zamknij

Wiadomości

Jest kolejny przetarg na modernizację wieży w Zamysłowie. Miasto przeznaczyło na nią 1,3 mln zł

2023-07-17, Autor: 

Modernizacja dawnej wieży ciśnień w Zamysłowie – ciąg dalszy. Rybnicki magistrat ogłosił kolejny przetarg na remont obiektu. Niecały rok temu miasto zabezpieczyło na ten cel ponad 710 tys. złotych brutto. Kwota była niewystarczająca, a przetarg zakończył się fiaskiem. Tym razem z budżetu przeznacza blisko dwa razy tyle, bo 1 mln 299 tys. zł.

Reklama

Przypomnijmy, o modernizacji wieży ciśnień w dzielnicy Zamysłów (tuż przy rybnickim odcinku drogi Racibórz-Pszczyna) pisaliśmy już rok temu. Wtedy sprawą zajęła się nawet Najwyższa Izba Kontroli, która stwierdziła, że budowla zagraża życiu i zdrowiu. Krótko po ukazaniu się raportu NIK, magistrat zabezpieczył na remont 450 tys. złotych, a w czerwcu 2022 roku radni wyrazili zgodę na dołożenie do tej kwoty dodatkowych środków »Po kontroli NIK, miasto wyremontuje wieżę za 800 tys. zł. UM: te sprawy się nie wiążą«

Kilka tygodni później informowaliśmy Was, że przetarg już ruszył. Dowiedzieliśmy się też, że na wieży mają zawisnąć neony z napisami „Rybnik”. Miasto przeznaczyło na modernizację dokładnie 710.028,91 zł brutto. Okazało się, że wartość inwestycji jest dwukrotnie większa niż zakładano. Pojawił się bowiem tylko jeden oferent, który wycenił zadanie na 1,5 mln zł.

Sprawa przycichła na prawie cały rok, do czasu. Tydzień temu rybnicki magistrat ogłosił kolejny przetarg dotyczący remontu wieży podlegającej ochronie konserwatorskiej. Jak się dowiadujemy z najnowszego ogłoszenia, zamówienie jest w całości finansowane z budżetu miasta i wynosi 1.299.808,07 zł brutto.

Zamówienie przewiduje:

a) zabezpieczenie obiektu budowlanego – istniejącej budowli, zrealizowanej w formie wieży, zlokalizowanej przy ulicy Wodzisławskiej w Rybniku, w dzielnicy Zamysłów,

b) instalację dwóch napisów świetlnych na elewacji obiektu oraz

c) rozbiórkę betonowego obiektu towarzyszącego, na działce budowlanej stanowiącej dwie działki gruntu o numerach 1582/66, 1581/66, zlokalizowanej przy ulicy Wodzisławskiej w Rybniku.

W zakresie zagospodarowania terenu miasto wskazuje, że należy zrealizować:

- niwelację terenu bezpośrednio przylegającego do obrysu ścian obiektu,

- podest przed wejściem do obiektu na poziomie 2 cm poniżej rzędnej poziomu przyziemia w obiekcie, wykończony płytką betonową, ze stopniem wysokości ok. 15 cm,

- utwardzoną ścieżkę okalającą obiekt o szerokości 1,5 m, której warstwę wierzchnią stanowić będzie zagęszczona warstwa grysu z kamienia naturalnego na podbudowie z kruszywa naturalnego,

- skarpy pomiędzy zniwelowanym terenem wokół wieży a naturalną rzędną terenu po południowej stronie obiektu. Skarpę planuje się wykonać w obrysie pierścienia o promieniu 2,0 m, którego wewnętrzna krawędź pokrywałaby się z zewnętrzną krawędzią zniwelowanego terenu wokół budynku,

- nasadzenia z krzewów zimozielonych na skarpie wokół obiektu,

- rozbiórkę betonowej budowli towarzyszącej przedmiotowej wieży, zlokalizowanej w odległości około 7,0 m na zachód od obiektu,

- 4 oprawy oświetleniowe, zagłębione w nawierzchni utwardzonej wokół obiektu i oświetlające elewację wieży do wysokości spodu jej zbiornika, czyli do wysokości około 18.85 m.

W zakresie budowlanym do realizacji w ramach przedmiotowego zamówienia są:

- demontaż drewnianej podkonstrukcji zlokalizowanej na głowicy wieży,

- naprawa słupków żelbetowych dachu wieży,

- naprawa żelbetowej rynny obwodowej dachu wieży,

- montaż rury spustowej odwodnienia dachu,

- wykonanie pokrycia dachu oraz obróbek blacharskich,

- zabudowa pokrywy stalowej wyłazu dachowego,

- izolacja ścian fundamentowych od zewnątrz,

- izolacja ścian fundamentowych od wewnątrz,

- wykonanie obróbek blacharskich odsadzki ścian fundamentowych,

- uzupełnienia braków elewacji z cegły piaskowej, czyszczenie i impregnacja,

- naprawa elementów żelbetowych elewacji, czyszczenie i impregnacja,

- montaż stolarki okiennej i drzwiowej,

- montaż reperów kontrolnych do pomiaru odchyleń wieży,

- skucie stropu nad piwnicą, zasypanie i zagęszczenie piaskiem, wykonanie płyty żelbetowej w poziomie przyziemia,

- wymiana uszkodzonego spocznika schodów oraz naprawa uszkodzonych krawędzi schodów żelbetowych,

- naprawa stropów żelbetowych, głównie krawędzi stropów, skucie szlichty, wykonanie nowej wylewki, nałożenie powłoki ochronnej,

- skucie izolacji wewnętrznej płaszcza zbiornika z płyt "suprema",

- montaż balustrad wewnętrznych przy schodach i otworach w stropach,

- wykonanie drabiny i podestu inspekcyjnego,

- uzupełnienie tynków wewnętrznych i malowanie,

- wykonanie instalacji odgromowej,

- zagospodarowanie terenu,

- rozbiórka betonowego obiektu towarzyszącego,

- montaż opraw oświetleniowych oświetlających elewację wieży,

- wykonanie instalacji elektrycznej wewnątrz obiektu,

- montaż dwóch napisów świetlnych wykonanych w formie podświetlonych liter przestrzennych, tworzących napis „Rybnik”.

