zamknij

Wiadomości

Śmietnisko w centrum Rybnika. Kto za to odpowiada?

2018-12-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Co za śmietnik! Na placu między stacją paliw, ul. 3 Maja, a wiaduktem kolejowym powstało wysypisko. Niektóre z tych odpadów są szkodliwe. Kto odpowiada ze to śmietnisko?

Reklama

Gruz, puste puszki po piwie, plastikowe butelki, folie, a nawet obuwie robocze i połamane znaki drogowe. Takie „skarby” kryje w sobie śmietnisko, które znajdziemy w centrum Rybnika. Wśród odpadów znajdziemy też materiały budowlane jak np. opakowania po farbach, zaprawach, impregnatach, izolacjach czy utwardzaczach. Część z tych rzeczy jest szkodliwa dla środowiska!

Jak się okazuje, jednym z winowajców tego stanu rzeczy jest podwykonawca zajmujący się remontem wiaduktu na ul. Chwałowickiej. O tej sprawie został powiadomiony przez naszą redakcję Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK. - To ewidentnie sprawa podwykonawcy. Śmieci i opakowania po placu budowy zostaną usunięte do najbliższego czwartku – informuje.

Podwykonawca nie odpowiada jednak za gruz, który znajduje się na placu. - Ten gruz, który rozbieraliśmy w czasie remontu od razu wywoziliśmy – zaznacza Jacek Karniewski. W śmietnisku znajdziemy bowiem fragmenty słupów elektrycznych.

Sprawę skierowaliśmy do Straży Miejskiej w Rybniku. - Poinformowałem o tym fakcie dyżurnego, a ten przekazał sprawę strażnikom do realizacji – mówi Dawid Błatoń, rzecznik straży.

Strażnicy w pierwszej kolejności będą próbowali ustalić sprawcę, który wysypał odpady na placu. Co w przypadku, gdy to się nie uda? - Niestety, obowiązek posprzątania będzie ciążył na właścicielu terenu – dodaje Dawid Błatoń.

Zobacz galerię

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Escape 2018-12-18 13:43:04

  dziwne ze złomiarze tego nie rozpracowali

  23 5
 • ~Foxy_02 2018-12-18 13:58:09

  Jedynym za to odpowiedzialnym jest polska kułacza mentalność która każe mniej rozgarniętej części społeczeństwa śmiecić, palić śmieciami w piecu, nagminnie łamać przepisy drogowe, itd. Jeszcze jakieś 1-2 pokolenia i powinno być normalnie.

  61 24
 • ~hajdamen 2018-12-18 14:16:25

  A kto stacjonował tam ponad rok?

  37 0
 • ~sympatykrybnika 2018-12-18 14:46:01

  Urząd Miasta w pierwszej kolejności poprzez swoje służby komunalne winien bezzwłocznie natychmiast usunąć te zanieczyszczenia, a następnie Strażnicy Miejscy winni ustalić sprawcę, czynu zabronionego, który wysypał odpady na placu i zgłosić podejrzenie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury. Co w przypadku, gdy to się nie uda? - Niestety, obowiązek posprzątania będzie ciążył na właścicielu terenu (TEREN JEST W GRANICACH GMINY RYBNIK) – dodaje Dawid Błatoń.

  37 4
 • ~buchu 2018-12-18 16:14:41

  Wstyd i hańba dla wykonawcy, inwestora i służb miejskich. Jak można wymagać od mieszkańców dbania o środowisko i bycie eko, jeżeli taki widok mamy w przestrzeni publicznej. Aby wymagać czegoś samemu należy świecić przykładem.

  34 5
 • ~THE Bill 2018-12-18 16:16:51

  Wielokrotnie zgłaszałem w UM w Rybniku problem niewłaściwego zachowania pracowników podczas remontu linii kolejowej: palenie liści, śmiecenie, źle wykonane roboty - za każdym razem odsylano mnie, abym sprawę zgłosił do PKP PLK bo to oni są odpowiedzialni za remont. To jest teren kolejowy i mogą sobie na nim robić co im się podoba! Miasto Rybnik się nie wtrąca. Tak mówią w wydziale inwestycji, i w wydziale dróg Urzędu Miasta Rybnik. Takich to mamy urzędników. Patrzyli na mnie jak na idiote jak poszedłem zwrócić im uwagę, żeby skontaktowali się z wykonawcą.

  33 9
 • ~ 2018-12-18 16:29:57

  ~THE Bill
  "Wielokrotnie zgłaszałem w UM w Rybniku problem niewłaściwego zachowania pracowników podczas remontu linii kolejowej: palenie liści, śmiecenie, źle wykonane roboty - za każdym razem odsylano mnie, abym sprawę zgłosił do PKP PLK bo to oni są odpowiedzialni za remont. To jest teren kolejowy i mogą sobie na nim robić co im się podoba! Miasto Rybnik się nie wtrąca. Tak mówią w wydziale inwestycji, i w wydziale dróg Urzędu Miasta Rybnik. "
  prawo i zakazy jest tylko dla małych, spróbuj mieszkańcu palić liście, czy śmiecić, wtedy nasz dzielny ekopatrol ze straży miejskiej sprowadzi cię do pionu, ale dużemu przeciwnikowi nie podskoczą

  44 6
 • ~basia323 2018-12-18 20:02:21

  Podobną sytuację mamy na prywatnym parkingu obok przystanku autobusowego na osiedlu Chabrowa. Jest to teren prywatny - najprawdopodobniej właściciela budynku w którym obecnie jest sala fitnes. Na terenach zielonych otaczających parking jest tyle śmieci że po prostu koszmar. Właściciel jednak nic nie robi. A straż miejska tak samo. W lutym zgłaszałam im powyższy fakt i parę razy dzwoniłam w tej sprawie ale nic się nie robi. Latem była wysoka trawa a zimą śmietnisko przykryje śnieg więc po co się wysilać? Z takiego założenia wychodzi zarówno właściciel terenu jak i straż miejska.

  20 3
 • ~sympatykrybnika 2018-12-18 21:43:39

  ~THE Bill, ~ursus jeżeli UM zbywał Was to nie miał racji, gdyż
  według ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
  Art. 3. 1. Utrzymanie czystości i porządku w gminach należy do obowiązkowych zadań własnych gminy.
  Art. 5. 1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku (…)
  Art. 10. 2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1 – podlega karze grzywny.
  a więc piłka jest po stronie gminy czyli UM.

  10 1
 • ~buchu 2018-12-18 21:56:25

  ~THE Bill rada na przyszłość. Aby urzędnicy ruszyli swoje 4 litery muszą mieć papierek. Bez tego zawsze się wyłgaja, że nikt nic nie głosił. Śmiesznym ale idealnym przykładem jak walczyć z urzędnikami jest fragment "Dom, który czyni szalonym" z bajki "12 prac Asterixa".

  14 4
 • ~sympatykrybnika 2018-12-19 13:43:18

  Droga redakcjo, czemu nie ma aktualizacji do artykułu „Śmietnisko w centrum Rybnika. Kto za to odpowiada?” z dnia 2018-12-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz? Czyli nikt jeszcze nie sprzątnął? Pytam się, bo osobiście ze względu na smog nie wychodzę z domu, aby to skontrolować.
  Pozdrawiam

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 748