zamknij

Biznes

Potężna inwestycja w Stodołach na horyzoncie

2019-05-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jeżeli ta inwestycja doszłaby do skutku, dzielnica Stodoły zyska na swojej atrakcyjności – i to znacznie! Firma z Krakowa przedstawiła koncepcję budowy ośrodka sportowo-rekreacyjnego i apartamentów. Czego się jeszcze dowiedzieliśmy? Czytajcie!

Jak dowiadujemy się na Facebooku, za inwestycję w Stodołach odpowiadałaby firma z Krakowa – Pamira Investments, która przedstawiła koncepcję w trzech obszarach:

Reklama

- sportowo-rekreacyjnym;
- hotelowym;
- mieszkalnym;

Wszystko byłoby położone w centrum Stodół – tuż poniżej zapory spiętrzającej wody Zalewu Rybnickiego, na skraju rozległego kompleksu leśnego.

Kompleks składałby się z trzech miejsc, o oddzielnej nazwie:

Heritage Resort

Ośrodek sportowo – rekreacyjny ma powstać w miejscu byłej stadniny koni. Na działce znajduje się zabytkowy dworek pocysterski z XVIII wieku wraz zabudowaniami gospodarczymi oraz wybudowana w późniejszym okresie opuszczona hala ujeżdżalni i stajnie. - Do stadniny należała również oddalona o ok. 200 m otwarta ujeżdżalnia, na terenie której planowana jest lokalizacja osiedla mieszkaniowego – czytamy w opisie przygotowanym przez inwestora.
Jak dalej się dowiadujemy, teren ośrodka podzielono na strefy funkcjonalne. W zabytkowym dworku zaprojektowano restaurację, z kolei przyległe zabudowania gospodarcze mają być zaadaptowane na małe sklepy oferujące lokalne wyroby rolne i rzemieślnicze.

Wizualizacja autorstwa rybnickiej pracowni Toprojekt

River Club

W części środkowej znajdują się dwie hale sportowe – główna, adaptowana z obiektu byłej ujeżdżalni i hala namiotowa przeznaczona na cztery całoroczne korty tenisowe. Pamira Investments do hali głównej doprojektowała szatnie z siłownią, salką treningową i mini SPA. - W części północnej w adaptowanym do tego celu budynku stajni powstanie restauracja w stylu „western” a obok placyki rekreacyjne - dowiadujemy się.

- Cały ośrodek oplatają dwie pętle oświetlonego toru dla rolek, który zimą zamieniać się będzie w sztucznie naśnieżany tor do narciarstwa biegowego – czytamy.

Wizualizacja autorstwa rybnickiej pracowni Toprojekt

Apartamenty Lake Village

Projektowane osiedle składa się z trzech prostokątnych kwartałów zbudowanych z brył utrzymanych w skali pobliskiej zabudowy jednorodzinnej. Koncepcja zakłada budowę 200 mieszkań z miniogródkami. One zaś byłyby połączone ze sobą mostkami.

- Lokale na parterze są jednokondygnacyjne, a na piętrze dwuipółkondygnacyjne, po dwa w każdej z utrzymanych w skali domu jednorodzinnego brył. Pomiędzy krytymi asymetrycznym, skośnym dachem bryłami zaprojektowano rozległe taraso-ogródki dostępne bezpośrednio z mieszkań na położonych na wyższych kondygnacjach – czytamy w opisie.

Na skrzyżowaniu ciągów pieszych pomiędzy kwartałami utworzono plac, przy którym znaleźć się mają podstawowe usługi: sklep, lokal gastronomiczny, mini przedszkole, klub, fryzjer itp. oraz administracja osiedla.

Wizualizacja autorstwa rybnickiej pracowni Toprojekt

Czy wiadomo, kiedy przedstawione wyżej koncepcje zostaną zrealizowane? Na ile w ogóle są realne? Firma z Krakowa nie odpowiedziała na nasze pytania.

Nieoficjalnie udało nam się jednak dowiedzieć, że główny inwestor nie ma na razie partnera biznesowego, który pomógłby mu w tym projekcie. Szukają go. Część terenu Stodół jest już w jego posiadaniu.

O planach inwestora słyszał Damian Gorzawski, Przewodniczący Rady Dzielnicy Stodoły. - Z tego, co mi wiadomo, to jest on Belgiem, który mieszka w Zwonowicach. Kupił stadninę koni. Słyszałem, że mają tam być korty tenisowe, a niedaleko apartamenty. W związku z tym sens miałoby pociągnięcie kanalizacji do Stodół. Skorzystaliby na tym również mieszkańcy - mówi.

Tereny pod inwestycje zostały zakupione wg tego, co mówi nasz rozmówca - 1-2 lata temu. - Na razie nic się na razie nie dzieje. Od czasu do czasu widzę tam jednak samochody. Wiem, że jest zainteresowanie, coś się może robi pod kątem administracyjnym - dodaje Damian Gorzawski.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.

