zamknij

Wiadomości

ZTZ zakupiło biletomaty. Zmian będzie więcej

2021-09-17, Autor: 

Koniec z kupowaniem biletów u kierowców? Chciałby tego Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku. Rozstrzygnął się przetarg na zakup biletomatów, które pojawią się na wybranych przystankach autobusowych. Mają pojawić się w tym roku.

Reklama

Czy ten ruch przyśpieszy obsługę pasażerów? Powinien i z tym nadzieje wiąże ZTZ. Zawarł właśnie umowę ze zwycięzcą przetargu na zakup i montaż 6 biletomatów. Początkowo miało być ich 10.

- Byłem przygotowany na tę liczbę, ale że modernizacja wiat przystankowych wyszła drożej niż się spodziewałem, musiałem „zejść” z 200 tys. złotych na biletomaty – wyjaśnia Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Urządzenia pojawią się w najbardziej obleganych miejscach. Dodatkowo jeden biletomat (w pobliżu dworca PKP) będzie wydawał ekarty. Z kolei na Placu Wolności maszyna przyjmie gotówkę i płatności kartą, w innych przypadkach brana będzie pod uwagę tylko druga opcja płatności.

- Względy finansowe wymusiły nas nas to, by w głównej mierze zamontować biletomaty na kartę – wyjaśnia Łukasz Kosobucki.

Co ważne urządzenia mają być sprzężone z tupoint, a także systemem dla niedowidzących, który będzie reagował na gesty pasażera.

Inwestycja ZTZ kosztuje około 300 tys. złotych. Do tego dojdzie montaż maszyn. Powinniśmy je zobaczyć w tym roku. Być może wkrótce będziemy mogli z nich korzystać. Łukasz Kosobucki planuje postawić w przyszłości więcej biletomatów.

Żeby jeszcze było ciekawiej, dowiedzieliśmy się, że w najbliższych latach (jak pozwolą fundusze), w Rybniku zmieni się system biletowy.

- Chciałbym zacząć pracę koncepcyjne nad założeniami systemu. Jak się pojawią środki, to ruszymy. Nic nas nie kosztuje przygotowanie dokumentacji. Technologia się zmieniła, świat poszedł do przodu – zauważa nasz rozmówca.

Wszystko wskazuje na to, że elektroniczne tablice informacyjne przy przystankach będą znikały z Rybnika.

- Chodzi o koszty naprawy. Tablice od początku były do niczego. Co chwilę nie działały. Jak w totolotku, były naprawiane, a po chwili któreś z nich się znowu psuły.

Chcielibyście coś jeszcze doradzić dyrektorowi ZTZ?

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 29

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~Arteks 2021-09-17
  11:34:02

  32 23

  Bardzo dobra wiadomość. Po likwidacji wielu kiosków - dostępność do e-kart i ich doładowania bardzo spadła. Oby ZTZ dogadało się z PKP tak aby jeden z biletomatów był na dworcu dla osób które przyjeżdżają do Rybnika pociągami.

 • ~Morin 2021-09-17
  11:36:58

  27 9

  Akurat tablice informacyjne to faktycznie jakieś nieporozumienie. Są przystanki, gdzie są skierowane w złym kierunku np. R-k Boguszowice Stare Małachowskiego. W dodatku bardzo awaryjne.
  Osobiście kupuję bilety przez telefon w aplikacji. Działa to bardzo dobrze!

 • ~Moneta 2021-09-17
  13:56:11

  37 11

  Automaty za 300 tys, żeby kupic bilet albo e-kartę płacąc katrą debetową, jakby nie można było zaoszczędzić 300 tysięcy i za przejazd kazać płacić ludziom tą samą kartą debetową zbliżeniowo (którą płacą za ekartę albo bilet) a system ekarty odesłać na zasłużoną emeryturę - to technologia sprzed 20 lat...

 • ~Arteks 2021-09-17
  14:18:48

  16 26

  @Moneta - podobno jest jeszcze wiele osób które nie używają kart płatniczych. Ba... są osoby (niektóre nawet się chwaliły na tym portalu), że po wprowadzeniu e-kart przestały jeździć autobusami. Ze strachu przed nowym? Nie wiem. Wydaje mi się, że sprzedaż biletów przez kierowców to archaizm i niepotrzebne opóźnianie kursów. Automaty mogłyby to wykluczyć gdyby były montowane w każdym pojeździe, a nie tylko na wybranych przystankach.

