zamknij

Wiadomości

„Bomba ekologiczna” przy Zebrzydowickiej. „Tam już grasują szczury”

2019-02-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Śmierdzi, a co gorsza zaczynają grasować tam szczury. To nie opis, który odpowiadałby typowemu wysypisku śmieci, ale jednej z posesji przy ul. Zebrzydowickiej. Mieszkańcy mają już dość uciążliwego sąsiada, który na swoim podwórku stworzył wręcz „bombę ekologiczną”.

Reklama

Mieszkańcy ul. Zebrzydowickiej mają dość. Na posesji jednego z „bliźniaków” piętrzy się góra odpadów złożona z m.in. aluminiowych puszek po piwie, starych mebli, wykładzin, sprzętu RTV i innych śmieci poukrywanych w foliowych workach, w których nie wiadomo co się znajduje. Część drewnianych elementów jest nadpalona. 

- To problem, który trwa już od dłuższego czasu. Budynek wygląda na niezamieszkałą melinę, ale wiemy, że ktoś tam przebywa. Ktoś przecież musiał te wszystkie śmieci zebrać w tym miejscu. Strasznie śmierdzi z tego wysypiska i już wokół niego kręcą się szczury. A przecież nie ma nawet wiosny! Aż strach pomyśleć, co będzie się działo, gdy temperatury podskoczą – słyszymy od zaniepokojonych mieszkańców ul. Zebrzydowickiej, sąsiadujących z uciążliwym problemem.

Jak dodają, o sytuacji powiadomili policję. Z kolei sierż. sztab. Dariusz Jaroszewski informuje nas, że rybnicka komenda nie prowadziła działań w tym rejonie pod kątem zaśmiecania terenu. O wysypisku nie wiedziała też Straż Miejska w Rybniku. Nasze zapytanie prasowe strażnicy zinterpretowali jako zawiadomienie. Sprawdzimy w najbliższym czasie, czy udało się usunąć śmieci z posesji przy Zebrzydowickiej.

----

O tym, że Rybnik ma problemy z dzikimi wysypiskami pisaliśmy już niejednokrotnie. Ostatnio poruszaliśmy na przykład góry odpadów przy wiadukcie kolejowym na ul. Chwałowickiej, gdzie znaleźć można było odpady budowlane, opakowania po farbach, zaprawach, impregnatach, izolacjach czy utwardzaczach. Część z tych rzeczy była szkodliwa dla środowiska!

Dzięki naszej interwencji PKP PLK zobowiązał podwykonawcę zajmującego się remontem wiaduktu do uprzątnięcia śmieci >>Śmietnisko w centrum Rybnika. Kto za to odpowiada?<<

Mimo to, na placu nadal zalega sporo gruzu niewiadomego pochodzenia. Do tego tematu również wrócimy.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 39 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~nairuk 2019-02-26 12:29:26

  Syllogomania (zespół zbieractwa, patologiczne zbieractwo, ang. compulsive hoarding, w USA pot. messie syndrom, w lit. niem. Vermüllungssyndrom) – nabywanie lub trudności z pozbywaniem się rzeczy nieużytecznych bądź o małej dla innych osób wartości. Powoduje dezorganizację życia społecznego i zawodowego bądź obniżenie ich poziomu, a także ograniczenie przestrzeni życiowej chorego. W konsekwencji nie może on korzystać z pomieszczeń mieszkalnych zgodnie z ich przeznaczeniem.

  Może warto zainteresować tym faktem MOPS/OPS czy jakąś inną odpowiednią temu organizację. Może osoba zamieszkująca ta posesje ma tego typu zaburzenia i wymaga specjalistycznej pomocy.

  70 7
 • ~sympatykrybnika 2019-02-26 12:53:48

  A może mogą w tej sytuacji mieć zastosowanie przepisy Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, w tym
  Art. 1. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez SPRAWOWANIE NADZORU nadzoru nad warunkami: 1) HIGIENY ŚRODOWISKA, (...) – w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. oraz
  Art. 26. 1. Państwowy Inspektor sanitarny lub Główny Inspektor Sanitarny ma prawo wstępu do mieszkań w razie podejrzenia lub stwierdzenia choroby zakaźnej, ZAGROŻENIA ZDROWIA CZYNNIKAMI ŚRODOWISKOWYMI, a także jeżeli w mieszkaniu jest lub ma być prowadzona działalność produkcyjna lub usługowa.

  16 19
 • ~spirit-of-the-town 2019-02-26 13:28:51

  Posprzątać powinien właściciel działki. To chyba normalne. Jeśli nie można właściciela znaleźć, chętnie przygarnę teren, posprzątam go na błysk i odsprzedam:) W czym problem?

