zamknij

Wiadomości

Nowe promocje w rybnickiej komunikacji miejskiej. Kto skorzysta?

2014-03-05, Autor: 
Magistrat zachęca kierowców z Rybnika, by z samochodu przesiedli się do autobusu. Kierowców ma przekonać bilet zrównoważony. Promocyjne ceny biletów miasto przygotowało też dla rodzin wielodzietnych.

Reklama

Bilet zrównoważony ma zachęcić rybniczan do przesiadki z samochodu do autobusu i tym samym zmniejszyć natężenie ruchu na rybnickich drogach. - Zwykle w samochodzie podróżuje jedna osoba. Niepotrzebnie w mieście tworzą się korki, a przecież można skorzystać z komunikacji miejskiej. Chcemy pokazać, że podróż autobusem nie musi być droga i uciążliwa. Jazda samochodem jest stresująca, wymaga koncentracji, ceny paliwa też nie spadają, poza tym mieszkańcy muszą martwić się o miejsca parkingowe – zachęca Adam Fudali.

Zrównoważony bilet będzie pierwszym w Rybniku biletem długookresowym, odpowiadającym biletom jednorazowym. Oznacza to, że za 220 przejazdów w ciągu 5 miesięcy rybniczanie zapłacą w sumie 184 złote (bilet normalny) lub 92 złote (bilet ulgowy). Cena jednego przejazdu będzie więc wynosić odpowiednio 84 grosze lub 42 grosze.


Każdy, kto będzie chciał skorzystać z tej promocji będzie musiał przy zakupie biletu przedstawić dowód rejestracyjny (trzeba być właścicielem bądź współwłaścicielem pojazdu, dowód rejestracyjny podczas podróży autobusem trzeba będzie mieć przy sobie), a także potwierdzenie rozpoczęcia rozliczeń podatkowych w rybnickiej „Skarbówce” i własną e-kartę imienną.


Władze Rybnika zdają sobie sprawę, że wymagania umożliwiające zakup biletu zrównoważonego mogą spowodować, że z promocji skorzysta niewiele osób. – Chcemy, by ludzie chętnie podróżowali autobusami, a przy okazji chcieli płacić podatki w naszym mieście. Musimy mieć wpływy do budżetu, żeby takie rozwiązanie nam się opłaciło. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie tą ofertą – komentuje prezydent miasta.

>> Ekspert o „bilecie zrównoważonym”: to kpina z pasażerów

Od kwietnia z atrakcyjnych cen biletów będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne (rodzice i trójka dzieci). - Nawet jeśli osoba dorosła kupuje bilet okresowy, podróżując w dni wolne z całą rodziną, musi ponieść dodatkowe koszty. Żeby jednak rodziny nie rezygnowały z podróży komunikacją miejską, przygotowaliśmy specjalne bilety za „złotówkę” - informuje Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Oferta będzie obowiązywała wyłącznie w soboty i w niedziele, w dni świąteczne oraz w dni wolne od nauki szkolnej. Poza tym jeden z członków rodziny musi posiadać aktywny bilet okresowy – po zarejestrowaniu go na czytniku, pozostali członkowie rodziny będą mogli zakupić bilet za „złotówkę”.


Tańsze będą również bilety okresowe dla dzieci z rodzin wielodzietnych (min. trójka dzieci w wieku szkolnym, do 20. roku życia). Za 28-dniowy bilet w strefie „O” trzeba będzie więc zapłacić tylko 9 złotych. Zainteresowani promocją muszą złożyć odpowiednie wnioski w ZTZ Rybnik.


Od przyszłego miesiąca zmieni się również cena za przewóz roweru na specjalnym bagażniku autobusów linii 43 do Rud. Bilet za rower będzie teraz kosztował 2 złote (stara cena: 5 złotych).


Wszystkie promocje będą obowiązywać od 1 kwietnia 2014 r.

Co sądzicie o zmianach w ofercie rybnickiego ZTZ? Skorzystanie z nowych promocji? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~THE Bill 2014-03-05
  13:06:28

  51 0

  Promocja łał szał! Już pędzę i się przesiadam. Czyli jak dam żonie samochód, żeby w czasie gdy będę w pracy pojechała z dzieckiem do lekarza to musze osobno kupić bilet, bo nie będę miał ze sobą dowodu rejestracyjnego? Nie no, jestem pod wrażeniem tak wspaniałej oferty. Szacun!! Gdzie można wysylac CV do pracy u was? Bo widzę, że specjalnych kompetencji nie trzeba mieć, żeby pracować w dziale marketingu ZTZ.

