zamknij

Wiadomości

Chcą pociągów do Bohumina. Wyjdą na ulice zbierać podpisy

2022-10-07, Autor: 

Od samego początku interesujemy się tą sprawą, podobnie jak pasażerowie, którzy marzą o powrocie połączeń kolejowych do czeskiego Bohumina. Dzisiaj (7 października) przed dworcem kolejowym PKP ruszy zbiórka podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Śląskiego. Akcja będzie prowadzona również w Gliwicach i Wodzisławiu Śląskim.

Reklama

Przypomnijmy, wiosną pisaliśmy o pociągach Kolei Śląskich, które od przynajmniej 2 lat nie jeżdżą do czeskiego Bohumina. To nie spodobało się podróżnym i Stowarzyszeniu Kolej na Knurów, które zażądało od przewoźnika przywrócenia połączeń »Obostrzeń już nie ma, podobnie jak pociągów do Bohumina. Żądają przywrócenia połączeń«

W kwietniu tego roku otrzymaliśmy odpowiedź od śląskiego przewoźnika.  przytoczył szereg argumentów za tym, by nie wznawiać połączeń do Bohumina »Koleje Śląskie odpowiedziały. Nie ma co liczyć na pociągi do Bohumina

Sprawa nie jest jednak zamknięta – przynajmniej dla stowarzyszeń kolejowych i pasażerów. Popierają oni petycję stworzoną przez partię Razem. Jest ona skierowana do Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego, Patryka Świrskiego – Prezesa Zarządu spółki Koleje Śląskie i ich czeskich odpowiedników. Pisaliśmy o tym w artykule »Chcą przywrócenia pociągów do Bohumina. Za przejazd w IC trzeba płacić nawet 150 zł!«

Internetowa zbiórka to jedno, Razem Śląsk zamierza wyjść teraz na ulice śląskich miast. Dzisiaj (7 października) będą zbierać podpisy w Gliwicach, a po południu – od godziny 17.00 – pojawią się naprzeciwko dworca PKP w Rybniku, w okolicach pomnika Karola i Antoniego Szafranków.

Jutro z kolei (8 października) w południe w Wodzisławiu Śląskim urządzą konferencję prasową na terenie dworca kolejowego. Zebrane podpisy zamierzają wręczyć Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Link do petycji znajdziecie: https://www.petycjeonline.com/bohumin

Przyjdziecie dzisiaj przed dworzec PKP i podpiszecie petycję?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Kurt_Wallander 2022-10-07
  13:27:08

  10 25

  Przyjdziecie dzisiaj przed dworzec PKP i podpiszecie petycję? - nie.

  Odkąd pamiętam, pociąg do Bohumina przyjeżdżał pusty, ilość osób wysiadających z pociągu można policzyć na palcach jednej ręki. Tak było cały czas, odkąd ja pamiętam.

  Jak komuś zależy, to z pl. Wolności (nám. Svobody) odjeżdżają autobusy pod dworzec w Bohuminie albo do Ostrawy (linia 555 i 293). Tylko trzeba się przejść 2 km...

  Podobnie jest z małym ruchem przygranicznym ze Słowacją - lipa straszna, ślepota i niedosłuch władz.

 • ~Arteks 2022-10-07
  15:08:21

  12 3

  @Kurt - nie można się spodziewać na końcówce relacji tłoku bo to przeczyłoby zasadzie wypełniania pasażerów na całej relacji (Katowice-Bohumin). Parę razy jechałem do Czech właśnie przesiadając się w Bohuminie i zawsze jechali też inni pasażerowie. Jeśli oświetlamy drogi w środku nocy dla paru aut - to dlaczego pociąg ma nie kursować do jednej stacji dalej skoro do Chałupek utrzymuje się ruch pociągów pasażerskich?

  Popieram działania społeczników i wstyd mi za władze województwa które mówią ciągle o ważności gałęzi ekonomicznej jaką jest turystyka i jednocześnie zawieszają połączenie do innego regionu tylko z tego powodu, że to inny kraj. Mówią o bezpieczeństwie energetycznym i uzależnieniu się i jednocześnie sugerują... wyjazdy turystyczne autami.

 • ~Arteks 2022-10-07
  15:19:20

  12 4

  W czasach kiedy regionem rządziło PO aby poprawić funkcjowanie kolei specjalnie powołano spółkę Koleje Śląskie. Otwierano nowe linie, kupowano nowy tabor, poprawiano rozkłady, wprowadzano ciekawe promocje. W czasach PiS spółka KŚ - niczego nowego nie uruchamia, kasuje sprawdzone i ciekawe połączenia np. z Rybnika do Krakowa, z Rybnika do Bielska czy z całego regionu do Bohumina, nie kupuje nowego taboru, pogarsza rozkłady, wprowadza podwyżkę taryf za podwyżką. W czasach PO koleją zajmowali się fachowcy transportowcy: Dinges (KŚ), Berkowski (UMWŚ). W czasach PiS za kolej odpowiada programista, a za Wydział Transportu pani która wcześniej pracowała w wiejskim Urzędzie Gminy... Kompletna niekompetencja lub rozmijanie się z hasłami jakie PiS głosi w TVP o potrzebie dobrej komunikacji w kraju...

 • ~Kurt_Wallander 2022-10-08
  09:05:19

  4 0

  Wiele lat jeździłem na tej trasie, praktycznie co drugi weekend. I zawsze to była jazda pod hasłem "dostać się do granicy z Polską to nie problem, problem pojawia się po przejściu granicy". Jak zwinął się PKS i zniknęło połączenie z Chałupek do Wodzisławia to liczyłem, ze PKS Racibórz po przejęciu ruchu, będzie utrzymywał linię. No, nie.

  To samo dzieje się z KŚ a wcześniej z PR. I to nie jest mój wymysł, że mało ludzi jeździło na tej trasie. W Chałupkach wysiadało naprawdę mało ludzi a z pociągu w Bohuminie wysiadałem ja i polska obsługa pociągu.

  I choćbym chciał wybrać się z dziećmi na południe w rodzinne strony, to dupa - wolę auto i awaryjnie zostawić je w Ostrawie. Obserwując to, co robi pewien mój znajomy mieszkający na Słowacji, walka o połączenia jest jak walka z wiatrakami - do nich nie przemówisz. A że kiedyś trafiłem na ankietera mierzącego ruch pasażerski na tej trasie, to statystyki mówią same za siebie.

  Już kiedyś na jakimś "forum" ja i parę osób mówiło o odpaleniu "motoraka" czyli szynobusu i dogadanie się z Czechami. Ale nie, to za trudne.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803