zamknij

Wiadomości

B. Piecha o wielogodzinnych wizytach na SOR-ze: co ma system do tego? To jest kwestia organizacji pracy

2023-10-02, Autor: 

- Ludzie powinni znaleźć się w salach, a nie na korytarzach. To są kwestie dotyczące organizacji pracy. Co ma system do tego? Wypracowanie prawne jest, narzędzia są. Najwyższe szczeble mogą płacić tylko za usługi, na dole musi być wypracowany standard – mówił w rozmowie z nami o sytuacji na SOR-ze w Rybniku poseł Bolesław Piecha, parlamentarzysta, lekarz i były minister zdrowia. Od 1,5 roku w „zamrażarce” znajduje się projekt ustawy, który miałby pomoc systemowi opieki zdrowotnej.

Reklama

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy o bulwersującej sytuacji, która miała miejsce na rybnickim SOR-ze. Przypomnijmy, raper Emilo opublikował wideo w mediach społecznościowych z pobytu na oddziale. Sam czekał 8 godzin na swoją kolej. W o wiele gorszej sytuacji miał być 70-letni pacjent, który czekał ponad dobę »26 godzin na SOR-ze w Rybniku! Mieszkaniec Czerwionki-Leszczyn nagrał wstrząsający film z tego, co widział«

WSS nr 3 w Rybniku odniósł się do tej relacji. Karolina Wałowska, rzecznik szpitala oznajmiła, że dyrekcja „dogłębnie zweryfikuje te wydarzenia”. Zapowiedziała też, że zostaną wyciągnięte konsekwencje, jeżeli doszło do uchybień lub nieprawidłowości »WSS nr 3 o sytuacji na SOR-ze: jeżeli doszło do uchybień, zostaną wyciągnięte konsekwencje«

Wielu komentujących zwróciło uwagę, że w tej sprawie powinien się wypowiedzieć Bolesław Piecha, wieloletni parlamentarzysta z Rybnika, lekarz i były minister zdrowia. Zarzucali, że polityk nic nie zrobił w kwestii poprawy w naszym mieście systemu opieki zdrowotnej. Pojawiły się takie komentarze:

- Piecha jako były minister zdrowia powinien zapaść się pod ziemię. Kto na niego głosuje? Szpital wojewódzki powinien być wizytówką w mieście, a jest wstydem.

- Piecha powinien się wstydzić za wiele rzeczy, a najbardziej jak likwidowano oddziały szpitalne. Gość jednak jest pozbawiony wstydu i jakieś refleksji nad bezsensownością swojego mandatu poselskiego

- No i co „wspaniały” rząd PIS robi ze służbą zdrowia? Niewydolna a poseł Piecha siedzi w Sejmie tyle lat i zero pożytku z niego!

Zamieniliśmy w miniony piątek z posłem kilka słów. Widział wideo opublikowane w sieci.

Opisuje pewną rzeczywistość w szpitalu. Nie jest to jego najlepsza wizytówka. Ludzie powinni znaleźć się w salach, a nie na korytarzach. To jest kwestia organizacji pracy. Wiem, że na SOR-ze jest bardzo ciężko, bo to ciężka praca, zwłaszcza jeżeli słabo wydolna jest podstawowa opieka zdrowotna – powiedział na wstępie.

Poseł sam ostatnio był na SOR-ze z kimś bliskim.

Czekałem 5-6 godzin. Nie potrafię powiedzieć czy sale chorych są skomunikowane z SOR-em i izbą przyjęć. Sądzę, że adresatem wskazania problem jest właściciel - samorząd województwa. To powinno się wyjaśnić – dodaje.

Zapytaliśmy posła, czy problem nie tkwi w samym systemie?

Co ma system do tego? Wypracowanie prawnej jest, narzędzi są. Najwyższe szczeble mogą płacić tylko za usługi, na dole musi być wypracowany standard. Decyzja o hospitalizacji, zwłaszcza w przypadku braku dwóch oddziałów internistycznych nie jest taka prosta. Na poprawę wyposażenia i standardów usług trzeba będzie poczekać. Problem wynika też z braków kadrowych itp. Zaniedbań jest dużo. To zadanie na najbliższe kilka lat, by usprawnić koordynację, podejmować szybkie decyzje i uzupełnić personel – tłumaczy.

Czy Bolesław Piecha jako osoba doświadczona w kwestii systemu opieki zdrowotnej próbowała coś zadziałać w ministerstwie zdrowia? Tak odpowiedział nam polityk:

Ministerstwo zdrowia, Sejm mogą utworzyć odpowiednie oprogramowanie, ale po drugiej stronie są wykonawcy. Podstawową barierą tego jest brak kadr i zła koordynacja POZ, ratownictwa i szpitalnictwa z SOR. To zadanie na parę lat, ale trzeba niezwłocznie zacząć działać, by pacjent nie leżał w publicznym miejscu, bo tworzy fatalne wrażenie.

