zamknij

Wiadomości

W Zamysłowie miał powstać PSZOK? Mieszkańcy twardo: „nie dla wysypiska”

Bartłomiej Furmanowicz 2022-01-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy Zamysłowa czuwają nad swoją dzielnicą. W projekcie zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pojawił się punkt dotyczący powstania tam punktu odbioru selektywnych odpadów komunalnych. Rybniczanie zaczęli protestować, mówiąc „nie dla wysypiska”. Rakiem z tej decyzji wycofywali się urzędnicy.

Reklama

Zamysłów nie chce u siebie PSZOK-u

O tym, że niepokojący zapis pojawił się w projekcie zmiany MPZP 29-1 (obszar tuż pod Obwiednią Południową) poinformowała kilka dni temu jedna z mieszkanek Zamysłowa.

Nie dla wysypiska śmieci na Zamysłowie! Zgodnie z nowym projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscu zaznaczonym na mapie ma powstać Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nie pozwólmy na zrobienie wysypiska śmieci z naszej dzielnicy, bo efekty tego odczują wszystkie sąsiadujące dzielnice Śródmieście, Meksyk, Smolna czy Chwałowice! - czytamy.

Temat jest znany Krzysztofowi Kazkowi z Rady Dzielnicy Zamysłów.

Ferment zrobił się z tego powodu, że miasto zamknęło PSZOK w Niewiadomiu, nie za bardzo informując mieszkańców co się stało. Z drugiej strony został wyłożony projekt MPZP dotyczący ulicy Jankowickiej. Plan przewiduje możliwość selektywnej zbiórki odpadów w rejonie RSK. De facto plan wprowadza możliwość prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w tym rejonie – mówi.

Jak dodaje, w tej chwili na powyższym terenie działa już gminny punkt zbiórki odpadów niebezpiecznych.

To mieszkańcom nie przeszkadza. Obawiają się jednak selektywnej zbiórki jak na PSZOK-u. Wtedy już jest problem, bo można zbierać tymczasowo plastik, bio, szkoło, itp. To się już nie podoba mieszkańcom – wyjaśnia Krzysztof Kazek.

Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Zamysłów zwraca też uwagę na ograniczony dojazd do Jankowickiej. Ulicę z Obwiednią Południową łączy wąski tunel bez chodników.

Te wąskie gardło przy działającym PSZOK-u i wzrost ilości ciężarówek podniosłoby zagrożenie w tej części dzielnicy – słyszymy.

Prezydent: w mieście będą działały 4 PSZOK-i

O zajęcie stanowisko w tej sprawie poproszony został prezydent Piotr Kuczera. Na pytania mieszkańców odpowiadał w prowadzonym niedawno wideo czacie. Przyznał, że nie czytał projektu zmian w MPZP dla Zamysłowa.

Nie przewidywaliśmy tam PSZOK-u, ale chcemy poszerzyć plac dla RSK – wyjaśnia w rozmowie z mieszkańcami.

Piotr Kuczera przyznaje też, że miasto myśli jednak o dodatkowych PSZOK-ach w Rybniku. W sumie ma ich być 4.

Będziemy potrzebowali miejsc, do których mieszkańcy będą mieli ułatwiony dowóz. Na razie mamy punkty w Niewiadomiu i przy Kolberga – dodaje.

Urzędnicy wycofują się rakiem

W minionym tygodniu urzędnicy rozmawiali zdalnie z mieszkańcami Zamysłowa na temat zmiany MPZP. Tomasz Cioch - Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Gospodarki Przestrzennej już na samym wstępie oznajmił, że nie ma mowy o powstaniu w dzielnicy spalarni czy wysypiska odpadów.

Naszym celem było uwzględnienie tego wszystkiego, co znajduje się na terenie gminnego punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych. Już dzisiaj chciałbym poinformować, że ten projekt planu zweryfikujemy, usuniemy dopuszczenie możliwości lokalizowania PSZOK-u, zmodyfikujemy zapisy dotyczące gospodarki odpadami, by uwzględnić tylko te rzeczy objęte odpadami niezabezpieczonymi. Nie naszym zamiarem było wzbudzenia niepokoju – przekonywał Tomasz Cioch.

W międzyczasie otrzymaliśmy też odpowiedź od Agnieszki Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu w tej samej sprawie.

Zapisy w planie miały odnosić się do działalności Rybnickich Służb Komunalnych, które na terenie swojej bazy zbierają odpady ze względu na prowadzoną działalność na terenie miasta. W ograniczonym zakresie znajdują się tam takie same odpady, jak na terenie PSZOK-u, dlatego pierwotnie w MPZP był zapis o PSZOK-u. Ponieważ nie jest zamiarem miasta tworzenie w tym miejscu nowego PSZOK-u, zapis ten zostanie zmieniony – wyjaśniła Agnieszka Skupień.

---

Zapytaliśmy również magistrat w Rybniku o przyczyny zawieszenia działalności PSZOK-u w Niewiadomiu. W odpowiedzi dostaliśmy informacje od Mirosława Lenka, wiceprezesa spółki Hossa.

