zamknij

Biznes

ZUS pomoże spłacić dług outsourcerom

2015-07-28, Autor: 
Firmy, które skorzystały z bezprawnego outsourcingu pracowniczego i dziś mają z tego tytułu długi składkowe, mogą liczyć na pomoc ZUS w spłacie należności. Zakład apeluje do wszystkich zainteresowanych o jak najszybsze zgłaszanie się do jego placówek i składanie wniosków o układ ratalny.

Reklama

Według szacunków Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, firm, które skorzystały z fikcyjnej pomocy nieuczciwych podmiotów prowadzących tzw. outsourcing pracowniczy, jest w kraju ok. 340. Ich łączny dług z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenia społeczne to 70 mln zł. Apel ZUS o zgłaszanie się wszystkich, którzy skorzystali z fikcyjnych ofert firm outsourcingowych i dziś mają zaległości składkowe, jest tym istotniejszy, że złożenie wniosku o układ ratalny wstrzymuje narastanie karnych odsetek.

- Nam, tak samo jak tym przedsiębiorcom zależy na tym by pozostali na rynku i nadal prowadzili swoją działalność – podkreśla Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS ds. finansów i dodaje. - Ustalane przez nas raty zawsze są dostosowane do możliwości finansowych firm, tak by mogły na bieżąco prowadzić działalność i opłacać składki za pracowników.

Dla części pracodawców duży problem w skorzystaniu z układu ratalnego stanowi konieczność wcześniejszego uregulowanie zaległych składek potrącanych z wynagrodzenia pracowników. Już w grudniu jednak w życie wchodzą nowe przepisy, które umożliwiają rozłożenie na raty i tej części zaległości. - Zapewniam, że wszystkich, którzy już teraz złożą wnioski o układ ratalny przeprowadzimy przez najbliższe miesiące, tak by mogli skorzystać z nowych przepisów – mówi Paweł Jaroszek.

Na przełomie roku specjalnie dla przedsiębiorców mających problemy ze spłatą zobowiązań składkowych Zakład wprowadza w swoich placówkach stanowisko doradcy ds. ulg. Doradcy będą mieli za zadanie przeprowadzić przedsiębiorców przez całość postępowania związanego z układem ratalnym.

ZUS apeluje też do wszystkich firm, które zamierzają skorzystać z outsourcingu pracowniczego o dokładne zweryfikowanie zawieranej umowy oraz podmiotu, z którym ją zawieramy. Pamiętajmy, że przejęcie pracowników tylko w celu przejęcia wypłaty wynagrodzenia i płatności podatków czy składek, przy pozostawieniu identycznej podległości służbowej oraz identycznego miejsca wykonywania pracy, jest prawnie nieskuteczne i niemożliwe.


Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I PK 210/09): „Outsourcing nie może stanowić przejścia części zakładu pracy na innego pracodawcę, jeżeli nie przemawia za tym kompleksowa ocena takich okoliczności, jak rodzaj zakładów, przejęcie składników majątkowych i niematerialnych, przejęcie większości pracowników, przejęcie klientów, a zwłaszcza stopień podobieństwa działalności prowadzonej przed i po przejęciu zadań.”

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Marcin74 2015-07-28
  12:42:29

  25 0

  Redakcjo. Znowu publikujecie informacje przesłane Wam tylko przez jedną stronę (tak samo jak w wypadku Kapicy i automatów).
  Trwa spór pomiędzy ZUS-em a firmami , które zleciły outsourcing. ZUS w tym wypadku chce zaległych składek nie od firmy, która FAKTYCZNIE zatrudniała łudzi ale od firmy, która zleciła outsourcing (nie zatrudniała ludzi i nie musiała od ich pensji płacić składek). Firma nie zatrudnia- firma nie płaci. Brzmi logicznie. Ale nie w Polsce. ZUS zakwestionował umowy pomiędzy firmą zlecającą outsourcing a firmą zatrudniającą (do czego właściwie nie jest powołany. Od tego jest PIP, który 2x stwierdził, że umowy są ok). ZUS prze 9 lat!!!!!! nie tykał sprawy licząc na wysokie odsetki ale się zdziwił bo właściciele firm outsourcingowych (faktyczni dłużnicy) są nieuchwytni. Od kogoś trzeba jednak wyrwać pieniądze wiec padło na firmy chcące legalnie zaoszczędzić. Zgłoszenie się do ZUS w celu „pomocy”(sic!) to de facto przyznanie racji ZUS-owi w sporze i poddanie broni w walce z nieudolnymi biurokratami. Ładnie proszę: Sprawdzajcie tematy z różnych stron bo znowu powtarzacie (patrz Kapica) coś, co jest tylko częścią sprawy i ktoś jest jeszcze gotów pomyśleć, że ZUS chce dobrze, co jak wiemy żadko jest prawdą lub często kończy się tragicznie dla oczekującego pomocy.

 • ~Maja_1 2015-08-06
  16:21:40

  1 0

  A kto zapłaci długi ZUS- u? Pan zapłaci, pani zapłaci i to dziecko, co się jeszcze nie narodziło...ono też zapłaci...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5256