zamknij

Wiadomości

Koleje Śląskie odpowiedziały. Nie ma co liczyć na pociągi do Bohumina?

2022-04-11, Autor: 

Wygląda na to, że pociągi Kolei Śląskich do Bohumina odeszły bezpowrotnie do historii transportu kolejowego, chyba że analizy będą przemawiały na korzyść ich reaktywacji. Wznowione ma być za to połączenie Cieszyn – Czeski Cieszyn. Mamy odpowiedź śląskiego przewoźnika.

Reklama

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu pisaliśmy o pociągach Kolei Śląskich, które od przynajmniej 1,5 roku nie jeżdżą do czeskiego Bohumina. To nie spodobało się podróżnym i Stowarzyszeniu Kolej na Knurów, które zażądało od przewoźnika przywrócenia połączeń »Obostrzeń już nie ma, podobnie jak pociągów do Bohumina. Żądają przywrócenia połączeń«

Nie mamy dobrych informacji – Koleje Śląskie nie zamierzają wycofać się ze swojej decyzji i mają ku temu kilka argumentów.

Podtrzymanie decyzji o wstrzymaniu kursowania transgranicznych pociągów regionalnych przez przewoźników Koleje Śląskie i České Dráhy została podjęta mając na uwadze aktualne uwarunkowania techniczne, wymagania dot. znajomości języka czeskiego oraz bardzo niskie potoki pasażerskie na przedmiotowej relacji. Relacja Chałupki – Bohumin cechowała się bowiem niską frekwencją podróżnych (wg danych statystycznych 5 podróżnych na pociąg) a co za tym idzie małym wolumenem sprzedaży biletów – wyjaśnia Jakub Wosik, Naczelnik Działu Obsługi Pasażera (NMP) Kolei Śląskich.

Dodaje też, że na decyzję o wstrzymaniu wpływ miała też mnogość połączeń międzynarodowych uruchamianych przez Spółkę PKP Intercity na tej samej trasie (12 par pociągów).

Co więcej zapewniam, że współpraca pomiędzy stroną Czeską a Kolejami Śląskimi jest i będzie kontynuowana. Nadmieniam, że jeszcze przed wakacjami 2022 planujemy wznowienie połączenia Cieszyn – Czeski Cieszyn zaś wznowienie połączenia do Bohumina jest przedmiotem dalszej analizy – zaznacza Jakub Wosik.

Tęsknicie za pociągami do Bohumina?

Oceń publikację: + 1 + 40 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Arteks 2022-04-11
  09:59:14

  63 31

  Koleje Śląskie pod wodzą PO ciągle poprawiały ofertę, kupowały nowy tabor, wprowadzały nowe relacje, nowe taryfy itd. Wszyscy byliśmy świadkami jakiegoś progresu. Koleje Śląskie pod wodzą PiS to okres stagnacji, ograniczania kursów pociągów, dużych podwyżek cen. Bezczelnie używają takich samych argumentów jak dawne PKP które w 2001 likwidowały pociągi do Jastrzębia. Teraz państwo musi zapłacić kilkaset milionów aby przywrócić połączenia które zawieszono z powodu "niskiego zainteresowania podróżnych". Pociąg kończący w Chałupkach na 4 km przed stacją węzłową w zaprzyjaźnionym unijnym kraju to kompletne kuriozum, nieznane z innych granic. Wymagania językowe? To jakaś ściema. Poprzednią był covid.

 • ~Schock 2022-04-11
  10:23:08

  52 3

  Najbliższy Rybnikowi cokolwiek znaczący kolejowy węzeł przesiadkowy, umożliwiający dobrą komunikację z całą środkową Europą (całe Czechy, cała Słowacja, Węgry, Austria) to właśnie Bohumin. Jaki jest poziom umysłowy decydentów KŚ, żeby w czasach, w których komunikacja kolejowa będzie zyskiwała na znaczeniu, odcinać mieszkańcom całego regionu możliwość dogodnego dojazdu do położonej tuż za granicą takiej stacji ?

 • ~Kurt_Wallander 2022-04-11
  10:31:40

  19 4

  "bardzo niskie potoki pasażerskie na przedmiotowej relacji."

  Ha, a jak napisałem to samo (w formie pytania, bo już dawno na tej trasie nie korzystałem z pociągów), to zostałem zminusowany...

  "wymagania dot. znajomości języka czeskiego"

  Interesujące - za PR jakoś nie było problemów, pociąg przejeżdżał końcowy odcinek trasy 155. Do wjazdu na terutorium Czech nie potrzeba znać przecież języka, systemy stetowania ruchem na kolei za to odpowiadają i do tego musi się stosować maszynista.

  "mnogość połączeń międzynarodowych uruchamianych przez Spółkę PKP Intercity na tej samej trasie (12 par pociągów)."

  Wybór po byku choć patrząc na częstotliwość połączenia KŚ to faktycznie "nie ma sensu"...

 • ~ 2022-04-11
  10:48:14

  29 33

  Arteks odświeżę ci pamieć, bo widzę, że pociągami nie jeździłeś. Za PO na tych trasach były stare, przegnite, wycofane z kolei czeskich wagony.
  Chętnych pociągiem so Bohukina jest dużo, ale w teorii i w komentarzach. Jakby to był taki dobry biznes to czeskie pociągi już by jeździły do Chałupek. Niestety nie jest i nie jeżdżą.

