zamknij

Wiadomości

Rybnik: koniec sezonu roweru miejskiego

2020-11-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Nie można już korzystać z rowerów miejskich. Jednoślady, czekające do tej pory w 38 stacjach na terenie całego miasta, są zwożone do serwisu na okres zimowy, a aplikacja została dezaktywowana.

Reklama

Rower miejski dostępny był w Rybniku od 14 marca. Jednoślady nie mogły być jednak użytkowane między 1 kwietnia a 5 maja ze względu na obowiązujące zasady bezpieczeństwa związane z walką z epidemią koronawirusa.

– Mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów miejskich, system tworzy wygodną sieć dojazdów z centrum do każdej dzielnicy miasta. Tegoroczne statystyki są nieco gorsze niż w poprzednich sezonach, kiedy to jednoślady były wypożyczane znacznie ponad trzy tysiące razy. Wynika to jednak przede wszystkim z sytuacji epidemiologicznej i związanych z nią obostrzeń oraz ograniczeń aktywności życia społecznego – komentuje Łukasz Karbowiński, rybnicki oficer rowerowy.

Statystki wypożyczeń w obecnym sezonie kształtują się następująco:

1 190 wypożyczeń
94 811 minut wypożyczeń
79,67 – średni czas wypożyczenia w minutach
1 552 765 – przejechany dystans w metrach
1 304,84 – średni dystans w metrach na jedno wypożyczenie

80 jednośladów ponownie wyjedzie na ulice Rybnika w marcu przyszłego roku.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Veritas 2020-11-10
  19:56:38

  63 5

  Przez cały sezon wypożyczono 1190 razy rower. Czyli średnio, każdy rower został wypożyczony niespełna 15 razy . Czyli sukces?
  Czy należy zastanowić się nad lepszym wykorzystaniem rowerów. Z moich obserwacji wynikało, że były stacje przy, których przez dłuższy czas nie było rowerów. Były też stacje, gdzie rowery stały "nie tknięte" np. w rejonie skrzyżowania ulic Mikołowska-Przemysłowa. Zatem, należy się zastanowić co robił oficer rowerowy i czy Miastu zależy na takich rozwiązaniach komunikacyjnych.
  Kłania się znowu gospodarskie podejście do problemu...

 • ~Kwinto 2020-11-10
  20:22:43

  41 2

  Szału nie ma niewiele ponad 1500km? to ledwo połowę tego co sam śmignąłem w tym sezonie. Z drugiej strony ci co dużo jeżdżą wolą swoje jednoślady, zaś rowery miejskie to tylko opcja szybkiego przemieszczenia się z punktu A do punktu B

 • ~artefaks 2020-11-10
  20:31:20

  31 8

  1 552 765 – przejechany dystans w metrach
  1 304,84 – średni dystans w metrach na jedno wypożyczenie

  Czyli wszystkie rowery przejechały 1552 km , ze średnią na wypożyczenie 1,3 km ,przejechanych w 80 minut.
  Komu się chce policzyć jaka była średnia prędkość jazdy wypożyczonego roweru ?
  Może ktoś powie z jaką minimalną prędkością udało mu się pojechać na rowerze ? Ile sekund udało się postać w stójce w bezruchu na rowerku?
  O ile pamiętam najlepsi tu byli bracia Pospiszil z CSRR z piłki rowerowej

 • ~Miki7 2020-11-10
  20:51:09

  29 6

  NextBike ma bardziej przyjazny cennik. Do 15-20 min bezpłatnie a do 60 min - 1 zł.

 • ~ 2020-11-10
  20:57:26

  41 7

  Czy doczekam porządnej statystyki od początku, jak pojawiły się te rowery, chyba nie, bo spada zainteresowanie wypożyczaniem.
  Artykuł napisany na odp......l

 • ~grzegorz410 2020-11-10
  23:23:06

  43 2

  Mogli podać w cm wtedy byłoby bardziej rewelacyjnie.
  Zresztą zaraz pojawi się Arteks udowodni wszystkim że to sukces na skalę międzynarodową, że jego znajomi z Japonii gratulowali mu, itd itd

 • ~bartezz 2020-11-11
  00:22:48

  39 3

  Nasuwa się pytanie.... Komu i po co było budować dwa centra przesiadkowe w Rybniku jak nawet rowery miejskie nie mają wzięcia takiego jakby inicjatorzy tego pomysłu chcieli??? Ta inwestycja pochłonęła niebagatelne kwoty, wycięto w pień przy temu drzewa i zabetonowano zieleń a głównie służą one bezdomnym jako darmowe schronienie.
  Pamiętam gdy to przewidziałem, nim to powstało, że z tych " pseudo centr przesiadkowych" będą korzystać bezdomni i menele to Arteks całkowicie temu zaprzeczał, że absolutnie takie coś się nie stanie.... Bądźmy szczerzy, każdy ma dziś swój rower a nawet nieraz i po kilka rowerów w domu i siłą rzeczy korzysta z nich kiedy chce i ile chce nie ograniczając się czasowo i patrząc w aplikację jak czas szybko upływa z wypożyczenia. Ilość km przejechanych rowerami miejskimi w ciągu całego sezonu rowerowego dobitnie pokazuje jak ten pomysł był nietrafiony w Rybniku. Były nawet hulajnogi, które znikły tak szybko jak się pojawiły....a szkoda bo akurat nie każdy ją prywatnie ma i była lepszą alternatywą na codzień niż rower miejski. Dodam jeszcze, że śmieszy mnie ten licznik ilości osób i użytkownikówk, którzy przejechali lub przeszłi bulwarami nad Nacyną w okolicy ul. Kotucza.