  59 11
 • ~ 2019-02-26 13:59:41

  Straż miejska zapewne o tym wszystkim nie wiedziała, gdyż była zajęta wypisywaniem lawiny mandatów w innych miejscach (głównie w ścisłym centrum miasta). Nic na to nie poradzimy, że taka a nie inna jest "misja" straży miejskiej.

  W rejonie ul. Zebrzydowickiej trudno jest znaleźć miejsce, gdzie można by było masowo wypisywać mandaty, dlatego też pech chciał, że straż miejska nie zwróciła na uwagi na to dzikie wysypisko śmierci.

  Prawda jest taka, że gdyby choć raz jeden z patroli (zwłaszcza pieszych) znalazł się w okolicy tego miejsca, to już dawno by można było coś z tym zrobić. Niestety, ale straż miejska ma zupełnie inne priorytety w naszym mieście niż pomagać mieszkańcom w eliminowaniu poważnych problemów.

  A policja zapewne tym się nie interesowała, gdyż w policji panuje powszechne przekonanie, że takimi "drobiazgami" powinna zajmować się straż miejska, a nie policja, która ma "ważniejsze sprawy na głowie".

  59 9
 • ~rzyt 2019-02-26 14:29:35

  Szczury za chwilę pojawią się przy kubłach ze zmieszanymi ale to nie będzie bomba ekologiczna. To będzie rozsądna decyzja Zarządu Miasta z prezydentem na czele by wspierać producentów popiołu.
  @ siwy-rybnik. Do Straży Miejskiej nie jest łatwo się dostać do pracy/służby. Trzeba mieć to coś....co niekoniecznie ma każdy.

  39 12
 • ~ 2019-02-26 15:16:42

  a co komu zrobią szczury?

  13 20
 • ~Arteks 2019-02-26 15:56:21

  Pomijając kwestię śmieciowiska, to takie nieotynkowane, zaniedbane slamsy psują niestety opinię ulicy czyż nie? No i na pewno w zimie to kopci... Niestety jest ich jeszcze sporo. @kazo64 - uważasz, że wobec osoby która nie potrafi się dostosować społecznie i lubi śmieci powinno działać powiedzonko "wolnoć Tomku". Ja tak nie uważam. Od tego są organy państwowe aby rozwiązać taki problem. Być może właściciel powinien być leczony.

  18 46
 • ~ 2019-02-26 16:22:47

  ~rzyt
  " To będzie rozsądna decyzja Zarządu Miasta z prezydentem na czele by wspierać producentów popiołu."
  w poprzednich latach popiół lądował do kubłów na zmieszane, opróżnianych co 2 tygodnie
  od tego sezonu producenci popiołu musieli się zaopatrzyć w dodatkowy kubeł, a miasto ograniczyło wywózkę do jednego raza w miesiącu, gdzie tu widzisz wsparcie producentów popiołu ? ciekawe, że w sąsiednich gminach dodatkowy wywóz popiołu nie zmienił częstotliwości wywozu innych odpadów,bez podwyższenia opłat za wywóz, a niektóre z nich bez dodatkowych opłat wynajmują kubły na popiół, co u nas jest niewykonalne
  tymczasem ci mieszkający "po miejsku" z "apartamentowców" dalej wrzucają wszystko do jednego kubła

  35 4
 • ~Arteks 2019-02-26 17:09:13

  @ursus - ci nie segregują którzy nie chcą się dostosować społecznie - to tak jak ci z tego artykułu z domu jednorodzinnego którzy zamiast ogrodu, zrobili śmietnisko. Popioły problemem? Twój piec, twoje popioły. Możesz je zachować - są twoje. ;)

  8 48
 • ~MaciejK 2019-02-26 17:25:08

  Zaśmiecać miasto i tereny zielone, smrodzić w powietrze ... tak, to rybniczanie potrafią

  18 13
 • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-02-26 20:17:31

  Ordnung jak w Gorolowicach.

  12 8
 • ~przykopa 2019-02-26 21:13:00

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  11 1
 • ~artefaks 2019-02-26 21:56:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 1
 • ~rzyt 2019-02-27 09:14:51

  @ursus. Ogrzewam spalając gaz i nie mam popiołu. Zlikwidowano mi jeden wywóz zmieszanych i także musiałem dokupić kubeł by wystarczyło pojemności na cywilizowane składanie odpadów. Umowa z miastem oferowała mi dwa wywozy więc to nie ja złamałem warunki tego harmonogramu. Logiki w działaniach Zarządu Miasta w kontekście smogu, śmieci, komunikacji nie widać co w połączeniu z arogancją w przyjmowaniu uwag mieszkańców i słuchaniu klakierów doprowadzi do zapuszczenia miasta. Jedynie dobrze idzie wycinka drzew; kolejne "rosną" poziomo w Chwałowicach. Zamiast szczupaka w herbie miasta proponuję rybę piłę. Przecież już jeden branding już przerabialiśmy.

