zamknij

Wiadomości

Czy prezydent Kuczera pojawi się dzisiaj przed Face 2 Face? Pytamy też posłów

2021-02-05, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj otwarcie klubu Face 2 Face w Rybniku. Niewykluczone, że znów może dojść do napiętej sytuacji w samym lokalu, jak i na ulicy. Tymczasem Michał Wojciechowski ze Strajku Przedsiębiorców wzywa prezydenta Kuczerę do działania. Liczy, że pojawi się dzisiaj przed klubem. Co na to włodarz miasta? Czy posłowie z Rybnika zamierzają być na Wiejskiej w Rybniku?

Reklama

Przypomnijmy, w minioną niedzielę przed komendą policji w Rybniku odbyła się konferencja prasowa właścicieli Face 2 Face i Michała Wojciechowskiego. Dotyczyła dramatycznych zdarzeń w sobotnią noc, a które relacjonowaliśmy w artykule >>Wojna o Face 2 Face w Rybniku. Policja ruszyła z pałkami, gazem i bronią hukową<<

Przedstawiciel Strajku Przedsiębiorców oznajmił wtedy, że rozmawiał na temat zajść z prezydentem Kuczerą.

- Prezydent obiecał, że naradzi się ze swoim sztabem i będzie omawiał tę sprawę. Obiecał również, że pojawi się na komendzie i zaprosi nas, byśmy zasiedli do rozmów i wyciągnie jakieś konsekwencje.

Minęło kilka dni, ale do spotkania dalej nie doszło. Michał Wojciechowski wydał w tej sprawie oświadczenie.

- Pomimo zapewnień Pana Prezydenta Rybnika Piotr Kuczera o zorganizowanie posiedzenia komisji kryzysowej na temat sobotnich zajść w klubie Face 2 Face oraz na ulicach miasta, do dnia dzisiejszego nie podjął żadnych działań w tej sprawie ani nie skontaktował się z moją osobą. Komu jak komu, ale chyba włodarzowi miasta powinno najbardziej zależeć na utrzymaniu ładu i porządku na podległym sobie terenie. Kiedy ja jechałem 500km w ostatnią niedzielę do Rybnika, Pan Prezydent, który brał udział w obchodach WOŚP kilkaset metrów od komendy policji nie raczył nawet przyjść na kilka minut i przemówić do obywateli swojego miasta – pisze w oświadczeniu przedstawiciel Strajku Przedsiębiorców.

Michał Wojciechowski nadal liczy na spotkanie z włodarzem naszego miasta.

- Mam nadzieję, że w piątkowy wieczór Pan Prezydent pojawi się pod klubem Face 2 Face i stanie na wysokości zadania, aby przeprowadzić wspólny dialog między moją osobą, właścicielami Face 2 Face oraz mieszkańcami, odnośnie zajść z ubiegłej soboty. Chyba że Rybnik nie ma już gospodarza – dodaje.

Co na to prezydent Piotr Kuczera? Nie odpowiada, czy będzie dzisiaj przed klubem. Wydaje jednak własne oświadczenie w sprawie.

- Z doniesień w mediach wynika, że dziś ma odbyć się impreza w klubie Face 2 Face. Wiele wskazuje na to, że emocje są już bardzo duże po jednej i po drugiej stronie. Apeluję do obu stron konfliktu: agresja i przemoc nie rozwiązują problemów! - pisze w poście na mediach społecznościowych.

Jak dodaje, aktualnie wszyscy ponosimy konsekwencje źle działającego państwa.

- Nie pozwólmy by ta sytuacja doprowadziła do siłowych rozwiązań, na których miałby ktokolwiek ucierpieć. Zwracam uwagę, że od stanowienia prawa w tym kraju jest rząd a nie samorząd. Prezydent miasta nie kieruje działaniami policji. Policja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji – dodaje prezydent.

Piotr Kuczera planuje w najbliższych dniach powołanie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku i wysłuchanie wszystkich stron sporu.

