zamknij

Wiadomości

Coraz bliżej do gazyfikacji dzielnic Rybnika

2020-12-03, Autor: 

Coraz bliżej do tego, by mieszkańcy Ochojca, Golejowa, Grabowni i Kłokocina mogli ogrzewać swoje domy ekologicznie. W tych dzielnicach trwa rozbudowa sieci gazowej. Kiedy mieszkańcy będą mogli się cieszyć ekologicznym ogrzewaniem?

Reklama

Magistrat zaznacza, nie jest właścicielem sieci gazowej czy ciepłowniczej, inwestycje rozwoju sieci realizują spółki Skarbu Państwa. Miasto animuje jednakże spotkania z mieszkańcami i gestorami sieci, stara się przekonać mieszkańców do podjęcia zmiany nawyków dotyczących ogrzewania i przyłącza budynki miejskiej, co daje gestorom sieci impuls do działania.

- Mimo braku bezpośredniego wpływu na harmonogram prac gestorów sieci, starania o możliwość przyłączania gospodarstw domowych do sieci gazowej to jeden z elementów podejmowanych przez Miasto działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Rybniku. Rozbudowa sieci gazowej pozwoli mieszkańcom na zmianę źródła ogrzewania, a co tym idzie – na ekologiczne wytwarzanie ciepła na potrzeby własnych gospodarstw – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku.

W dzielnicach Ochojec, Golejów, Grabownia i Kłokocin roboty związane z budową gazociągu powinny zostać zakończone w 2021 roku. To efekt kilkuletnich starań, w trakcie których m.in. trwały rozmowy z mieszkańcami – Polska Spółka Gazownictwa uzależniała proces inwestycyjny od stopnia zainteresowania przyłączeniem do sieci. Warto też zaznaczyć, że istotny dla rozwoju infrastruktury gazowej w Rybniku i decyzji PSG w tym zakresie jest fakt podłączania do sieci budynków znajdujących się w zasobach miejskich.

– Dzielnice, w których istnieją budynki należące do miasta, staramy się podłączać do sieci gazowej czy ciepłowniczej, po to, by dać impuls do rozwoju tych mediów w danym obszarze – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W dzielnicach Golejów/Grabownia do wykonania jest 25694 m sieci gazowej – planowany termin zakończenia robót PSG określa na wrzesień/październik 2021 r. Możliwe będzie podłączenie przed sezonem grzewczym 2021/2022, zawarcie umów z mieszkańcami będzie musiało nastąpić do końca marca 2021 r.

Podobna sytuacja jest w Ochojcu, gdzie do wybudowania do końca września przyszłego roku jest 14036 m sieci gazowej.

Z uwagi na trwające jeszcze prace projektowe wykonawca robót nie został wybrany do realizacji inwestycji w dzielnicy Kłokocin. Po uzyskaniu dokumentacji zostanie niezwłocznie uruchomione postępowanie przetargowe na roboty budowlano-montażowe. W tej dzielnicy do wykonania jest 8946 m sieci gazowej.

- W pierwszej kolejności do sieci gazowej mogą być podłączane nieruchomości znajdujące się bezpośrednio przy zaprojektowanych sieciach gazowych, na które posiadamy pozwolenie na budowę. Warunkiem przyłączenia jest zawarcie przez mieszkańca umowy przyłączeniowej z Polską Spółką Gazownictwa. Natomiast nieruchomości, dla których konieczna będzie kolejna rozbudowa sieci gazowej, np. ulica nieujęta w projekcie, druga linia zabudowy itp., będą analizowane indywidualnie na podstawie złożonych wniosków o określenie warunków przyłączenia do sieci gazowej – tłumaczą przedstawiciele PSG.

Warto dodać, że koszty przyłączenia do sieci gazowej to 2030,60 zł netto / 2497,64 zł brutto za przyłącze o długości do 15 m (każdy następny metr powyżej 15 m to koszt 72,56 zł netto / 89,25 zł brutto).

Przypominamy, że w lutym 2021 roku przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa planują spotkania z mieszkańcami ww. dzielnic. Tydzień po spotkaniach odbędą się dyżury pracowników PSG, którzy pomagaliby wypełniać odpowiednie wnioski, tak aby do końca marca 2021r. wszyscy zainteresowani mieszkańcy mieli podpisane umowy przyłączeniowe. Dyżury i spotkania w lutym będą oczywiście uzależnione od sytuacji epidemiologicznej.

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~bolsvila 2020-12-03
  16:05:41

  3 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Longina b 2020-12-03
  18:09:26

  6 9

  Do budowy marketów nie dokładałam.To oni inwestowali.Teraz czerpią z tego zyski.

 • ~cyd 2020-12-03
  18:16:27

  29 56

  Mam nadzieję, że podłączenie do gazu będzie obowiązkowe. Dla opornych straż miejska co tydzień i karać.

