zamknij

Biznes

Miasta wycofują się z opłat za parkowanie w soboty. Co zrobi Rybnik?

2016-05-13, Autor: 
Pod koniec kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał kluczową decyzję, która dała do myślenia wszystkim gminom w Polsce. Wyrok mówi jasno, opłaty w strefach płatnego parkowania (w pasie drogowym) pobierane w soboty są bezprawne. Toruń już zdecydował o zniesieniu opłat, podobny temat podniesiono w Bydgoszczy. Czy na podobne rozwiązanie zdecyduje się rybnicki magistrat?

Reklama

Naczelny Sąd Administracyjny wydał w sprawie Augustowa kluczową decyzję dotyczącą opłaty za parking w sobotę. W ustawie o drogach publicznych znajduje się bowiem zapis mówiący, że opłatę pobiera się w określone dni robocze. Toruń i Białystok zaczęły już coś robić w tym temacie. Podobną inicjatywę podjęli wrocławscy radni. Co w związku z tym zrobi rybnicki magistrat?

Jak zaznacza Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku - do tej pory była dosyć duża wątpliwość co do interpretacji tego, czy opłaty za parkowanie w pasie drogowym powinny być pobierane w soboty. - Sobota mogła być interpretowana bowiem albo jako dzień wolny albo jako roboczy. Różnie kwestię tę precyzowały: ustawa o drogach publicznych czy ogólne przepisy, takie jak chociażby kodeks pracy – tłumaczy.

Jednakże, wydany w ostatnim czasie w tym temacie wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazał, że sobota nie jest dniem roboczym, stąd też opłaty pobierane za parkowanie w pasie drogowym pobierane powinny być wyłącznie w dniach od poniedziałku do piątku. - Wyrok dotyczy konkretnego miasta, ale takie wyroki należy interpretować w sposób ogólny. Niewykluczone bowiem, że wystąpienie w tej samej procedurze użytkowników parkingów na terenie miasta Rybnika skończyłoby się takim samym wyrokiem dla Rybnika – dodaje Agnieszka Skupień.

 

Stąd też, jak informuje nas nasza rozmówczyni - wyprzedzając tego typu sytuacje, miasto podejmie odpowiednie działania, przygotowując projekt uchwały, która ten problem rozwiąże - Przystąpimy do przygotowania Uchwały Rady Miasta Rybnika ustalającej opłaty parkingowe tylko od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00. Podkreślam, że chodzi tu o parkowanie w pasie drogowym – ta regulacja, o której mowa w wyroku NSA, odnosi się bowiem do parkingów zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~MArudzia 2016-05-13
    09:09:17

    28 3

    Co zrobi Rybnik- Okaże się że w Rybniku niema parkingów usytuowanych w pasie drogowym i wszystko zostaje po staremu.Pozdrawiam

  • ~LEMUR 2016-05-13
    09:31:07

    0 12

    A ileż to w Rybniku mamy tych płatnych przy pasie drogowym parkingów? 3 w centrum?

  • ~Arteks 2016-05-13
    10:58:48

    1 20

    Słusznie zauważyliście, że Rybnik ma mało miejsc parkingowych w pasie drogowym ale za to w przeciwieństwie do innych miast - ogrom dużych parkingów w centrum, zarówno miejskich, urzędowych jak i dzikich bezpłatnych. Mimo tego wielu skąpców za kierownicą jest na tyle bezczelna, że stawia swoje auta na chodnikach. Wczoraj na naszej reprezentacyjnej ul. Kościuszki vis a vis przedszkola widziałem zaparkowaną czarną limuzynę blokującą prawie cały chodnik dosłownie kilkanaście metrów od legalnego parkingu! Dziwię się miejskim urzędnikom, że nie wykorzystują lepiej straży miejskiej i nie tępią dzikiego parkowania bo przecież każde auto pozostawione w takim miejscu to brak wpływów i utrudnianie życia pieszym. Rybnik kiedyś miał opinię miasta-ogrodu, dzisiaj to jest parkingowe miasto. W okolicy pl. Armii Krajowej znajduje się 7 parkingów!!! W centrum straszą dwa gigantyczne place z których po 15.00 wyjeżdża masowo armia urzędników powodując problem w poruszaniu się innych aut i autobusów po 3 Maja i Hallera. Ponieważ parkowanie w Polsce jest bardzo tanie, a miejsc parkingowych w Rybniku tysiące - mamy tak zapchane miasto.
    W dużej mierze mieszkańcy centrum ponoszą konsekwencje złej polityki transportowej miasta. Jak twierdzi sam prezydent Student - miasto na tych parkingach traci bo gdyby stały tam budynki komercyjne czy mieszkaniowe, z samych podatków od nieruchomości byłoby więcej wpływów niż z opłat parkingowych.

