zamknij

Wiadomości

„Halo Rybnik” - tu napijesz się kawy, pogadasz z prezydentem i kupisz pamiątki

2016-02-09, Autor:  bf
Pamiętacie sklep „Cepelia”, który kiedyś mieścił się w kamienicy przy ul. Sobieskiego? Magistrat ma pomysł na zagospodarowanie nieużywanej dzisiaj przestrzeni. Podczas tegorocznych Dni Rybnika ma zostać otwarty wyjątkowy lokal gdzie wypijemy kawę, ale i spotkamy znanych rybniczan oraz poznamy wiele ciekawych informacji nt. naszego miasta. Jego robocza nazwa to „Halo Rybnik”.

Reklama

W miniony czwartek (4 lutego) w budynku przy ul. Sobieskiego, podczas spotkania prezydenta Rybnika Piotra Kuczery z dziennikarzami, zaprezentowane zostały plany zagospodarowania przestrzeni, w której przez wiele lat mieścił się sklep „Cepelia”. - Koncepcja stworzenia na deptaku miejsca, które służyć ma rybniczanom jako punkt spotkań i informacji o mieście, wpisuje się w działania związane z ożywianiem Śródmieścia i jest odpowiedzią na rosnące potrzeby mieszkańców związane z włączaniem się w szeroko rozumiane życie społeczno-kulturalne miasta – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa magistratu.

Miasto chce stworzyć dla mieszkańców przestrzeń, z którą będą mogli się utożsamiać i traktować jako własną. - Miejsce będzie zachęcać z jednej strony swą estetyką – nowoczesną i nawiązującą do miejskich barw aranżacją, z drugiej zaś szeroką ofertą działań animacyjnych zorientowanych na integrację społeczności miasta. Warto podkreślić, że rybniczanie są bardzo silnie związani ze swoim miastem, a punkt na ulicy Sobieskiego może tylko te związki pogłębić – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Lokal znajduje się w zasobach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który koordynuje przeprowadzany właśnie generalny remont. Następnie pomieszczenie zostanie przygotowane według projektu opracowanego przez arch. Annę Chaberko-Łuczak z firmy Simaf sp.z o.o. Autorką wizualizacji jest arch. Anita Baron z pracowni projektowej MOJO, która proponuje zastosowanie niebieskiego koloru we wnętrzu budynku, a także nadanie dynamiki aranżacji poprzez wózki wielofunkcyjne na np. obrazy, koszulki czy ławki do siedzenia. Witryny lokalu mają być otwierane na ulicę.

Obsługą punktu zajmie się spółka „Hossa”. - Chcemy prowadzić tutaj minikawiarnię, będzie można więc wypić kawę i zjeść coś słodkiego. Stworzymy możliwość sprzedaży powierzchni reklamowych, udostępnimy salę konferencyjną, która znajdzie się w lokalu, a także będzie działał punkt informacyjny – zdradza Jarosław Sikora prezes spółki Hossa.

Powstały punkt będzie łączyć funkcje Punktu Informacji Turystycznej (istniejącego w tej chwili w budynku kas biletowych Zarządu Transportu Zbiorowego na Placu Wolności), miejsca spotkań mieszkańców z władzami miasta, kafejki, w której można spokojnie porozmawiać, sklepu, w którym będzie można zakupić związane z miastem gadżety a przede wszystkim przestrzeni dla organizacji różnego typu eventów czy wizyt studyjnych.

Dotychczasowy Punkt Informacji Turystycznej był czynny do godziny 15.30, wraz z otwarciem „Halo Rybnik” przestanie istnieć. Nowy lokal ma działać aż do 20.00.

Warto dodać, że realizacji przedsięwzięcia kibicują znani i związani z Rybnikiem artyści Adam Drewniok z zespołu Carrantuohill, Piotr Sobik z Agencji Artystycznej Star Manager i Bartosz Demczuk z kabaretu Młodych Panów – obecni na czwartkowym spotkaniu oraz raper i producent muzyczny GrubSon. - To może być fajne miejsce, by się spotykać z ludźmi – mówi Piotr Sobik. Z kolei Adam Drewniok dodaje, że zespół od dłuższego czasu prosił o miejsce, gdzie można przyjść i kupić gadżety związane z Rybnikiem. - Nie chodzi tylko o muzykę, ale i książki. Tylko przyklasnąć tej inicjatywie.

W lokalu będziemy mieli szansę spotkać osobiście wielu znanych rybniczan ze świata sportu i kultury, a także samego prezydenta Rybnika, czy jego zastępców.

Otwarcie punktu zaplanowano na czas tegorocznych Dni Rybnika. Miasto zarezerwowało 500 tys. złotych na remont lokalu.

