zamknij

Wiadomości

Czego brakuje mieszkańcom w Rybniku? Zabraliście głos (wideo)

2022-09-13, Autor: 

Temat rzeka, ale trzeba o tym mówić. Zapytaliśmy się mieszkańców Rybnika, czego brakuje im w swoim mieście. Poznajcie odpowiedzi, a także dorzućcie swoje pragnienia do listy.

Reklama

Ostatnio wiele się mówi o inwestycjach w Rybniku. Powstają nowe – budynki, miejsca, atrakcje – a i tak co chwila mieszkańcy zwracają uwagę na przyziemne potrzeby, na których zaspokojenie czekają latami. Remont drogi, nowy park, budowa kanalizacji… to tylko jedne z nielicznych, o których słyszymy w swojej pracy.

Ostatnio wybraliśmy się o poranku do centrum miasta, by sprawdzić, jak to jest z tymi potrzebami rybniczan w Rybniku. Czy brakuje im czegoś w mieście? A jeśli tak, to czego?

Zobaczcie, czego się dowiedzieliśmy:

Zgadzacie się z naszymi rozmówcami? Możecie wziąć udział w poniższej sondzie.

Czego brakuje Ci w Rybniku?


Oddanych głosów: 3200

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~szyszaaaa 2022-09-13
  13:17:38

  46 12

  Dodał bym miejsca atrakcyjnego dla turystow ;) Nie raz slyszalem ze Rybnik jest nudny i to bardzo. Jedynie co turysta moze tu robic to zwiedzic wszelkiego rodzaju kluby i pubu, pojsc do kawiarni lub na obiad gdzie wszystko jest takie same w smaku lub poprostu polazic po marketach. Zyje tu od ponad 20 lat i to samo moge stwierdzic. Typowe industrialne miasto.

 • ~MatiW 2022-09-13
  14:26:33

  32 19

  Pani dziennikarska stanęła w jednym miejscu i pyta co się ludziom nie podoba... Szacun dla pierwszej pani która odpowiedziała co się podoba. Od jakiegoś czasu Rybnik.com.pl chce mieszkańcom obrzydzić miasto. Jaki w tym jest cel?

 • ~Moneta 2022-09-13
  15:47:39

  36 12

  Brud na chodnikach. Saszczane, zarzygane psimi kupami nagownione, papierami narozwalane, nasyfione piachem.
  Nie trzeba jechac za granice - wystarczy do Woclawia czy Opola. Sluzby nie czyszcza miasta jak nalezy a mieszkancy to brudasy. Przyjezdni to widza i dodaja swoje. Czemu w innych miastach moze nie byc koszy na smieci a smieci sie nie walaja? - bo ludzie sa nauczeni zabierac swoj syf do domu. Tam gdzie sa imprezy (a po to centrum miasta jest zeby sie ludzie bawili - sluzby miejskie powinny pojawiac sie o 4 nad ranem i sprzatac, tak aby ludzie idacy o 8 do biur i sklepow mieli czysto pod nogami!!! - To nie jest teren calego miasta tylko kilka punktow, ktorych przedsiebiorcy placa duze podatki!!!

 • ~wagon 2022-09-14
  07:43:42

  16 1

  Dobrej komunikacji miejskiej , dobrze rozplanowanej a nie że jada 2 autobusy pod rząd , godziny kursowania również dają wiele do życzenia .

 • ~hub381 2022-09-14
  12:34:20

  12 10

  Kiedyś Rybnik był w Polsce 2-gim po Poznaniu zielonym miastem. A dziś ? Rynek kamienny, zdrowe zielone drzewa sie wycina-jednym słowem pustynia kamienna. Młodzi nie mają pracy i uciekają z miasta.

 • ~Arteks 2022-09-14
  12:51:34

  0 14

  @hub381 - ocena skrzywiona i wydziwaczona bo Rynek zawsze był "kamienny" tak jak większość placów w miastach Europy. Byłeś kiedyś we Francji, Hiszpanii, Włoszech? Parki, skwery i lasy tak jak w czasach kiedy przyznany został nam ten tytuł. Nasadzeń nowych drzew sporo mimo utraty drzewostanu w wyniku np. inwestycji drogowych. Młodzi nie mają pracy??? Raczej pracodawcy w Rybniku mają kłopot ze znalezieniem pracowników. Ciągle na portalach ogólnopolskich widzę ogłoszenia rybnickich zakładów szukających pracowników. 10 tysięcy Ukraińców przyjechało tu przed wojną za pracą! Mamy co raz więcej pracowników innych narodowości co widać np. szczególnie w gastronomii. To, że młodzi nie mają pracy to jakiś slogan dla... leniwych lub tych którzy szukają pracy jakiej nie ma zwyczajnie na Śląsku, a jest np. w Warszawie, Londynie czy Brukseli.

