zamknij

Biznes

Wąskotorówka ma jeździć do Stodół jeszcze w tym sezonie!

2018-05-07, Autor: 

Pamiętacie, jak w ubiegłym roku pisaliśmy o modernizacji torów kolei wąskotorowej na terenie Rybnika? Przez wiele miesięcy temat ten nie był poruszany za względu na brak wykonawców chętnych do tej pracy. Aż do dzisiaj. Istnieje szansa, że kolej będzie dojeżdżała do Stodół jeszcze w tym sezonie!

Reklama

Wykonawca wyłoniony w konkursie miał w pierwszej kolejności sporządzić projekt techniczny rewitalizacji torów wraz z uzyskaniem niezbędnych opinii, uzgodnień i pozwoleń, w tym Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach. Potem powinien przystąpić do demontażu starego torowiska, wykonać nawierzchnię kolejową, zamontować tor na długości około 700 m oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowo-kolejowego. Nowe oblicze miał też zyskać peron w dzielnicy Stodoły. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule >>Do Stodół ma jeździć kolejka wąskotorowa. Tory i peron do modernizacji<<

Głośny powrót kolei wąskotorowej do Rybnika musiał jeszcze poczekać. W postępowaniach przetargowych nie udało się wyłonić wykonawcy. >>Miasto nie ma szczęścia w kolejnym przetargu. Kolej wąskotorowa do Stodół jeszcze poczeka<<

Dlatego miasto zdecydowało się przekazać modernizację torów kolejowych Rybnickim Służbom Komunalnym. - Jesteśmy na etapie gotowego projektu, bardzo bym chciał, by Rybnickie Służby Komunalne przystąpiły jak najszybciej do budowy. Jest jeszcze kwestia konserwatora zabytków i tak zwanej „papierologii” - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Jest szansa, że kolej wąskotorowa zacznie jeździć jeszcze w tym sezonie. - Jestem po rozmowie z Pawłem Machą, burmistrzem Kuźni Raciborskiej w sprawie porozumienia. Planujemy uruchomić stację Stodoły jeszcze w tym roku, jeżeli tylko nic nam nie stanie na przeszkodzie. Tam pasażerów będzie „przechwytywał” szlak pieszy, który poprowadzi nas w kierunku Pniowca. Myślę, ze w następnym roku będziemy chcieli pobudzić inwestycje prywatną w dzielnicy Stodoły, gdzie mogłyby powstać lokale gastronomiczne i hotelowe. Będziemy stymulowali ten proces poprzez informację turystyczną, wyznaczanie ścieżek rowerowych, szlaków pieszych, aby produkt turystyczny był ciekawą ofertą na turystykę weekendową – wyjaśnia nasz rozmówca.

Piotr Kuczera podkreśla, że projekt inwestycji jest dalej aktualny, ale wizualizacja pozostaje tylko wizualizacją. - Z tego, co wiem, to RSK rozglądała się za lekko zabytkowymi wiatami, które będą tworzyły przestrzeń dworca – zdradził prezydent Rybnika.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 132 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~ 2018-05-07
  16:40:35

  32 6

  RSK to wszystko wybuduje :)

 • ~Przemysław Guzek 2018-05-07
  16:43:57

  66 4

  Mogą byc i zabytkowe wiaty :) Mają one swój urok.... Ważne by w końcu powstało takie połączenie kolejki. :)
  Warto przywrócić kursowanie wąskotorówki w rejon stodół, sam chętnie skorzystam jak juz będzie jeździć.

 • ~ 2018-05-07
  17:07:06

  56 89

  w roku wyborczym może władza wpadnie także na pomysł zmiany kierunku płynięcia rzeki Rudy nie nie licząc się z kosztami tak jak tutaj, super pomysł wywalenia niemałych miejskich środków na wybudowanie kilkuset metrów torów, przejazdu z całą infrastrukturą i stacyjką zaraz za nim w szczerym lesie , a całość będzie i tak uzależniona do Rud (bo to oni będą jeździć), widać miasto jest bogate (może ktoś poda przynajmniej szacunkowy koszt planowanej inwestycji), a wszystkie ważniejsze sprawy zostały już załatwione, odnoszę niestety wrażenie, że nasi włodarze coraz bardziej oddalają się od realiów i żyją w swoim świecie

 • ~Kwinto 2018-05-07
  18:54:02

  70 18

  ~ursus marudzisz, to są piękne tereny, może warto abyś się wybrał. Jak tylko mam czas chętnie kieruję rower na Rudy, Stodoły, Ochojec czy nawet Stanice, mnóstwo lasów do przejechania. Jest jeszcze sporo takich fajnych miejsc gdzie można by wyznaczyć szlaki rowerowe, popieram jak najbardziej!.

