszcze dwie osoby na tym portalu lubią się droczyć by potem się obrażać."
  ???
  widzę u ciebie kolejne urojenia, w sumie nic nowego
  " Inni jakoś potrafią zrozumieć co to są fora dyskusyjne i to, że ludzie mają różne poglądy"
  inni tak, ty absolutnie nie, co potwierdzasz większością swoich wpisów, nazywając swoje ataki na mnie, niezwiązane zupelnie z tematem " dyskusją"
  " Idź lepiej dołóż do pieca, a potem idź pozamiataj chodniki z tego co wyprodukował twój piec oraz piece twoich sąsiadów."
  widzisz, swoim wpisem potwierdzasz tylko to, co napisalem powyżej , tak wygląda "dyskusja" w twoim wykonaniu, żenada
  przy okazji dementując twoje urojenia, nie mam pieca, za tem nie muszę do niego dokładać, co mi sugerujesz, a piece w Rybniku, o których piszesz, można spotkać jeszcze głównie w "miastotwórczym" , chołubionym przez ciebie budownictwie wielorodzinnym, nawet w centrum miasta
  rozumiem, że zamiotłeś już chodniki wokół twojego bloku, bo jak doskonale wiesz, "nowoczesny" kocioł wytwarzający ciepło do twojego lokum emituje i to niemało, rozsiewając pyły po całej okolicy i nie zmienią tego nienowe juz elektrofiltry,
  a może twierdzisz, że twój blok jest ogrzewany bezemisyjnie, bo z okna nie widzisz "swojego" komina ?

 • ~PewienRybniczanin 2020-04-10
  20:53:56

  13 8

  ~Arteks

  Na nieoznakowane, policyjne Hyundaie są takie rzeczy jak Yanosiki, Mapy Googla, wsteczne lusterko i trochę pomyślunku :)

 • ~ 2020-04-10
  21:38:35

  8 8

  Zamiast sponsorować TVN a pośrednio kręcić Diagnozę, UM powinien zainwestować w reklamę Rybnika wyreżyserowaną przez Ciebie, może wreszcie pojawiliby się inwestorzy, których w tym mieście praktycznie nie ma i powstałyby jakieś zakłady pracy?
  Żal mi tylko turystów, którzy przeżyliby szok oczekując atrakcji na poziomie Nowego Jorku.

 • ~polk 2020-04-11
  01:55:45

  8 3

  tf2 jednak jesteś.
  Jakoś dziwnie ucichłeś w temacie wymiany opon.
  Zawiadomiłeś już odpowiednie służby, że rząd dopuścił się ludobójstwa zezwalając na wymianę opon?
  Sam tak powiedziałeś a teraz głupa palisz!

 • ~ 2020-04-11
  10:25:41

  7 5

  Arteks samorządy rządzą się same powinieneś to wiedzieć i od udolnych lub nie starań możliwe są ewentualne dofinansowania ,PiSu w Rybniku jeszcze nie było,poza tym było by wstyd żeby twoja PO nie załatwiła tak oczywistego minimum jak instytucje typu WORD albo sąd okręgowy w dużej niemal 140 tysięcznej wiosce jaką jest to miasto,duże inwestycje kolejowe dla naszego regionu dopiero się szykują w związku z budową CPK ale oczywiście wszystko według wiadomo kogo jest niekonstytucyjne i niedemokratyczne najlepiej pojechać do Brukseli zakapować żeby nic nie było na złość rządowi

 • ~Darek Ciepla 2020-04-11
  10:31:41

  14 1

  Przykro się was czyta Rybniczanie otwarcie drogi jest dla was kolejnym pretekstem do dyskusji czy to pis czy po ...... śmiać mi się chce jesteście ograniczeni i to bardzo a tv i media ogółem zrobiły wam kisiel z mózgu

 • ~Fischer 2020-04-11
  14:33:44

  8 3

  Jedyne miejsce w Rbk gdzie można legalnie jechać 100 km/h. :) Chętnych nie brakuje.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 422