zamknij

Wiadomości

Zablokowali „Wiślankę” i protestowali przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości (foto, wideo)

2022-08-18, Autor: 

Już po raz kolejny zorganizowano protest przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy regionu (w tym Czerwionki-Leszczyn, Rybnika, czy Żor) boją się o swoją przyszłość, a przede wszystkim nie chcą zostać pozbawieni swoich domów i gospodarstw. Protest odbył się w Orzeszu-Woszczycach na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania „Wiślanki” z ulicą Klonową.

Reklama

Nie dla CPK, nie dla Kolei Dużych Prędkości! - usłyszeliśmy dzisiaj w Orzeszu-Woszczycach na „Wiślance”

Głównym powodem protestu jest plan budowy linii 170 Kolei Dużych Prędkości w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W proteście wzięli udział między innymi mieszkańcy Palowic, Bełku, Świerklan oraz okolicznych miejscowości, które bezpośrednio dotknie problem budowy KDP.

Mieszkańcy protestują

Mieszkańcy miejscowości znajdujących się w zakresie budowy KGP protestują, ponieważ boją się o swoją przyszłość. Mogą oni zostać zmuszeni do wysiedlenia, pozostawienia swoich domów oraz gospodarstw, a także porzucenia miejsc pracy. Problem dotyczy także przedsiębiorców, którzy na tych terenach prowadzą swoją działalność, głównie jest to rolnictwo lub hodowla zwierząt.

Każdy protest wspieramy, chodzi o jedną wspólną sprawę - o ograbianie ludzi z wielu lat dorobku. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi kraju. Jesteśmy za rozwojem lotnictwa, kolei, dróg.. Nie mówimy „nie, bo nie”. Nie można rujnować przyrody, dobra narodowego – mówi Tadeusz Szymańczak, organizator protestów „Nie dla CPK”, który do Woszczyc przyjechał z Mazowsza.

Zaproponowano cztery warianty budowy Kolei Dużych Prędkości, ale żadna z nich nie jest na tyle odpowiednia, żeby mieszkańcy mogli zaakceptować jej przebieg. Trasy przebiegają przez domy, gospodarstwa czy przedsiębiorstwa.

Jesteśmy przeciwko linii 170. Przygotowaliśmy dwa podwarianty, które dotyczą tylko Palowic. Można doprowadzić do tego, że tę linię na terenie sołectwa poprowadzi się inaczej. Chcemy, aby ktoś usiadł z nami do rozmów. Wtedy uda się uratować tutejsze gospodarstwa oraz domostwa i przyrodę. Obecne warianty oznaczają dla mnie likwidację działalności – mówi Jarosław Biegański, hodowca świń i mieszkaniec z Palowic

Na miejscu byli także posłowie z regionu, aby wesprzec mieszkańców w swoich działaniach.

Jesteśmy po to tutaj, aby wesprzec mieszkańców. Ten projekt CPK jest nieuzasadniony ekologicznie oraz ekonomicznie. Jesteśmy tutaj po to, aby zaprotestować. Te protesty muszą się odbywać, aby uczulić władzę na to, że nie może robić tego co się jej podoba – dodaje Marek Krząkała, poseł z Rybnika.

Ludzi na protestach coraz mniej

Da się zauważyć, że z protestu na protest liczba uczestników maleje. Na dzisiejszym proteście znów było mniej ludzi niż na poprzednim.

Każdemu spotkaniu towarzyszą emocje, przeciwstawienie się, bunt. Z biegiem czasu to powszednieje, staje się rzeczywistością, z którą się oswajamy. Niektórzy już uważają, że Kolej Dużych Prędkości nie powstanie i nie zostanie wybudowana. Prawda jest jednak taka, że zmiana przepisów dotyczy nie tylko budowy CPK, ale ustawa o gospodarce nieruchomościami dotyczy także innych inwestycji publicznych i będą dokonywane wywłaszczenia – mówi organizatorka protestu.

Na co liczą organizatorzy?

Przede wszystkim jest to protest przeciwko budowie CPK, ale także przeciwko ustawie o gospodarce nieruchomościami w przypadku inwestycji publicznych.

