zamknij

Wiadomości

Bolesław Piecha: nie wolno pomniejszać Rybnika jako ośrodka akademickiego

2013-07-09, Autor: Dominika Kuśka
– To nie jest jeszcze radykalne „nie” – tak o decyzji rektora UŚ ws. likwidacji ośrodka w Rybniku mówi senator Bolesław Piecha, który uważa, że nie można pomijać naszego miasta jako ośrodka akademickiego.

Reklama

Przypomnijmy, żacy z Rybnika przeciwni likwidacji placówki UŚ w naszym mieście twierdzą, że umowy, które z nimi zawarła uczelnia nie uwzględniały możliwości dokończenia studiów I stopnia w Katowicach. Ich argumenty poparł Bolesław Piecha, który pisemnie poprosił rektora UŚ o wyjaśnienie okoliczności likwidacji ośrodka UŚ w Rybniku (czytaj więcej).

W odpowiedzi na list Bolesława Piechy rektor Banyś przedstawił wszystkie argumenty, które skłoniły Senat UŚ do likwidacji placówki w Rybniku. Podstawowe przyczyny zamknięcia OD UŚ to finanse i demografia. – Uniwersytet Śląski od momentu powstania Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku wyasygnował dodatkowo, poza środkami z dotacji ministerialnej podstawowej, na jego funkcjonowanie około 9 mln złotych. (…) Od początku funkcjonowania ośrodka w Rybniku głównym założeniem koncepcji kampusu był współudział miasta w kształceniu studentów. (…) Prezydent Rybnika obiecał wsparcie finansowe i zwiększenie dotacji dla UŚ pod warunkiem zadeklarowania już teraz, na tę chwilę utworzenia wydziału w Rybniku. Obecnie UŚ nie jest jednak w stanie odpowiedzialnie zadeklarować, że do 2015 roku, w Rybniku powstanie wydział – czytamy w piśmie prof. Wiesława Banysia, rektora UŚ.

 

Taka odpowiedź nie zniechęciła jednak Bolesława Piechy do dalszego działania w tej sprawie. - Myślę, że najbardziej potrzebne jest tutaj spotkanie zarówno z rektorem UŚ, jak i z prezydentem miasta. Mam wrażenie, że to taka próba przerzucania piłeczki – komentuje Bolesław Piecha, senator z ramienia PiS. – Zdaję sobie sprawę, że finanse i demografia odgrywają tu wielką rolę, jednak Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dało władzom uczelni czas na przekształcenie rybnickiej placówki do 2015 roku. A to dużo czasu. Może warto wrócić do pomysłu stworzenia wspólnego kierunku dla wszystkich trzech uczelni – sugeruje senator.

Bolesław Piecha wciąż podtrzymuje nadzieje studentów. – To nie jest jeszcze radykalne „nie” władz UŚ. Myślę, że nie wolno deprecjonować Rybnika jako ośrodka akademickiego. Placówka UŚ powstała w naszym mieście dzięki wielkim staraniom władz i mieszkańców, szkoda byłoby to zaprzepaścić – podsumowuje senator PiS.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~booshek 2013-07-09 13:14:57

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 0
 • ~Margin 2013-07-09 17:15:26

  O co ten hałas. Przecież Politechnika i UE zostają w Rybniku. Jeśli wróci popyt na filozofów, pedagogów i socjologów, UŚ też będzie szukał tutaj swego miejsca.

  5 0
 • ~ 2013-07-09 18:52:45

  filozofów i pedagogów mamy nadmiar w seminariach duchownych :)

  2 0
 • ~Jan R. 2013-07-09 19:20:55

  Proponuję panu posłowi by jako były medyk postarał się o utworzenie uniwersytetu medycznego o modnych i postępowych, szczególnie na zachodzie Europy, kierunkach - aborcji i eutanazji. A żeby przyciągnąć studentów z bogatych krajów arabskich proponuję na dodatek uruchomić wydział specjalizujący się w kształceniu specjalistów od amputacjach głów.

  0 2
 • ~orient 2013-07-09 22:02:21

  PiS potrafi wykorzystywać błędy i potknięcia swoich oponentów z PO bezlitośnie. PO w ogóle się nie interesuje sprawą wyższych uczelni w Rybniku to Piecha znalazł dla siebie miejsce i chociaż sam niewiele pewnie w tej sprawie pomógł to przynajmniej o tym mówi.

  2 0
 • ~tommi 2013-07-10 07:34:54

  gdyby PO zaczeła mówić o cenie wody w Rybniku miała by lepsze notowania?
  trzeba oceniać wykonane zadania a nie projekty

  3 0
 • ~Robin Tell 2013-07-10 07:41:12

  Orient dobrze, że PYŁO nie zabiera głosu w tej sprawie. Przypomnij sobie czy to nie nasz wielki, przewidujący na 103 lata do przodu wizjoner, technik mechanik nie sprowadził do nas tej szkoły kształcącej wysoko wykwalifikowaną kadrę bezrobotnych? Sam nawarzył piwa to niech go teraz sam pije ze swoimi kolegami z PiS-u. Osobiście nie chcę, by ktokolwiek znowu sprowadził do Rybnika uczelnię kształcącą dla samego kształcenia.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1636