Zdaniem posła, sytuację w szpitalach poprawiłaby ustawa o klasyfikacji, kodyfikacji szpitali I, II i III stopnia.

To bardzo precyzyjne narzędzia dotyczące spraw organizacyjnych, jakościowych i finansowych. Taki projekt ustawy został przygotowywany, zabrakło na niego czasu i dyskusji. Był w ministerstwie, nigdy nie trafił do Sejmu – dowiedzieliśmy się.

Projekt ustawy powstał 1,5 roku temu, ale trafił do tzw. „zamrażarki”.

Jest bardzo skomplikowana. Były prezentowane pewne aspekty, mocno krytykowane. Nie każdy szpital musi być wojewódzki, nie każdy szpital powiatowy musi mieć aspiracje szpitala wojewódzkiego czy klinicznego. To boli dyrektorów, ale szpital powinien być dla ludzi, a nie żeby się nim chwalić – powiedział.

Zdaniem posła w naszym regionie działa zbyt dużo organów założycielskich, a system powinien być ukierunkowany głównie przez jednego właściciela i ukierunkowany na pacjenta.

Co o tym myślicie?

Oceń publikację: + 1 + 152 - 1 - 148

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~ŁepGumin 2023-10-02
  16:20:17

  91 7

  Panie Pośle Piecha. Spytam się tylko o jedno .
  Jak Pan zachoruje , to leczy się Pan w otwartym systemie lecznictwa , czy też w szpitalu MSWiA ?

 • ~tuptyś 2023-10-02
  16:40:23

  77 7

  Bolo już chyba swoje zrobił i na opinię o sobie "ciężko" zapracował. Na razie podziękujemy.

 • ~norton 2023-10-02
  16:55:19

  88 8

  8 lat rządzicie. 8 lat
  A w szpitalu coraz gorzej
  Wstyd Panie Piecha - WSTYD !!!

 • ~Franek 7 2023-10-02
  17:15:35

  71 19

  No tak, oni znowu niewinni. To wszystko wina Tuska.

  A tak na poważnie problemy naszej służby zdrowia wynikają z braku konkurencji na rynku. Jesteśmy skazani na NFZ, który od samego początku swojego istnienia nie był wymyślony dobrze. A system to jest panie Piecha również kwestia kształcenia personelu medycznego co u was leży i kwiczy.

  Trzeba zrobić to co postuluje Konfederacja czyli wprowadzić konkurencyjne, komercyjne fundusze tak aby każdy mógł zdecydować gdzie chce być ubezpieczony i tam powinny płynąc jego składki. Tak jest na przykład w Niemczech. Ale wy jesteście za głupi na takie proste rzeczy.

 • ~Noname1212 2023-10-02
  17:22:37

  25 8

  www.pozwijpolityka.pl

  Pozwij Polityka

  SEKCJE

  Obiecanki cacanki, czy przyrzeczenie publiczne? - polityka można próbować rozliczać przed sądem
  Monika Sewastianowicz
  Data dodania: 04.09.2023

  Źródło: iStock
  Polska wciąż nie jest ani drugą Japonią, ani drugą Irlandią, a w UE bliżej jej raczej do drugiej ligi. Nie udało się zamieszkać w jednym ze 100 tys. obiecanych mieszkań, a przedstawiciele starszych pokoleń wciąż nie doczekali się 100 mln zł od Lecha Wałęsy. Tymczasem kolejny festiwal obietnic trwa w najlepsze - a jakby tak tym razem rozliczyć polityków z ich słów? Sposób na takie rozliczenie proponuje radca prawny dr Piotr Pałka, który zainicjował akcję "Pozwij polityka".


  Nikt ci nie da tyle, co ja ci obiecam - to komentarz często pojawiający się w odniesieniu do obietnic polityków z różnych opcji. Raz na cztery lata jesienne wieczory można umilać sobie wizjami Polski potężnej, normalnej, sprawiedliwej i bogatej. Oczywiście, aby być zadowolonym, osobę precyzującą tę pojęcia należy wybrać zgodnie ze swoimi politycznymi preferencjami. Smutniej robi się po wyborach, gdy na drodze do realizacji obietnic staje rzeczywistość i jej tak banalne elementy, jak np. ograniczony budżet. Mec. Pałka proponuje, by realizmu zapowiedziom polityków dodać już na etapie przedwyborczych wieców.