 • ~artefaks 2022-09-14
  15:06:03

  6 0

  Stacyjkowy. Ty się zdecyduj . Albo jesteśmy w doktrynie Tow. Wiesława Gomółki i realizujemy koncepcję wsadzenia ludu pracującego do komunikacji masowej i zostawiamy drzewa. Bo najnormalniej nie wycinamy przy drogach drzew. Bo po co ? jak nie będzie samochodów.
  Albo wycinamy drzewa i rozwijamy branże motoryzacyjną.
  Tomuś , bo tak się nie da realizować podwójnej koncepcji która się wzajemnie wyklucza

 • ~SilesiaRybnik 2022-09-15
  06:31:32

  9 0

  Zgadzam się, że brakuje drzew! Tak jak w komentarzach napisono - kiedyś Rybnik był drugi po Poznaniu jako zielone miasto.
  Inni komentujący chyba nie pamiętają tych czasów pisząc, że "od zawsze był kamienny".
  Pamięta ktoś np. Plac wolności przed modernizacją? Drzewa i ławki były na całej długości. Innych miejsc nie chce mi się wymieniać bo aż smutno... Pooglądajcie stare zdjęcia Rybnika.

  A co do restauracji to faktycznie jest dramat. Zamówienie czegoś na wynos do biura przez którąś ze znanych aplikacji równa się: kebab, MakSyf albo pizza...
  Wybór i ilość lokali jak na totalnym zadupiu, którym Rybnik aż tak nie jest..

  Praca - to nie Katowice ale przecież do Katowic blisko ...

 • ~Arteks 2022-09-15
  10:49:16

  0 6

  @SilesiaRybnik - Rybnik jest w 10 najbardziej zielonych miast Polski - to statystycznie (wraz z Gdynią, Gdańskiem, Szczecinem i innymi słynnymi zielonymi miastami. Jakich drzew ci brakuje? Kasztanów jadalnych? Cisów? A może palm? W którym śląskim mieście wychodząc z dworca można iść 500 metrów w kierunku Rynku cały czas parkami? Co kawałek skwer z ławkami, co kawałek park. Warto rzucić okiem np. z dachu Focusa na nasze zielone miasto lub na takie przepiękne zdjęcia gdzie ładna zabudowa topi się w konarach starych drzew. To nie są stare zdjęcia tylko świeże tegoroczne:
  https://www.rybnik.eu/miasto/rybnik-2023/strefa-juliusza
  Ponad 50 lokali gastronomicznych w centrum to trochę jak... w Sopocie lub innym mieście turystycznym. :))) Jakich miejsc pracy w Rybniku brakuje? U nas brakuje rąk do pracy, a nie miejsc pracy! Takie rzeczy może pisać tylko ktoś kto w nicku ma nazwę "Rybnik" ale tu nie mieszka.

 • ~Arteks 2022-09-15
  11:01:26

  0 6

  @SilesiaRybnik - Rybnik szczególnie dobrze wypada na tle innych śląskich miast które albo poupadały albo są przepełnione betonozą. Mamy bardzo dużo autentycznej przedwojennej, historycznej zabudowy przeplatanej sporą ilością zieleni i miejsc rekreacji. Mamy historyczne centrum, ładnie utrzymane gmachy. Miejsca które kiedyś wypełniały zakłady - co raz bardziej będą wciągane przez miasto tak jak np. Focus, strefa Hallera czy ostatnio Juliusz. Rybnik jest fajny, a wszystko co fajne budzi niestety hejt czy zawiść... Wszystko postępuje w dobrym kierunku. Akurat niedawno zwróciłem uwagę jak szybko rosną klony na pl. JPII czy na skwerku między pocztą a UM. :D

 • ~SilesiaRybnik 2022-09-15
  11:27:44

  6 0

  Użytkowniku Arteks.

  Tak, palm mi brakuje.....

  Lokale gastronomiczne - jak często korzystasz?

  Praca - w Rybniku brakuje rąk do pracy? Proszę o odpowiedź do jakiej pracy brakuje rąk?
  Dodatkowe pytanie - w jakiej branży pracujesz?

  A na skwerze koło poczt rośnie platan a nie klon.