----

Z opisu na stronie internetowej wynika, że Pamira Investements jest spółką z wieloletnią tradycją. Firma ma na swoim koncie więcej niż dziesięć zakładów produkcyjnych oraz sześć budynków biurowych położonych na terenie państw Europy. Jej główną domeną są inwestycje w nieruchomości.

Oceń publikację: + 1 + 157 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~norton 2019-05-17 11:40:22

  Heritage Resort
  River Club
  Lake Village
  Po polsku trudno nazwać?

 • ~Abisall 2019-05-17 11:57:52

  @~norton - kup, nazywaj.
  Za każdym razem jak inwestorzy przedstawiają plany i zamierzenia na łopatki rozkłada głodna gadka tego typu -"z kolei przyległe zabudowania gospodarcze mają być zaadaptowane na małe sklepy oferujące lokalne wyroby rolne i rzemieślnicze."
  Po ew realizacji zostają z tego tylko tłumaczenia że zmieniła się koncepcja

  64 9
 • ~norton 2019-05-17 12:00:02

  W sklepikach będą wyroby z węgla z nowo powstałej kopalni Paruszowiec.
  Abisall w naszym kraju obowiązują zasady języka polskiego.

  69 30
 • ~Wojciech Pawela 2019-05-17 12:49:50

  Zadziwiająco obniżona została wysokość zapory na Zalewie, no ale co by to była za wizualizacja gdyby z okien było widać wał ziemi a nie zalew...
  "jeszcze się tam żagiel bieli" ... kajś za tą kempą :)

  60 1
 • ~eliszka 2019-05-17 12:53:40

  Ech, jaracie się kolejną informacją tego typu, z której nie wiadomo, co wyniknie. Co jakiś czas taki news pojawia się, pod nim pełno komentarzy - i NIC. Już miało powstać mnóstwo wspaniałych inwestycji a to w Stodołach, a to w Kamieniu, a to w okolicach Placu Wolności czy urzędu miejskiego. Rozeszło się po kościach...

  45 3
 • ~Heina aus Pitolowa O/S 2019-05-17 13:04:29

  Czamu te nazwy som po murzyńsku?
  Lepij by było po naszymu Hochlindengarten.

  70 21
 • ~kinbyr 2019-05-17 13:10:31

  Już widzę te tabuny, a nawet rzesze ludzi z całej polski, kupujących te mieszkania lub przyjeżdżających na wypoczynek, skuszonych rybnickim "świeżym i rześkim" niczym nie skalanym powietrzem....

  54 18
 • ~DTDarekDT 2019-05-17 13:24:25

  ~norton 2019-05-17 12:00:02
  (...)
  Abisall w naszym kraju obowiązują zasady języka polskiego.

  Oczywiście! A ~norton to takie POLSKIE.

  brak słów - hipokryzja na każdym kroku

  32 15
 • ~hans dunderschtytz 2019-05-17 13:45:09

  W tym kraju już wszystkie ośrodki mają w nazwie resort. Jak słyszę kolejny resort to mnie skręca. Wiocha i tyle

  49 5
 • ~MTWWD 2019-05-17 13:52:10

  Ze tego co jo wim to je teren zalewowy i nie dostanom tam zezwolenia na budowe. Chyba że inaczej to załatwiom. A na dodatek to jest budynek pod ochronom konserwatora zabytków. Pan belg kupił se teren i nima teroz z nim co zrobić , a pomarzyć mu nikt nie zabroni.

  48 16
 • ~hub381 2019-05-17 14:34:03

  Wszystko może być i zdarzyć.Sceptycy biadolili na Kamień i proszę.
  Stajnia już kupiona a reszta się zrobi,tylko spokój i czas jak do nazwy Stodoły dopiszą"ZDRÓJ".

  29 5
 • ~Mariusz Grodecki 2019-05-17 14:42:37

  Świetna koncepcja , mam nadzieję że na projekcie się nie skończy.

  29 11
 • ~common 2019-05-17 17:52:12

  Budynki mieszkalne na terenie byłej ujeżdżalni proponuję na palach osadzić z uwagi na teren zalewowy. Na necie można znaleźć zdjęcia jak elegancko tam wszystko stało pod woda w czasie powodzi parę lat temu.

  28 2
 • ~auralfloat 2019-05-17 19:36:26

  Dobry pomysł, ale nazywanie małych mieszkań , z jeszcze mniejszymi ogródkami to nadużycie i niepierwszy dowód na dewaluację polszczyzny.

