zamknij

Wiadomości

Z Rybnika do Ostrawy pociągiem? Będzie o to apelował rybnicki samorząd

2022-10-18, Autor: 

Na najbliższej sesji Rady Miasta Rybnik, która odbędzie się 20 października, przedstawiony zostanie projekt uchwały dotyczącej przywrócenia i utrzymania trasowania wszystkich pociągów dalekobieżnych na kierunku Katowice-Ostrawa przez Rybnik i Wodzisław Śląski. Czy doczekamy się przywrócenia połączenia kolejowego z Ostrawą?

Reklama

Towarzystwo Entuzjastów Kolei zwróciło się do Rady Miasta Rybnik z wnioskiem o wsparcie ich inicjatywy dotyczącej przywrócenia i utrzymania trasowania wszystkich pociągów dalekobieżnych na kierunku Katowice-Ostrawa przez Rybnik i Wodzisław Śląski. Taki pomysł został przedstawiony Ministerstwu Infrastruktury oraz Zarządowi PKP Intercity.

Przewodniczący Rady Miasta skierował sprawę pod obrady Komisji Transportu i Mobilności Miejskiej. Komisja na posiedzeniu, które odbyło się 19 września 2022 r. postanowiła poprzeć stanowisko towarzystwa w przedmiotowym zakresie - czytamy w uzasadnieniu proponowanej uchwały

Projekt uchwały zakłada poparcie stanowiska Towarzystwa Entuzjastów Kolei, przekazanie uchwały Ministerstwu Infrastruktury oraz Zarządowi PKP Intercity, oraz powierzenie wykonania uchwały Przewodniczącemu Rady Miasta.

Czy waszym zdaniem Rybnik potrzebuje takiego połączenia?

---

O połączenie Rybnika z Czechami (ale na bazie lokalnych relacji) apelowali też niedawno przedstawiciele partii Razem. Ugrupowanie chce przywrócenia pociągów do Bohumina >>Czy rybniczanie chcą znów jeździć pociągami do Czech? Przed dworcem PKP zbierano dziś podpisy<<

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Abisall 2022-10-18
  09:50:04

  18 5

  Niech zaczną lobbować o pociągi KŚ do Bielska, bo to o porządny butel w każdym możliwym miejscu woła, że aby dostać się do oddalonego o 47km dużego miasta trzeba jechać pociągiem ponad 2 godziny, robiąc objazd ponad 100km

 • ~zatroskany 2022-10-18
  10:19:07

  11 5

  No to trochę nie trafiłeś, bo jedzie pociąg do Bielska w mniej niż godzinę.
  Dwa razy na dzień, ale jednak :D
  I te 47km to chyba helikopterem xD

 • ~THE Bill 2022-10-18
  10:37:36

  8 4

  Myślę, że nie będzie corocznego problemu z chęcią likwidacji połączeń dalekobieżnych, jeśli zlikwiduje się wąskie gardło jakim jest jednotorowa linia do Katowic (a przynajmniej do Orzesza i Tychów i dalej od Wodzisławia do granicy). Tu powinny być również naciski ze strony miasta i miast (i gmin) ościennych, aby dobudować drugi tor. Nie wiem czy jeszcze trwa remont torowiska przez Zebrzydowice, ale jak tam zrobią szybsze połączenie to Rybnik zostanie wykluczony. Bo po co ma się tłuc 100 min z Katowic do Bohumina, skoro może to zrobić o 15-20 minut szybciej przez Zebrzydowice? Trasa na Tychy ma Vmax 120 km lub wiecej, a u nas, max 100 km, a w wielu miejscach mniej.

 • ~Arteks 2022-10-18
  10:56:51

  14 8

  @The Bill - drugi tor od Orzesza do Ligoty jest wpisany do planów realizacji w najbliższych latach. Pytasz po co ma się "tłuc"? Bo obsługuje miasta jakich na trasie przez Zebrzydowice nie ma.
  @abisall - Koleje Śląskie to miał być pomysł na rozwiązanie wszystkich problemów komunikacji szynowej w naszym województwie. Owszem, na początku kupowano tabor, wprowadzano nowe pociągi do rozkładu. Niestety kiedy ster rządów w Katowicach przejął PiS mamy totalną stagnację. Owszem na trasie z Rybnika do Katowic jest stabilizacja ale do Bohumina dojechać już nie można, do Bielska rozkład został wręcz zrujnowany. PiS regionalny niestety nie ma ani chęci ani kadr do tego aby coś zmienić.

