zamknij

Wiadomości

W Rybniku powstał pierwszy dzienny oddział odwykowy

2011-05-17, Autor: Redakcja
Oddział dzienny odwykowy to pierwsza tego typu placówka w Rybniku i powiecie rybnickim. Wcześniej osoby uzależnione mogły leczyć się w trybie dziennym jeżdżąc do Wodzisławia.

Reklama

 

Nie ma jednoznacznej formuły, która by określała co decyduje o tym, że człowiek zostaje alkoholikiem. Mają na to wpływ różne czynniki – te społeczne, psychologiczne czy biologiczne. Alkoholizm staje się choroba powszechną. A leczenie coraz dostępniejsze.

 

W tym roku w Rybniku powstał Ośrodek Leczenia Uzależnień, Opieki Psychiatrycznej i Pomocy Rodzinie. Swoją siedzibę ma przy ul. Lompy 10 w Rybniku – Boguszowicach.

Nazwa placówki - Integrum, to pierwsze litery głównych założeń ośrodka: Indywidualne podejście, Nastawienie na profesjonalną pomoc terapeutyczną i lekarską, Terapia kompleksowa; Etyka, Gwarancja anonimowości, Rzetelność, Usługi świadczone w ramach umowy z NFZ i Możliwość pomocy rodzinom.

 

Rybnicka placówka specjalizuje się w leczeniu problemów alkoholowych. Jej działalność ukierunkowana jest na zintegrowane leczenie osób uzależnionych od alkoholu, jak również na niesienie pomocy i wsparcia rodzinom dotkniętym tym problemem. - Restitutio in integrum z łacińskiego oznacza powrót do stanu poprzedniego. To proces powrotu do stanu, zanim uzależnienie, czy zaburzenia psychiczne przejęły kontrolę nad postępowaniem chorego, a nawet jego życiem. W naszym rozumieniu to powrót do szeroko rozumianego zdrowia. Kluczem do sukcesu jest integracja różnych form terapii, współdziałanie pacjenta z terapeutami, lekarzami oraz rodziną i bliskimi – mówi założyciel i kierownik ośrodka Przemysław Drozd.

 

W Ośrodku Leczenia Uzależnień, Opieki Psychiatrycznej i Pomocy Rodzinie Integrum terapia prowadzona jest pod okiem wyspecjalizowanych terapeutów, lekarzy psychiatrów i psychologów. Nowością jest oddział dzienny odwykowy. - Do tej pory nie było go w Rybniku a osoby uzależnione z terapii dziennej mogły korzystać dojeżdżając do Wodzisławia – mówi Przemysław Drozd.

 

Leczenie w oddziale dziennym prowadzone jest od poniedziałku do piątku w pięciogodzinnym wymiarze zajęć. Terapia trwa od 6 do 8 tygodni. Każdego dnia podopieczni witani są alkomatem, obowiązuje bowiem bezwzględna trzeźwość. Kto naruszy zasady musi liczyć się z wykluczeniem z terapii. Zajęcia prowadzone są w kilkunasto osobowej grupie. Pacjenci uświadamiają sobie co to jest nałóg, czym jest alkoholizm i jak sobie z nim radzić. - Edukacja i samouświadamianie jest konieczne, bo alkoholik nigdy nie trafia do nas z własnej woli. Każdorazowo przymusza go do tego życie. Albo jest to nakaz sądowy albo decyzja pracodawcy, który daje mu kolejną szansę – mówi specjalistka psychoterapii uzależnień Katarzyna Duźniak.

 

Po 8 tygodniach nie można jednak wyjść z nałogu. Terapia skuteczna jest dopiero po dwóch latach, jednak alkoholikiem pozostaje się całe życie. Dlatego konieczne jest podjęcie dalszego leczenia. Takie również zapewnia Integrum, prowadząc poradnianą grupę terapeutyczną. Co ważne za opiekę nie trzeba płacić. - Podpisaliśmy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Dzięki niemu przez kolejne lata możemy zapewnić bezpłatną opiekę osobom uzależnionym. Już dziś mogę powiedzieć, że pacjentów jest coraz więcej. A my cieszymy się, że możemy pomóc – mówi psychiatra Przemysław Drozd.