  8 1
 • ~Arteks 2019-02-27 10:57:03

  @rzyt - co nas obchodzą jakieś popioły. Niech się tym martwią jaskiniowcy. Dopiero teraz zrozumiałem, że ta decyzja władz miasta nie jest przypadkowa. To ciekawy element zniechęcania do pieców węglowych. Oburzające jest to, że ktoś gromadzi śmieci na swojej posesji i żywi szczury.

  3 17
 • ~majster86 2019-02-27 11:19:18

  Arteks wszyscy wiemy że jesteś największym Januszem tego forum ale spróbuj zrozumieć taką sytuację ktoś ogrzewa dom gazem GAZEM- czyli nie dymi kopci itp (czytaj ze zrozumieniem) Wcześniej miał wywożone śmieci co dwa tygodnie, teraz raz na miesiąc przez co musi dokupić kolejny śmietnik i wdychać fetor z tego śmietnika przy każdym otwarciu klapy. Czy ty naprawdę myślisz że kogoś ma to zachęcić do pozbycia się pieca węglowego? Na dodatek płaci tyle samo co ten któremu również odbierają popiół. Czy może wręcz przeciwnie zamiast kupować kolejny śmietnik przejdzie specjalnie na węgiel i będzie tam przy okazji palił śmieci na które nie ma miejsca w kuble? Arteksie największy Januszu tego forum na drugi raz zastanów się co piszesz i przemyśl swoją wypowiedz przed kliknięciem przycisku dodaj komentarz.

  18 2
 • ~Antyk 2019-02-27 12:03:27

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 0
 • ~rzyt 2019-02-27 15:41:09

  Przy dworcu komunikacji miejskiej tną kolejne "chwasty" czyli rybnickie drzewa.

  10 2
 • ~Antyk 2019-02-27 19:16:23

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~Arteks 2019-02-27 19:45:56

  @majster86 - jak już się chcesz odezwać i użyć jakiegoś sformułowania wobec kogoś, to najpierw przeczytaj jego definicję. I nie podpieraj się czymś takim jak "my". Tu każdy pisze za siebie. Jeśli władze miasta uważają, że tak jest sensowniej, to trzeba się dostosować. Na pewno jest to przemyślane. Jeśli władze wojewódzkie uznały piece śmieciuchy za coś passe - to trzeba im podziękować bo jeszcze trochę, a Śląsk kojarzyłby się nie tylko w Polsce ale całej Europie z kotłownianymi Januszami z łopatą, ładujących węgiel do pieca jak w XIX wieku. Może tobie to obojętne ale mi zależy aby zwyciężył u nas miejski styl życia i aby nikt w Polsce z tego regionu się nie śmiał, a nikt w Europie z tego kraju. Akurat jeśli chodzi o śmieci to wszyscy pamiętamy jak przed ustawą śmieciową wyglądały nasze lasy, doły, jeziora bo janusze wywozili wszystko do lasu bo "szkoda kasy" na dodatkowy worek...

  2 6
 • ~majster86 2019-02-27 22:41:49

  Arteks naprawdę myślisz że napisał bym tak o tobie, nie znając znaczenia tego określenia? Proszę bardzo, definicja słownika PWN "Sformułowanie określające prymitywne zachowanie(...) ukazuje małomiasteczkowość, ignorancję oraz święte przekonanie, że „ja wiem lepiej”.

  Ostatnie słowa w 100% opisują twoje podejście. Większość świata, może poza Chinami i krajami trzeciego świata odchodzi od budowania bloków podobnych do tych na nowinach, trudno znaleźć współcześnie autorytet z dziedziny architektury lub urbanistyki który pochlebnie wypowiada się o tego typu wynalazkach PRLu, a ty uważasz to za najlepsze miejsce do mieszkania, bo przecież jakie to nowoczesne bo "ja wiem lepiej"gdzie ludzie powinni mieszkać.
  A twoje podejście do PRL-owskich blokowisk to tylko jeden z przykładów.

  Oczywiście można tylko odnieść się do twojego poziomu wypowiedzi i sposobu myślenia, bo o wyglądzie trudno coś powiedzieć, dlatego nie przytoczyłem słownikowego opisu wyglądu typowego janusza.

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 847