zamknij

Wiadomości

Zmiana organizacji ruchu na ul. Raciborskiej. Od poniedziałku rusza remont mostu

2016-05-10, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Uwaga kierowcy! Od najbliższego poniedziałku musimy liczyć się ze sporymi utrudnieniami ruchu na Raciborskiej. W tym dniu ruszy bowiem przebudowa mostu na rzece Nacynie. Roboty budowlane potrwają aż do września.

Reklama

Obecny most jest już w bardzo złym stanie technicznym dlatego zostanie rozebrany, a w jego miejsce powstanie nowy obiekt. Istniejące sieci uzbrojenia podziemnego – kanalizacja sanitarna i deszczowa, gazociąg, wodociąg, sieci telekomunikacyjne – będą przebudowane. - Zakres planowanych prac obejmuje też budowę nowego wylotu kanalizacji deszczowej do Nacyny wraz z zabudową urządzeń podczyszczających (separator). W ramach zadania wykonane zostanie też oznakowanie pionowe i poziome. Powstanie ponadto sieć oświetlenia ulicznego w technologii LED – wylicza Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Umowa na realizację zadania podpisana została 9 maja. Prace wykonywać będzie wyłoniona w przetargu firma Skanska Spółka Akcyjna za 3.327.622,09 zł brutto. Funkcję koordynatora czynności nadzoru inwestorskiego pełnić będzie firma Inwestycje, Budownictwo, Handel Inwest-Complex Sp. z o.o., która w przetargu zadeklarowała za wykonanie zadania kwotę 84.870,00 zł.

Jak podkreśla Agnieszka Skupień, roboty budowlane muszą zakończyć się do 6 września br., rozliczenie końcowe przedsięwzięcia nastąpi zaś do 6 października.

W związku z planowanymi pracami od poniedziałku, 16 maja ul. Raciborska w rejonie remontowanego mostu zostanie zamknięta dla ruchu. Wprowadzone zostaną objazdy:

- Objazd do ulicy Marii Skłodowskiej-Curie: ulicą Raciborską, ulicą Dworek, rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78), ulicą Rudzką do ulicy Marii Skłodowskiej-Curie,

- Objazd do ulicy Raciborskiej: ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, ulicą Rudzką, ulicą Kotucza (DK 78), przez rondo Gliwickie i rondo Wileńskie, ulicą Dworek, ulicą Hallera, ulicą Wiejską do ulicy Raciborskiej

- Objazd do Rynku i RSŚ: ulicą Raciborską, ulicą Dworek, rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78), rondo Gliwickie, ulicą Gliwicką, ulicą Łony, Plac Wolności, ulicą 3 Maja, ulicą Bolesława Chrobrego, ulicą Zamkową do Rynku,

oraz ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, ulicą Rudzką, ulicą Kotucza (DK 78), rondo Gliwickie, ulicą Gliwicką, ulicą Łony, Plac Wolności, ulicą 3 Maja, ulicą Chrobrego, ulicą Zamkową do Rynku.

Wyjazd z Rynku do ulicy Raciborskiej będzie możliwy poprzez ulicę Zamkową, ulicę Miejską, Plac Kopernika, ulicę Hallera, ulicę Wiejską do ulicy Raciborskiej.

Ruch pieszych będzie odbywał się poprzez istniejącą kładkę dla pieszych zlokalizowaną około 100 metrów od remontowanego mostu.

>>Most na Raciborskiej do remontu - zdjęcia<<

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~major666 2016-05-10 14:26:39

  dobrze, że remontują.

  Ale korki jakie powstaną na drogach objazdowych... masakra

  25 0
 • ~ 2016-05-10 14:33:23

  dodajmy do tego remont który rusza od jutra na rondzie ER i korki jakie powstaną będą x2, bo wielu ludzi którzy normalnie jechałoby w kierunku ronda ER, będzie (a raczej chciałoby) kierować się tymi drogami które są wyznaczone jako objazd do remontu tego mostu.. dwa takie remonty w jednym czasie, to nie wróży nic dobrego..

  12 0
 • ~darth_vader 2016-05-10 14:53:33

  Jak mus to mus ale będzie ciężko to wytrzymać. Raczej należy pomyśleć o dłuższym niż zazwyczaj urlopie i wakacjach, może wtedy da się jakoś przeżyć.