Wystosowaliśmy list do prezydenta. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi kraju. Natomiast to co działo się w przypadku ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK działo się w ogromnym chaosie. Prosimy prezydenta, aby przejrzał się ustawie i przeanalizował ją, ponieważ zapisy w niej są krzywdzące dla obywateli. Chcemy prosić o, jeżeli nie veto to o dokładnie sprawdzenie ustawy – dodaje organizatorka.

Zobaczcie relację live:

Co sądzicie o tego typu protestach? Myślicie, że przyniosą one oczekiwane rezultaty?

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 61

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~takiuj 2022-08-18
  21:22:40

  54 88

  Przecież tam jest 50 osób na 1500 osobową wieś. Gonić to.

 • ~Janusz Ilks 2022-08-18
  21:54:48

  4 38

  Mam znajomych

 • ~Janusz Ilks 2022-08-18
  22:03:37

  58 69

  Mam znajomych w Woszczycach, którzy mówią, że protestują tylko Ci, co z powodu budowy KDP nie będą mieli żadnych korzyści dla siebie

 • ~r1 2022-08-18
  22:30:32

  32 32

  Przecież to jest jakaś komedia, od XXX lat szumnie mówi się o CPK, a inwestycji jak nie ma, tak nie będzie, bo i skąd na to wziąć pieniądze. Oczywiście sama spółka ds. CPK działa "prężnie", tzn. zarabia się w niej godnie. Ludzie protestują nad czymś, co z góry wiadomo, że nie powstanie.

 • ~ 2022-08-18
  23:04:42

  7 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2022-08-18
  23:12:11

  3 9

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~artefaks 2022-08-18
  23:16:45

  28 24

  @r1. Kiedyś L. Moczulski rozszyfrował skrót PZPR.
  Lotnisko z całą infrastrukturą nie powstanie. Ale zdążył powstać Centralny Plan Korupcyjny (zbieżność skrótów przypadkowa)

 • ~ 2022-08-18
  23:33:16

  6 7

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~deuter 2022-08-18
  23:33:30

  69 7

  A może niech pojadą protestować pod Urząd Wojewódzki w Katowicach albo pod sejm tam są decydenci a nie w koło blokują Wiślankę w tym samym miejscu? Czemu są winni kierowcy na drodze to pomysł kierowców? Coś się chyba komuś pomieszało..... No fakt najlepiej protestować za płotem przy okazii zaprosić prasę żeby było dużo szumu małym nakładem pracy... Ogarnijcie się na przyszłość bo tak zwolenników dla swojego protestu nie pozyskacie a wręcz przeciwnie.

 • ~boroczek2 2022-08-19
  08:32:23

  51 35

  deuter... " najlepiej protestować za płotem".....a gdzie protestować jak za tym płotem pisowska banda chce CPK? Rozumiem, że ty jak zwolennik i wyznawca pislamu- gdyby CPK miała przechodzić za twoim płotem, skakałbyś z radości? Czasy Stalina i Bieruta podobno już się skończyły, a ty jasno i wyraźnie popierasz tamte czasy? "Brawo"?

 • ~artefaks 2022-08-19
  09:23:32

  29 17

  Na razie jedynie słuszna i sprawiedliwa szuka bezskutecznie kapitana barki który przepłynąłby przez kanał na mierzei wiślanej
  wiadomosci.wp.pl/otwarcie-przekopu-mierzei-z-wielkim-hukiem-szukaja-odwaznego-kapitana-6802784267782848a

  Byłoby to śmieszne , gdyby nie utopiono w tym miliardy podatników

 • ~artefaks 2022-08-19
  10:18:12

  3 14

  casyu64. Czy zapierasz się swojej tożsamości . Kazimierza Smołki seniora który przy wrębowej 5 strugał miniaturowe kościółki ?

 • ~exx 2022-08-19
  11:04:36

  19 9

  ~boroczek2
  Chopie, a protestuj sobie pod siedzibą spółki, albo pod domem prezesa. Niech się dowiedzą.
  Jak masz problem że ci latarnie przed domem nie świecą to też będziesz blokował ulicę, czy dzwonisz do Urzędu miasta?

