zamknij

Biznes

Turystyka: tak robią to Czesi

2010-09-15, Autor: ww
W Rybniku i w czeskim Boguminie władze za unijne pieniądze zaadaptowały dawne wieże ciśnień. Efekt obu inwestycji jednak znacząco się różni.

Reklama

Dwa lata temu w jednym z wydań Niezależnego Programu Informacyjnego pokusiliśmy się o porównanie tego, jak funkcjonują koleje w Polsce i w Czechach:

 

 

Okazuje się, że jest więcej dziedzin życia, w których sąsiedzi zza południowej granicy wykazują się większą pomysłowością i gospodarnością. Chodzi między innymi o turystykę i bazę sportowo-rekreacyjną. Przykładem na to, jak bardzo się różni nasze podejście od Czechów mogą być 2 wieże ciśnień: ta w Rybniku i ta w Boguminie. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu NPI:

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Ksenopita 2010-09-15
  18:51:42

  0 0

  Kilka lat temu jeden Brytyjczyk opowiadał mi o swoich podróżach. Mówił mi między innymi o wielu wizytach w Polsce i Czechach. Dosłownie dźgnął mnie stwierdzeniem, że Czesi o 20 lat wyprzedzają Polaków. Ja mu na to, że to nie prawda. Przecież tam taki syf jak i u nas a ja to wiem najlepiej bo do Ostrawy to na rowerze jeździłem a do Bohumina z kolegami po wódę to nie raz się malaczem jechało. W takim przekonaniu żyłem do niedawna kiedy to wybrałem się do Brna na World Series by Renault. Po pierwszym dniu spędzonym na torze poszliśmy coś z jeść na miasto a to co ujrzałem przerosło moje oczekiwania. Brno to piękne Europejskie miasto, praktycznie w pełni odrestaurowane. Kraków to przy Brnie jakaś wiocha z pięknym małym zabytkowym centrum. Blokowiska typu rybnickiego slumsu (czyt. Nowiny) tam pięknie odświeżone, przycięta trawa, czyste drogi... Myślę sobie - zachód! Od tej pory mogę potwierdzić to co powiedział tamten Brytyjczyk. Polska jest 20 lat za Czechami. Zapomniałem wspomnieć o czeskich autostradach ale tego nie ma nawet co porównywać.

 • ~norton 2010-09-15
  22:45:23

  0 0

  akurat z czeskimi autostradami bym sie nie zgodzil... - ale kwestia gustu

  A nasz wspaniala wieza cisnien na psychiatryku od 2 lat chyli sie ku upadkowi... Widocznie komus na tym zalezy - bedzie mniejszy problem a na zdjeciach bedzie wygladac fantastycznie - tylko szkoda, ze jej juz nie bedzie. Co robi Miejski Konserwator Zabytkow?
  Granda....!

 • ~Valjean 2010-09-16
  07:20:31

  0 0

  Zawsze Czesi nas wyprzedzali, nawet za czasów Czechosłowacji.

 • ~werkk 2010-09-16
  07:26:28

  0 0

  W Rybniku mamy wieże ciśnień w szpitalu przy ul Gliwickiej oraz dwie w dzielnicy Meksyk na ul Prosta/Harcerska, druga na ul Kolejowej.

 • ~Ksenopita 2010-09-16
  09:55:45

  0 0

  Teraz dopiero obejrzałem video i muszę jeszcze coś dodać. Pisałem już o tym kiedyś i to kilka razy czy w komentach czy na forum. My nie mamy parku miejskiego. Nie skweru. PARKU! Fudali, który reperuje budżet wyprzedając miejską ziemię i budynki chce sprzedać za jakieś niesamowite pieniądze teren przy 3go maja i Hallera. Pomyślcie jak pięknie by można te miejsca zagospodarować na parki z fontannami. Może z jakimś pomnikiem Webera czy Kotucza bo przecież mamy swoich wielkich ludzi godnych takiego upamiętnienia. Przy Hallera płynie Nacyna z której można zasilić oczko wodne, w którym będą pływały łabędzie i kaczuchy. To nie utopia to można zrobić. Przy 3go Maja jest już mini park, który świetnie by współgrał z tym nowym. Takie perełki w miejskim krajobrazie są w każdym większym mieście gdzie włodarze myślą o mieszkańcach a nie tylko o wyborach. Parking można zrobić pod parkiem. Przykładem jest londyński Hyde Park pod którym nie raz zostawiałem auto. Najlepiej zostawić to inwestorom. Z jednym takim rozmawiałem i mówi, że nikt nie zainteresuje się budową płatnego wielopoziomowego parkingu do czasu zlikwidowania tych miejskich. Logiczne! Wystarczy wejść na Google Maps popatrzeć na cywilizowane kraje z góry i od razu widać ile w największych miastach Europy zostawia się miejsca na zieleń miejską . Miasto powinno budować kompleksy hotelowe ale dalej od centrum, inaczej się nie będzie rozwijać bo cały czas będzie tylko centrum i zadupia.