  5 0
 • ~Arteks 2016-05-10 17:40:46

  Bardzo przyda się remont tego mostu i jego estetyzacja, ta gęstwina różnego rodzaju rur jaka biegła z boku mostu mam nadzieję, że zostanie teraz jakoś "schowana". Może moje oczekiwania wobec urzędników są zbyt wysokie ale czy w związku z zamknięciem tego mostu i brakiem dojazdu z prawie całego Śródmieścia do Raciborskiej, usunięty zostanie zakaz skrętu w lewo z Rudzkiej w Kotucza? No chyba, że urzędnikom z Wydziału Dróg się nie chce lub uważają "że nie da się". Wielu ludziom i przedsiębiorcom z Śródmieścia ułatwionoby w ten sposób życia. Ulżonoby również przeciążonej Kotucza w górę do Gliwickiej. Druga kwestia to most na Raciborskiej ma zbyt wąskie chodniki. To bardzo ruchliwe miejsce dla pieszych. Nasz Wydział Dróg nie wie co to popularne w zachodnich miastach wonerfy ale wartoby aby zainteresował się tym sam prezydent. Świetnym rozwiązaniem dla Raciborskiej od obecnego skrętu w Curie-Skłodowskiej do Plazy i skrzyż. z Wiejską wprowadzenia strefy pieszo-samochodowej czyli samochody mogłyby tam jeździć ale bardzo wolno, piesi mieliby pierwszeństwo. Byłby to również dowód na to, że w Śródmieściu zależy nam przede wszystkim na pieszych - a nie na autach. Przy okazji unowocześnimy Rybnik, doganimy standardy zachodnie i wesprzemy nasz handel bo to piesi są klientami. W naszym mieście prawie wszędzie za wyjątkiem deptaku i Rynku, faworyzujemy auta. Tymczasem ruch pieszych na Raciborskiej jest bardzo wysoki i to on powinien mieć priorytet między Plazą a Rynkiem.

  2 1
 • ~ 2016-05-10 18:04:31

  Do Arteks. Ale masz pisane i te twoje wizje. Kucze czemu nie startowałeś brachu na prezydenta miasta po roku było by Las Rybnikos.

  23 0
 • ~ 2016-05-10 18:20:49

  Do Arteks. Ja bym poszedł dalej od nowego Domusa wybudować piękną szeroką kładkę nad tymi zakorkowanymi drogami aż na rynek oczywiście po dwa pasy tam i z powrotem żeby broń boże nie powstał korek w jakąkolwiek stronę. Łączę się z tobą w bólu mordo ty moja. ps. Musimy zacząć działać.

  2 0
 • ~Dador 2016-05-10 18:22:57

  Chodniki na nowym moście będą obustronne i dość szerokie. Projekt budowlany jest dostępny na rybnickim BIP - przetargi budowlane. Dodatkowo będą przebudowane wszystkie media podwieszone pod obiektem. A korki szykują się sakramenckie!

  4 0
 • ~Arteks 2016-05-10 21:14:58

  @aro2725 - potrolluj sobie w Pudelku. @dador - nie znalazłem tego ale może nie byłem dociekliwy. Ale nawet jeśli to poszerzenie chodnika niewiele tam da... Trzeba brać dobre wzorce z zachodu, a nie myśleć kategoriami sprzed 20-30 lat. Mamy niestety bardzo staroświecki Wydział Dróg - taki trochę mentalnie mocherowy. Ci ludzie naprawdę nigdzie nie jeżdżą, niczego nie chcą widzieć nie chcą słuchać. Po pracy siup do swojego auta i jazda do swojej wsi i tyle ich obchodzi Rybnik. :/ A dziennikarzom polecam nowy parking koło żłobka na Pułaskiego na Nowinach. Wcześniej można było rowerem czy wózkiem swobodnie przejechać od strony skweru i ul. Grunwaldzkiej. Teraz po poszerzeniu parkingu jakiś geniusz zaprojektował tak to przejście, że jest odgrodzone wysokim krawężnikiem! A ja myślałem, że czasy wysokich krawężników skończyły się w Polsce w 1989 roku. Niestety ale nasz Wydział Dróg w pewnych rozwiązaniach tkwi w czasach PRL.

  2 1
 • ~jm69 2016-05-10 23:57:57

  ARTEKS czyli twoim zdaniem zarządzają wieśniacy ? Napisałeś "Po pracy siup do swojego auta i jazda do swojej wsi i tyle ich obchodzi Rybnik" Ciekawa teoria jak na ciebie, a tak bardzo nie lubisz okolicznych mieszkańców - może czas abyś się wyprowadził z miasta zarządzanego przez wieśniaków ;) Na remontach Arteksie to ty się znasz jak koza na organach :D

  9 0
 • ~czorcik 2016-05-11 04:53:30

  ale bez obrażania kozy......