  Czytaj więcej na Prawo.pl:
  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/obietnice-wyborcze-a-przysiezenie-publiczne-akcja-pozwij-polityka,522931.html

 • ~Czerwony88 2023-10-02
  17:40:25

  20 46

  I znowu jedni i Ci sami komentatorzy. Mam pytanie do Web Gumin i Franek7 Wy nie macie jakiegoś życia prywatnego jakiegoś hobby lub cokolwiek do roboty tylko komentować wszystko co związane z polityką? Jak jest jakiś sensowny artykuł na tym portalu to 0 komentarzy a jak jest coś co tylko swoje pieski od danych partii mogą komentować zaraz się zaczyna. Droga redakcjo mniej polityki więcej sensownych rzeczy związanych z miastem. Dajcie juz ludzie sobie spokój z tym PiS i PO do jednego wora i WoN!!!

 • ~anettk 2023-10-02
  17:43:02

  70 9

  Panie B.P Pan jest tak obłudny i zakłamany w swej wypowiedzi,że aż bezczelny.Jak można ,mówić że Nie macie (pis ,rząd) z tym nic wspólnego jak w tym kraju działa Służba Zdrowia?! A,kto się pytam...kosmici???

 • ~boorecki 2023-10-02
  17:58:35

  50 11

  Fajne zdjęcie - Piecha i reszta przydupasów, Szymura i reszta - po co oni tam są w ogole? Dbają o miastą bedąc tłem PiSowskiego Pana? :D
  A co pytania - czerowny88 - to są najważniejsze wybory od 89', albo będziemy w Europie, albo Rosji. Ja poświęcę swój czas, żeby jednak agitować na kierunek prozachodni. Ja wiem, że PiS, TVP i inne media trollowskie są finansowane z naszej kasy, trochę przeciwwagi się przyda.

 • ~hub381 2023-10-02
  17:59:29

  57 9

  We wrześniu 23 r. Zawiozłem żonę do WSS 3 z przyjęciem do końca wydania ostatecznej diagnozy , żona spędziła na SORze po nad 7 godzin. Tu się zgadzam, na brak większej ilości lekarzy i nie Tylko.
  Ale gł. winę ponosi rząd PiSu. Podnieśli 100 % Opłatę zdrowotną bez odliczania od dochodu a po za tym nic więcej. Jak sam poseł Piecha stwierdził, iż przygotowana ustawa od półtora roku leży w tzw. zamrażarce . Pisowców więcej interesowała polityka a niżeli zdrowie obywateli. Taka jest prawda !
  Personel leczniczy WSS 3 poważam i podziwiam.
  Mam nadzieję, że obywatele opowiedzą się również w tym temacie 15-10-2023 r.

 • ~hub381 2023-10-02
  18:00:57

  61 8

  Tak to prawda, rząd PiSu nie będzie się leczył w WSS 3 !

 • ~master4k 2023-10-02
  18:02:36

  48 4

  Dobrze, że są wybory. Dzięki nim odzywają się ludzie, o których myślałem, że od kilku lat nie żyją.

  A jak Pan poseł się tak martwi problemami rybnickiego szpitala, to zdradzę Panu sekret aktualnego stanu rzeczy. Mam tylko nadzieję, że wie Pan co to niedobory kadrowe.

  http://www.szpital.rybnik.pl/pl/pages/praca

  Polecam się na przyszłość.

 • ~waria(n)t 64" 2023-10-02
  18:17:38

  20 9

  @WebGumin.
  Nie wierzę. Nareszcie mądry rzeczowy komentarz .Obejrzałeś film ,,Zawrócony " Kutza o nawróconym ormowcu kapusiu ?
  Do wyborów z 2 tygodnie więc pracuj nad sobą. Bo nie musisz głosować na populistycznych kłamców i idiotów

 • ~wolf67 2023-10-02
  18:26:16

  17 10

  ~ŁepGumin ty pisi fanatyku co ci się stało gryziesz swojego pana? czujesz że dostaniecie łomot i zmieniasz marynarę

 • ~Arteks 2023-10-02
  18:55:18

  47 13

  Panie Piecha - a kto zepsuł ten system jak właśnie nie PiS? Ja nie słyszałem przed 2015 problemów z SORami. Nie było zamknięć oddziałów szpitalnych. W nocy działała przychodnia nocna dla lżej chorych. Wszystko rozwaliliście... W czasie pandemii zamknęliście ludziom przychodnie i uruchomiliście za 9 miliardów szpitale polowe które... okazały się kompletnie zbędne, a może miały umożliwić wytarganie miliardów z budżetu państwa. Poza tym pan w ogóle jest posłem "nic nie mogę i nic dla was nie zrobię". Tylko czemu się pan pcha do parlamentu zajmując miejsce być może innym młodszym kandydatom? Czy zdaje sobie pan sprawę ile dobrych rzeczy załatwił dla Raciborza Woś? A pan przespał kadencję... i prześpi pan następną jeśli naiwni wyborcy pana wybiorą.

