zamknij

Wiadomości

A1: feralny 19 kilometr poprawiony. Będą odszkodowania?

2011-12-02, Autor: 
Przypomnijmy, na feralnym 19 kilometrze i 300 metrze autostrady A1 na trasie Bełk-Świerklany z drogi wypadło już kilkanaście samochodów. Pod koniec października wykonano prace, mające poprawić bezpieczeństwo. Kierowcy, którzy rozbili tam samochody zaczynają się zgłaszać po odszkodowania.

Reklama

Niebezpiecznie na 19 kilometrze robiło się podczas ulewnych deszczy. Dochodziło wtedy do spowolnienia odpływu wody z nawierzchni, powodujące tzw. aquaplaning, czyli utratę przyczepności opony. – Kierowcy jak i policja zwracali nam uwagę na trudne warunki panujące podczas ulewnych opadów deszczu na odcinku autostrady A-1 między węzłami "Rybnik" i "Żory" – przyznaje Dorota Marzyńska-Kotas, rzecznik GDDKiA. Z tego właśnie powodu wprowadzono na tym odcinku ograniczenie prędkości do 110 km/h i oznaczono ten punkt jako miejsce częstych wypadków, spowodowanych śliską nawierzchnią.

GDDKiA zapewnia, że nie było błędów w projekcie, mimo to zleciła poprawki na tym odcinku. - Autostrada została wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną i obowiązującymi wytycznymi w zakresie projektowania oraz zatwierdzonym projektem organizacji ruchu. Mając na względzie bezpieczeństwo podróżnych w ostatnich dniach października wykonane zostało frezowanie rowków, które przyspieszą odprowadzanie wód opadowych – mówi Dorota Marzyńska-Kotas.

 

Czy kierowcy, którzy rozbili auta w tym miejscu, zaczną zgłaszać się masowo do GDDKiA – nie wiadomo. Póki co, pojawiły się pierwsze roszczenia. – Zgłosił się do nas jeden kierowca, który uległ wypadkowi w tym miejscu, żądając odszkodowania w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych – przyznaje Dorota Marzyńska-Kotas. GDDKiA zapowiada jednak, że ani do tego, ani do innych ewentualnych roszczeń nie będzie się przychylać. – Nie ma żadnej podstawy prawnej, aby takie odszkodowanie wypłacić – kwituje rzeczniczka GDDKiA.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~jurempus 2011-12-02
  06:31:38

  0 0

  Ehh jak to w Polsce bywa.Trzeba rozpieprzyć kilka aut żeby jakaś Pani się tym zainteresowała a tak naprawdę robotę spieprzyli jak wylewali asfalt.

 • ~spirit-of-the-town 2011-12-02
  09:41:59

  0 1

  Oczywiście że autostrada została wykonana zgodnie z dokumentacją techniczną; może jednak ta dokumentacja była wadliwa i nie uwzględniła warunków panujących w tym feralnym miejscu? Zostały poprawione odwodnienia. Czyli jak wszystko byloby OK, to chyba nie trzebabyłoby ich poprawiać. Pani z GDDKiA powyżej właśnie przyznała się do wadliwego wykonania. Sprawa odszkodowania wygrana pod warunkiem prowadzenia przez dobrego, nieprzekupnego adwokata. Ale są jeszcze tacy?

 • ~kawa76 2011-12-02
  12:16:03

  0 0

  wyrok sądowy może być tylko jeden'NIE DOSTOSOWANIE PREDKOŚCI DO PANUJĄCYCH WARUNKÓW NA DRODZE' Nie wszyscy tam wypadli z drogi-chyba.Jednym się udało i przejechali bezpiecznie feralny 19km A1

 • ~blitz 2011-12-03
  09:07:04

  0 0

  Dla mnie wogóle ta "autostrada" to jakaś pomyłka.. jeżdżę tym odcinkiem często do katowic i nie rozumiem jak na nowo wylanym asfalcie i drodze zbudowanej na europejskich wymogach samochód może "pływać"....mam na myśli dziwne poprzeczne nierówności jezdni... nie wspomnę już o cudownym moście przed gliwicami..autostrada powinna być idealnie wylana, bo to nie wiejska dróżka tylko trasa na której dopuszcza się podróżowanie z prędkościami 130-140km/h... jakoś np. na odcinku z gliwic do bytomia (niedawno otwartym) jedzie się PRAWIE jak po stole.... a z żor do gliwic jak po zużytej A4 do katowic.. oczywiście pewnie wszystko zgodnie z dokumentacją techniczną..............Polska nie dorosła do budowy autostrad

 • ~jurempus 2011-12-03
  09:46:24

  0 0

  Tak zgadza się.Na moście na którym można zjechać na Knurów,Gierałtowice sądziwne pasy w szerokosc jezdni.Po prostu jedzie się tam jak na przejeździe kolejowym

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4147