zamknij

Wiadomości

Jesteś za przyśpieszeniem wprowadzenia uchwały antysmogowej? Podpisz petycję

2017-01-25, Autor: bf

Do 6 lutego trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Zdaniem Rybnickiego Alarmu Smogowego pełny termin wprowadzenia tej decyzji jest zbyt odległy. Rozpoczęli wiec zbieranie głosów pod petycją przyśpieszającą zmianę prawa. - Wystarczy 30 sekund - zachęca Emil Nagalewski z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, które rozpowszechnia ten apel.

Reklama

Przypomnijmy, marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa przedstawił w połowie stycznia projekt uchwały antysmogowej. Jeżeli zostanie ona przyjęta przez sejmik w lutym lub marcu, to od września zacznie obowiązywać zakaz palenia mułu i flotu. Dodatkowo w nowych domach będą mogły być instalowane tylko piece klasy V. >> Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu<<

Zdaniem Rybnickiego Alarmu Smogowego termin pełnego wprowadzenia wszystkich punktów uchwały jest zbyt odlegly. Dlatego rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją do Zarządu Województwa Śląskiego, w myśl której zakaz stosowania tzw. "kopciuchów" był stosowany już po 2022 roku. Swój głos możesz wyrazić tutaj.

Poniżej pełna treść apelu do władz w Katowicach:

„My niżej podpisani, popieramy wprowadzenie uchwały antysmogowej dla całego Województwa Śląskiego. To nasz region jest najbardziej dotknięty problemem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. To nasze miasta królują w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. To w naszych miastach w ostatnim czasie odnotowano rekordowe stężenia pyłu zawieszonego. Odwołane zajęcia w przedszkolach i szkołach, czy alarmy smogowe wzywające nas do pozostania w domach nie rozwiążą problemu. Czas na realne działania na rzecz czystego powietrza!

Lista chorób, do których przyczynia się zanieczyszczenie powietrza jest długa: astma, infekcje górnych dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nadciśnienie, wylewy, zawały, udary, rak płuc, a także szybsze starzenie się układu nerwowego. Bardzo negatywny jest wpływ zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu. Każdego roku kilka tysięcy osób mieszkających w województwie śląskim umiera przedwcześnie właśnie dlatego, że oddychają silnie zanieczyszczonym powietrzem.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 13 stycznia 2017 r. główną przyczyną przekroczeń zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu w województwie śląskim jest tzw. niska emisja, związana przede wszystkim z indywidualnym ogrzewaniem budynków.

Na terenie województwa śląskiego w dalszym ciągu wykorzystuje się 700 tysięcy wysokoemisyjnych kotłów do ogrzewania mieszkań i domów. Są to urządzenia, w których spalany jest zarówno węgiel niskiej jakości (np. muł czy flot), jak i śmieci. Zła jakość paliw oraz stosowanie prymitywnych kotłów węglowych powoduje, że w dymie pochodzącym z domowych kominów pojawiają się duże stężenia rakotwórczego i mutagennego benzo(a)pirenu. Bez wyeliminowania tych instalacji i paliw jakość powietrza w województwie śląskim nie ulegnie poprawie.

Sytuacja jest dramatyczna i potrzeba zdecydowanych działań!

Proponowana przez Zarząd Województwa uchwała stanowi w dużej części rozwiązanie tego problemu. Doprowadzi ona do likwidacji trujących kotłów i zastąpienia ich źródłami ciepła bardziej przyjaznymi powietrzu: ogrzewanie sieciowe, gazowe, nowoczesne kotły na węgiel i drewno czy pompy ciepła. Jesteśmy jednak zdania, że zaproponowany przez Zarząd termin pełnego wdrożenia uchwały jest stanowczo zbyt odległy. Nie możemy czekać do 2026 roku na to, by wreszcie móc odetchnąć powietrzem, które nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.  Z tego też powodu, postulujemy przyspieszenie wdrożenia uchwały, tak aby wszystkie kotły pozaklasowe, tzw. „kopciuchy”, zostały wycofane z użycia do 1 stycznia 2022 roku."

Podpiszesz się pod petycją?