 • ~orka 2018-05-07
  19:22:11

  45 12

  Tamte tereny są bardzo piękne idealne na wycieczki rowerowe, weekendowy wypoczynek blisko domu, powinno się rozwijać infrastrukturę w tamtym kierunku, no ale niestety mamy rok wyborów to się szanownemu prezydentowi Kuczerze przypomniało jakoś dziwnie nagle, a temat sprzed roku!

 • ~Blazej Balcerzak 2018-05-07
  19:56:31

  32 37

  Wykonawcy nie wyloniono w przetargu, miasto rzuci gotowke wiec, bo wybory sie zblizaja. Trawe na zielono pomaluja jak trzeba... Stad ten pospiech, choc kilkadziesiat lat ludzie zyli bez tej atrakcji i nawet nie zauwazyli braku kolejki do Rud. Nie chce byc zgryzliwym joy killerem, bo pewnie fajna bedzie, ale to sa koszty.

 • ~marcin_o 2018-05-07
  20:02:51

  42 4

  Kolejka powinna się kończyć przed drogą a nie tuż za drogą. Po co utrudniać ruch samochodowy? Chyba, że poprowadzić kolejkę wzdłuż drogi do stadniny koni. Fajnie by było wskrzesić ośrodek w Stodolach. Kiedyś tętnił życiem a teraz upada z kartką pod wynajem. Ścieżki rowerowe są super ale brakuje trochę miejsc gdzie można usiąść:-)

 • ~ 2018-05-07
  20:06:53

  37 14

  ~Kwinto, czy ja gdzieś napisałem, że te tereny nie są piękne, że nie nadają się na rower ? przeciwnie, podobnie jak Ty niejednokrotnie przejechałem rowerem wymienione przez Ciebie miejsca i nawet trochę cieszę się z braku tam rowerowej infrastruktury, bo panuje tam cisza, a cały ruch koncentruje się na trasie Stodoły - Rudy, gdybyś jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem przeczytał moją wypowiedź, zorientowałbyś się, że chodzi mi o bezmyślne wydawanie niemałych pieniędzy na coś, co naprawdę niewiele da, a gdyby porównywalne środki zainwestować rozbudowę infrastruktury służącej rekreacji rowerowej, rezultaty i korzyści dla szerokiego grona Rybniczan byłyby o wiele lepsze niż te kilkaset metrów toru z dodatkami, bo kolejką jako atrakcją jedzie się raz, może kilka razy, a rowerem rekreacyjnie jeździ się często (przynajmniej ja), nawet wielokrotnie tymi samymi trasami

 • ~Frigg 2018-05-07
  21:11:01

  27 15

  Wspaniała nowina! Będę korzystała z całą rodziną! Niezależnie czy decyzja podjęta została w roku wyborczym, czy nie. Kolejna zostanie z Nami na dłużej.

 • ~Andrzej Jankowski 2018-05-07
  21:18:47

  23 9

  -ursus , W tamtym roku były to dwa przetargi. Na wiarę i rewitalizację toru. Przejazd przez drogę jest już zrobiony zgodnie z przepisami. Nie wydaje mi się aby był potrzebny przejazd kat. A, który mógłby znacznie zwiększyć koszty. Może tylko sygnalizacja świetlna wystarczy ? Prace mają być robione siłami RSK, więc koszty powinny być niższe. Przewidziano na to 1.5 mln zł. Pytasz o zasadność ekonomiczną, o opłacalność ? Czy ktoś obliczał zasadność ekonomiczną gdy wydawał grube mln na blaszane bajorko na Rudzie? Kolejka wąskotorowa przewiozła w tamtym roku 40 tyś pasażerów w obu kierunkach. W kierunku Rybnika czyli stacyjka Paproć ma zawsze więcej kursów jak do Stanicy. Gdyby znalazłyby się dodatkowe pieniądze na pociągnięcie torów do Pniowca to myślisz że prywatny biznes pogardziłby dodatkowymi 20 tys klientów?

 • ~Blazej Balcerzak 2018-05-07
  21:39:51

  22 7

  @ Andrzej Jankowski. Koszty nizsze bo zrobione przez RSK? To po co organizuje sie przetarg? W takim wypadku sama organizacja przetargu bylaby duza niegospodarnoscia z punktu widzenia budzetu miasta. Koszty beda wyzsze niz zakladano, dlatego nikt sie do przetargu nie zglosil.