 • ~Valjean 2010-09-16
  13:37:57

  0 0

  Ksenopita, święta racja

 • ~minges 2010-09-16
  16:31:04

  0 0

  Ksenopita - 100% racji. Pamiętam jak powstawał Zespół Szkół Wyższych - istniał śmiały plan budowy bulwaru nad Nacyną, miały powstać ławeczki, na terenie Kampusu miało być oczko wodne z mostkiem, ale... wszystko zostało tylko na papierze. Pomysł reaktywowano dwa lata temu: http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,bedziemy-wypoczywac-nad-nacyna-,wia5-3266-8215.html

  Niby przy Kampusie jest park, ale na dłuższą metę jest on skazany na zapomnienie, to raczej nieprzechodni skrawek miasta. Bulwary by go ożywiły. Park w centrum miasta to świetny pomysł, dodatkowo z wyremontowanym zaraz obok Juliuszem byłby świetną wizytówką miasta, miejscem oddechu od pobliskiego, miejskiego zgiełku.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-09-16
  20:33:27

  0 0

  Właśnie co robi Miejski Konserwator Zabytków a w szczegółach Konserwatorka. Powiem Wam co robi, siedzi cichutko aby ją ktoś czasem nie odwiedził. Byłem u niej w sprawie Raciborskiej 226, tam mamy dwa piękne zabytki. Jeden z nich niedawno jeszcze był w bardzo dobrym stanie, potem prezydent sprzedał tą posiadłość wycenianą na około 700 tysięcy za 216, wpłynęło do UM tylko 108 a żeby było śmiesznie to została wydana zgoda prezydenta na wyburzenie tych zabytków. Jak przyszedłem do konserwatorki po pomoc to powiedziała mi to prezydent decyduje o wszystkim a my tu pracujemy w układzie. Nie wiem o co jej chodziło ale nic mi nie pomogła dlatego zajechaliśmy do Katowic i tam dopiero cofnięto tą bezprawną decyzję. Myślicie że ktoś poniósł konsekwencje, nie. Nawet na dwóch dokumentach widnieje że nowy właściciel mieszka u prezydenta Fudalego. Taka nasza Rybnicka rzeczywistość.

 • ~abcdef 2010-09-16
  22:40:07

  0 0

  ~Ksenopitakilka 1. Kilka razy w roku jeżdżę tamtymi autostradami i śmiem twierdzić, że mają gorsze jakościowo, 2. wyjedz u nich poza drogi tranzytowe- mają syf, dalej stare szkody. A dla Polaków gnoje.

 • ~werkk 2010-09-17
  08:06:56

  0 0

  Panie Tadeuszu nie miej pan pretensji do Rybnickiej pani konserwator a niby skąd Ona ma wiedzieć jak wygląda zabytkowy budynek? Studia ukończyła na "Uniwersytet Ślaski w Katowicach wydział w Cieszynie" z przykrością stwierdzam ze nie znalazłem tam konserwacji zabytków, nie ma tam również wydziału architektury.