Oceń publikację: + 1 + 329 - 1 - 124

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (31):
 • ~Ja_2 2017-01-25 09:22:41

  Od dawna nawoływałem do zorganizowania takiej petycji w tej sprawie.
  Nie chodzi tu jednak o laury pierwszeństwa lecz o fakt co bardzo cieszy podjęcia takich działań oraz o nieodwracalnym procesie odchodzenia jak to już zostało kiedyś powiedziane od ery jaskiniowców na Śląsku.

  Egon z Rybnika - śmierć rybnickiemu smogowi !

  58 67
 • ~ 2017-01-25 09:29:28

  Przez ten syf w powietrzu nie widze ptakow , chyba sie wyniosly.

  51 62
 • ~Damian Kossakowski 2017-01-25 09:48:27

  Obniżyć akcyzę na gaz i problemów będzie mniej.

  144 6
 • ~auralfloat 2017-01-25 10:14:34

  Nie ma sensu bo minister zdrowia nie widzi w smogu problemu i przyczyny wielu chorób. A poza tym jak będzie chciał to dekretem usunie smog tak jak wiele innych rzeczy w myśl socjalizmu (narodowego). Buahaha.

  47 17
 • ~slavomir1970 2017-01-25 10:31:30

  uwielbiom polic smieci w piecu mje to rajcuje jak idzie cug i czorno z kumina, i do tego kable miedziane tez cza opolac miedziucha chopy na skup i kasiora w rynce

  32 57
 • ~ 2017-01-25 10:47:30

  Petycja petycją, ale wczoraj jakiś wieśniak z ciasnotą umysłową palił w mojej okolicy (Auchan) plastikiem... trudno go było namierzyć. Jprdlę.

  37 12
 • ~ 2017-01-25 11:28:16

  Sama uchwała problemu nie rozwiąże problemu smogu. W naszym regionie przyczyną smogu jest głupota ludzi. Jeśli ktoś będzie chciał palić "świnstwem" w piecu to i tak to będzie robił. Znajomy dostał 500 zł mandatu, bo odwiedziła go straż miejska. Nie specjalnie się tym przejął - stwierdził, że dużo więcej zaoszczędził na paleniu "byle czym" niż to ile wyniosła kara (twierdzi, że rocznie potrafi zaoszczędzić 2-3 tys. zł w zależności od tego jaka jest zima).

  Tylko wysokie kary potrafią odstraszyć ludzi. Gdyby mandat wynosił nie 500 zł, a np. 5000 zł to idioci by skutecznie odczuli taką karę.

  Z przykrością stwierdzam, że sama uchwała antysmogowa problemu smogu nie rozwiąże. Idioci muszą to ostro odczuć po kieszeni - same przepisy prawa bezmózgów nie odstraszą.

  64 22
 • ~MTWWD 2017-01-25 14:47:22

  Sami widzicie, pola tym mułem, chajcuja jak gupi mom już taki chyc w doma że wyczymoć nie idzie a smoka nimo. Co mom tera z tym zrobić?

  33 19
 • ~Stanisław Nowak 2017-01-25 15:32:41

  Sytuacja dramatyczna była 40 - 50 lat temu , teraz jest bardzo zła. Kto do tego doprowadził ? Jakimi działaniami ? Włączyć rozum i poczytać w Aktualnościach na www,nwsd.pl Smogowe igrzyska. Przemilczanie sprawy wychodzą na wierzch i powoli dochodzą do świadomości tej bardziej rozumnej części społeczeństwa. Kto prowadził walkę ze smogiem na tym terenie w minionym okresie kilkudziesięciu lat ? Problem smogu to tysiące "problemików" , które należy rozwiązać rozumnie, Kto stoi za rozpętaniem agresywnej nagonki na spalanie węgla , jako najtańszego źródła ciepła. W mediach anty smogowa histeria o jego szkodliwości i słusznie, Ale dlaczego brak edukacji jak prawidłowo spalać węgiel. Jak gotować i przyprawiać potrawy , niemal codziennie w większości programów TV , Cudowna zmowa milczenia jak wygląda efektywne i pro ekologiczne spalanie węgla - cisza sza . A pieców na węgiel mamy w domach około 5- 6 milionów. Zakaz, nakaz to jedne z kierunków działań. Cel ekologiczny to jedynie środek do dalszego ograniczenia wydobycia węgla i sięgnięcia do kieszeni społeczeństwa po forsę za droższe paliwo. Polska zeszła z wydobycia z 200 mln to n gorszego jakościowo węgla do zaledwie 70 mln ton.
  Zahamowało to ocieplenie globalne ?! Ostatecznie najbardziej o smogu decyduje zamożność ludzi na danym terenie i ich wyrobienie obywatelskie / miłuj bliźniego i go nie truj - siebie zresztą też / połączone w wiedzą.