 • ~Tymeg 2022-04-11
  11:51:15

  5 3

  Szkoda.

 • ~Arteks 2022-04-11
  13:32:07

  22 18

  @mui - czeskie pociągi miały wjeżdżać do Czeskiego Cieszyna, polskie do Bohumina - tak wynika z umowy jaką podpisano w 2015 roku z okazji przywrócenia pociągów po nowo wyremontowanej trasie. Deficytowość komunikacji publicznej jest tak samo deficytowa jak drogi publiczne - do wszystkiego trzeba dopłacać. Jakoś w czasach PO w województwie były środki nie tylko na uruchomienie połączenia między naszymi krajami ale także wróciły pociągi do Chałupek. Za marszałka Chełstowskiego nie kupiono ani jednej jednostki dla Kolei Śląskich i nie uruchomiono żadnej nowej relacji, podwyższono ceny biletów, umieszczono w Kolejach Śląskich na stanowiskach słupy zamiast ekspertów. Wiem, że to szokujące dla entuzjastów PiS ale cały tabor jaki cieszy oko i jeździ po województwie - zakupiono w czasach marszałków: Śmigielskiego, Matusiewicza i Saługi.

 • ~Arteks 2022-04-11
  13:56:49

  16 13

  @Kurt - argument o niskim zainteresowaniu jest nieweryfikalny. Nie wiem skąd oni wzięli tę średnią. W styczniu może być 5, a w maju czy lipcu 30. Poza tym osoby które tam jeździły twierdzą coś innego.
  Jeśli frekwencja nie satysfakcjonuje przewoźnika - to pierwsze co powinien zrobić to akcje marketingowe. Tu jak widzisz nie ma nawet dobrej woli... Poza tym KŚ same sobie "strzelają w kolano" bo oni nie zyskują ani taboru ani wozo-km, ani pracy pracownika przez to, że pociąg nie jedzie te 4 km dalej bo... przecież skład jest uruchamiany, tyle że do Chałupek. A więc pociąg kończy trasę na wsi... przed granicą i przed węzłem kolejowym czyli trochę w miejscu widmo...
  Z punktu widzenia ekonomii transportu zawsze ostatnie przystanki będą generowały wyższy deficyt niż te które znajdują się po środku relacji.

 • ~Kwinto 2022-04-11
  17:03:47

  12 10

  ~Arteks wiesz jak nasza obecna władza kocha wszystko co Polskie? Lepiej żeby pociąg kończył bieg na Polskiej wsi w szczerym polu, niż na dużym zagranicznym węźle przesiadkowym.
  Uważam że w dwudziestym pierwszym wieku i wspólnej Europie, pociąg na trasie Katowice- Bohumin powinien być normą bez pisania bzdur o małym popycie.
  Ps. ten dodatkowy podjazd do Czeskiego Cieszyna trochę mnie rozbawił. Ja pomiędzy tymi dworcami chodzę sobie piechotą, to 1km w prostej linii. No ale po rewitalizacji linii dobre i to.

 • ~Arteks 2022-04-11
  17:22:46

  12 13

  Myślę, że działaczom PiS musi być wstyd za tego rodzaju gafy i niespójny przekaz władz z tym na co pozwala marszałek województwa. Z jednej strony CPK, Kolej+ i dziesiątki różnych innych akcji i programów. W ustach premiera i Glapińskiego - mega dobrobyt i super sytuacji finansowa. Z drugiej marszałek który pozwala podległym mu Kolejom Śląskim szukać pretekstu aby zaoszczędzić 1 km trasy każdego pociągu... (bo podobno pozostałe 3 km finansuje strona czeska)...

  Kałuża - to oficjalna przyczyna zapaści województwa w wielu dziedzinach także transportowych. Gdyby nie on, mielibyśmy u władzy PO+PSL+RAŚ, którym coś wychodziło. W ostatniej kadencji kiedy byli u władzy mieliśmy stabilizację i nawet powolny proces odbudowy połączeń. Przecież to oni reatyfikowali przewozy z Rybnika do Chałupek i przy okazji Bohumina. Chełstowski to porażka ale... wybory już za rok! :P

 • ~Wacek-Placek 2022-04-11
  20:03:45

  7 6

  @ Arteks, no proszę , widać, że znacz się na transporcie kolejowym i z przyjemnością czyta się Twoje posty w tym temacie. Pełna zgoda z tym co piszesz.
  Ps. mam serdeczną prośbę , byś trochę mniej postów pisał w tematach, gdzie nie masz wiedzy............... Serdecznie pozdrawiam i wszystkie Twoje posty otrzymały +, co mi się rzadko, wobec Ciebie zdarza .

 • ~Maciej Kowalski 2022-04-12
  06:23:46

  7 2

  Już się podzielone cebulaki kłócą, po pis

 • ~Maciej Kowalski 2022-04-12
  06:26:30

  7 4

  Już się podzielone cebulaki się kłócą po pis, pisd peło jedno g**no, dzielcie się dalej narodzie dokładnie tak jak chcą wasi wladcy

 • ~Tymeg_2 2022-04-12
  19:12:39

  9 0

  W normalnym kraju taki lokalny pociąg dojeżdżał by nie do Bohumina, a do Ostrawy...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767