 • ~Ksenopita 2010-09-17
  09:43:46

  0 0

  Czeską autostradą jechałem raz do Brna więc swoją opinię wystawiłem tylko na podstawie tej podróży. Mają przynajmniej pobocze... Co do konserwatora zabytków to słyszałem taką opinię od jednego urzędnika UM nie będę mówił jaki wydział. To jest tak. Jak kupujesz zabytkowy budynek i chcesz go przerobić czy zburzyć to idziesz to konserwatora i mówisz że jak na to nie pozwoli to go nie kupisz. Kropka. I tak w mgnieniu oka wydawana jest zgoda. Podał mi nawet jakiś przykład wymiany pięknych zabytkowych rzeźbionych okien na płaskie PCV ale nie kojarzyłem okolicy. O tym też już pisałem. Najbardziej boli mnie jak zaniedbane są elewacje kamienic komunalnych. Idę niekiedy Hallera i patrzę na tak pięknie rzeźbione drzwi wejściowe, które niszczeją niemalowane od lat i dewastowane za pozwoleniem ZGM. Takie drzwi to ja bym za porządną sumę sam odkupił bo to dla mnie dzieło sztuki. Fudali zwalnia z podatków prywatnych kamieniczników za odnowienie elewacji a sam o swoje nie dba. Teraz przed wyborami pokazują wizualizację remontu kamienic przy Św Antoniego. A ile lat zaniedbań doprowadziło te budynki do takiego stanu...

 • ~Ksenopita 2010-09-17
  09:46:07

  0 0

  Raciborska 226 to tam naprzeciwko Żabki? Oni chcą to teraz sprzedać za 360tyś zł z pozwoleniem na rozbiórkę. Tzn to było jakieś 3 miesiące temu.

 • ~Tadeusz Dybala 2010-09-17
  17:41:11

  0 0

  Nie Raciborska 226 to obok Leśnej Ostoi, to taka dosyć ładna restauracja jadąc w stronę Rydułtów jak się zaczyna las, a obok Żabki nic o tym nie wiem, niech Pan/i napisze coś więcej. Panie werkk czy to oznacza, że prezydent się otacza ludźmi niekompetentnymi? Jeżeli tak to trzeba zadać sobie pytanie czy to robi celowo, na pewno lepiej mu się rządzi bo co powie to wszyscy, tak jak jego radni wszystko przyklepują.

 • ~norton 2010-09-18
  15:41:13

  0 0

  a co sie stalo z budynkami na ulicy Zamkowej - tymi po bylej gminie zydowskiej?
  Zaparkowala sobie ciezarowka w jednej z nich by wywozic gruz ze srodka...Skonczylo sie rozbiorka calosci - z UM nie jest chyba za daleko na zamkowa? Ciekawe co sie bedzie dzialo z kamienica na rogu Hallera/Raciborskiej/Wodzislawskiej - bylym Hotelem Slaskim - tak wspaniale popada w ruine. Latwiej bedzie zebrac gruz...

 • ~Tadeusz Dybala 2010-09-18
  20:24:19

  0 0

  Proszę sobie wejść na http://tadeusz-dybala.blog.onet.pl/ tam są pokazane te zabytki z Raciborskiej 226, rozpoczęto procedurę która ma doprowadzić do decyzji o rozbiórce.

 • ~siedmiogrod1 2010-09-20
  10:32:33

  0 0

  Co do czeskich autostrad - ktoś pisał, że słaba jakośc - pewnie chodzi o część odcinka Brno -Praga, ale weźcie pod uwagę, że był zbudowany w l. 70 tych, kiedy w Polsce się nikomu nie śniło o takich drogach. Po drugie nowsze odcinki są świetne, ( podobnie na Słowacji), no i nie wiem, czy wiecie, ale Czechy - 78 tyś km2 mają ciągle jeszcze więcej autostrad niż my ( 900 km i ciągle rozbudowuja), Polska - 312,7 tyś km2 - prawie 900 km autostrad ( w tym odcinek od Wrocławia do granicy - prawie 200 km, który nie spełnia norm autostrady, bo nie ma poboczy - jakiś absurd!). Oprócz tego w Czechach jest też trochę pożądnych dróg ekspresowych, a u nas właściwie tylko jeden konkretniejszy taki trakt - czyli nieszczęsna gierkówka, i to nie na całej długości. Tak więc zacofanie w tym względzie u nas jest lekko na ok. 20 lat. Jeszcze gorzej wygląda dla nas porównanie stolic - wokół naszej nie ma w ogóle autostrad, wokół Pragi jest ich mnóstwo, wychodzą praktycznie w każdą stronę, a to sporo mniejsze miesto, no i do tego od ponad 30 lat mają 3 długie linie metra. Z kolejami to już jakaś przepaść, o której nawet nie chce mi się pisać. Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.