  • ~elmo 2016-05-13
    11:15:09

    16 0

    to może policzmy te parkingi w pasie 1. Ze zdjęcia - Chrobrego w dół i przed Hermesem. 2. Przy Teatrze/da grasso Saint Vallier. 3. Przy nocnym/UM Miejska.4 Naprzeciw Komfortu 3 maja. 5 Placyk przy Reja.

  • ~elmo 2016-05-13
    11:18:42

    14 0

    Na górze, Staszica

  • ~polk 2016-05-13
    18:38:36

    8 1

    Nie wiem dlaczego minusujecie Arteksa, chłop akurat dobrze piesze.
    Nie zawsze się z nim zgadzam ale akurat w temacie zakorkowanego miasta ma absolutną rację. Czasy "mam auto jestem kimś" dawno minęły. Ileż można budować jeszcze parkingów i dróg? Jeśli już wszędzie zrobi się parkingi i drogi a miasto nadal będzie zakorkowane to co? Zacznie się burzenie budynków??? Prawda jest taka, że większość kierowców to lenie, którzy nie ruszą czterech liter bez auta i do sklepu i urzędu najchętniej też wjechali by autem. Niedawno informacja o nowych miejscach parkingowych na Kościuszki, bo skarżą się przedsiębiorcy, że ich niema. Nosz K@#$% czy parkingi przy PKP i górniczówie, st. Valie i Chrobrego są takie odległe, że nie można przejść tych parę metrów pieszo?! Jako kierowca sam chętnie zostawiam auto w domu, do pracy jeżdżę rowerem prawie 20km w jedną stronę i jestem szybciej w domu niż autem. Jako pieszy mam dosyć mijania aut zaparkowanych na chodnikach i gdzie popadnie, bo taki egoista ma gdzieś gdzie zaparkuje i komu utrudni przejście, ważne, że za darmo i jak najbliżej.
    Rację ma Arteks, że SM nic z takimi nie robi, albo robi bardzo mało i dziwne to o tyle, bo gdyby naprawdę chcieli to mają prawdziwe żniwa.

  • ~ 2016-05-13
    20:02:15

    7 0

    Czym więcej parkingów tym więcej samochodów. Pamiętacie tę kamienicę na pl. Wolności w którym przez lata był serwis AGD? Obecnie kamienicy już niestety nie ma, a w jej miejscu zamiast obiecanego hotelu kolejny parking. Też was popieram bo jeśli burzymy budynki i tworzymy parkingi to tak naprawdę niszczymy tkankę miejską.

  • ~Marcin74 2016-05-14
    09:58:57

    12 0

    Wypowiedź Pani rzecznik znakomicie obrazuje urzędnicze podejście do mieszkańców miasta. Była "dosyć duża wątpliwość co do interpretacji"? - no to my, urzędnicy będziemy ją interpretować na niekorzyść mieszkańców tak długo do póki sąd nie postanowi inaczej. Takie "myślenie" dotyczy większości urzędników, którzy pobierają pensje z naszych podatków. Dzięki takiemu "myśleniu" urzędnik jedzie na wczasy a pani Frania z punktu krawieckiego na targu nie jedzie.

  • ~colombo01 2016-05-16
    07:14:43

    0 1

    W Gliwicach po podziale na strefy weekendy za darmo, a tygodniu parkometry działają od 10-18.00. Sensownie, choć ceny są zawyżone.

  • ~Michał JAbłoński 2016-12-03
    20:08:24

    1 5

    JA SIE PYTAM PUBLICZNIE:

    KIEDY WRESZCIE KUCZERA NAPRAWI TE ZEPSUTE PARKOMATY ?

    ILE JESZCZE DARMOWEGO PARKOWANIA W NASZYM MIEŚCIE

    ZIELONY RYBNIK JEST ZA OPŁATAMI ZA PARKING 7 DNI W TYGODNIU

    CHCESZ PARKOWAĆ MASZ PŁĄCIC

    TAK DLA ZIELONEGO RYBNIKA I KASY MIEJSKIEJ

    NIE DLA BIEDACTWA KTORE PARKUJE BEZ OPŁATY


    FUNDACJA ZIELONY RYBNIK

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.