 • ~Callahan 2014-03-05
  13:43:51

  32 0

  Papierki,podania,zaświadczenia.Niech sobie taką "promocję" wsadzą wiadomo gdzie. :P

 • ~karolVTEC 2014-03-05
  14:03:34

  6 0

  A czy ten autobus podjedzie pod mój dom? Czy będę miał zagwarantowane miejsce siedzące i klimatyzację? Czy dowiezie mnie szybko i w komfortowych warunkach dokładnie pod to miejsce, do którego chcę się udać? Nie sądzę... Autobus nie jest alternatywą dla samochodu. Przesiadać się z samochodu do autobusu jest jak rezygnacja z pięknej kobiety na rzecz taniej prostytutki. :P

 • ~Marcin74 2014-03-05
  14:09:45

  17 0

  5 mc-y to ok. 150 dni. 220 przejazdów czyli ok. 44 przejazdu w miesiącu. Miesiąc ma średnio 25 dni roboczych. Żeby dojechać i przyjechać codziennie do pracy potrzeba ok. 50 przejazdów dziennie. Zabraknie 6 przejazdów… nie mówiąc już o łikendach. Skąd w ogóle liczba 220? Skąd pomysł żeby mieć przy sobie dowód rejestracyjny (ja pojadę do pracy i nikt z domowników nie będzie mógł skorzystać z samochodu?). „potwierdzenie rozpoczęcia rozliczeń podatkowych w rybnickiej „Skarbówce” - istnieje w ogóle taki dokument? Potwierdzający rozpoczęcie rozliczeń?
  Ile osób korzysta w Rybniku z komunikacji miejskiej nie płacąc tu podatków 2-3 %? "Promocja" jeśli nawet by się udała, spowoduje, że osoby z innych miast jeżdżące po Rybniku autem mogą nie stać w korkach. Gdzie tu korzyść dla mieszkańców Rybnika? Władze same twierdzą, że pomysł jest słaby ale robią bo co? Bo standardowo: Chcemy dobrze ale wyszło jak zawsze. Niech ktoś zrobi zdjęcie samochodów pod UM dzisiaj, jutro... a potem 2-3 kwietnia. Ciekaw jestem ilu pracowników UM skorzysta z promocji.

 • ~ariss19 2014-03-05
  14:55:10

  10 0

  wszystko ładnie przesiadł bym się jak by te autobusy jeździły częściej a nie ze muszę 1h czekać i w zimę by grzali a w lato klime

 • ~THE Bill 2014-03-05
  15:54:01

  9 0

  I jeszcze jedno: ile dzieci w wieku szkolnym posiada samochody zarejestrowane na siebie? Oferta mówi również o bilecie ulgowym. Wychodzi, że oferta jest w stylu jak zrobić, żeby się nie narobić a dostać premię co? WSTYD !! Panie Prezydencie Adamie Fudali - jesli chcesz mieć więcej pasażerów to po 1. niższe ceny! po drugie większa dostępność do komunikacji (gęstsze usytuowanie przystanków), i jeszcze raz więcej promocji. Te które obowiązują jak widać nie są skuteczne!

 • ~obserwathor 2014-03-05
  16:24:54

  12 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~thomas_k7 2014-03-05
  16:37:01

  20 0

  220 przejazdów za 184 zł.
  Przeliczmy to na prostym przykładzie dojazdu do i z pracy z przesiadką. Trasa - na przykład Gotartowice - Rybnicka Kuźnia Osiedle. Z Gotartowic trzeba dostać się do centrum, najlepiej na Plac Wolności - jeden przejazd już jest. Drugi - Plac Wolności - Rybnicka Kuźnia Osiedle. Droga powrotna tak samo. Czyli w ciągu jednego dnia korzystamy z 4 przejazdów.
  Dzielimy więc 220 przejazdów na 4, co daje nam wynik 55 dni korzystania z przejazdów za kwotę 184 zł.
  Bilet okresowy 28 dniowy strefa zero kosztuje 90 zł. Dwa bilety okresowe 28 dniowe strefa zero - 180 zł. Do tego mamy 56 dni korzystania z komunikacji, a nie 55. Poza tym mamy tutaj nieograniczoną możliwość korzystania z komunikacji, a nie ściśle określoną liczbę przejazdów jak w przypadku biletu zrównoważonego. No i pasażer nie musi ze sobą zabierać żadnych zbędnych dokumentów.

