zamknij

Wiadomości

Budują skatepark, znaleźli żelbetowy „klocek”. Tajemnicze znalezisko na Wiśniowcu

Bartłomiej Furmanowicz 2023-12-18, Autor: 

Budowlańcy, pracownicy zieleni miejskiej i pasjonaci historii zachodzili w głowę. Co odnaleziono w parku Wiśniowiec, w miejscu, gdzie ma powstać nowy skatepark? Nie do końca było wiadomo. Żelbetowy „klocek” nie pasował do niczego, co podejrzewały wizytujące dzisiaj osoby. Prawdopodobnie jest to zbiornik retencyjny, choć padło też hasło o kanałach ciepłowniczych. Bryła stanowi problem, który może pociągnąć za sobą dodatkowe koszty.

Reklama

Co znaleziono w parku Wiśniowiec?

W minioną niedzielę pasjonaci historii opublikowali na swoim fanpage’u (Zapomniany Rybnik) intrygujące wideo z drona.

Czy Wiśniowiec skrywa zagadkę, która przypadkiem została odkryta? Już niebawem napiszemy więcej, a tymczasem udanej niedzieli! - czytamy.

W wideo widzimy prostopadłościan zakopany w ziemi. Został odkryty podczas prac nad nowym skateparkiem. Zaciekawieni znaleziskiem udaliśmy się z rana na Wiśniowiec, by samemu zobaczyć nietypowe znalezisko. Jakiś czas później na miejscu pojawili się budowlańcy, przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku i pasjonaci historii. Wśród nich był m.in. Remigiusz Michalik, przewodniczący rybnickiego koła stowarzyszenia Pro Fortalicium, a także pracownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Chciałbym coś więcej powiedzieć, ale nie wiadomo na co patrzyliśmy. Ten obiekt nijak się ma do budowli obronnych – zaznacza.

Zauważa, że bryła ma kształt odwróconego do ziemi „C”.

Wygląda, że została jakby zrobiona z prefabrykatów jak kanały ciepłownicze. Nie ma wejścia, a środek obiektu jest pobielony, jakby ktoś chciał go pomalować kredą. Znalazłem też resztki drewien i bardzo silne zbrojenie. Jakby pochodził on z czasów wojennych, to pręty zbrojeniowe byłyby gładkie, tymczasem widzieliśmy też współcześniejsze – żebrowane – wyjaśnia Remigiusz Michalik.

Zauważa, że materiał z którego wykonano bryłe - kruszy się pod wpływem łyżki koparki. Schron i inne tego typu konstrukcje nie ulegały by tak szybko zniekształceniu.  Dodaje, że po południu Rybnickie Służby Komunalne zamierzają do wnętrza konstrukcji kamerę.

Na pewno nie patrzmy na to jako schron bojowy. Pytanie, do czego to mało służyć? Jako fundament? Nie za bardzo, skoro jest w nim pustka – słyszymy.

Na miejscu znaleziono elementy bliższe naszym czasom – blachę profilowaną, piankę i uszczelki plastikowe.

Zieleń miejska musi porozmawiać z projektantem

Nie takiego prezentu na święta spodziewał się Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku, choć z dwojga złego jeszcze nie jest tak źle.

Jestem w kontakcie z działem technicznym szpitala psychiatrycznego, dotarliśmy do osoby, która byłą zarządcą tej placówki. Na pewno nie jest to schron, co nas cieszy. Jest to prawdopodobnie zbiornik retencyjny. Wybraliśmy jeden z modułów, wszystko jest zasypane gruzem. Próbowaliśmy dotrzeć do spodu obiektu, przestaliśmy to robić na głębokości 3,6 m ze względu na problemy z zabezpieczeniem tego miejsca – wyjaśnia Joanna Kotynia-Gnot, dyrektorka ZZM.

Zieleń miejska będzie musiała teraz ponownie usiąść do rozmów z projektantem skateparku.

Będziemy musieli uzgodnić metodologię działania po potwierdzeniu w dokumentach, że jest to zbiornik. Musimy przygotować podłoże pod skatepark tak, by lana nawierzchnia była trwała i nie pękała. To będzie wyzwanie – słyszymy.

Do spotkania dojdzie jeszcze przed świętami lub już po Nowym Roku. Czy w związku ze znaleziskiem wydłuży się czas zakończenia robót na Wiśniowcu? Trudno to jeszcze ocenić. Prawdopodobny jest jednak scenariusz ze zwiększeniem środków finansowych na skatepark.

Intuicyjnie można już powiedzieć o większej ilości wykorzystanych materiałów. Na ten moment nie wiadomo, o jakich kosztach będziemy mówili – zaznacza Joanna Kotynia-Gnot.

To nie jedyna niespodzianka odkopana w ostatnich latach w Rybniku. Przypomnijmy, że w 2019 roku w dzielnicy Maroko-Nowiny odnaleziono obiekt ochronny, który służył polskim żołnierzom w 1939 roku »Kolejny schron w Rybniku odkryty! Gdzie się znajduje?«

W czerwcu 2019 roku »150-tonowy kolos został podniesiony i przeniesiony« przez dwa potężne dźwigi.

Co tak naprawdę odkopano na Wisniowcu? Wrócimy do tej sprawy.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~norton 2023-12-18
  17:43:33

  17 4

  Elementy ciepłowni, która miała i częściowo powstała w tym miejscu.

 • ~ 2023-12-18
  18:21:52

  11 5

  @Norton . Kotłownia do zasilania szpitala WSS 3 była budowana chyba nieco niżej . Po rozebraniu pozostał płaski teren na którym parkowały samochody , w tym miejscu często można było tam spotkać milicjantów ucinających sobie krótką drzemkę.
  Bliżej szczytu wzgórza były przechowalnie zimowe z gospodarstwa rolnego na psychiatryku

 • ~norton 2023-12-18
  18:54:52

  9 3

  Kanał ciepłowniczy prowadzi z kotłowni do kolektora. Ta ciepłownia nie miała zasilać jedynie szpitala. Po za tym ciepłownia miała być zasilana węglem. A to oznacza miejsce składowania miału, taśmociągi dostarczające opał do kotła oraz odprowadzające z niego żużel.
  Przy całej sympatii dla "odkrywców" - szukajcie w latach 80.

 • ~80aleece 2023-12-18
  23:42:43

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~riemeltomasz 2023-12-19
  00:33:38

  2 1

  Preppers :)

 • ~antyk23 2023-12-19
  07:17:16

  13 2

  Tak "cenne" znalezisko powinno zostać uwiecznione kolejnym muzeum( abstrakcyjnych znalezisk w postaci betonowego kamulca)

 • ~VeB 2023-12-19
  13:46:53

  9 1

  I o co tela larma? Nie jest to mumia ani dinozaur ,zwykły betonowy klocek po co dopisywać temu jakieś ideologię? Jak jak już chcecie się podniecać to dejcie se to na som środek rynku na wiosna bydzie pasować do betonozy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4093