- Rozmawiałem z Komendantem Miejskim Policji w Rybniku, dyrektorem Sanepidu oraz panem Michałem Wojciechowskim przedstawicielem protestujących przedsiębiorców. Każdy z tych podmiotów pozostaje przy swoich stanowiskach – czytamy.

Prezydent zauważa, że aktualnie mamy przepisy prawa, które nie jest doskonałe.

- Uważam, że rozwiązywanie konfliktów na ulicy nie jest rozwiązaniem – dodaje.

Czy posłowie z Rybnika zamierzają być dzisiaj przed klubem Face 2 Face?

Maciej Kopiec z Lewicy tłumaczy, że ze względu na pełnione obowiązki znajduje się w Warszawie.

- Wracam na Śląsk dopiero jutro. Podjąłem natomiast działa u komendanta miejskiego i wojewódzkiego policji, w których wyraziłem prośbę o nieprzemocowe działania, o maksymalną łagodność przeprowadzanych interwencji. Poinformowałem, że będę monitorował sprawę i podejmował się interwencji poselskich, gdyby coś się działo – usłyszeliśmy.

Na miejscu nie będzie też Marka Krząkały z Koalicji Obywatelskiej, ponieważ nie widzi dla siebie roli przed klubem.

- Zawsze jednak służę radą prawną. Jestem zdecydowanie za otwarciem branż, ale przy przestrzeganiu reżimu sanitarnego. Rząd wprowadza zakazy drogą rozporządzenia, a nie ustawy. Łamie prawo. O tym może zdecydować jednak tylko Trybunał Konstytucyjny, upolityczniony przez panią Przyłębską. Policja niestety jest od wypełniania rozkazów i nie będzie wchodzić w konflikt czy dyskurs, czy to rozporządzenie jest słuszne, czy nie, bo nie taka jest ich rola – wyjaśnia.

Przed klubem na pewno nie zobaczymy również Bolesława Piechy.

- Nie lubię zadym, a dla mnie sytuacja przed Face 2 Face jest dość kuriozalna – mówi.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 86

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~marcin040 2021-02-05
  13:35:33

  Kto mądry to zapamięta pana prezydenta Rybnika spod klosza, i widzi go po raz ostatni na stanowisku włodarza miasta.

 • ~b.szuster 2021-02-05
  13:39:55

  Typowe dla tego pana. Opowiada bajki co to by nie zrobił a jak przychodzi do roboty to go nie ma. Przecież on ze swoim kolegą posłem ostatnio mówili jak to by już zaszczepili cały Rybnik. Pytanie brzmi : CZYM?

 • ~trywialny 2021-02-05
  13:54:21

  Kim jest niejaki Wojciechowski? Skąd wylazł ten mąciwoda? Robi tylko i wyłącznie swoją prywatną politykę kosztem naiwniaków. Podburza, mąci, miesza a konsekwencje poniosą te boroki z f2f. Szkoda że Wojciechowski nie namówi właścicieli lokalu aby swoich praw i odszkodowań dochodzili w sądach- nie zrobi tego bo nie będzie szumu, nie będzie afery a na tym tylko mu zależy- podobno sądy uznają, że obostrzenia są niezgodne z prawem więc w czym problem, żeby dochodzić odszkodowań na drodze sądowej.

 • ~bogpiu 2021-02-05
  13:55:47

  89 23

  Kto to jest ten Wojciechowski? Kuczera jaki jest każdy widzi, a,le w tej sytuacji co ma zrobić?

 • ~Longina b 2021-02-05
  14:23:51

  24 62

  Nie wiem czy pojawi sie Piotr Kuczera.Pewne jest że pojawi się Krzysztof Piontek ze swoimi pałkarzami.Przecież musi pokazać swoim mocodawcom że zasłużył na ten awans.