  43 19
 • ~imrahil 2017-01-25 18:35:16

  w Małopolsce uchwała antysmogowa zadziała szybciej i jest bardziej restrykcyjna - wg mnie słusznie. może i u nas za 10 lat nie będzie za oknem tego zapachu niedopalonego węgla (wyrzuconych bezmyślnie pieniędzy).

  17 16
 • ~ 2017-01-25 20:14:45

  i co , jakość powietrza w Małopolsce uległa rzeczywistej poprawie, czy tylko kieszenie mieszkańców są lżejsze ? (pytam na poważnie)

  37 6
 • ~imrahil 2017-01-25 20:35:24

  przecież tam dopiero w tym tygodniu zatwierdzono uchwałę o wymianie wszystkich kotłów na klasę V w ciągu chyba 5 lat (a nie 10 jak na Śląsku). i to samo zrobią z kominkami (nie u nas, niestety). jeśli kary za niedostosowanie się będą odpowiednio wysokie, to taka ustawa ma sens i powietrze na 100% się poprawi, jak zresztą było w Londynie czy Dublinie po wprowadzeniu zakazu ogrzewania paliwami stałymi. dla najbiedniejszych dofinansowania z kryterium dochodowym (nie lubię takiego podziału kiedy nikła klasa średnia musi finansować pozostałych, ale w tym przypadku chodzi o czyste powietrze)

  12 20
 • ~ 2017-01-25 20:44:49

  o zakazie w Małopolsce mówi się od dłuższego czasu, stąd moje pytanie, jeżeli sprawa jest bardzo świeża jak piszesz, to zostaje poczekać na prawdziwe jej wyniki

  9 2
 • ~ 2017-01-25 21:09:45

  a dlaczego właściwie jest to wyłączenie kominków?

  5 16
 • ~ 2017-01-25 21:11:14

  ursus - ale poczekać na jej wyniki nie robiąc nic masz na myśli???

  6 14
 • ~Marek Oldmax Schabowski 2017-01-25 22:01:50

  Podpisane ;-)

  7 8
 • ~ 2017-01-25 22:16:29

  ~KasiaT, to już Twoja sugestia, ja podałem kiedyś szybkie, proste w realizacji , nie drenujące zbytnio kieszeni mieszkańców i chyba skuteczne rozwiązanie dlakotłów na paliwo stałe - domowe elektrofiltry, ale zostałem totalnie skrytykowany przez portalowych ekokrzykaczy, że rzekomo chcę, by miasto za darmo miało mi coś takiego zabudować, a ja, wg niektórych i tak to urządzenie wyłączę i będę palił śmieciami ( to już smogoparanoja niektórych), należy przy okazji uświadomić ekodziałaczy, że w jedynie słusznym kotle klasy 5 i tak da się palić śmieci, tutaj możemy się jedynie odwołać do sumień mieszkańców i skuteczności ekopatrolu straży miejskiej

  19 7
 • ~kierowca bombowca 2017-01-26 15:08:27

  Fajna propagandowa fota, elektrownia mniej kopci niz domki prywatne, pokazany dym walący z niewidocznych domków hehehe, nie nie jestem za tym, wogóle nic nie wprowadzac nie tedy droga

  7 6
 • ~ 2017-01-28 07:07:04

  W zeszły weekend w Rybniku powietrze nienajlepsze więc stwierdziłem że wyskoczę do Wisły góry świeże powietrze parę dni odpocząć od smogu. Wytrzymałem tam 4 godziny naprawdę nie szło na pewnej wysokości dusiłem się na stoku. Dodałem ten komentarz ponieważ co niektórzy smog widzą tylko w Rybniku dlaczego w telewizji nie słyszę nie wyjeżdżajcie do Wisły bo tam palą mułem i normy przekroczone ileś razy.