  "Taniej publicznym transportem zbiorowym w Rybniku."
  Taniej??? Nie wydaje mi się. Do tego proszę sobie doliczyć czas spędzony na przystankach i w autobusie. Ogólnie - porażka.

 • ~martin75fm 2014-03-05
  20:30:08

  2 0

  Bardzo często widuję Skodę Superb SR4.... będącą własnością Urzędu Miasta gdy po Rybniku podróżuje jeden starszy pan. Może przykład powinien iść z góry bo jako kierowca nie widzę w tym projekcie najmniejszej zachęty do rezygnacji z codziennej jazdy samochodem. Gdy by pójść śladem Żor i komunikacja miejska była by bezpłatna ponieważ i tak jest dotowana z naszych podatków to chętnie pojechał bym autobusem do pracy gdy bym miał "dzień biurowy".

 • ~slmen 2014-03-05
  20:45:38

  3 0

  Przecież sam prezydent Rybika nie spełnia tych prostych wymagań - nie ma auta hehe :) Po co mi dowód auta w autobusie skoro w tym czasie żona lub dziecko jedzie autem do Katowic? Jakie przepisy i kogo upoważniają do kontroli (dowód rejestracyjny może kontrolować Policja, Straż Graniczna oraz Straż Gminna w określonych przypadkach) a w jakim urzędzie skarbowym się rozliczam kto w Rybniku posiada takie uprawnienia i proszę UM o podanie podstawy prawnej. Nawiązując do powyższych wypowiedzi: 1. A no właśnie sąsiedzi z Żor mają darmowe autobusy w dodatku obsługuje to jakaś spółka z Rybnika kiedy u nas to będzie? 2. Czy autobusy będą miały w klimatyzacji filtry węglowe w klimatyzacji oraz skórzane podgrzewane fotele z regulacją podparcia lędźwiowego? P za tym jak spadną obroty na stacjach paliw to zwolnią kilka osób i kto da im pracę na innym stanowisku? UM? czy może PKS albo Transgór lub DLA ?

 • ~twojstary 2014-03-05
  21:04:01

  3 0

  Cytując pewien "jutubowy" komentarz: "Co za asy!". Kto to wymyślał? Jeszcze te wymagania... ciężko komentować... Żeby zachęcić do jazdy komunikacją nie można zrobić NORMALNEJ obniżki cen?

 • ~ 2014-03-05
  21:34:42

  0 2

  Pomysł wprowadzenia nowych rodzajów biletów oceniam bardzo pozytywnie. Jednak jego realizacja wypada mizernie i może spowodować kompletną klapę nowych ofert. O ile warunek z posiadaniem dowodu rejestracyjnego wydaje się sensowne, to konieczność wyrabiania specjalnej karty oraz inne formalności jakich trzeba dopełnić skutecznie odstraszą. Wydaje się jakoby władze Rybnika chciały się wykazać że wprowadzili innowacyjne rozwiązanie, jednocześnie czyniąc skorzystanie z niego ekstremalnie trudnym.