 • ~genz 2020-12-03
  18:23:15

  39 3

  Szkoda, że inwestycja rusza z takim opóźnieniem... znam kilka osób, które czekały na możliwość podłączenia do gazu, ale wraz z termomodernizacją zamontowały kocioł na ekogroszek lub pellet. Ba, znam nawet przypadek osoby, która ma przygotowaną instalację gazową wraz z CO bo gazyfikacja wg planów miała być już wykonana w tym roku...

 • ~Longina b 2020-12-03
  18:43:41

  19 6

  PRL bis.Przedpłata na malucha,potem kilka lat czekania.Czy w tym kraju naprawdę nie ma mądrych ludzi?!

 • ~Longina b 2020-12-03
  18:50:25

  24 12

  Pszepraszam.Ludzie mądrzy są.Niestety decyzje podejmują ci nieudacznicy zarządzający spółkami skarbu państwa z nadania partyjnego.Za komuny też tak było.

 • ~Franz Kawka 2020-12-03
  19:41:56

  19 36

  Od roku 2021 kara za kopciucha. Mam nadzieję że będzie to więcej niż śmieszne 500PLN.

 • ~ 2020-12-03
  22:56:49

  16 5

  jak na razie to coraz bliżej nam do baranizacji, bo nasze "kochane" lokalne władze na każdym możliwym kroku starają się nas strzyc, bo brakuje im kasy na realizację kolejnych oderwanych od realiów pomysłów

 • ~Karolina# 2020-12-04
  08:15:02

  6 4

  ojoj, żeby ten kosz przyłącza nie przekroczył wartości budynku, bo to zaczyna być trochę śmieszne.
  W sprawie wymiany piecy na ekogroszek, mam nadzieję, że wszyscy wiedzą, od kogo będą kupować ten deficytowy i drogocenny towar. Reklamy tego produktu wszędzie, ale tylko w sprawie dostaw. A należy też pytać, kto jest producentem tego ekogroszku, bo być może to towar z Chin lub innego afrykańskiego lub południowoamerykańskiego kraju.
  Te piece były ok, gdy kop. Chwałowice produkowała i sprzedawała ekogroszek, czyli ok. 10-15 lat temu.
  Gazyfikacja w Rybniku niepewna, natomiast ciekawi mnie, co z gminą Czerwionka-Leszczyny, nadal będą nas tylko truć? Co z Jejkowicami i Zebrzydowicami? bo przecież tam gaz tylko przy głównej ulicy, bocznej nitki nie ma. Czarno to widzę, smog nie odpuści.

 • ~ 2020-12-04
  09:02:43

  3 2

  ~Karolina# ZTCW jest dokładnie odwrotnie niż piszesz, bo Chwałowice właśnie w ostatnich latach ze względu na popyt znacząco zwiększyły produkcję ekogroszku, stawiając nowe linie do jego produkcji
  w Jejkowicach, odwrotnie niż w Rybniku była duża akcja dopłat do wymiany kopciuchów, w Czerwionce też był podobny program
  a Zebrzydowice to przecież Rybnik, gdzie na szeroką skalę nasze władze działają w tym temacie

 • ~marekm71 2020-12-04
  09:12:23

  8 4

  ~cyd a dlaczego ma być obowiązkowe ? Po co mi ten gaz i jeszcze płacić za podłączenie ? No po co mi On ?? Nie mam kotła ani kuchenki na gaz więc po co mi przymusowe podłączenie ??

 • ~Arteks 2020-12-04
  10:15:27

  6 8

  @pasażer - no i co z tego, że były jakieś programy. Przejeżdżać wieczorem przez Jejkowice, Przegędzę czy Stanowice to jak przejeżdżać przez piekło. Problem nie leży we władzach miast czy gmin ale w zacofanej mentalności naszych mieszkańców którzy przyzwyczaili się do brudu, smrodu i dziadostwa. I wielu przestało to przeszkadzać. Nasi mieszkańcy działają słabo skoro nadal całe ulice, ba... dzielnice składają się z zaniedbanych, kopcących budynków. Nie dziwi mnie to, że nie cieszy cię gazyfikacja. Jej brak w niektórych dzielnicach jest tylko pretekstem do kopcenia. Tam gdzie jest, większość chałup nie jest do niej podłączona np. na Niedobczyckiej, Krzyżowej i wielu innych.

 • ~cyd 2020-12-04
  11:05:21

  6 6

  Artex - twoje kompleksy na punkcie domków są żałosne. Problem polega na tym, że "kopcące chałupy" wcale nie są zaniedbane, często mają wystrojone ogródki, odnowione elewacje i kute płoty. W ogóle na Śląsku mamy zadbane obejścia. Ale ty z twoimi fobiami wolisz ohydne bloki rodem z PRL, opalanie też węglem zresztą.
  Marekm71 - gaz Ci po to samo co węgiel, tylko bez smrodu.