 • ~Borysek 2021-02-05
  14:26:26

  44 85

  Ludziska jak "nasz" rząd nawarzył sobie piwa to niech sobie go wypije! Z jakiej racji ma teraz interweniować Kuczera. Nie przepadam za nim, ale tutaj popieram że nie zamierza się w to angażować. A co do komentarzy przeciwnych przedsiębiorcom- to pomyśl zanim klikniesz! Jakby dostały te lokale rzeczywistą tarczę jak np. w Niemczech to by nie było tego CYRKU. Tak samo zresztą z tym słynnym strajkiem.... Pozdrawiam F2F i życzę dalszej odwagi.

 • ~Fidzi 2021-02-05
  14:28:21

  -trywialny

  Żeby iść do sądu, to trzeba mieć dowody potwierdzające stratę finansową.
  Art.417prim KC daje prawo do żądania odszkodowania za skutki wprowadzenia zakazów niezgodnych z konstytucją lub ustawą. Problem w tym, że te straty trzeba w sądzie udowodnić !
  Nasze Janusze Byznesu zawsze oszukiwali wykazując same straty pomimo osiąganych zysków. Zatem jak tu pokazać, że rok do roku stracili ? Jak udowodnić wysokość tych strat?

 • ~Franek7 2021-02-05
  14:30:19

  Panie Kuczera do jakich stron konfliktu? Nie ma żadnych stron konfliktu. Jest przedsiębiorca który działa zgodnie z prawem a z drugiej Policja która działa w bandycki bezprawny sposób. Pańskie stanowisko jest tak miałkie i tak bezpłciowe że brak mi słów. Polityk powinien mieć jaja i wziąć w obronę atakowanego bezprawnie człowieka który płaci podatki do kasy miasta anie pitolić o jakimś apelowaniu do stron konfliktu. Żenada.
  Mówię to jako Pański wyborca.

 • ~ 2021-02-05
  14:30:41

  36 64

  Ale co ma do tego Kuczera?
  Jego partia wprowadzila zakaz?
  Czy on jest zwierzchnikiem policji?

  Niech sie pojawi lokalny kacyk z PIS u jakis Dworczyk albo PIS owski posel.

  Przy calej mojej niecheci do PO i kuczery, lockdown jest jego wina, a klub nie jest jego biznesem

 • ~trywialny 2021-02-05
  14:35:36

  84 6

  ~Fidzi to fakt- ten borok nawet nie wie ile ludzi zatrudnia. Biznesman po byku.

 • ~lukson997 2021-02-05
  14:51:51

  74 12

  Ten klub jest oblegany przez kiboli. Więc wiadomo o co chodzi. A pan prezydent lepiej niech się nie identyfikuje z nimi.

 • ~jan277 2021-02-05
  14:58:01

  2 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~corona 2021-02-05
  16:27:54

  41 12

  Oj będzie się dziś działo. Czekam z niecierpliwością. Aczkolwiek ciekaw jestem czy właściciele będą na czele. Wkońcu to oni podrze gają do awantury.

 • ~obserwator00 2021-02-05
  16:51:50

  42 15

  ~Franek7
  Strony konfliktu to te, które się w jakiejś sprawie nie zgadzają i dlatego jest ów konflikt - to tak pokrótce.
  Tutaj masz typka, któremu się wydaje, że jego "biznesik" jest tak samo niezbędny do życia jak np. sklepy albo apteki bo tam można chodzić i jak tam od wejścia się liczy osoby i wszystko dezynfekuje, zakrywa nos oraz usta to u niego w spelunie ryzyko jest tak samo małe bo dokładnie tak samo przestrzega reżimu sanitarnego (co pokazuje ostatnia akcja policji, po której z kilkuset metrów kwadratowych wypadło około 200 osób). Do tego jeszcze biedaczek się nie załapał na pomoc bo jest biznesmenem i zamiast wykazywać zyski skarbówce jak należy to kasiorka szła na lewo albo w wypasione fury na firmę w leasing żeby. No ale teraz trzeba udowodnić straty i się zrobił problem.
  Po drugiej stronie masz ludzi, którzy się nie chcą zarazić od bywalca takiego niezbędnego do życia biznesiku mimo tego, że sam przestrzega reżimu i dba o swoje zdrowie.

