zamknij

Biznes

Fitch Ratings: finanse Rybnika stabilne

2010-07-15, Autor: 
Agencja Fitch Ratings potwierdziła krajowy rating długoterminowy miasta Rybnika na poziomie „A(pol)”.

Reklama

Oznacza to, że długoterminowa perspektywa ratingu jest stabilna. W raporcie napisano m.in., że „ostrożne zarządzanie budżetowe miasta znajduje odzwierciedlenie w bardzo dobrych wynikach operacyjnych Rybnika. W 2009 r., pomimo spowolnienia gospodarczego oraz obniżenia stawek PIT, nadwyżka operacyjna Rybnika wyniosła 79 mln zł (17,3% dochodów operacyjnych), do czego przyczyniła się ścisła kontrola wydatków operacyjnych oraz jednorazowe wpływy z tytułu zaległości podatkowych. Pomimo presji ze strony decyzji administracji centralnej (m.in. w zakresie podwyżek płac nauczycieli), Fitch oczekuje, że miasto utrzyma dobre wyniki w 2010 r. oraz w kolejnych dwóch latach z marżą operacyjną na poziomie 12%-15%, również po wyłączeniu jednorazowych wpływów (np. 35 mln zł z tytułu zwrotu VAT w 2010r.)".W raporcie podkreślono również, że "miasto skutecznie pozyskuje środki unijne na inwestycje – ponad 200 mln zł w latach 2006-2009. W okresie tym wydatki majątkowe Rybnika stanowiły średnio ponad 33% wydatków ogółem i były w 85% finansowane przez miasto z nadwyżki bieżącej oraz dochodów majątkowych. W latach 2010-2013 wydatki majątkowe Rybnika pozostaną wysokie i będą skutkowały wzrostem zadłużenia miasta do około 160 mln zł na koniec 2010r. i do 60% dochodów bieżących w latach 2012-2013. Pomimo wzrostu zadłużenia, wskaźnik spłaty długu powinien pozostać na bezpiecznym poziomie, poniżej 6 lat, a nadwyżka operacyjna powinna być wystarczająca do obsługi zadłużenia planowanej na poziomie około 40 mln zł rocznie w latach 2010-2015".


Przypomnijmy, inną interpretację stanu finansów Rybnika przedstawiła ostatnio Regionalna Izba Obrachunkowa, która nie zezwoliła na emisję obligacji o wartości 50 milionów złotych – czytaj więcej.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~jedrek_1_1 2010-07-15
  15:32:43

  0 0

  Rating Fitcha dla Grecji we wrześniu 2009 - A, w grudniu A-, w marcu dopiero nastąpilo obniżenie do poziomu BBB. Wtedy to i ja wiedziałem, że finanse Grecj leżą na łopatkach.
  To dobrze, dla miasta, że rating na chwilę obecną jest pozytywny. Co byłoby gdyby doszło 50 milionów długu z obligacji? Nawet Arteks nie wie:-)
  Co będzie, jak miasto nie dogada sie z czeskim wykonawcą i będzie zwracało 70 milionów z kanalizacji boję się pomyśleć.

 • ~qwer106 2010-07-15
  16:39:27

  0 0

  Według niektórych jasnowidzów Rybnik już dawno miał się zapaść pod ziemię i zarazem wpaść na górę lodową, której wierzchołki dostrzegali co chwila. Póki co jednak jest jednym z najlepszych miast w Polsce, najskuteczniej wykorzystującym możliwości dofinansowania z Unii Europejskiej. Prezydent natomiast od kilku lat jest jednym z najlepiej ocenianych prezydentów w naszym kraju (nie subregionie!). Są nawet tacy "rybniczanie", którzy zrobiliby wiele i co gorsza próbują robić, aby Rybnikowi (czyt. prawdziwym rybniczanom) nie żyło się jeszcze lepiej. Robią to w dużej mierze poprzez zaniechanie i negowanie wszystkiego z definicji. Nie strasz więc, jędrku_1_1 dzieci św. Mikołajem i Grecją, Czechami i innymi lodowcami, tylko przyjmij do wiadomości fakty, które świadczą same za siebie;)

 • ~jedrek_1_1 2010-07-16
  17:07:44

  0 0

  qwer106 - nie wieszczyłem nic wcześniej. Z kanalizacją jest ogromny problem, zamiatany pod dywan. Pisze ktoś o tym? O Fitchu podałem fakty. Fudali jest populany i co? Jakieś nowe inwestycje, firmy w strefie, nowe obiekty sportowe mamy? Nie będę się modlił do niego. Nie chcę prezydenta skupionego na sobie i swojej promocji.

 • ~Arteks 2010-07-20
  12:08:35

  0 0

  Każda taka wiadomość musi być niezwykle tragiczna dla rybnickiej PO bo cały swój potencjał budują od kilku lat na tym, że Rybnik jest źle zarządzany i utonie wkrótce w długach. Powinno być więcej wiadomości o nieszczęściach w Rybniku, porażkach Fudalego, uciekających inwestorach, bankructwie Plazy, wybuchu na rynkowej fontannie, zatruciu wszystkich rybnickich gołębi, dwunastogodzinnym korku na Wodzisławskiej - to podbudowałoby morale rybnickich działaczy PO ;PP

 • ~jedrek_1_1 2010-07-20
  21:10:27

  0 0

  Arteks - teraz czytaj uważnie, bo że będziesz czytał ze zrozumieniem bardzo wątpię. Nie jestem z PO:) ale symapti się nie wstydzę. Potrafię czytać, pisać i liczyć. Lektur nie skończyłem na Karolu May'u jak nasz prezydent. Jak trzeba będzie - wytłumaczę o co chodzi z tym obcojęzycznym nazwiskiem. Nie będę dla Fudalego tanim apologetą. Rankingi warto rozumieć - tym bardziej te ekonomiczne. Widzę, że kanalizację odebrano. Wreszcie - dwa lata po czasie. Skutki ekonomiczne zarządzania tą inwestycją są opłakane. Zarządzanie finansami miasta też budzi wiele moich zastrzeżeń. Sęk w tym, że rozumuję samodzielnie kolego. Nie kupuję taniego i nachalnego PR prezydenta za którym w ostatniej kadencji poza tanimi gierkami nic niestety już sie dobrego nie kryje. Możesz mi udowodnić - chętnie podyskutuję.

 • ~WENUS 2010-07-23
  13:08:48

  0 0

  Ten rating przypomina mi diagnozę lekarską. Stan zdrowia pacjenta określa się jako ciężki ale stabilny.Ponadto nie wiem co w tej opinii znaczy wyraz "powinien", czy jest to zalecenie dla miasta, czy też pobożne życzenie albo hipoteza?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4900