>>„Halo Rybnik” - wizualizacja lokalu promującego miasto

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~xxxx 2016-02-09
  08:29:27

  59 0

  500 tyś ?,za takie pieniądze dom się wybuduje na gotowo

 • ~majster86 2016-02-09
  09:11:49

  44 0

  Zgadzam się z komentarzem powyżej. Dobrze by było aby magistrat opublikował kosztorys tego remontu, bardzo łatwo się wydaje nie swoje pieniądze. Ciekawe czy na realizację tego remontu będzie ogłoszony przetarg czy ktoś nieźle zarobi.Chyba że sam projekt z wizualizacją kosztował 350 tyś zł. Po prostu przegięcie tą sprawą powinna się zając jakaś instytucja kontrolująca.

 • ~Grzes 2016-02-09
  09:18:21

  29 0

  Widać taka moda na rozdawnictwo w całym kraju. 5 mln. zł. na sport wydane lekką ręką z kasy miasta, teraz 500 tys a przedszkoli i żłobków brak. Naprawdę można by te 5,5 mln. zł wydać z większą korzyścią dla miasta.

 • ~mb3366 2016-02-09
  09:29:07

  2 0

  Kwota 500 tys jest to kwota zarezerwowana.... Jednak każdy z Was może założyć firmę i dać ofertę na 10 zł.
  Jest to max kwota wyliczona na podstawie obowiązujących stawek (zakres robót * standardowa stawka za każdą z planowanych modyfikacji = kwota zarezerwowana). Możecie zobaczyć jakiekolwiek dokumenty przetargowe dostępne na stronie miasta. Planowany koszt powiedzmy 100.000 a wykonawca oferuje, ze zrobi to za 30.000. Jedyne co może zmniejszyć kwotę 500.000 to zmiana zakresu robót, ale chyba nie o to chodzi żeby tylko ściany pomalować. To w końcu ma być jakaś wizytówka miasta. Potem będzie marudzenie wiecznie nie zadowolonych.... "jakie miasto taki punkt informacji... "

 • ~ 2016-02-09
  12:00:17

  17 0

  Ostatnio platformowi radni płakali że z naszych kieszeni muszą dokładać do sześciolatków idących do przedszkoli, a pieniądze na takie bzdury niby skąd? Chcemy prezydenta, a nie celebryty.

 • ~ 2016-02-09
  12:03:45

  21 0

  Widziałam takie biura IT w Wenecji, Londynie ... Myślę, że u nas turystyka jest na podobnym poziomie jak w tych miastach, tak że biuro jest bardzo potrzebne. Aż tak strasznie drogo nie wyszło, więc można by dorzucić jeszcze ze dwie donice takie jak na Kościuszki.

 • ~biuro@. 2016-02-09
  16:34:13

  14 0

  czy znajdzie się choć jedna osoba w tym mieście ,która sprowadzi na ziemię w/w nazwiska..a może tak ,niech z własnych prywatnych środków wyłożą te pół miliona , skoro to taki super dochodowy pomysł ...odpowiadam ,ani jeden tego nie zrobi ,ani jeden nigdy nie widział takich pieniedzy na oczy.."eksperci" :-)

 • ~___ 2016-02-09
  18:02:03

  8 0

  chyba mam deja vu, za poprzedniej władzy przeżyliśmy wpompowanie potężnej miejskiej i unijnej kasy w remont, a przede wszystkim wyposażenie, miejskiej knajpy, utopionej wtedy w remont Teatru Ziemi Rybnickiej, knajpę po remoncie otrzymała we władanie pewna firma, całość okazała się finansową klapą, ruch był minimalny i firma ta zrezygnowała prowadzenia lokalu, który długo stał pusty, czynsz malał a chętnych na jego prowadzenie długo nie było, obecnie za miejską kasę znowu planowany jest remont kolejnej knajpy a firma która ma ją prowadzić znowu jest jakoś znajoma

 • ~bugielka 2016-02-09
  21:03:57

  9 0

  To z pewnością nie jest punkt informacji turystycznej. Sama możliwość kupienia gadżetów i planu miasta nie robi z tego "czegoś" punktu informacji TURYSTYCZNEJ. To bardziej knajpka robiona pod kulturę niż pod turystykę. Czy będę tam mogła otrzymać informacje o noclegach, miejscach parkingowych (np. mapka parkingowa), o miejscach do odwiedzenia (też jakaś mapka), przewodnik po Rybniku i okolicy, także w wersji elektronicznej oraz obcojęzycznej? Czy ktoś mi wytłumaczy jak dojechać z punktu A do punktu B, przy użyciu komunikacji miejskiej? Co warto zobaczyć, gdzie można coś zjeść, co można robić wieczorem (i nocą)? Czy obsługa tej klubo-kawiarni będzie znała przynajmniej jeden obcy język? Czynne do 20, ale od której?