 • ~Arteks 2014-03-05
  22:40:42

  5 0

  Obniżenie cen biletów jest konieczne! I to zarówno miesięcznych jak i jednorazowych. Sytuacja finansowa miasta umożliwia takie działanie tym bardziej, że zazwyczaj obniżenie taryf przekłada się na większą liczbę podróżnych i odwrotnie, podwyżki powodują odejście od komunikacji. Więcej przewiezionych podróżnych zrekompensowałoby ubytek wpływów z zawyżonych cen za przejazdy. Co do tej nowej oferty to mogę zrozumieć, że do takich przejazdów upoważnione byłyby tylko osoby które płacą podatki w Rybniku ale reszta obostrzeń jest kompletnie BEZSENSOWNA i może okazać się na koniec, że ZTZ stwierdzi za jakiś czas, że z powodu małego zainteresowania ofertą można ją zlikwidować i poiwiedzą prezydentowi, że pomysł nie wypalił... Poza tym jak już ktoś zauważył oferta jest atrakcyjna tylko dla tych którzy jeżdżą np. z jakieś dzielnicy do śródmieścia bezpośrednią linią. Dla przesiadających się nie jest ona w ogóle atrakcyjna. Mój głos na razie jest głosem na puszczy ale może kiedyś dotrze do mózgów władz miasta i organizatorów komunikacji, że transport publiczny to najlepszy oręż w walce z korkami i problemami poruszania się po mieście mieszkańców. Jeśli nie wykorzystuje się odpowiednio transportu publicznego to jaką inną alternatywę władza ma na korki?! Nowe drogi? To sobie zobaczcie czy nowa tzw. obwodnica uzdrowiła sytuację naszego miasta... W OGÓLE! Wstyd, że po 8 latach od wprowadzenia e-karty jej możliwości są w Rybniku marnowane, a prezydent chwali się tak słabym projektem ;|||

 • ~hartom 2014-03-05
  23:35:58

  7 0

  Promocja powinna dotyczyć wszystkich mieszkańców bo wszyscy płacą podatki, bez względu czy mają samochód czy nie. Wystarczy że ma dokument tożsamości z adresem zameldowania. Może gdyby mieszkańcy mieli tanie dojazdy do pracy to nie decydowali by się na zakup samochodu. Jednak o to wcale nie chodzi, każdy powinien posiadać auto aby opłacić wzbogacenie oc i inne podatki jak np. za garaż no i najlepiej, aby nie jeździł samochodem co za głupota. Jakim prawem kanar ma mi sprawdzać dowód rejestracyjny i po co mam go mieć przy sobie - aby zgubić? Na pewno nie zdecydują się na tą promocje, nie będę biegał do skarbówki i do UM po durne zaświadczenia. Mam nadzieje, że Rybniczanie podczas kolejnych wyborów wymienią tą Fudalową ekipę w UM i będzie można w tym mieście normalnie żyć!!!!

 • ~lukrecja50 2014-03-06
  00:24:16

  4 0

  Ja ZTZ podziękowałam już dawno. Chodzę piechotką i chwalę sobie.

 • ~ 2014-03-06
  07:40:33

  2 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2014-03-06
  11:07:40

  2 0

  a moze tak ZTZ zamiast proponowac nierealne rzeczy zechcialoby zarobic na linii Szpital Wojewodzki-miasto?kazdego dnia ( w weekendy takze ) próbuje sie dostac do pracy na 6 lub 7 rano okolo 70 osob. czesc z nich musi korzystac z auta a inni z dworca autobusowego idą na piechote.mając na wzgledzie godziny rozpoczynania pracy czy mozna ustawic kursy kilku autobusów ? nie, po co? lepiej narzekac ,ze ludzie wolą z aut korzystac :(( dobrze ,gdy mają auto...inni maja spacer przed 12 godzinnym dyzurem :(

 • ~andrzej1984 2014-03-06
  14:56:02

  1 0

  Ciekawe promocje to chyba ma MZK Tychy.W weekendy i dni wolne od pracy 2 osoby mogą jechać na jednym bilecie ale muszą kupić ten najdroższy za 4,40 albo wprowadzić jeszcze bilety czasowe np.mi to się udało jechać z Żor do Tych na jednym bilecie

 • ~obserwathor 2014-03-06
  16:57:51

  0 0

  dziękuję redakcji za usunięcie krytycznego pomysłowi komentarza, a wracając do tematu,to nie trzeba być specjalnie odkrywczym,że jedyne rzeczy ,które zmobilizują to wygoda,czas przejazdu i koszty razem wzięte,jeżeli mam jechać z jednego do drugiego końca miasta z półgodzinnym czekaniem na przesadkę, to jeżeli bilet kosztowałby nawet 50 groszy, to i tak pojadę samochodem,mam kolegę mieszkającego w ościennej dzielnicy Warszawy i dojeżdżającego do pracy w centrum komunikacją miejską,podstawowym argumentem dla niego,oprócz atrakcyjnych cen i wygody (bez biurokracji i wielokrotnego odbijania karty),były częste kursy kolei , które obejmuje miejski bilet, odpada wtedy problem korków,niestety u nas o czymś takim można tylko pomarzyć

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4027