 

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.nzoz-integrum.pl

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~martinezco4 2011-05-17
  05:58:05

  5 0

  O ile dobrze pamiętam to na ul. Gliwickiej mozna było sie zgłosic z problemem alkoholowym na terapie.Jednak kazdy kto zna rybnik wie jakie pogłoski krazyły na temat Szpitala dla psychicznie i umysłowo chorych.Niemniej jednak problem alkoholowy dopada coraz więcej osób pod wpływem stresów,nerwów itp.Dlatego mam nadzieje ze pomysł przyjmie sie pozytywnie w naszym regionie

 • ~Skarlet 2011-05-17
  06:20:50

  1 2

  Dobry pomysł a co z maryśką??

 • ~charlie 2011-05-17
  11:08:04

  0 6

  "I kto za to płaci? Pan płaci, Pani płaci, my płacimy, to są nasze pieniądze proszę Pana, społeczeństwo."...

 • ~qwerty 2011-05-17
  12:42:56

  4 0

  charlie: podejrzewam, ze wplywy do budzetu z tytulu akcyzy od napojow alkoholowych wielokrotnie przewyzszaja naklady na leczenie alkoholizmu, wiec nei ma sie o co rzucac. Inaczej po prostu wprowadzonoby prohibicje. Ale skoro wyliczono, ze mozna na tym zarobic, ponoszac pewne koszty - czemu nie. To tak samo jak kopalnie wiedza, ze musza liczyc sie z kosztami naprawy szkod gorniczych, ale te koszta sa i tak ulamkiem calkowitego kosztu wydobycia tony wegla.

 • ~auralfloat 2011-05-17
  16:29:56

  3 0

  Tak, no i mamy, już mamy wyłonionego pierwszego malkontenta o nicku "charlie01". Wiedziałem, że nie może się obyć bez malkontenctwa. charlie takie ot sobie charlie, chciałby by każdy alkoholik płacił sam za siebie. Nie tylko za alkohol ale i za leczenie. Może by charlie wpierw zlikwidował w ogóle wszystkie elementy życia, od których można się uzależnić?

 • ~ 2011-05-18
  02:43:48

  0 1

  @Skarlet, maryśka nie uzależnia głupolu, więc z czym na odwyk?

 • ~Amelia88 2011-05-18
  23:48:36

  3 1

  nieee wcale nie uzależnia?!!!!!!! Chyba nie wiesz co piszesz stary!!! Niby czemu ćpuny muszą sobie codziennie zapalić zioło?? Tak, bo lubią, tak samo jak alkoholik pije, bo lubi.... pewnie byłeś na tym całym marszu legalizacyjnym i masz 14 lat

 • ~ 2011-05-19
  00:47:20

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

 • ~skrystalizowana 2011-05-19
  18:14:45

  2 0

  W Rybniku to już trzeci Ośrodek który zapewnia pomoc osobom uzależnionym.Gdzie pomoc dla dzieci z rodzin dotkniętych alkoholizmem?Pomagamy uzależnionym, a nie zajmujemy się tymi, którzy w konsekwencji "spijają pianke" pijących.Zapomina się,o tym,że przecież odbija się to na psychice wychowujących się w tych domach. Terapeuci pracujący w Ośrodkach w Rybniku (Paruszowiec, OIK na Chrobrego)zajmują się głównie osobami uzależnionymi, a terapeucie którzy próbują pomagać dzieciomz rodzin dysfunkcyjnych nie mają odpowiedniego wykształcenia.

 • ~ 2011-05-20
  00:25:08

  0 0

  @Amelia88, widzisz, mówisz "niby czemu", więc swoją wiedzę opierasz na domysłach.

 • ~wiki11 2013-12-27
  20:27:09

  8 1

  witam mój mąż chodził do integrum na terapie przeciwalkoholową osiem tygodni terapia mu nic nie dała wręcz przeciwnie po zajęciach przyjeżdżał z kupionym piwem i wódką upijał się szedł spać i do godziny 15 trzeźwiał ponieważ o tej godz zaczynały się zajęcia gdy mówiłam że pójdę do integrum szantażował mnie że nie dostanie l-4 i go zwolnią z pracy a teraz po skończonej trapi jest jeszcze gorzej ponieważ dostał l-4 i pije do nieprzytomności co w takiej sytuacji ma robić żona mamy malutkie dzieci proszę o odpowiedz panie doktorze???

 • ~CookieM 2017-06-25
  12:21:55

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 330