zamknij

Biznes

Przedsiębiorca z Rybnika komentuje popularność lodów Ekipy

2021-05-14, Autor:  Tomasz Raudner

- Podchodzę z entuzjazmem do fenomenu Ekipy, ponieważ uważam, że taka akcja promująca ekologiczne opakowania, związana z lodami, według naszych ogólnych kalkulacji na podstawie dostępnych danych, może pozwolić zaoszczędzić minimum 100 ton plastikowych opakowań na lody w sezonie - mówi rybniczanin Marcin Śpiewok, prezes firmy Silbo z Żor specjalizującej się w produkcji opakowań ekologicznych. W rozmowie z Tomaszem Raudnerem mówi też co myśli o kaucjach za butelki, czy opłacie za opakowania plastikowe.

Reklama

Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: Temat rozmowy sprowokowany jest fenomenem ostatnich dni w Polsce, mianowicie wybuchem popularności lodów Ekipy. Panie Marcinie, pan jadł te lody?

Marcin Śpiewok, Silbo: Niestety, nie miałem takiej okazji, natomiast moje dzieci bardzo polują na lody Ekipy. A w związku z tym, że ja śledzę ten temat, również czekam, aż tych lodów będę mógł spróbować.

Ja też nie miałem okazji nawet trzymać tego cuda, ale wracając do fenomenu – pana on nie do końca cieszy, ponieważ uważa pan, że został zmarnowany pewien duży potencjał.

Wręcz przeciwnie, fenomen wzbudza mój bardzo wielki entuzjazm. Śledzę Ekipę od pewnego czasu i uważam, że to, co udaje się robić tej grupie młodych ludzi jest genialne, zarówno ze sprzedażowego jak i marketingowego punktu widzenia. Jestem przekonany, że potencjał, który tkwi w tych ludziach jest potężny. Dlatego nie chciałbym mówić, że fenomen w jakiś sposób jest dla mnie dziwny i że nie jestem do niego przekonany. Chciałbym wręcz pokazać, że ten fenomen należy rozpatrywać w szerszej skali.

Ja nie pamiętam w historii swojej działalności gospodarczej grupy influencerów, którzy mieliby tak potężny wpływ na młodzież. Oczywiście, były pojedyncze akcje przeprowadzane w odniesieniu do konkretnego produktu, ale tutaj mamy do czynienia z pewną filozofią, potężną grupą zwolenników, ludzi, którzy mają po 10, 12, 15 lat, i którzy za 10 lat będą fundamentem naszej gospodarki. Będą mieli potężną siłę nabywczą. I chcę powiedzieć, że dzięki takim zjawiskom jak Ekipa można również „załatwić” problemy, które nas dziś nurtują. Problemy z zanieczyszczeniami, plastikiem. Problemy, do których nie wiemy za bardzo jak się dobrać, a tutaj mamy grupę ludzi z siłą sprawczą. To jest Ekipa, która mogłaby dać wzorce młodym ludziom, w jaki sposób postępować na przykład z opakowaniami.

Wejdę w słowo – panu ten temat jest szczególnie bliski, ponieważ działa pan w branży opakowań, jest pan właścicielem firmy, która opakowania produkuje. I podejrzewam, że w tym widzi pan niewykorzystany potencjał, tak?

Tak, tu jest niewykorzystany potencjał. My dodatkowo zajmujemy się opakowaniami, które są przyjazne ekologicznie. 10 lat temu podjęliśmy decyzję, że chcemy wspomóc proces oczyszczania Ziemi ze szkodliwych materiałów, plastików, i dlatego obraliśmy jasny nurt wytwarzania opakowań ekologicznych, które nie będą planety zaśmiecały.

I dlatego podchodzę z entuzjazmem do fenomenu Ekipy, ponieważ uważam, że taka akcja promująca ekologiczne opakowania, związana z lodami, według naszych ogólnych kalkulacji na podstawie dostępnych danych, może pozwolić zaoszczędzić minimum 100 ton plastikowych opakowań na lody w tym sezonie. Tymczasem czołowe sieci handlowe chwalą się w swoich raportach, że w skali globalnej osiągnęły łączne oszczędności na plastiku również rzędu 100 ton rocznie. Gdyby więc zestawić te dwie wielkości, to możemy wykazać, jaka potężna siła w ludziach tworzących Ekipę na chwilę obecną jest, aby dać młodym ludziom wzorce postępowań.