 • ~Czerwony88 2023-10-02
  19:25:55

  13 50

  Arteks naiwni pójdą również głosować na PO za którego panowania pracowało się za 5zl/h smieciowe umowy, afery hazardowe podwyższenie wieku emerytalnego itp itd więc nie mów że są w czymś lepsi niż Ci kłamcy z PiSu a ich przewaga nad PO wynikła tylko dlatego że dali ludziom 500+ 13tki i 14tki Tusk niestety wolał posprzedawac i uciec do Brukseli. Z resztą naiwniacy jesteście że się w te gierki PO i PiS dajecie nabierać. Współczuję..

 • ~Arteks 2023-10-02
  19:36:53

  39 12

  @czerwony88 - no ale to są dwie liczące się siły polityczne w Polsce. Reszta to... niestety dodatki które nigdy nie będą w stanie same rządzić. Powtarzasz jedne i te same bzdury a PO przynajmniej nie okradało samorządów i czasami coś pożytecznego wybudowało np. autostradę A1 czy Sąd Okręgowy. Rybnik stracił przez rządy PiS 175 milionów. Wiek emerytalny? A powiedz ile osób w Polsce chce pracować nadal mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Ilu górników, policjantów, wojskowych wcale nie chce wieść żywota emerytów? Pracują jako konwojenci, ochroniarze, budowlańcy... Skąd u ciebie pewność, że wszyscy chcą pracować tylko do wieku emerytalnego, a nie dłużej? Biznesmen Gołębiewski - słynny z ciastek i hoteli pracował do śmierci - bo... lubił to robić. Bracia Piecha też osiągnęli wiek emerytalny i... dalej chcą być posłami. Co raz bardziej mi się wydaje, że Tusk w tym temacie miał rację, szczególnie, że demografia Polski jest nieubłagalna.

 • ~Czerwony88 2023-10-02
  20:03:59

  16 22

  Arteks to że są to liczące 2 partie to wina Twoja i tych Pisiorow jak można tyle lat na oszustów oddawać głosy przecież normalnie myślący człowiek ma dość wojny PO PiS zygac się chce tymi ry.... w tv w radiu jedno i to samo w tv jedno i to samo. Oci.... idzie. Lepiej oglądać Animal Planet i się coś dowiedzieć konkretnego niż patrzeć na Tuska i Kaczora. Powodzenia PO i PiS żeby was jeszcze bardziej dy....!!!

 • ~Czerwony88 2023-10-02
  20:08:14

  23 23

  A Rybnik stracił odkąd odszedl sp Fudali obecny to nieporozumienie!!!

 • ~Lepszyrybnik.pl 2023-10-02
  20:32:47

  43 7

  Dlatego nie należy głosować na Piechę. Trzeba dać mu czerwoną kartkę w najbliższych wyborach.

 • ~ŁepGumin 2023-10-02
  20:51:34

  9 5

  Adminek zdezerterował , Marudzia gdzieś się zawieruszyła.
  Zastanawiam się czy nie zostałem sam na tej barykadzie ?
  A ta .lokomotywa wyborcza też mi jakoś nie pasi
  15 X chyba rozłożę sobie hamak na werandzie i zażyję rekreacji

 • ~nutytyty 2023-10-02
  22:22:03

  17 9

  A moim zdaniem takie zachowanie pracownikow szpitala bylo zagrozeniem dla zycia i zdrowia i mialo zostac zgloszone do organow scigania.

 • ~ŁepGumin 2023-10-03
  10:24:30

  5 4

  Czy zaangażowany w walce o wolność i demokrację ŁepGumin może również liczyć PO wygramej PIS w wyborach leczenia w szpitalu MSWiA jak Pan Piecha ?

 • ~waldus 2023-10-03
  10:36:23

  13 11

  200 tysięcy Polaków poszło do piachu w wyniku "nadmiarowych zgonów" w czasie "choroby celebrytki".

  Winnych brak.

  Szumowski, Niedzielski i minister szpitalnik Dworczyk przed trybunał.
  Posłowie, którzy głosowali za lockdownami powinni być pozbawieni praw do pełnienia funkcji publicznych.

  Czy to możliwe?

  Nie, to się nie wydarzy, bo Polacy są mniejszością. W Polsce pozostali Poliniacy, ukro-Poliniacy, Europejczycy i zawodowi zboczeńcy.