 • ~Moneta 2021-09-17
  14:37:36

  22 8

  @Arteks
  To tym kilkuset osobom, którym listonosz przynosi pieniądze do domu wystarczy aby Urząd Miasta (albo jakiś bank) sprzedał za gotówkę kart Visa/Mastercard przedpłacone - bez konta i będą mogli sobie zapłacić za bilet w autobusie i za lekarstwa w przychodni (jak gotówki im braknie). Te karty miejskie to archaizm, jak kawiarenki internetowe, zestawy do nawigacji satelitarnej i odtwarzacze mp3. - to wszystko jest, to wszystko mamy już ze sobą i jest to za darmo.

 • ~Miki7 2021-09-17
  17:53:07

  15 7

  @Arteks - po co montować automaty w każdym autobusie skoro chyba w każdym już są kasowniki umożliwiające płatność kartą? Wystarczy przygotować kampanię/info na każdym przystanku/pokazać że zakup biletu w tej formie jest prosty i szybki.
  Wg dokumentacji automatu na Placu Wolności miało nie być - bo jest kasa biletowa. Wg mnie one mają umożliwić przede wszystkim zakup biletów okresowych bez konieczności podróży do centrum. A dlaczego nie można już zakupić biletu przez internet? Była kiedyś taka opcja.

 • ~HAN 2021-09-17
  19:39:30

  26 0

  A tymczasem mamy w miescie przystanki na ktorych nie ma rozkladow jazdy, malo tego te przystanki nie sa nawet oznaczone, wylozone kostka itp. wysiada sie z autobusu wprost na trawe. Takie dla wtajemniczonych tylko. A tu sie za biletomaty biora

 • ~bramka 2021-09-17
  20:51:41

  19 0

  A może by tak zrobić jakieś zadaszenie na przystankach Sztolniowa Boguszowice? Z tych przystanków korzystają osoby starsze, schorowane, które jadą autobusem do lekarza na drugie osiedle. Nie dość, że nie ma zadaszenia, to nawet ławeczki nie ma! Czy naprawdę nikogo nie boli, że starsze osoby siadają na koszu na śmieci na przystanku? Dlaczego na tym przystanku jest tak mało miejsca? Czy naprawdę połowa chodnika musi być zarośnięta żywopłotem, a ludzie nie mają ławeczki ani zadaszenia?! Czy ten chodnik porośnięty żywopłotem jest prywatną własnością posesji obok przystanku?

 • ~ 2021-09-17
  23:04:19

  9 9

  Każdy news o ZTZ utwierdza mnie w przekonaniu że rządzą tam debile. Dzisiaj niemal każdy ma smartfon. Wystarczyłoby stworzyć aplikacje do kupowania biletów i generowania kodów QR które skanowałoby się podczas wejścia do autobusu. W autobusach zainstalować bramki. Pierwsza od strony kierowcy otwierana na autobus do wchodzenia a pozostałe do wychodzenia i problem gapowiczów rozwiązany.

 • ~Abisall 2021-09-17
  23:13:42

  11 2

  " i za przejazd kazać płacić ludziom tą samą kartą debetową zbliżeniowo (którą płacą za ekartę albo bilet) a system ekarty odesłać na zasłużoną emeryturę - to technologia sprzed 20 lat..."
  " po co montować automaty w każdym autobusie skoro chyba w każdym już są kasowniki umożliwiające płatność kartą? Wystarczy przygotować kampanię/info na każdym przystanku/pokazać że zakup biletu w tej formie jest prosty i szybki."
  Cena biletu jednorazowego kupionego za pomocą karty płatniczej lub aplikacji mobilnej to 5zł
  Przejazd opłacony e-kartą 2,40zł

  Biletomaty to ruch w dobrą stronę ( choć dziwi że tylko jeden będzie gotówkowy)
  Może się w końcu doczekam tego że będzie opcja doładowania ekarty przez internet...

 • ~Moneta 2021-09-18
  09:00:38

  0 2

  @Abisall
  Czyli mozna zmienic ceny i sprawic, zeby karta bankowa dzialala jak karta biletowa.