Miasto czeka na oferty do 27 lipca, tego dnia mają zostać otwarte.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Arteks 2023-07-17
  11:33:17

  17 28

  Bardzo dobrze, że miasto chce remontować oryginalne budynki w różnych dzielnicach miasta. Wieża ciśnień z białej cegły to rzadkość.

 • ~Lokalny 2023-07-17
  11:57:04

  27 20

  Czy ta wieża nie była kogoś innego i miasto sobie wzięło tylko na siebie kłopot? Po co? My to jednak w Rybniku lubimy zabytki. Zamiast inwestować w przyszłość ciągle tylko zabytki, muzea itp.

 • ~rzyt 2023-07-17
  12:02:33

  33 6

  Z tym przetargiem to tak jak z referendum w sprawie imigrantów; wszyscy znają wynik.

  Remontować w Rybniku potrafi tylko jedna firma, która nigdy nie zawiodła... ;-)

  Oby nie zapomniano wymalować muralem za ponad 100 k pln.

 • ~Kaczor Karakan 2023-07-17
  12:17:46

  30 14

  Miasto to by lepiej się wzięło za koszenie trawy, bo Rybnik wygląda jak daleki od cywilizacji opuszczony folwark.

 • ~Igor Adamik 2023-07-17
  12:45:59

  18 7

  spoko a gdzie skatepark?

 • ~Arteks 2023-07-17
  12:53:47

  6 27

  @Lokalny - jak to po co? Takie różne ciekawe obiekty tworzą klimat i bogactwo każdego miasta. Każdy z nich to świadectwo minionych czasów. A ze sportu którym ty się tak pasjonujesz zwyczajnie się wyrasta bo jest chwilową rozrywką. @Kaczor - przecież każdy komu przeszkadza wysoka trawa może ją skosić czyż nie? Poza tym warto pamiętać, że czym wyższa trawa tym większa produkcja tlenu i kumulacja wilgoci. Wielu przyrodników zaleca rzadsze koszenie trawy niż kiedyś.

 • ~Bernard Jona 2023-07-17
  12:55:10

  32 14

  Wieża - zabytek który nigdy nikomu nie służyła.
  Za komuny wybudowali, taka nietrafiona inwestcja jakich wtedy wiele budowano. Stoi tak sobie aż do dzisiaj i przysparza tylko kłopotów i kosztów.
  Taniej byłoby "to" zburzyć niż remontować. Niestety jakiś konserwator zabytków uznał że musi stać i udawać właśnie zabytek. Teraz miasto wyda kupę kasy na remont tej najdroższej podstawy neonu z napisem Rybnik. Taki przecież pojawił się już kiedyś pomysł na jej zagospodarowanie?

 • ~Arteks 2023-07-17
  13:00:25

  12 27

  @Bernard - a ile kapliczek wybudowano z prywatnej inicjatywy w ostatnich 100 latach i nikt nie ma odwagi ich zburzyć mimo, że nie przedstawiają żadnej wagi historycznej czy wizualnej? A nawet czasami państwo wykłada środki aby je remontować. A ta wieża jest oryginalna. Widziałeś poza Rybnikiem dużo takich wież z białej cegły? Jeśli nie to czemu mamy o nią nie dbać?

 • ~Lokalny 2023-07-17
  13:01:17

  19 8

  @Arteks ze sportu i rekreacji wyrasta się po śmierci.
  Sport to zdrowie - nie znasz tego hasła? Naprawdę nie dbasz o swoją kondycję i dobre samopoczucie?
  Fajnie, że będziemy mieli kolejny neon. Najwyżej zabraknie na utrzymanie basenów dla dzieci.

 • ~Arteks 2023-07-17
  13:18:04

  7 25

  @lokalny - to prawda, że sport to zdrowie. W Rybniku mamy ogrom możliwości uprawiania sportu amatorsko i niezależnie od nikogo. Mamy: świetne tereny spacerowe i do biegania. Mamy multum siłowni prywatnych i miejskich na wolnym powietrzu w tym do street workoutu. Mamy stadion lekkoatletyczny, pływalnie, świetne tory zjazdowe dla rowerzystów górskich, pump-trucki, korty, dużą ilość boisk do koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, kajaki i rowery wodne... Można uprawiać i lubić sport i nie są mi potrzebni pośrednicy w postaci klubów sportowych, kosztownych w utrzymaniu dla miasta.

 • ~3dyt4s 2023-07-18
  05:46:54

  10 4

  -Arteks wszyscy od dawna wiemy że masz ołtarz w zaciszu swojego domu dla Kuczery i urzędu miasta. Ale przypominam ci jakże to wielki obrońco Rybnika i znawców, że niejednokrotnym mistrzem świata w jeździe na rolkach jest chłopak z Rybnika który swoich dokonań nie nauczył się w Rybniku bo tu nie miał gdzie.

 • ~Arteks 2023-07-18
  09:08:18

  2 7

  @3dyt4s - a ty na swoim ołtarzyku masz podobiznę Kaczyńskiego? ;) Wstyd! Przypomniałeś mi coś. W Rybniku powstał jeden z pierwszych na Śląsku skateparków stąd takie sukcesy. Wkrótce będzie zupełnie nowy. :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1553