zamknij

Wiadomości

W przedświątecznej bieganinie nie daj się okraść!

2013-12-20, Autor: 
W przedświątecznej krzątaninie łatwo stracić uwagę, a bezmyślność i chwila nieuwagi – to najczęściej wykorzystują kieszonkowcy. Policja ostrzega przed kieszonkowcami.

Reklama

Jak wskazują policyjne statystyki, przedświąteczny okres przynosi prawdziwe żniwo dla kieszonkowców i choć wielu kradzieży można byłoby uniknąć, to często same ofiary swoim zachowaniem kuszą przestępców.

Po raz kolejny policja apeluje o ostrożność i zachęca do korzystania z poniższych porad:

1. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.

2. Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

3. Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.

4. Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.

7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.

8. Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.

9. Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~wita00 2013-12-20
    20:49:07

    5 0

    Za późno na złote rady, już mnie opierd....li... Info dla złodzieja, oby ci łapska uschły i Wesołych Ślwiąt, kup se jakiś fajny prezent - ja funduje;]

  • ~martin75fm 2013-12-20
    21:37:20

    0 15

    Niepotrzebna panika, przecież to tylko kieszonkowiec który zbiera na święta. Pójdzie taki jeden z drugim do kościoła, wyspowiada się i otrzyma pokutę 10-20 zdrowasiek, jak je odklepie to znów może oddać się swojemu fachowi i tak co tydzień lub co miesiąc bo przecież ksiądz dał rozgrzeszenie a pokuta odklepana. Chyba że kieszonkowcy są w turbanach na głowie to znacząco zmienia postać rzeczy bo w tamtej religii obcinają dłoń która ukradła :) Dobrym rozwiązaniem są zakupy przez internet lub przy użyciu karty kredytowej/płatniczej ale pod warunkiem że na odwrocie nie jest zapisany PIN :D

  • ~co to jest ? 2013-12-20
    23:16:15

    12 0

    ~martin75fm - ... tak rodzi się plotka. Sprawdź w notatkach z religii /jeżeli takowe posiadasz/ warunki spowiedzi. Jest ich tylko pięć, więc nie "stracisz" zbyt wiele czasu. Jeżeli nie posiadasz innych źródeł, to znajdziesz nawet w necie! Lepiej nie pisać o sprawach, o których się nie ma pojęcia. Spowiedź "odklepana" to kpina z samego siebie, bo kapłan przeważnie zakłada dobrą wolę tego, który się spowiada. A przy okazji - nie życzę nikomu - ale znam też okradzionych przy zakupach przez internet. Nie wspomnę o opłatach pobieranych przez banki - a banki do spowiedzi nie chodzą... i co im zrobię? utnę rękę?

  • ~martin75fm 2013-12-20
    23:25:25

    0 16

    7czerwca a ja znam księży pedofilii i nie ucz mnie religii bo sam jej nie znasz tylko wybrane wersy, jak dajesz się okradać pseudo bankom to twój problem bo ja korzystam z bezpiecznych źródeł bankowych

  • ~ 2013-12-21
    20:24:51

    0 0

    A propos odklepywanych jako pokuta zdrowasiek - od dawna zastanawiam się, jak to jest z tą pokutą, czyli karą za grzechy. Przecież modlitwa (w tym Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario itp.) to rozmowa z Bogiem, Maryją itd. Dla wiernych rozmowa ze swoim stwórcą powinna być największą przyjemnością, czyli nagrodą. A jednak księża traktują to jako karę za grzechy dla swoich owieczek. Czy mam rozumieć, że gdy ksiądz (nawet papież) modli się, to jest to dla niego też jakaś kara ?