 • ~Abisall 2021-09-18
  09:57:47

  5 1

  "zeby karta bankowa dzialala jak karta biletowa."
  Nie bardzo się to da chyba przełożyć tak 1:1, ba przejście na bezpośrednią płatność karta płatniczą to wręcz całkowite przebudowanie całego systemu (i zasad )rozliczeń.
  Pierwszy, chyba najistotniejszy punkt - e-karty to wewnętrzne, firmowe, rozliczenie wcześniej zakupionych przez pasażera impulsów, płatność karta to już operowanie realnym pieniądzem za pomocą zewnętrznych operatorów z którymi trzeba się też rozliczać, płacić prowizje itd
  Kolejną sprawą jest "ulgowe" rozliczanie przejazdów, przejazdów jednoprzystankowych, przesiadkowych - to wszystko działa na zasadzie zwrotu impulsów przy "odbiciu" ekarty na wyjściu z pojazdu.

 • ~rzepka89 2021-09-18
  10:31:57

  8 4

  Jest wiele różnych rozwiązań o których włodarze i spółki miejskie nie słyszały i robią mieszkańcom "pod górkę". Są przykładowo rozwiązania, które są proste do wprowadzenia natomiast wystarczy chcieć. Większość aplikacji mobilnych banków daję możliwość płacenia za komunikację miejską, parkingi, autostrady itp. poprzez powiązanie appki z miejscowością i daje nam to możliwość płacenia za różne usługi w jednym miejscu ale oczywiście w Rybniku to się nie da, wymyślają ciągle jakieś aplikacje pośredniczące, każda inna i ciągle nie działająca.

 • ~Abisall 2021-09-18
  11:50:14

  2 3

  @rzepka89
  Przecież możesz w większości apek bankowych kupić bilet na rybnicką komunikację miejską...
  Bank musi mieć podpisaną umowę z moBilet i już masz dostęp do takiej opcji.

 • ~rzepka89 2021-09-18
  14:01:36

  2 0

  @Abisall
  Właśnie chodzi o to, że można zakupić tylko bilet na komunikację miejską i to w zasadzie od niedawna.

 • ~1floyd 2021-09-18
  14:53:09

  5 2

  Po co wywalać tyle kasy? Wystarczy wypromować zakup biletu, kartą debetową. Zlikwidować system e-karty bo jest archaistyczny. Wystarczy by bilet opłacony kartą, był tańszy o 30 -50% a pasażerowie sami by się przestawili. Do tego wzorem innych europejskich miast, wprowadzić aplikację mobilną w której można kupić bilet na komunikację miejską, zapłacić parking, która byłaby jednocześnie bonusem ekonomicznym i byłoby po problemie z biletami.

 • ~Dador 2021-09-18
  22:26:41

  8 1

  Ile te tablice informacyjne wytrzymały? 5 lat? Jeszcze mam przed oczami, jak kopią kable zasilające, stawiają skrzynkę energetyczną, kopią fundament i stawiają słup. Ile pieniędzy na to poszło? I już zwijają pomysł? W takim tempie bzdurnego wydawania pieniędzy, nie trzeba będzie długo czekać, jak znów zaświta planistom pomysł, by wymieniać nowe, beznadziejne, pleksiglasowe przystanki, na jakieś modern style z odrobiną zieleni, które będą piękne na projekcie, a w rzeczywistości wyjdzie kupa i totalny brak funkcjonalności dla pasażerów.

 • ~Lateks 2021-09-19
  17:44:33

  7 1

  ~Abisall te wszystkie rozliczanie, zwroty, na e-karcie to zwykłe nabijanie pieniędzy na pasażerach. Nie powiesz że koszty działania e-karty są większe niż prowizja za skorzystanie z karty bankomatowej. Jak dla mnie to cały ten Rybnicki system jest archaiczny i nie mający żadnego uzasadnienia. Jeśli pasażerowie muszą pisać skargi że nie potrafią wsiąść do przepełnionego autobusu to znaczy że cały system gdzie wiadomo kto gdzie wsiadł i wysiadł jest przerostem formy nad treścią.
  Inwestowanie w biletomaty które tylko mają działać w Rybniku i tylko w systemie ekarty to porażka. Nawet w takim Krakowie można korzystać z legitymacji studenckiej jako biletu miesięcznego. A rybnicka e-karta nie jest kompatybilna z żadnym systemem.