 • ~Andrzej Jankowski 2018-05-07
  21:54:59

  13 16

  -Błażej Balcerzak. Wiem co piszę. Nie będę tłumaczył jak teraz wygląda wykonawstwo po przetargach. Udział RSK w wykonawstwie jest. Temat kolejki wałkowany jest od wielu lat. Natomiast ja i parę osób od blisko trzech lat wydeptujemy ścieżki u prezydenta Kuczery o odbudowę tego toru. Mam nadzieję że teraz się powiedzie. Temat pociągnięcia wzdłuż ul Rudzkiej do tzw stadniny na razie odpada. Jest nowy właściciel, który nie wyklucza zrobienia rozjazdu i puszczenia torów na jego teren. Na razie szuka pieniędzy z EU- taka opcja nas jako Radę Dzielnicy Stodoły najbardziej satysfakcjonuje bo ożywia nam centrum Stodół. Mamy nadzieję że za sprawą nowego inwestora za kilka lat Stodoły będą piękną i atrakcyjną dzielnicą. Jeśli chodzi o prezydenta Kuczerę to Stodoły takiego prezydenta potrzebowały.

 • ~Blazej Balcerzak 2018-05-07
  22:01:28

  18 15

  @ Andrzej Jankowski. Ja bardzo doceniam pasjonatow i ludzi, ktorzy staraja sie o swoje miejsce zamieszkania. Rybnik ma jednak inne potrzeby, ktore dotycza wiekszej ilosci mieszkancow, a nie sa zaspokajane. Patrz przedszkola, zlobki etc...

 • ~Andrzej Jankowski 2018-05-07
  22:13:35

  21 15

  -Błażej Balcerzak. Tu możemy wyliczać. Idąc tym tokiem rozumowania to tylko Nowiny zasługują na jakiekolwiek inwestycje bo są najliczniejsze. Roszczenia innych mniej licznych dzielnic jest egoizmem mniejszego. Czy tak powinniśmy podchodzić? To może nie powinno być robionych dróg rowerowych (asfaltowych) podczas remontu ul Rudzkiej bo zwiększają koszty budowy i utrzymania. Nie róbmy parków w małych dzielnicach bo są egoistyczne i zabierają pieniądze tym większym, bardziej potrzebującym. Ciekaw jestem gdy pobudujemy te wszystkie przedszkola to gdzie pojadą wypocząć mieszkańcy tych dużych( właściwych) dzielnic jeśli przykładowe Stodoły będą dziurą zabitą dechami. Czy tego chcemy? My tak samo płacimy podatki. U nas praktycznie już nic nie ma. Wyznajemy zasadę odwróconego Janosika? Zabrać biednym aby dać bogatym?

 • ~ 2018-05-07
  22:14:06

  16 12

  ~Andrzej Jankowski 20 tys klientów? myślisz że wszyscy jadący do Paproci, a docelowo dalej, wysiądą tam i pójdą dalej do Stodół do budek z lodami/ frytkami i piwem ? " czy będą woleli wrócić do Rud, poza tym, czy stać nas na robienie takich prezentów "prywatnemu biznesowi" idąc tym tokiem myślenia i nie licząc się z kosztami może pociągnijmy tor od razu aż do Rynku
  "tylko sygnalizacja świetlna wystarczy ? " może i wystarczy, tylko że zgodnie z przepisami kolejowymi i tak powinna ona być regularnie sprawdzana i konserwowana przez osoby / firmy posiadające odpowiednie uprawnienia do systemów sterowania ruchem kolejowym, a całość tylko po to, by pociąg mógł kończyć bieg tuż za przejazdem, jakie będą roczne koszty jej obsługi ?
  "Czy ktoś obliczał zasadność ekonomiczną gdy wydawał grube mln na blaszane bajorko na Rudzie?" rozumujesz, że skoro poprzednia władza nie zastanawiała się nad "zasadnością ekonomiczną " to ta obecna też nie musi ? właśnie przy takim podejściu wyborców jesteśmy skazani na bylejakość rządzących (dotyczy to każdego szczebla władzy)

 • ~Arteks 2018-05-07
  23:39:37

  18 17

  @Jankowski - paradoksalnie na Nowinach nie zrealizowano od kilku dekad ani jednej np. jakieś dużej sportowej inwestycji mimo, że to największa dzielnica miasta. @Marcin_o - pociąg tylko w okresie letnim raz na dwie godziny utrudnieniem dla ruchu samochodowego? Bez przesady. Nie można wiecznie myśleć kategoriami, że liczy się "tylko auto" i nic i nikt więcej. :/ @Błażej - ale Rybnik świetnie sobie radzi z tymi "ważniejszymi" potrzebami. Wybudowano kilka nowych przedszkoli, żłobek - za to stosunkowo niewiele jak na tak budżet inwestuje się w rekreacje i pobudzanie turystyki. A jak dobre są takie inwestycje świadczy choćby pełny w dni wolne od pracy park tematyczny czy bulwary nad Nacyną.