  Brakuje tylko żeby parka biznesmenów lamentowała jak się otworzą teatry że oni też instytucja kulturalna ("muzyka" w sumie jest) albo restauracje że oni gastronomia (paluszki się zjeść da)...

 • ~tf2 2021-02-05
  17:08:43

  61 14

  Na miejscu Pana Kuczery w odpowiedzi odebrałbym im koncesję na sprzedaż alkoholu. Ciekawe czy nadal będą tak podskakiwać.
  Tym bardziej, że jedynym zarabiającym na tego typu przybytkach jest jego właściciel a miasto (mieszkańcy) muszą to finansować z podatków dopłacając do remontów, utrzymania porządku jako efektów ubocznych chuligaństwa jakie generują.
  Może czas powiedzieć wreszcie "dość" zamiast być na każde skinienie kolejnego cwaniaka, który postawił się społeczeństwu.

 • ~rzyt 2021-02-05
  19:06:53

  17 4

  Panie Prezydencie, proszę nie dać się wmanewrować w coś gorszego niż to co Panu ciągle wypominają.

  Szczerze Panu radzę.

 • ~Onyx01 2021-02-05
  19:41:46

  18 7

  Przecież pan Włodarz nic nie może bo ma dług u panów policjantów. Chyba nie muszę przypominac za co? Powiedział mi to jeden bardzo szanowany lekarz że się wygłupili bo mogli dać inne wartości. Nie podpadające.. ;)

 • ~Onyx01 2021-02-05
  19:49:45

  8 23

  tf2. Za co mają odebrać koncesje? Działają zgodnie z literą prawa. Nie rozumiesz czy nie chcesz zrozumieć że te obostrzenia są niezgodne z prawem? A to że tobie się coś wydaje akurat nie ma najmniejszego znaczenia. Sądy wyraziły się jasno. Obostrzenia są nielegalne bo nie ma wprowadzonego stanu wyjątkowego. A czemu nie ma? Bo musieliby płacić odszkodowania a nie mają z czego. Zrozum w końcu że ten covid to pochodna grypy... I powie ci to każdy zaprzyjaźniony lekarz w zaciszu swojego prywatnego gabinetu. A nikt się nie wychyla bo każdy jest prowadzony na sznureczku koncernów i czerpie z tego niezłe profity. Dziś już nie tak oficjalnie jak jeszcze 15 lat temu gdy w kolejce z pacjentami ustawiali się przedstawiciele firm z notesami, długopisami i innymi znacznie ciekawszymi benefitami :)

 • ~hexon 2021-02-05
  20:31:00

  20 3

  Gdybym wierzył w teorie spiskowe, to bym sobie pomyślał np. że pan Prezydent z wdzięczności tam nie poszedł .. z wdzięczności Bogu, że mu przed 2 kadencją tylko 0,49 promila pokazało...

 • ~rybnikus 2021-02-05
  21:18:43

  14 4

  Jak by mu polali...?

 • ~ 2021-02-05
  23:20:26

  13 5

  Jak struś , schował głowę w „kielich”

 • ~ 2021-02-06
  14:00:41

  3 1

  i co - jakos czasu pajac niemial

 • ~ 2021-02-06
  21:35:39

  1 1

  jak spadnie - sam pozostanie...

 • ~Jan Korzeński 2021-02-07
  12:07:18

  1 1

  Jest to zwykła zemsta tak zwanego premiera na słowa ,, Trzeba przestrzegać reguł ". Ciekawe czy ci mędrcy przestrzegają ich w swej restauracji sejmowej i przestrzegają odstępów co 15na jedną osobę w sejmie na korytarzu .

 • ~Jan Korzeński 2021-02-07
  12:08:32

  3 0

  I jak pomoc obiecana przez obecnego włodarza miasta ?.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1367