 • ~Wojciech Czajka 2022-10-18
  12:10:50

  12 3

  byłaby super sprawa ,, gdyby stawał w Bohuminie i Ostrawie

 • ~Kwinto 2022-10-18
  18:02:46

  5 3

  Z Bielskiem to jest po prostu cyrk. Zamydlili ludziom oczy remontem stacji w Czechowicach Dziedzicach i do dnia dzisiejszego żaden pociąg KŚ z Rybnika do Bielska nie kursuje.

  ~zatroskany do pociągu IC zazwyczaj roweru nie da się zabrać, nie wiem też jak jest z rezerwacją? Często korzystałem z trasy Rybnik Towarowy-Bielsko i zawsze ludzi było sporo, niby dłużej ale wsiadasz gdzie chcesz.
  Póki co z roku na rok jest tylko gorzej, Pisowi marzy się szybka kolej a zwykłe regionalne połączenia znikają jedno za drugim.

 • ~Abisall 2022-10-18
  19:39:21

  3 2

  @~zatroskany "lobbować o pociągi KŚ do Bielska" zdanie-klucz.
  @Kwinto - można z rowerem do tego IC wejść ( w piątek jechałem nim z Bielska i widziałem chłopaków jak się wbili bez problemu) Kłopot z nimi taki, że jedynie powrót wchodzi w grę, bo jazda do Bielska nim to w żaden sposób nie rozwiązuje problemu - ani zawodowo nie pasuje, ani turystycznie. Do tego masz tylko dwa postoje między Bielskiem a Rybnikiem - Żory, Czechowice-Dziedzice

 • ~Arteks 2022-10-18
  21:21:20

  6 3

  @abisall - ale czemu ciągle trzeba lobbować o coś co wydaje się być czymś naturalnym, prostym i logicznym?! Gospodarz województwa tego nie widzi? Nie wie? Kiedyś za kolejowe połączenia lokalne odpowiadano w Warszawie. Ktoś wpadł na pomysł, że trzeba to oddać samorządom i to one mają decydować ile pociągów i gdzie ma jechać. W wielu województwach nastąpiła zdecydowana poprawa. U nas początkowo też. Piszę to z przekonaniem, że obecny regres w Kolejach Śląskich jest spowodowany niekompetencją i brakiem kadr w wojewódzkich strukturach PiS. Dziwne, że władzom województwa nie przeszkadza to, że półmilionowy region nie ma pociągów w Beskidy... Nie przeszkadza im brak pociągów z Rybnika do Gliwic, z Orzesza do Tychów, z Częstochowy do Opola... A pociągi z Wodzisławia do Krakowa zwyczajnie uwalili... Naprawdę chętnie bym wysłuchał np. posła Piechy co by wymyślił na taką mizerię Chełstowskiego? Jak to jest możliwe, że w czasach kiedy marszałkami był Matusiewicz, Saługa, Śmigielski ciągle kupowano nowy tabor. Teraz zero zakupów. A to też może być pośrednia przyczyna.

 • ~Abisall 2022-10-18
  22:07:30

  1 0

  @~Arteks Trzeba, bo jak widać bez tego po cichu robią z Rybnika miasto bez lokalnego transportu kolejowego.
  Naprawdę chciałbym żeby redakcja odpytala wszyscy naszych parlamentarzystów, europarlamentarzystów czy nie widzą problemu. Moje zapytania zostały zignorowane.
  Poczynania obecne władz KŚ to zagadka na miarę Archiwum X. Jeden raz kiedy odpowiedzieli rzeczowo na pytania podnieśli kwestię remontu i braku przepustowości jak i taboru. Ale jakoś z Katowic pociągi do B-B kursują co godzinę i wystarczyłoby puścić z Rybnika skomunikowany kurs do Pszczyny - linia Rybnik-Pszczyna była wszak niedawno remontowana, jest gotowa na ruch, prawda? Dwa głupie "kible" rano i wieczorem do tej Pszczyny niech zajadą

 • ~Arteks 2022-10-18
  23:27:07

  3 3

  @Abisall - nie wiem co masz na myśli o tym mieście bez transportu kolejowego bo z Rybnika pociągami można dojechać prawie wszędzie. Natomiast tak samo jak ty, wolałbym aby np. do takiego Bielska, Wisły czy Gliwic były pociągi bezpośrednie i to najlepiej w jakimś standardzie co godzinę czy co dwie. I nie chodzi tylko o dojazd w tamtą stronę ale też do Rybnika. Także o skomunikowania w Rybniku aby łatwiej podróżowało się mieszkańcom Wodzisławia czy Raciborza. Warto przy okazji wspomnąć, że Racibórz i Wodzisław razem mają ok. 100 tys. mieszkańców, tymczasem mają dużo mniej pociągów do Katowic niż... 30 tysięczny Żywiec. No w tym przypadku to one powinny zabiegać aby były traktowane lepiej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1554