 • ~Arteks 2021-09-20
  10:46:50

  0 4

  @lateks - archaiczne systemy to sprzedaż biletów przez konduktorów (Ukraina) lub przez kierowców (Polska). Biletomaty to standard w całej Europie niezależnie od tego czy gdzieś jest system kart czy go nie ma. System e-kart prędzej czy później wyjdzie z użycia bo zastąpią go płatności kartami dla zainteresowanych. Za to musi być alternatywa dla tych którzy albo nie mają kart płatniczych albo nie chcą ich używać w autobusach. Wspomniałeś o Krakowie? A kiedy tam ostatni raz byłeś? Na wycieczce szkolnej? Oczywiście, że tam są biletomaty i to prawie na każdym większym przystanku. Podobnie jak w Katowicach - nawet na dworcu PKP. W Katowicach i całym ZTM również obowiązuje system e-kart.

 • ~Lateks 2021-09-20
  21:41:55

  3 1

  ~Arteks zacofany człowieku, biletomaty na komunikację miejską w Krakowie są w autobusach i w tramwajach. Czasem również na pętlach tramwajowych czy na głównym dworcu kolejowym. Nie wiem co to ma za znaczenie ale jeśli już Cię to tak interesuje to w Krakowie byłem w piątek 17-tego września. Chociaż nie wiem co to ma za znaczenie w sprawie archaicznej rybnickiej e-karty. Nie wiem co tobie też przeszkadza że kupisz bilet u konduktora czy kierowcy? W wielu krajach tak da się zrobić, ale widocznie masz jakiś uraz. Nawet w Niemczech kupowałem bilet na pociąg i dla siebie i dla psa i nie było z tym żadnego problemu.

 • ~Lateks 2021-09-20
  21:43:43

  1 0

  poprawka:
  " Nawet w Niemczech kupowałem bilet w pociągu u konduktora i dla siebie i dla psa i nie było z tym żadnego problemu. "

 • ~Lateks 2021-09-20
  21:45:41

  0 0

  p.s. gdybyś w Krakowie sobie nie potrafił poradzić, to w tramwaju lub busie musisz mieć drobne, ale jak masz biletomat stacjonarny to kupisz dowolny bilet, nawet miesięczny i zapłacisz dowolną formą płatności, nawet banknot 500zł też przyjmują.

 • ~jestemzerybnika 2021-09-20
  21:54:32

  4 2

  Zacznę od końca czyli od rady: jeśli jest prawdą to co mówi się na korytarzach rybnickiego UM to w budynkach ztz potrzeba będzie dużo choinek zapachowych i odświeżaczy powietrza, i choinek zapachowych.
  Już pod innymi wiadomościami pisałem, że te „biletomaty” to kuriozum. Berger kilka lat temu wprowadził tyle płatności telefonicznych w pełni zastępujących ekarty. Są kody w autobusach dla miesięcznych i wybór przystanku w innej. Nawet dołożyli, co było obtrąbione jako sukces „skycash” choć jest w tyle pod względem funkcjonalności za pozostałymi…
  Chciałbym wiedzieć ile osób kupiło wspólny bilet ztz- kolej czy ztz mzk? Więcej niż 5?
  Dlaczego dyrektor nie wspomina o tym że karty wydawane przy PKP będą takie ubogie?
  „Biletomaty” to tylko kosztowne parcie na sukces „bo tego jeszcze nie ma” i lobbowanie producentów takich urządzeń. Kto jeśli nie potrafi korzystać z komórki lub ekarty podejdzie od biletomatu żeby doładować kartę?
  Karta rybnicka jest bardzo przestarzała. Bardzo różni się od katowickiej. To dwie różne technolgie.
  Coraz bardziej się to wszystko cofa…

 • ~ 2021-09-21
  12:06:29

  5 1

  rybnicka e-karta kompatybilna tylko ze sobą, podobnie system rowerów miejskich ( powód do zachwytu dla ideowców) niekompatybilny z innymi,
  Arteks pisze ". W Katowicach i całym ZTM również obowiązuje system e-kart" właśnie w całym ZTM czyli aglomeracji śląskiej a nie tylko w jednym mieście obowiązuje jedna karta, podobnie jest z rowerami miejskimi, różnica niby subtelna ale dla użytkownika znacząca

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1553