 • ~Arteks 2016-02-09
  22:29:43

  2 7

  Ale co w tym jest dziwnego, że miasto chce inwestować w swoją kamienicę? Wreszcie "miasto" zaczyna mieć nowe pomysły na deptak. Podoba się wam opuszczony, odrapany i pusty lokal? A może chcielibyście tam kolejny bank? Co w tym dziwnego, że władze miasta chcą wreszcie stworzyć profesjonalny punkt turystyczny - co jest standardem(!) na terenie Unii Europejskiej? W środku ma być WC - wynika to z planów. Informacja dla mądrali którzy uważają, że to dużo. Wiecie ile kosztuje przeciętna, nowoczesna miejska toaleta podobna do tej jaka stanęła w parku koło bazyliki? Ok. 250 tys.! A tutaj w tych 500 tys. przechodzący deptakiem - dostaną "w pakiecie" toaletę, której w tym miejscu brakowało. @biuro@ - naprawdę nie warto żałować na coś co przyczynia się do reklamowania miasta i ma charakter miastotwórczy. Swoją drogą pamiętam, że pomysł aby powstało w tej miejskiej kamienicy centrum informacji turystycznej wyszedł ze strony internautów. Jako pierwsza rzuciła ten pomysł p. Płoszaj, niestrudzona popularyzatorka historii Rybnika. I bardzo dobrze, że władze miasta go podchwyciły. @____ - a uważasz, że w ramach remontu TZR na co miasto pozyskało środki unijne, miano pozostawić niewyremontowany lokal gastronomiczny? Ale masz absurdalne porównania... ;|

 • ~___ 2016-02-09
  23:20:56

  7 0

  ~Arteks po pierwsze nie absurdalne, chyba zapomniałeś, że był to przede wszystkim remont Teatru a nie knajpy, niestety proporcje i priorytet prac był odwrotny, główny nacisk inwestycji i prac był nastawiony na knajpę, a wiele prac w Teatrze musieli przy okazji wykonać jego pracownicy, bo nie były one przewidziane w zakresie robót, temat znam dobrze od środka bo byłem wtedy podwykonawcom niektórych prac, chyba zgodzisz się, że priorytetem miał być dobrze zrobiony remont i modernizacja Teatru, poprawiająca funkcjonalność obiektu, a nie doinwestowanie lokalu gastronomicznego i przekazanie go w użytkowanie jedynie słusznej firmie.

 • ~czorcik 2016-02-10
  06:21:45

  2 2

  arteks super pomysł??? Promować Rybnik poprzez sieć coraz droższych ubikacji, szaletów miejskich??? A razie awaryjnej potrzeby skorzystania, to czy trzeba będzie zamówić kawę?

 • ~Arteks 2016-02-10
  10:07:43

  1 2

  @czorcik - inteligentny człowiek zrozumie intencje mojego wpisu, a na trollach mi nie zależy. ;P

 • ~czorcik 2016-02-10
  10:17:39

  1 2

  arteks....inteligentny człowiek napisał by to co ty napisałeś tak po prostu normalnie, a nie poprzez pryzmat WC

 • ~Kurz 2016-02-14
  20:55:32

  1 1


  Pięćset tysięcy złotych ?!
  To myślę, że potem
  Ten lokal będzie
  ( N a p e w n o !!! )
  Kipiał złotem

 • ~ 2016-05-16
  11:10:30

  2 0

  Mam pytanie jak się ma organizacja przetargu do samej jego realizacji?
  Ponad dwa tygodnie po terminie, a lokal postęp remontu w lesie, wg dokumentacji wejście do lokalu miało być bezprogowe w stosunku do poziomu deptaka, a aktualnie jest tam minimum 100mm próg..
  Kiedy w tym kraju realizacja będzie zgodna z projektem i tym z czym startuje się do przetargu?
  I proszę nie mówić, że się nie da bo się da, ale za odpowiednie pieniądze...
  Przy założeniu 0,5% kary za dzień opóźnienia wychodzi że już kara wynosi 8%, koniec przy dobrych wiatrach wróżę za jakieś 3 tygodnie co da łączną karę za opóźnienie na poziomie około 20% czyli teoretycznie cały zysk z przeprowadzonych prac pójdzie na konto kary- szkoda firmy
  http://www.zgm.rybnik.pl/bip/przetargi/ID-370/informacja_o_wyborze_najkorzystniejszej_oferty.pdf

 • ~Roman5111 2016-06-27
  14:29:21

  1 2

  Halo Rybnik bez Wi-Fi ,podrzędne knajpy maja a to miejsce reprezentacyjne miasta nie ma sieci, spytałem o możliwość połączenia to pani odesłała mnie na rynek ,mówiąc tam się pan połączy , SKANDAL muszę stać na deszczu żeby połączyć się z siecią.

 • ~Michał JAbłoński 2016-09-12
  18:43:55

  3 2

  INTERNET NIESTETY W TYM LOKALU JEST NA POZIOMIE SPRZED 10 lat.

  Prosze MIasto i PRezydenta o zmiane internetu w tym lokalu.


  Zapraszam do obejrzenia moich filmów jak testuję koszulki z lokalu HALO RYBNIK

  koszulki są extra polecam je każdej dzielnicy


  Michał Jabłoński


  Fundacja zielony rybnik

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 865