 • ~Arteks 2020-12-04
  11:17:37

  1 19

  @cyd - nie kompleksy tylko raczej zażenowanie jakie budzą śląskie wioski i dzielnice domkowe. Wiele z nich z jakichś wyższych punktów widokowych wygląda jak ubogie slamsy, szczególnie jak popołudniu zaczynają rozpalanie pieców. ;) W ilu procentach obejść są "wystrojone ogródki"? Raczej przeważnie zapuszczone cmentarnymi cyprysami. Powiedz gdzie znajdę ulice na której przynajmniej 1/3 domów byłaby po remoncie elewacji? Nie ma niestety takich. Może kilka procent domów wygląda porządnie - te wybudowane w ostatnich latach i po termomodernizacji ale to jest ułamek całości. Reszta wygląda prezentuje poziom - "późny Gomułka, wczesny Gierek". Nie mówiąc o starszych lub tych które zostały rozbudowane przez Januszy o jakieś dobudówki. I skończ z tymi mitami odnośnie bloków bo po remoncie prezentują się jak apartamentowce i nie odstępują od swoich odpowiedników w bogatych krajach. Spójrz prawdzie w oczy, nasze chałupy wyglądają jak slamsy i każdemu z mieszkańców jest za nie wstyd. Ile razy chwaląc coś w Rybniku musiałem się wstydzić za chałupy...

 • ~spirit-of-the-town 2020-12-04
  11:29:11

  9 0

  Pamiętam jak w 1982 roku na sąsiedniej drodze ciągnięto nitkę gazową, powiedziano wtedy mieszkańcom na mojej drodze, że za rok pociągną i nam a później położą asfalt. Minęło prawie 40 lat; pewnie brakło rur i asfaltu, bo nie ma ani jednej z tych rzeczy. W szybką gazyfikację nie wierzę (usłyszałem parę lat temu w UM że w moim przypadku jest to ekonomicznie nieuzasadnione - dziwne, bo na odludziu nie mieszkam), więc założyłem panele foto 10kW, w planach jest prawdopodobnie pompa ciepła. Od roku produkuję prąd (państwo, poprzez Tauron, zabiera mi 20% -wychodzi jakieś 1400zł, w zamian dostałem 2zł bonifikaty miesięcznie za kompostowanie). Jest to z mojej strony ekonomicznie nieuzasadnione, ale nauczyłem się nie chcieć od naszego kochanego miasta i pastwa nic więcej niż muszę. Pozdrawiam

 • ~cyd 2020-12-04
  12:07:36

  6 1

  "Cmentarne cyprysy" - dawno się tak nie ubawiłem. Twój świat jest Artexie zaiste niepowtarzalny i tylko twój. Zabawny jesteś.

 • ~marekm71 2020-12-04
  12:59:45

  11 0

  ~cyd Czyli według Cibie mam wywalić Pompę ciepła i przymusowo podłączyć się do gazu i za jakiś czas być w wiadomościach jak inni, że wyleciałem w kosmos bo gaz wybuchł. Podziękował za twoje zacofanie mylnie. Podłączaj się ja za ten syf podziękował.

 • ~ 2020-12-05
  11:02:15

  5 0

  widzisz Arteks kolejny raz starasz się udowodnić wszystkim, że nie jesteś partnerem do dyskusji i Twoich wpisów nie można brać na poważnie, tym razem starasz się starasz się wmówić, że "nie cieszy mnie gazyfikacja", owszem jeżeli mamy potraktować to jako alternatywę dla najbardziej uciążliwych kopciuchów, to jest to powód do radości, ale wcale nie taki nowoczesny i eko, jak niektórzy próbują tutaj wmówić, związki siarki emitowane podczas spalania, czy kwaśny kondensat odprowadzany do ścieków to eko tematy które pojawią się za jakiś czas, do tego realne zagrożenie możliwością wybuchu gazy, dlatego świadomy tego zagrożenia, pomimo gazu pod nosem, wybrałem pompę ciepła wybrałem pompę ciepła, bo ciepłociąg (co prawda zasilany obecnie największym kopciuchem w mieście, ale liczę że w końcu to się zmieni), kończy się niedaleko mojej ulicy, ale nie ma co liczyć na jego rozbudowę
  bloki prezentują się jak apartamentowce ? "ocieplone" 5 cm najtańszego styropianu tylko po to wyrównać powierzchnię pod pstrokaty tynk ? kogo chcesz oszukać, chyba tylko siebie, spójrz prawdzie w oczy, gdyby ktoś był ślepy, to może w to uwierzy, no chyba że porównujesz z najtańszą developerką, która budowane przez siebie najtańszym kosztem klitki , nazywa szumnie apartamentami

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5037