PSZOK w Niewiadomiu został zamknięty czasowo. Problem wynika z konieczności pozyskania pozwolenia na zbieranie odpadów po nowelizacji przepisów ustawy o odpadach. Przewidywany czas na pozyskanie zezwolenia wynosi około 4 miesiące. Przewidywane ponowne otwarcie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Rybniku- Niewiadomiu nastąpi w maju 2022 r. Punkt przy ul. Kolberga jest przygotowany do profesjonalnej obsługi wszystkich mieszkańców Rybnika i Jejkowic – dowiedzieliśmy się.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Longina b 2022-01-17
  10:41:26

  39 11

  To już wiemy jakich mamy urzędników.Najpierw durne decyzje,potem z podkulonym ogonem z tych decyzji wycofują się.

 • ~Lateks 2022-01-17
  10:52:18

  35 8

  To jakaś nowość w naszym mieście, że UM potrafi się wycofać z niemądrego pomysłu.

 • ~jojo 2022-01-17
  11:08:17

  36 17

  My nie chcemy pszok-u i składowania odpadów komunalnych w Boguszowicach.

 • ~rudobrody 2022-01-17
  11:14:35

  43 9

  ktoś tutaj ostatnio pisał że jak są inwestycje w mieście to niektórzy mieszkańcy muszą się poświęcić dla dobra ogółu miasta. To może by zrobić taki punkt niedaleko jego miejsca zamieszkania? Powinien to zrozumieć...


  A swoją droga, po co 4 punkty PSZOK w mieście?
  Ja proponuje jeden zrobić na tym parkingu za UM :)

 • ~Lateks 2022-01-17
  11:17:55

  20 11

  Hmmm tak się zastanawiam czy pomysłodawcy spalarni odpadów cieszyliby się z takiego sąsiedztwa... ??

 • ~Grucha_88 2022-01-17
  14:14:26

  16 4

  ,, Na Zamyslowie,, droga redakcjo!! To tak jak często w ofertach biur podróży; Wakacje w Dominikanie, w Zanzibarze itd. Zastanawia mnie kto układa te treści i czy faktycznie nikt nie czyta tego przed publikacją...

 • ~Arteks 2022-01-17
  17:28:22

  4 14

  Trochę kiepskie miejsce na przeróbkę odpadów w kontekście rozwoju miasta, za blisko centrum, koło magistralnej linii kolejowej. Mało mamy okolic poprzemysłowych, hałd - świetnie nadających się na takie "niechciane", a potrzebne miejsca? @Lateks - to dziwny przesąd. Widziałem za granicą spalarnie śmieci. Jedna kopcąca chałupa ze Śląska wygląda gorzej i smrodzi więcej od takiej nowoczesnej spalarni. Niektóre działają na terenie dawnych zakładów przemysłowych przy zabudowie mieszkaniowej.

 • ~trewq92 2022-01-17
  20:49:29

  12 12

  Lepszy sort zamysłowski dał o sobie znać. Ludzi w Niewiadomiu albo Boguszowicach, ktoś pytał czy chcą PSZOK albo wysypisko? Jak Pani Zamysłowianka lepszego gatunku swoje śmieci wozi innym do ich dzielnicy to wszystko OK, byle nie u siebie. Zadufanie i mniemanie o sobie, że brak słów.

 • ~rudobrody 2022-01-18
  00:08:28

  5 2

  @Arteks,
  Jaka przeróbka odpadów?
  Przecież PSZOK w Niewiadomiu to był kawałek placu na którym ustawiono kilka wielkich kontenerów (każdy na inną frakcje odpadów) które wywozi się jak są pełne a na ich miejsce stawia nowe, do tego waga i budka do obsługi tego.
  Podejrzewam że w Zamysłowie miało być tak samo.

  Pytanie po co nam tyle PSZOKow w Rybniku skoro nawet gdy był tylko jeden na Kolberga to jak kolejka była na wadze to góra na jedno auto. Więcej niż dwa auta na raz przy kontenerach także nie spotkałem. Więc pytanie brzmi po co nam tyle tego?
  Chyba że przechodzimy na wyższy poziom wywozu odpadów i teraz każdy będzie wszystko woził indywidualnie.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-01-18
  18:38:33

  5 1

  W Rybniku istnieje dziesiątki a nawet setki PSZOKów. Każdy kawałek trawnika, trochę krzaczków i każdy zakątek pod płotem, za garażem lub rów to jedno wielkie wysypisko. Kości i odpady bio ląduja bezpośrednio pod balkonem lub oknem. SYF gdzie człowiek nie spojrzy. Ludziom Covid wyżarł resztki mózgu. Miasto wywiesiło całkowicie białą flagę - nikt już nie sprząta tego syfu czy to na terenach osiedli czy terenach bezpośrednio miasta. Rzygać się chce idąc gdziekolwiek.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 381