  Jeśli tym razem aferzyści nie zostaną ukarani, to w przyszłości władza posunie się dalej. Należy o tym pamiętać przy wyborach.

 • ~Dintojra 2023-10-03
  16:16:40

  6 7

  "Trzeba zrobić to co postuluje Konfederacja czyli wprowadzić konkurencyjne, komercyjne fundusze tak aby każdy mógł zdecydować gdzie chce być ubezpieczony i tam powinny płynąc jego składki. "
  Tak, tak... do tego bon na 4000zł i specjalistyczne leczenie u baby :)
  Daj spokój z tą konfą, oni poza sloganami nic nie mają do zaoferowania... pewnie dlatego wolą nie wdawać się w polemikę z wyborcami.
  I to by jeszcze było do przełknięcia, bo większość ugrupowań posługuje się sloganami, ale to heilujący kandydaci tej "wolnościowej" Konfederacji są zafascynowani roSSją, wyjściem z eurokołchozu, powiązaniem państwa z kościołem (Konfederacja Gietrzwałdzka), reptilianami, płaską ziemią czy 5G.
  O ile te ostatnie trzy fascynację to jeszcze pikuś, to te trzy pierwsze u normalnego człowieka budzą co najmniej niepokój.
  Ludzi przekonuje za to hasło "likwidacja podatków"... tyle, że bladego pojęcia nie mają jak to zrobić, ale to hasło dla "ludzi mniej zorientowanych" (K.Berkowitz).

 • ~Franek 7 2023-10-03
  20:35:32

  2 5

  Dintorja- tylko zdrowa konkurencja wprowadzi jakość. Tylko. Dlatego należy pozwolić na stworzenie dwoch- trzech dodatkowych komercyjnych funduszy. Dlaczego niby nie bo merytoryki w tych twoich wypocinach nie ma za grosz a jedynie propaganda z TVNu? Dokładnie tak to działa w DE i działa świetnie.

  A leczenie u baby? Jestem za. Za tym, żeby każdy mógł decydować gdzie się będzie leczył. Jeśli ja chce u baby to co komu do tego? Moj dziadek wyrywał zęby u kowala i żył 94 wiosny.

 • ~ŁepGumin 2023-10-04
  06:41:02

  3 3

  Powiem z pewną nieśmiałością , że już się zbliża 07:00 , a jeszcze nikt dzisiaj nie nakrzyczał na Tuska. Musimy się sprężyć by nasi wyborcy nie zaPOmnieli do wyborów kogo mają nie lubieć
  Ave Jarosław

 • ~waria(n)t 64" 2023-10-04
  06:46:39

  5 2

  Pan Jarek był chory i leżał w łóżeczku.

  I przyszedł spin doktor.

  - Jak się masz, Jareczku?  - Źle bardzo - i podsłuch

  wyciągnął do niego.

  Wziął za frak spin doktor

  poważnie chorego

  I dziwy mu prawi:  - Zanadto głęboko,

  nie wpychaj podsłuchów,

  gdzie nie sięga oko.  Źle bardzo laksacja!

  Nie wkładaj beretu

  Oj długo ty, długo

  nie wyjdziesz z klozetu!  I jadu nie będzie,

  Donald cię pochlasta!

  I jeszcze ten wstrętny

  elektorat z miasta!  - A popluć nie można? -

  zapyta jareczek -

  lub haka jakiegoś

  wyciągnąc nań z teczek?  - No można, jednakże

  strategia jest ścisła.

  Od tego pomyślność

  w debacie zawisła.  Pomyślał Jareczek:

  - no dobra, tym razem

  Donaldu w debacie

  potraktuję gazem.  Co być ma - to będzie,

  moją wzdętą kiszką

  pobawimy się z nim

  jak mój Alik z myszką.  Donek nic nie poczuł

  (przyjechał z katarem)

  Za to pan Jareczek

  Z gazem przebrał miarę.

  Toteż tydzień potem

  poniósł srogą karę!  Tak się i z wami,

  pisiaczki, stać może:

  od Jareczka

  strzeż was Boże!

  -znalezione w wykopaliskach internetu

 • ~waria(n)t 64" 2023-10-04
  09:56:12

  3 2

  łepguma ma rację. Szkalowanie Tuska , oprócz inflacji i sprzedawanie wiz na bazarach to jest największa siła jedynie słusznej i sprawiedliwej.
  Więc pracujcie ze zdwojoną siła. Bo inaczej może się nie udać wyprowadzenie Polski ze struktur Unii Europejskiej i przyłączenia do ZBIRu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1541