  1 0
 • ~niuti 2016-05-11 09:35:06

  oj będzie się działo....sodomia i gomoria będzie na drogach. ;/

  0 1
 • ~THE Bill 2016-05-11 14:50:43

  Słuchałem wywiadu z p. Masłowskim w sprawie remontu - i wynika na to, że miasto planuje jedynie remont mostu. Brak planów żeby ten malutki chodnik koło dawnego sklepu Barbara przerobić na bardziej dostosowany do ruchu pieszych. Jeszcze jest czas! UM!! Obudzcie się, jeszcze można coś zrobić. Tam przecież chodzi mnóstwo ludzi! Jest miejsce, żeby ten chodnik powiększyć, żeby zrobić to miejsce bezpieczniejsze. Niech ktoś z UM weźmie wózek dziecięcy i spróbuje przejechać z rynku do CH Plaza (koniecznie w tym kierunku). Chodnik ma 60 cm szerokości. Trzeba jechać drogą bo z przeciwka "ludź za ludziem".

  2 0
 • ~hub381 2016-05-11 15:50:39

  A zostaw że auto w domu i "Idz H... piechty" ! I nie narzekoj.

  1 0
 • ~Arteks 2016-05-11 22:09:39

  @The bill - dzięki za głos rozsądku. Również się obawiam, że ten remont zostanie spieprzony jak wiele innych dlatego, że za drogi odpowiadają w naszym mieście ludzie o bardzo wąskich horyzontach, w ogóle nie interesujący się trendami jakie obowiązują w wielu innych miastach, związanych z przywracaniem centrów miast pieszym. @jm69 - można mieszkać na wsi i nie być wieśniakiem, a można pracować w urzędzie miejskim dużego miasta i być wiejską kluską. Cieszę się, że moje komentarze spowodowały taki oddźwięk. Na pewno nie będę pobłażliwy dla WD - jednego z najsłabszych wydziałów naszego Urzędu Miasta. Niedawno byłem w Częstochowie - co kawałek asfaltowa droga rowerowa, spotkałem światła z priorytetem dla pieszych, buduje się nowe kładki nad drogami, mimo że miasto do bogatych nie należy. A u nas... poza rondami wymyślonymi 20 lat temu - brak jakichkolwiek koncepcji i innowacji. Całe szczęście, że Fiałkowski zaczął ratować sprawę jednośladów bo WD do niedawna w ogóle nie wiedział, że standardowa droga rowerowa powinna być z asfaltu a nie kostki bauma.

  2 1
 • ~Marcin74 2016-05-11 23:53:50

  Nie lubię chodzić pieszo. Nie i już. Lubie jeździć samochodem i na rowerze (BMI mam ok ;) ) ale... wg. mnie odcinek od mostu na Nacynie do rynku oraz cała Skłodowskiej powinno być całkowicie wyłączone z normalnego ruchu. Taxi tak, rowery tak, dojazd dla mieszkańców tak, dojazd (w wyznaczonych h) dla dostawczaków tak. Cały ten parking razem ze straszącymi budynkami figloraju, biedry, auto radio itd. powinny zostać zrównane z ziemią, zaorane i przekształcone w tereny zielone (park z knajpkami czy co tam) z dojazdem od Rudzkiej. Wbrew pozorom to od tej strony, od Raciborskiej zaczyna sie dla 90% mieszkańców Rybnika Centrum a puki co wygląda jak przedmieścia pakistańskiej wiochy po działaniach wojennych. Sensownie zrobiony parking przy Hallera ze strefą gdzie można zostawić auto na 30 min. za free (odebrać pizze, shushi, kupić coś w aptece, podwieźć kogoś na rynek, odebrać kogoś z centrum, kupić flache w świecie alkoholi itp) rozwiązał by problem pt. wjeżdżać na Raciborską m/w na przeciwko Delicji ryzykując mandat i zabierając przestrzeń pieszym i rowerzystą czy nie.