 • ~ 2022-08-19
  11:06:40

  26 10

  Budowa Zakopianki - ciągłe protesty, budowa autostrady A1 - protesty, budowa CPK - protesty. A jak w Rybniku budowano drogę P-R - nie było żadnych protestów. Lepsze nastawienie do inwestycji czy też jakaś większa świadomość znaczenia nowej infrastruktury? Ludzie, nie róbcie cyrku i nie utrudniajcie innym życia. Dostaniecie odszkodowania i wybudujecie lepsze budynki od tych jakie macie. To dla was szansa, a nie tragedia.

 • ~boroczek2 2022-08-19
  11:33:49

  13 16

  exx jak widać są ludzie i PUSTAKI( ty jesteś w tej drugiej grupie i nie dziękuj). Nie spłaszczaj wielkiego problemu do swojej gównianej latarni, dzięki której trafiasz do domu!!
  Dwadzieścia trzy miejscowości mają zniknąć z mapy w związku z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wywłaszczani ludzie są przerażeni proponowanymi cenami. Ich zdaniem to zaledwie 30-40 procent wartości ich majątku. Pani Lidii urzędnicy proponują za dom… 152 tys. zł. Zobacz materiał "Interwencji". Chciałbyś tak, aby za całą nieruchomość wartą ok. 1 mln złotych proponowali ci ok. 350 tysięcy? Aha a jak nie to cię wyeksmitują i dadzą jeszcze mniej!!! Bierzesz??? Jako gorący zwolennik PiSowskiej bandy chyba by ci to pasowało, bo mnie NIE

 • ~Arteks 2022-08-19
  17:37:40

  4 17

  Poseł Krząkała nie powinien się do tego mieszać, a jak już to do spraw związanych z odszkodowaniami. Za rok do władzy może wrócić PO i okaże się, że nowe linie kolejowe o znaczeniu międzynarodowym trzeba realizować nawet jeśli nie będzie się to nazywać CPK bo... tego chce UE, to jest w interesie transportowym kraju i to jest wpisane do różnych międzynarodowych projektów i programów połączeń północ-południe. Jak budowano zbiorniki retencyjne to likwidowano nierzadko kilkanaście wsi!!! A nie tak jak w przypadku CPK kilkanaście domów w kilku miejscowościach. Argument o niszczeniu środowiska przez kolej jest absurdalny bo kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu. @boroczek2 - siejesz propagandę. 152 tys. za dom? Jeśli to jest obiekt do rozbiórki lub do programu "Nasz nowy dom" to jest to całkiem możliwe. Większość dobrze wyjdzie na wywłaszczeniach.

 • ~boroczek2 2022-08-19
  18:15:26

  14 4

  arteks przeczytaj(a przynajmniej spróbuj) ze zrozumieniem zanim znów będziesz kogoś obrażał czy pomawiał!!!
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2022-07-19/interwencja-zabieraja-majatki-pod-cpk-proponuja-30-40-proc-wartosci/

 • ~Arteks 2022-08-19
  18:30:46

  4 28

  @boroczek2 - zamiast atakowania kogoś i opierania się na incydentalnym przypadku przeczytaj:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-proponuje-wyzsze-bonusy-dla-mieszkancow-wywlaszczanych-nieruchomosci-rowniez-pod-CPK-8385267.html

  Dla właścicieli starych domów to wielka szansa na... rewolucyjne podwyższenie komfortu życia. Warto też popatrzyć na to, że jest szansa na poprawę estetyzacji śląskich wsi i jakieś projekty urbanistyczne które uporządkują zabudowę. Widziałeś Nowe Maniowy albo Lubomię tam gdzie przeniesiono mieszkańców Nieboczów?

 • ~deuter 2022-08-19
  22:58:41

  6 39

  boroczek2 puknij się w głowę może została tam jeszcze ostatnia szara komórka.... nadzieja umiera ostatnia....

 • ~Tico97 2022-08-20
  06:37:30

  9 35

  Co za ciemnogród średniowiecze jak piesek ogrodnika, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę proste.