  18 4
 • ~arkussinus 2019-05-18 08:42:22

  "Kompleks składałby się z trzech miejsc..." żeby się nie okazało, że zostaną z tego projektu tylko trzy stodoły w Stodołach

  15 0
 • ~kazo64 2019-05-18 12:08:29

  Kopalnie zlikwidowane bądź POłączone przez Platformę"Obywatelską i jej głownego szkodnika dla Śląska kandydata KE do PE. J.BUZKA.

  KWK 1 Maja
  KWK Andaluzja
  KWK Barbara-Chorzów
  KWK Bolesław Chrobry
  KWK Borynia
  KWK Czeczott
  KWK Czeladż-Sosnowiec
  KWK Dębieńsko
  KWK Gliwice
  KWK Gottwald
  KWK Grodziec
  KWK Jowisz
  KWK Katowice
  KWK Kleofas
  KWK Miechowice
  KWK Morcinek
  KWK Moszczenica
  KWK Murcki
  KWK Mysłowice
  KWK Niwka-Modrzejów
  KWK Nowa Ruda
  KWK Paryż
  KWK Polska
  KWK Polska Wirek
  KWK Porąbka-Klimontów
  KWK Powstańców Śląskich (Bytom I)
  KWK Pstrowski
  KWK Rozbark
  KWK Rozbark (Bytom II)
  KWK Saturn
  KWK Siemianowice
  KWK Siersza
  KWK Sosnowiec
  KWK Staszic
  KWK Szombierki
  KWK Śląsk
  KWK Wałbrzych
  KWK Wesoła
  KWK Zofiówka
  KWK Żory
  Oddział KWK Brzeszcze-Silesia Ruch II

  20 32
 • ~Szpon 2019-05-18 13:14:15

  Kto im zabroni budować na terenie zalewowym, sprzedadzą i pozbędą się problemu. A kto kupi będzie miał problem... taki jak podczas sławetnej powodzi.

  14 0
 • ~DonPedro 2019-05-19 08:38:02

  Sekciarz Kaz chyba se forum pomylil. Temat jest o inwestycji w Stodoly Zdroj a ten o grubach zamykanych przez AWS czyli protoplasty partii Srebrnej. A zapomniol o Jas-Mosie i Makoszowach zawartych przez broszka. Jak wszyski gruby wreszcie zawrzom to kretow mozna zatrudnic przy ogrodkach w nowo powstalym Stodoly Resort Zdroj. Niech odrobiom zniszczono autobana A1 i DTS co zarabowali.

  13 12
 • ~rzyt 2019-05-19 14:56:06

  Za chwilę będzie ten projekt latał po ogłoszeniach do sprzedania. Projekt z typu "ja mam pomysł Ty pieniądze, jak nie wypali ja tracę pomysł Ty...pieniądze". Przecież jeszcze niedawno pamiętam jak lobowano za jednym przedsiębiorcą z Rybnika żeby on tylko on nabył stadninę i inne obiekty.

  9 2
 • ~Arteks 2019-05-20 07:14:42

  Całkiem fajny projekt dopasowany do tej dzielnicy. Być może ten Belg pokaże jak można racjonalnie zagospodarować jakiś kwartał w myśl jakiegoś założenia projektowego. A nie jak przeważnie zabudowywane są podmiejskie okolice w których domy stawiane są tak jakby przypadkowo spadały z kosmosu. Wygląda to potem koszmarnie. @szpon - ile razy tam zalało okolicę bo ja kojarzę tylko jeden przypadek w 1997 czyli w czasie tzw. "powodzi tysiąclecia" gdzie pod wodą było kilkaset miejscowości w Polsce. A z takim smogiem jest problem każdej jesieni i zimy. Są miejscowości czy nawet dzielnice naszego miasta w których co kilka tygodni występują wstrząsy górnicze. Mierzmy stopień ryzyka odpowiednią miarą.

  12 13
 • ~Lateks 2019-05-22 15:01:22

  Chcą postawić jakieś króliczoki na parkurach gdzie odbywały się zawody w skokach przez przeszkody, a reszta to między bajki sobie można włożyć....

  6 4
 • ~Arteks 2019-05-22 15:09:06

  @lateks - bo świat idzie do przodu i takie inwestycje to normalność w miastach. :) A "króliczoki" były i są stale modne tak jak jeansy czy rowery. ;) Stadniny i konie świetnie nadają się do gospodarstw agroturystycznych na wsiach. U nas powierzchnia miejska jest zbyt cenna aby marnować je na stodoły dla koni w sytuacji kiedy zapewne wiele osób dojrzało do decyzji o pozbyciu się kopcącej chałupy bez przyszłości i zamiany na coś nowocześniejszego, nie wymagającego męczenia się "w kotłowego". Świetne są te wizualizacje! Widać, że stoi za tym ktoś z zachodu. :)

  6 11

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za budową w Rybniku nowej kopalni "Paruszowiec"?
Oddanych głosów: 8478