 • ~Blazej Balcerzak 2018-05-08
  00:00:43

  16 15

  @ Arteks, to byl tylko przyklad. Jest duzo, rzeczy, ktore w Rybniku kuleja - jak chocby miejskie autobusy. Przez 4 lata niewiele zrobiono w tym kierunku. Wydawanie pieniedzy bez przetargu przed wyborami jest napewno dzialaniem pod publike pokazujacym arogancje wlodarzy miasta. jesli sa procedury, przetargi, w ktorych miasto stawia okreslane wymagania a potem je omija to musi miec to jakies uzasadnienie - tutaj jedynym sa wybory.

 • ~Andrzej Jankowski 2018-05-08
  07:06:11

  14 5

  ~Arteks. Jeśli chciałeś odgrywać rolę Salomona to przynajmniej powinieneś był przeczytać ze zrozumieniem moje wpisy.

 • ~ 2018-05-08
  07:09:52

  13 8

  Dzień dobry, wydatek 1,5 mln na fajną sprawę to - to rozumiem, ale wydatek prawie 6 MILIONÓW na tunelik na Paruszowcu to już nie bardzo (a na 6 się nie skończy...)

 • ~Arteks 2018-05-08
  09:34:52

  8 12

  @kurm - ale dlaczego tak uważasz? Każda inwestycja infrastrukturalna kosztuje w dzisiejszych czasach dużo. Remont kawałka ul. Kotucza kosztował 9 mln. Natomiast nadal inwestycje typu przepust dla pasażerow, pieszych i rowerzystów na Paruszowcu to ułamek procenta wydatków na inwestycje w mieście. Czas się przyzwyczaić, że miasto to nie tylko drogi. @Błażej - tabor autobusowy wcale nie jest zły. Oczywiście można w przyszłości inwestować w elektrobusy. To co kuleje w komunikacji to raczej układ linii i rozkłady jazdy, a nie tabor. I tu liczę na spełnienie obietnicy Kuczery z jego poprzedniej kampanii i wywiadów, że do tej rewolucji dojdzie jeszcze w tym roku.

 • ~norton 2018-05-08
  09:49:26

  11 4

  Czas wyborów nadchodzi wielkimi, chciałoby się powiedzieć olbrzymimi krokami. Już widzę te stada pieszych idących w stronę Pniowca. Tylko co dalej?

 • ~ 2018-05-08
  12:11:26

  6 3

  Arteks
  Kawałek Kotucza: od ronda gliwickiego do BP z całą infrastrukturą.
  nie odważę się porównywać do 20 mb tunelu i parkingu

 • ~MaciejK 2018-05-08
  13:20:54

  2 2

  no i fajnie!

 • ~Lateks 2018-05-08
  13:30:03

  13 1

  ~Andrzej Jankowski naprawdę pan uważa to za świetny pomysł ? Ten przystanek Stodoły to jest 1,5km od dworu w Stodołach. Znaczenie czy zatrzymuje się na Paproci czy po drugiej stronie drogi myślę że tylko utrudni życie bo i tak nikt nie będzie drałować taki kawał drogi żeby zobaczyć spaloną kobyłkę... Co innego gdyby UM miało jakąś wizję na przyszłość. Tylko problem taki że UM chce wydawać mln a gdyby właściciele ośrodka jeździeckiego chcieli takie coś zrobić to UM będzie się domagać mln podatku od nieruchomości. Dopóki UM będzie chytry na pieniądze to nic się nie zmieni...

 • ~Arteks 2018-05-08
  23:23:01

  8 15

  @kurm - tylko, że brak tych 20 mb tunelu naraża wiele osób na niebezpieczeństwo, a wielu innych na uciążliwe obchodzenie. Ba... może nawet wiele osób mieszkających "po drugiej stronie" chcących odwiedzić tężnię, piekarnię, pocztę lub sklep - pójdzie pieszo zamiast jak obecnie autem. :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257