  6 0
 • ~ 2016-05-12 09:41:50

  Każdy remont powoduje korki w całym mieście - efekt motyla. Trzeba przetrwać. Nie miałabym nic przeciwko takiej strefie bez ruchu samochodowego, o jakiej pisze Marcin (choć ortografia tam aż zgrzyta;) ) , szkoda, że nikt na to nie wpadł

  2 0
 • ~Arteks 2016-05-12 09:52:43

  @marcin74 - tak, cała okolica od Plazy, okolice Biedronki, parking na Hallera domagają się totalnej przebudowy i zagospodarowania. Do tej pory niestety jeśli powstają nowe obiekty to totalnie nie pasują do okolicznej zabudowy np. kamienica z Barbarą czy budynek który wybudowano obok parkingu na Curie-Skłodowskiej. Niedawno czytałem o Kopenhadze - najbardziej przyjaznym mieście na świecie. Stała się takim nie przez to, że jest duża ale przez to, że w latach 60. rozpoczęto rewitalizację Śródmieścia polegającą na zamykaniu dla ruchu kołowego poszczególnych ulic, postawiono na transport publiczny, zaczęto rozwijać funkcje rekreacyjne, tworzyć nowe parki i skwery, zagospodarowywano magazyny i dawne zakłady na sferę usług i mieszkaniówkę. Wielu obawiało się, że tworzenie z ulic deptaków, zaszkodzi handlowi i gastronomii. Stało się dokładnie na odwrót. Zresztą zauważcie, jak z centrum Rybnika znikają małe punkty handlowe, kwiaciarnie, kioski ruchu, mała gastronomia - a wiecie dlaczego? Dlatego, że to ruch pieszy napędza ludzi do nich. Jeśli ktoś ma 15 minut na pociąg czy autobus to choćby z nudów coś kupi. Osoba która kończy pracę, wsiada do auta i może odwiedzić jakiś market, a jeśli nie to tyle ją widzieliśmy... Zauważcie, że Rybnik i wszystkie miasta Śląska postawiły 25 lat temu na rozwój parkingów, dróg i chaotyczną zabudowę - wszystkie tracą mieszkańców! Nie pomaga temu nawet stosunkowo dobry rynek pracy. Poszliśmy w skrajność i czas się opamiętać.

  1 1
 • ~Arteks 2016-05-12 10:05:41

  @KasiaT - na Śląsku bardzo brakuje świadomości w wielu dziedzinach życia, nie ma u nas organizacji związanych z ekologią jak w Warszawie gdzie takie grupy mają wpływ na włodarzy, potrafią współpracować z mediami i dlatego następuje cały czas jakiś progres. Warszawa która ma największe korki w Europie potrafi na tyle liczyć się z pieszymi, że zamyka w weekendy część Krakowskiego Przedmieścia dla ruchu kołowego... czy likwiduje w niektórych miejscach parkingi (ul. E. Plater) bo słusznie doszli do przekonania, że czym więcej parkingów, tym więcej aut, im więcej aut tym więcej korków. A my w Rybniku dopuszczamy do sytuacji, że na Raciborskiej czy Rudzkiej są miejsca w których dwie osoby ledwo mieszczą się na chodniku, chodniki nawet w centrum są krzywe czy pozbawione kostek, a kierowcy aut są cały czas dopieszczani gigantycznymi kwotami jakie idą na budowę nowych i remonty istniejących. Prezydent Kuczera wie co to jest zrównoważony rozwój, nawet o tym wspomina w ostatniej GR. Ale na razie jedyną ciekawą inicjatywą jaką się wykazał w ciągu dwóch lat dla pieszych to "szpilkostrada" na pl. Wolności.

  1 1
 • ~Arteks 2016-05-12 10:15:39

  @marcin74 - jedno ale... Nie można robić parkingu za free nawet za 30 min. bo to się kłóci z uspokajaniem ruchu w Śródmieściu. Są różne sytuacje i jeśli ktoś musi to niech już przyjedzie autem ale... musi za to płacić. Obecnie trwają prace w MIB które umożliwią miastom skuteczniejszą walkę z autami poprzez likwidację sztywnych cen za parkowanie. Obecne kwoty czyli maks. 3 zł za godzinę parkowania są śmiesznie niskie.

  2 1
 • ~andy 2016-05-12 21:57:11

  z dokumentacji wynika, że powstanie prawoskręt z Curie Skłodowskiej w Raciborską - a więc poszerzenie jezdni w tym rejonie - czyli znów priorytetem okazały się samochody - pomimo, że to ścisłe Śródmieście; dodatkowo przejście dla pieszych w tym rejonie będzie jeszcze bardziej niebezpieczne- do pokonanie będą 3 pasy jezdni. ponadto oczywiście wycięte zostaną kolejne drzewa w rejonie skweru na rogu Skłodowskiej i Raciborskiej

  3 0
 • ~Kot_w_Butach 2016-05-17 10:55:44

  remont potrzebny, choć utrudnienia zwiazane z wszystkimi remontami zaczną paraliżować miasto

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz 2,5 roku rządów prezydenta Rybnika - Piotra Kuczery?

Oddanych głosów: 287