Czytaj cały wywiad z Marcinem Śpiewiokiem w portalu ŚląskiBiznes.pl>>

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 48

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,ekipa-moglaby-zmienic-podejscie-ludzi-do-plastiku-mowi-marcin-spiewok-prezes-silbo,wia5-3-4722.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~Tadeusz Kiełkowski 2021-05-14
    15:44:28

    63 2

    Ćwierćgłówków nie brakuje. Kupią i zużyty papier toaletowy.

  • ~ 2021-05-14
    16:11:38

    76 5

    A pod jakim kątem te opakowania są ekologiczne?

    Emisji CO2 podczas produkcji? Biodegradowalności? Pozyskania surowców? Zużytej energii na produkcję opakowania? Zużytej energii na surowce do produkcji? Energii oraz emisji CO2 podczas ich transportu?

    Wymieniać dalej?

    Ekologia to modne słowo w ostatnich latach. Cały problem w tym że nie ma jednoznacznej definicji co oznacza sformułowanie "produkt ekologiczny" i można tak teraz nazwać sobie każdy produkt.

    Podam pierwszy z brzegu przykład jak to może wyglądać: na wyprodukowanie opakowania A zużywamy 10 dm3 wody, na wyprodukowanie opakowania B zużywamy 7 dm3 wody. I teraz można powiedzieć że opakowanie B jest produktem ekologicznym (i dopisek małymi literkami "w porównaniu do opakowania A".

    Można też tak napisać o samochodach, lodówkach, zarówkach, panelach FV, komputerach, itd.
    Zawsze da się znaleźć argument że coś jest "ekologiczne"...

    Więc pod jakim kątem opakowania na te lody są ekologiczne?

  • ~Hunter 2021-05-14
    21:48:06

    19 4

    Super reklama, szkoda tylko że z tej firmy nie zjadłem jeszcze na prawdę dobrego loda, wszystkie były poniżej przeciętnej, a wiec za ekipę dziękuje

  • ~Marcin Śpiewok 2021-05-16
    21:26:25

    21 3

    @kulfoniasty, lody Ekipy zapakowane są w folię polipropylenową, czyli jeden z najbardziej popularnych surowców ropopochodnych stosowanych do produkcji opakowań. SILBO nie dostarcza tych opakowań, i jeżeli @kulfoniasty chce się dowiedzieć więcej na ich temat, proponuję kontakt bezpośrednio z producentem lodów, firmą Koral.
    Moim celem nie było więc reklamowanie lodów, czy opakowań jak sugeruje @Hunter, tylko zwrócenie uwagi na ich przykładzie, jak potężna ilość trudnego a nawet niemożliwego do recyklingu plastiku zostanie wprowadzona do środowiska. Tymczasem istnieją już alternatywne rozwiązania „zero plastik” lub kompostowalne, które niestety nie cieszą się w Polsce powodzeniem. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy, i traktowanie wszelkich prób podjęcia działań jak greenwashing (w wolnym tłumaczeniu „ekościema”). Zatem pozwoli Pan, Panie @kulfoniasty, że nie odpowiem na pytanie o ślad węglowy opakowania do lodów którego SILBO nie produkuje, ale podam inną wielkość która powinna Pana zainteresować. W 2020 roku SILBO wprowadziło do atmosfery 40kg LZO, podczas gdy podobne firmy o takim samym profilu działalności emitują około 1000 razy więcej.

  • ~rzyt 2021-05-18
    23:09:33

    8 3

    To znaczy, że w stary papierek po lodach mogę sobie zapakować następnego, by nie zaśmiecać planety?

  • ~ 2021-05-25
    14:45:29

    0 0

    ...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za aquaparkiem w Rybniku?





Oddanych głosów: 1049