 • ~boroczek2 2022-08-20
  07:26:27

  30 9

  arteks: "szansa na poprawę estetyzacji śląskich wsi.."??? Faktycznie wsie będę przeryte na pół(lub inny ułamek) i całe torowisko (szerokości ok. 300 m) będzie oddzielał mur (osłony energochłonne i zabezpieczające) czyli taki pomnik pisowskiej głupoty jako pokaz siły "stalinowskobierutowskiej"!!!
  deuter twój głupkowaty wpis odbieram jako potwierdzenie, że takich warunków wywłaszczenia sam byś nie przyjął(biedaku umysłowy musisz się precyzyjniej wyrażać i nie mierz innych swoją miarą

 • ~Arteks 2022-08-20
  17:55:10

  5 17

  Często podróżnicy zazdroszczą Francuzom TGV, a Niemcom ICE, a jak u nas jest szansa na dorównanie innym dużym krajom w rozwoju kolei - najszybszego, najbardziej ekologicznego i najbardziej niezależnego energetycznie środka transportu - to jakaś mała grupka chce to zniweczyć. W imię czego? Bo ziemia straci na wartości przez kolej? Nigdy w życiu - przecież ludzie chętnie się budują przy torach! W Rybniku od pewnego czasu jedne z ładniejszych nowych budynków i osiedli deweloperskich powstają przy bardzo ruchliwej linii kolejowej Rybnik-Kędzierzyn!

 • ~Arteks 2022-08-20
  18:01:09

  5 19

  @boroczek2 - nie znasz się i pleciesz jakieś głupoty. Popatrz na mapy. Na żadne pół bo linia CPK przeważnie przechodzi przez jakieś obrzeża i chodzi zazwyczaj o kilka, kilkanaście chałup w każdej ze wsi. Popatrz na Rybnik jakie pozytywne zmiany dała inwestycja drogi P-R. Pozbyto się z krajobrazu wielu brzydkich budynków. Ich mieszkańcy wybudowali sobie nowe. Rondo Paryż na którym powstała słynna wieża. Jak ta okolica wyglądała jeszcze kilka lat temu? Przy ulicy stały dosłownie - slamsy. Teraz jest przestrzeń, panorama na całą okolicę, rondo, nowa droga i zgodnie z życzeniem mieszkańców - wieża. Jest zdecydowanie lepiej bo... inwestycje przeważnie zmieniają krajobraz na ciekawszy, bardziej uporządkowany. Krzyczysz o podzieleniu wsi. A czy drogi dla aut nie dzielą wsi? Jakoś nie pamiętam aby mieszkańcy Mszany, Świerklan czy Bełku protestowali przeciwku podzieleniu ich wsi autostradą. Kolej jest dużo mniej inwazyjna, cichsza, nie powoduje spalin. Ja tę inwestycję popieram - jak pewnie większość mieszczuchów którzy chętnie będą korzystać z szybkich pociągów do Warszawy i nie tylko. :)

 • ~artefaks 2022-08-20
  20:45:22

  18 5

  Stacyjkowy ekspert uważa że jak u siebie na makiecie stawia budynki mieszkalne przy torach. To zachęceni tym ludzie będą wyrywać sobie do budowy lokalizacje przy torowiskach

 • ~Arteks 2022-08-20
  21:31:28

  6 20

  A czemu Stacyjkowy Artefaks lubi bajki o ciufciach, a prawdziwej kolei nie lubi? Deweloperzy i inwestorzy prywatni właśnie zabudowywują na potęgę linię kolejową 173 w Rybniku i powiecie rybnickim i jakoś im pociągi nie przeszkadzają.

 • ~artefaks 2022-08-20
  21:51:29

  24 5

  Mieszkać przy torowisku , autostradzie , pod liniami energetycznymi ,oczyszczalni scieków , wysypisku śmieci i budowa nowych kominów w centrum miasta Takie są industrialne marzenia stacyjkowego narcystycznego eksperta

 • ~Arteks 2022-08-20
  22:03:08

  5 23

  Stacyjkowy @artefaksie - ludzie wybudowali się koło oczyszczalni ścieków czy blisko wysypiska śmieci, budują się koło linii kolejowej przy ul. Ujejskiego czy Głuchej w Rybniku albo ul. Przed Koleją w Jejkowicach. Ale ty nie znasz nawet swojego miasta czy okolic. Za dużo oglądasz Stacyjkowa i żyjesz w bajkowym świecie, a on się zdecydowanie różni od rzeczywistości. Zapewniam.