  • ~co to jest ? 2013-12-21
    22:55:16

    6 0

    Don Tytus - dobrze myślisz, co do modlitwy. Ale pokuta nie jest karą /w języku czeskim tak, po czesku "pokuta" to po prostu mandat :)/. Mam wrażenie, że niektórzy z nas tak właśnie traktują spowiedź. Spowiedź nie jest równoznaczna z dobrowolnym przyznaniem się do winy i "zapłaceniem" za grzechy odklepanymi modlitwami. Spowiedź święta jest całością pewnego procesu, który jest określany jako "warunki" spowiedzi. Jest ich pięć: 1.Rachunek sumienia 2.Żal za grzechy 3.Mocne postanowienie poprawy 4.Szczera spowiedź /czyli wyznanie grzechów/ 5.Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu.
    Pokuta "zadana" przez księdza ma nam pomóc w częściowym spełnieniu piątego warunku, ale nie jest "karą" - nie zastępuje też zadośćuczynienia ludziom - Kościół tak nie naucza! Modlitwa - np Ojcze nasz, jest w tej sytuacji nowym przylgnięciem do Stwórcy, którego chcę kochać. Modlitwa ta jest też za tych, którzy są skrzywdzeni przeze mnie - ale nie zastępuje tego, co można naprawić wobec ludzi!
    Życzę dobrego przygotowania do Świąt! - pod wszelkim względem :) i błogosławionych Świąt!

  • ~ 2013-12-21
    23:10:13

    8 0

    ~7czerwca, bardzo ładnie, kulturalnie i rzeczowo odpowiedziałeś na moje wątpliwości. Szacunek. Nadal jednak twierdzę, że zdecydowana większość pokutę po spowiedzi (zazwyczaj jest to modlitwa) uważa za karę. Chyba trudno będzie zmienić takie postrzeganie. Pozdrawiam.

  • ~co to jest ? 2013-12-21
    23:28:46

    9 0

    Dzięki - stąd moja decyzja żeby odpowiedzieć rzeczowo... To prawda, wielu "myśli na skróty", ale Ty pytasz i masz szansę otrzymać odpowiedź. Co do "kar" od Pana Boga, albo Kościoła. Do mnie dotarło to bardzo mocno jakieś 25 lat temu, gdy w naszym domu pojawiło się dziecko - chciane i kochane, ale czasem trzeba było dać klapsa /.... to dziecko żyje do dziś i jest jako-tako przygotowane do życia - nie poda nas do sądu za klapsy :)/. Nikt nie karał ze dziecka ze złości i chęci wyżycia się na nim, ale czasem to był jedyny sposób, żeby dziecko nie zrobiło sobie o wiele większej krzywdy. Tłumaczenie na pewnym etapie wychowania jest bezcelowe /skoro dziecko nie jest jeszcze w stanie pojąć świata wokół/, więc system kar i nagród dobrze spełnia. role wychowawcze. Tak właśnie 25 lat temu dotarła do mojej świadomości celowość przykazań ... :)

  • ~ 2013-12-22
    20:03:54

    0 0

    Odnośnie pokuty , Biblia mówi jasno: "Przeto upamiętajcie i nawróćcie się, aby były zgładzone grzechy wasze" Dz.Apostolskie 3:19
    W jaki sposób ksiądz może odpuścić grzechy? Kto mu dał takie prawo?
    Uwierzcie w Pana Jezusa, że wziął On na Siebie wszystkie Wasze grzechy i zapłacił cenę za Wasze życie, abyście teraz i na wieki mogli z Nim żyć. Nie oferujcie Bogu nic w zamian, po prostu uwierzcie, przyjmijcie to, co Bóg podaje Wam za darmo na tacy. Wyznajcie to w modlitwie. Powiedzcie Jezusowi, aby wszedł w Wasze życie i stał się Waszym osobistym Panem i Zbawicielem. Powiedzcie, aby odmienił Wasze życie, uczynił je nowym, aby Was zbawił.

    I pamiętajcie , że pokuta prowadzi do zbawienia, a nie jest zbawieniem. Zbawienie następuje w momencie uwierzenia. Biblia jasno i wielokrotnie to podkreśla mówiąc, iż zbawienie jest tylko z wiary. Pokuta zaś i upamiętanie są niezbędne, gdyż stanowią dzieło Ducha Świętego, które przygotowuje nas na to, abyśmy uczynili ten najważniejszy w życiu krok.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5379