 • ~Arteks 2022-09-15
  12:18:01

  1 7

  @SilesiaRybnik - jak ci brakuje palm to byś musiał zmienić kraj bo to nie jest naturalny gatunek dla naszego klimatu. Natomiast naturalna zieleń w Rybniku to nasz wielki atut. Lokale gastronomiczne - często korzystam. Cieszy mnie to, że co raz więcej egzotycznych kuchni się pojawia. Pytasz do jakiej pracy brakuje rąk - np. w produkcji, w górnictwie, w transporcie, w gastronomii, w usługach, w branży budowlanej, w magazynach, w instalatorstwie, w medycynie... Pytasz o mnie odpowiadam - mam swój biznes tak jak ponad 11 tys. rybniczan. A może ty byś zdradził dla kogo tu brakuje pracy? Niedawno dzięki otwarciu muzeów - nawet historyk może znaleźć pracę na miejscu. :D A może ty byś powiedział jakie to branże są w Katowicach jakich nie ma u nas? Czy na to ma wpływ, że Katowice to miasto wojewódzkie i wyróżnia się z powodu swojej rangi od innych w województwie?

 • ~SilesiaRybnik 2022-09-15
  13:09:39

  5 1

  Z palmami to był żart, żeby uciąć dyskusję o drzewach bo już na początku podałem przykład a nie chce brnąć w przekomarzanie się. Opisane przez Ciebie realia są mi znane ale mimo to mam inne zdanie na ten temat i się nim podzieliłem.

  Na pytanie jak często korzystasz odpowiadasz - "często". Ale jak często?


  To nie jest tak, że brakuje rąk do pracy. Tylko brakuje pracy, w której młodzi ludzie mogą zarobić wystarczająco do samodzielnego życia. Oczywiście, że Katowice się wyróżniają jako miasto wojewódzkie. Ja nie porównuje. Dlatego jest tam praca w dużych firmach za odpowiednią stawkę z możliwością rozwoju.

  Odpowiadasz, że masz swoją firmę. Fajnie. Ale moje pytanie nie dotyczyło formy zatrudnienia tylko branży. W jakiej branży masz firmę?
  Pytam o to ponieważ ma to wpływ na postrzeganie rynku pracy w regionie. To, że są ogłoszenia o pracę to nie wyznacznik braku pracowników.

 • ~Arteks 2022-09-15
  20:06:30

  1 8

  @SilesiaRybnik - jedno z najbardziej zielonych miast na Śląsku przeznaczy na kolejne nasadzenia drzew w centrum 700 tys. zł (info sprzed chwili). :) Z palmami to była podpucha... Bo każdy rybniczanin mógł w tym roku zobaczyć dwie palmy w donicach w dość reprezentacyjnym miejscu miasta. Zapytałeś czy korzystam z gastronomii w centrum, odpowiedziałem że tak ale ty chyba nie... bo jakbyś korzystał to byś spotkał te palmy. Dałeś sobie bardzo fajną nazwę w nicku ale... znasz Rybnik niezwykle oględnie (lub w ogóle). Oczekujesz odpowiedzi na inne zagadnienia, a sam nie odpowiadasz na moje pytania. Ogłoszenia zdecydowanie świadczą o sporym rozwoju rybnickiego przemysłu. Jeszcze z 10 lat temu nie było to potrzebne. No ale co się dziwić skoro w Rybniku widać nawet gołym okiem stały rozwój dużych firm które się rozbudowywują. Z rozbudową wiąże się też zwiększenie zatrudnienia. W ogóle Rybnik to jedno z nielicznych już miast w Polsce które mają przemysł. Z jednej strony to nobilitacja i stabilizacja, szczególnie jak się patrzy na sąsiadów czy dość upadłe miasta Śląska i Zagłębia. Z drugiej strony bardzo cieszy niebywały rozwój firm usługowych. :D Bo tu mieliśmy duże braki, które dość szybko nadrabiamy. Dzisiaj media śląskie podały o dużym zapotrzebowaniu na wykształconych pracowników KAS na bardzo dobrych warunkach (emerytura jak na policji, wojsku czy kopalniach). Poza Częstochową i Bielskiem jeden z oddziałów KAS jest w Rybniku. :DDD

 • ~SilesiaRybnik 2022-09-16
  06:35:32

  2 1

  Drzewa - plac wolności i rynek - super - modły zostały wysłuchane ;)
  Pewnie zaraz znajdą się przeciwnicy, że za drogo i po co i że drzewa będą coś zasłaniać...

  Gastronomia - nie pytałem czy korzystasz tylko jak często korzystasz. Ja przez kilka lat jadłem codziennie obiady i kolacje poza domem i moje wnioski są jakie są.

  Co do pracy - ewidentnie nie rozumiesz rynku pracy. Nie szkodzi, nie musisz. Dlatego zapytałem z jakiej jesteś branży ale skoro to tajemnica to niech tak zostanie.

  Trudno dyskutować jak ktoś uważa, że " W ogóle Rybnik to jedno z nielicznych już miast w Polsce które mają przemysł" :D :D :D

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1637