 • ~boroczek2 2022-08-21
  08:23:10

  8 2

  arteks być może się nie znam, ale widzę jak to będzie, albo może być. Popatrz na te mapki strachu i być może zauważysz( ale drobnostka... musisz chcieć), że np. taka miejscowość jak Palowice ma być przeryta prawie na pół, ale jeśli nie widzisz, bo chcesz być ślepy, to pojedź tym swoim "słynnym rowerkiem"( chyba czterokołowcem dla dzieci) i popatrz jak to faktycznie ma wyglądać, a nie jak pokazuje fałszywie mapa!!! Poza tym ciągle tylko CPK, ale ja jakoś (być może to moja wina) ani razu nie widziałem, nie słyszałem co z resztą, czyli drogami wiejskimi? Jak ludzie będą się przemieszczać z jednej części wsi do drugiej? Mnie tego brakuje w bełkocie wielu pseudofachowców twojego pokroju, którzy z któregoś tak piętra swojego " króliczoka" wszystko widzą jakby w oderwaniu od rzeczywistości. Na razie to PRZERYJEMY TE WSIE, czy to na pół, czy w innych proporcjach, a potem.....niech się mieszkańcy męczą

 • ~boroczek2 2022-08-21
  08:53:44

  10 2

  arteks http://www.palowice.net/wiadomosci/901,cpk-przebieg-linii-kolejowej-przez-palowice.html
  zobacz tę mapkę....więcej ci szukał nie będę, bo ty jesteś "najmądrzejszy".....ale tylko w swoich czterech ścianach "króliczoka"( a może nawet i to za dużo..

 • ~Arteks 2022-08-21
  18:04:47

  1 5

  @boroczek - powołujesz się na mapy które wyraźnie pokazują, że w dwóch wariantach linia CPK ominęłaby Szczejkowice, w trzecim wariancie przeszłaby przez peryferia(!), a nie środek Palowic. Nie muszę jechać moim rowerkiem aby oglądać jakieś wioski - bo mnie nie interesują. Bardziej mnie interesuje to aby kraj się rozwijał transportowo. Szybka, nowoczesna kolej to coś bardzo pożytecznego. Nic tu nie jest oderwane od rzeczywistości. To raczej takie zaściankowe inwestycyjnie osobniki jak ty chciałyby stagnacji. Bo pewnie powiatu nie opuszczasz. Drzyj japę na mnie, na PiS czy na mieszczuchów ale inwestycja i tak powstanie i tak powstanie. ;P

 • ~1floyd 2022-08-21
  19:16:03

  5 0

  Moim zdaniem, problem leży gdzie indziej. Bo gdyby np. wzorem USA czy Niemiec, płacić za te nieruchomości leżące na trasie CPK 3 razy więcej niż wartość rynkowa to protestów by nie było. No chyba że zaczęli by krzyczeć ci których by ta inwestycja omijała. Przy inwestycji na miliardy złotych, to kwota wykupu to jakiś tam procent. W USA, gdy w grę wchodzą cele strategiczne, a takim podobno jest CPK, to kasa za wykup terenu jest dużo większa. Fakt że, powoduje to i działania kryminogenne, bo wtajemniczeni wykupują tereny za bezcen, by potem na nich zarobić krocie. Ale i PL często tak bywa.

 • ~Arteks 2022-08-21
  20:18:24

  3 3

  @1floyd - w USA najczęściej przy inwestycjach płaci się za ziemię, a nie za nieruchomości. Z prostego powodu. Tam nie ma wsi... Jeśli już to są pojedyncze fermy. A u nas na Śląsku mamy pato-urbanistyczne-wsie długie na kilometry z chałupą przy chałupie. Niektóre wsie na Śląsku mają więcej mieszkańców niż niektóre małe miasteczka we Włoszech czy Francji...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1846