  21 3
 • ~ 2017-01-28 09:57:04

  Ależ oczywiście, że w Wiśle tez syf w powietrzu. Pamiętasz jak p. Kuczma wygral sprawe w kwestii opłaty klimatycznej? Jednak w Wiśle przekroczenia są kilkukrotne, a w Rybniku kilkunastokrotne - niestety mamy więcej trucicieli i gęsciej upakowanych. Uchwała będzie dotyczyla całego województwa, wiec i w Wiśle powinno się poprawić

  8 14
 • ~slawek287 2017-01-29 09:56:25

  Nima źle flot przywieziony na dwie zimy mom spokój a jeszcze se jedne auto przywieza...a pieca nie wymienia predzej póki mi sie mój nie rozciecze i co byda kozać mi go wymienić? Najwyżej mie zawrzą tam przynjamniej byda miec ciepło za darmo i spokojno łeb bo póki co na nowy piec mnie stać...

  9 10
 • ~slawek287 2017-01-29 09:57:45

  Znaczy na nowy piec mnie nie stać i na gaz pelet i inne wielce ekologiczne ogrzewanie też nie

  9 8
 • ~imrahil 2017-01-29 12:26:44

  slawek287 - mam nadzieję cwaniaczku, że będziesz dostawał mandat za mandatem. a dodatkowo niech ci sąsiad pod dom szambo wylewa, bo go nie stać na wywóz, kanalizację albo oczyszczalnie. od września zakaz palenia mułem i flotem - ludzie zacznijcie donosić. w związku z komuną niektórym może to źle się kojarzy, ale w sprawie czystości powietrza to godne pochwały działanie. nie dajcie się truć takim cwaniakom, którzy myślą tylko o sobie (nawet własne dzieci czy wnuki mają gdzieś).

  10 17
 • ~imrahil 2017-01-29 12:28:12

  warto by też napisać jakąś petycję, tak żeby mandaty były takie jak w Czechach - 8 tys. zł za śmieci, muł czy flot w kotłowni. tyle samo za niezgodny z przepisami kocioł. zajmę się tym jeszcze tej wiosny.

  10 15
 • ~ 2017-01-29 17:06:04

  Sławek, ciekawe czasy: głupich ludzi teraz może tyle samo co kiedyś, tylko teraz się jeszcze tym chwalą... * imrahil, jak tylko coś wymyślisz, daj znać

  7 12
 • ~slawek287 2017-01-29 19:02:15

  Nie jestem cwaniaczkiem i wcale się niczym nie chwalę. Mało tego żeby kupić te 3 tony to czekałem prawie miesiąc w kolejce...co tylko ja się zabezpieczam? Skoro chcą od września zakazać palenia mułem i flotem to dlaczego go jeszcze sprzedają? Co ludzie zrobią z tym co mają do lasu wywiozą? Nie chcę nikogo truć i nie palę też śmieciami ale po prostu uważam że jak dobrze palisz w/w opałem to wcale nie trujesz społeczeństwa. Oczywiście się dostosuje jak zakażą ale jestem ciekaw co miliony ludzi z tymi zapasami co mają do tej pory? Zakazać sprzedaży i okres przejściowy żeby spalić to co jest ale od razu zakazać palenia? No nic zobaczymy jak bedzie ale jeżeli o mnie chodzi to gaz, pellet odpada chyba że bedzie to w cenie flotu...

  15 1
 • ~slawek287 2017-01-29 19:04:12

  No i oczywiście piec wymienię jak trzeba bedzie ale nie obejdzie się bez kredytu...

  8 2
 • ~ 2017-01-29 19:31:34

  Mnie nie obchodzi, co ludzie zrobią z zapasami mułu. Tak samo jak ich nie obchodzi, co ja muszę zrobić, żeby zapłacić rachunki za gaz, tak samo jak ich nie obchodzi, że chorujemy całą rodziną.

  7 17
 • ~izinka 2017-01-29 23:49:53

  do użytkownika MTWWD jak ci jest tak ciepło to otwórz se okno i wpuść trocha świeżego powietrza !-)

  4 1
 • ~izinka 2017-01-30 00:05:03

  Brawo imrahil dobrze godosz, dołączam się

  6 2
 • ~ 2017-04-19 08:48:00

  a najlepsze jest to że są chętni do przejścia na ogrzewanie gazowe ale niestety nie chcą doprowadzić gazociągu... To ekologia i WALKA ZE SMOGIEM

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3833