 • ~Arteks 2020-11-11
  00:50:54

  6 47

  Nikt nie sprawdza np. sensowności stacji elektrycznych czy wypożyczalni samochodów. Mało tego, pamiętam, że jak nie było wypożyczalni rowerów to wielu komentatorów na to narzekało. Mam przypomnąć i zalinkować? @bartezz - ciągle wyskakujesz z tymi menelami. A przecież meneli można spotkać na ławkach, w skwerach, na parkingach. Chciałbyś aby zlikwidowano ławki, skwery i parkingi? Ostatnio kilka razy przejeżdżałem koło centrum przesiadkowego przy DKM. Na początku było tam gorzej niż koło PKP. Teraz ok. 12.00 bywa, że większość schowków jest zajęta i to mimo covidu i braku uczniów w pobliskim ekonomiku. @grzegorz410 - nie mam znajomych w Japonii, ale na Śląsku i owszem - bardzo chwalą postęp jakiego dokonał Rybnik w ostatnich latach w tematyce rowerów. :D W okolicy niestety rowerowa bida lub zacofanie. W Wodzisławiu wybudowano niedawno ścieżkę z kostki bauma - czyli taką jaką zlikwidowano w Rybniku na Raciborskiej. Może Kieca dostał w prezencie tę kostkę od Kuczery? ;P

 • ~bartezz 2020-11-11
  01:25:38

  35 1

  Arteks - ty o tej porze komentujesz???... eee... nie dowierzam! Serio? Zobacz jakim trzeba być hipokrytą by zarzucać mi nieraz nocne komentowanie a samemu robic to samo?...
  A dlaczego miałbym chcieć aby zlikwidowano ławki, skwery i parkingi?
  Przecież ja właśnie piszę o tym, że poległy drzewa i zieleń hello! - chyba zmęczenie dało ci się we znaki?
  Gdybyś był honorowy przyznałbyś mi rację, że przewidziałem bytowanie meneli w schowkach na rowery.
  Zauważ, że bardzo żadko zgadzam się z tobą, ale gdy już rzeczywiście to nastąpi to potrafię być obiektywny i też przyznać ci rację gdy w danej kwestii mamy to samo zdanie.

 • ~brandonn 2020-11-11
  10:25:46

  2 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~brandonn 2020-11-11
  10:52:52

  2 3

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2020-11-11
  11:17:56

  1 17

  @bartezz - gdyby nie zamknięcie granicy to planowałem dzisiaj wycieczkę do Brna... W przeddzień święta pozwoliłem sobie na dłuższy film i po nim zerknąłem na portal. Nie mogłem sobie odmówić skomentowania twoich nocnych papli. Nie odpowiedziałeś czy menele mają być wyznacznikiem do nierealizowania różnych inwestycji? Wielu rowerzystów korzysta z tych schowków - dowodem na to jest to, że są one zamknięte kłódkami - ale tego nie sprawdzisz siedząc za klawiaturą. ;) A ja nie miałbym nic przeciwko nawet gdybyś się ze mną nie zgadzał ale szkoda, że bardzo często używasz przesadyzmów - zupełnie nie pasujących do wielu dyskusji. Cenię u ciebie to, że nie hejtujesz tak jak paru innych moich oponentów. :) To twój plus.

 • ~bartezz 2020-11-11
  12:51:54

  16 0

  Arteks - "miszczu" od pochlebiania sobie.... Raczej mogłeś ująć to w ten sposób, że przeważająca większość komentatorów na tym portalu jest niestety twoim oponentem/oponentatami : ))
  Zza klawiatury to właśnie ty nie jesteś w stanie sprawdzic i zaobserwować takich niuansów, że schowki na rowery robią za "garaż" dla rowerów okolicznych mieszkańców. Już raz o tym pisałem to albo to przespałeś albo masz niestety krótką pamięć. Gdybyś był bardziej kumaty to zwróciłbyś na to uwagę - bardzo łatwo to zaobserwować : )))

 • ~rzyt 2020-11-11
  21:24:41

  4 1

  Proponuję zamontować liczniki w chlewikach na rowery...
  Mniej niż 20 km na rower w ciągu roku...?
  Powietrze w oponach zgnije.

 • ~entropia 2020-11-12
  07:41:40

  3 0

  problem z tymi rowerami jest taki że w mieście jest zdecydowanie za mało miejsc gdzie można je legalnie zaparkować, mini parkingi (kawałek barierki do zapięcia) powinny być rozsiane po całym mieście, w każdym ważnym punkcie, przy każdym większym sklepie, jeśli ja muszę za każdym razem tracić czas specjalnie wracając do nielicznych głównych miejsc postojowych to cała idea roweru miejskiego jako podręcznego środka transportu traci sens

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 481