zamknij

Wiadomości

W grudniu pojedziemy pociągiem z Rybnika do Gliwic? Znamy stanowisko Kolei Śląskich

2024-02-29, Autor: 

Temat braku komunikacji pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami poruszaliśmy wielokrotnie. Czy kampania wyborcza, to dobry moment, aby mieszkańcy doczekali się połączenia kolejowego na tej trasie? Radny Sejmiku Województwa Śląskiego zapowiada, że od grudnia połączenie takie będzie możliwe. Zobaczcie co na to Koleje Śląskie.

Reklama

Według danych pochodzących z Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku ponad 14 tys. osób wyjeżdża z Rybnika, by pracować poza naszą gminą. Najczęściej znajdują zatrudnienie w Gliwicach. Prawie 1400 pracujących rybniczan dojeżdża z Rybnika do Gliwic, a przecież do tego dochodzą studenci i uczniowie.

Skomunikowanie Rybnika z Gliwicami jest bardzo słabe. Od 1 lutego wycofał się jeden z przewoźników autobusowych na tej trasie, przez co ilość kursów została ograniczona do minimum. <<Dojazd do Gliwic jeszcze trudniejszy. Wycofał się przewoźnik>>. Mieszkańcy podróżujący w tym kierunku wyrazili swoje niezadowolenie w komentarzach, w których czytamy:

- Osoby, które podróżują na trasie Rybnik-Gliwice niech apelują do władz województwa i radnych o przywrócenie ruchu pociągów na tej trasie.

- Przecież obecna władza od centralnej przez wojewódzką na samorządowej kończąc, skupiona jest wokół jednego ugrupowania obywatelskiego ( przynajmniej w nazwie), dlatego nie powinno być przeszkód w stworzeniu czegoś (w tym przypadku transportu) służącego właśnie obywatelom.

- Dziwne, że taka słaba komunikacja z Gliwicami. Studenci, ale przynajmniej w Gliwicach jest też robota dla inżynierów. W przeciwieństwie do Rybnika.

- Codziennie do Gliwic jedzie do pracy, szkół itd. mnóstwo osób, większość niestety z braku dobrej komunikacji jedzie autem, ten kto jeździ do Gliwic wie, o czym mowa, wysokie ceny za bilety, słaby rozkład, mało połączeń i ludzie zmuszeni zostali do przesiadki na samochody, a przynajmniej Ci, co mają taką możliwość.

- Najpierw straciliśmy jedyną alternatywę dojazdu do Katowic, poza pociągami (czarne busiki), teraz częściowo tracimy opcje dojazdu do Gliwic. Wydaje się, że Rybnik ze względu na swój rozmiar powinien się rozwijać, tymczasem w tym zakresie jak na razie tracimy. Miasto wciąż ma pewne pozytywy, jednak smutno jest obserwować taki rozwój wydarzeń. Przynajmniej do Żor i Jastrzębia/Wodzisławia jeszcze da się dojechać busem. A w innych sytuacjach pozostaje się przenieść lub użyć samochodu, obie sytuacje raczej nie są korzystne dla miasta.

Radny Sejmiku Województwa Śląskiego kilka dni temu zamieścił komentarz do dyskusji o połączeniach z Rybnika do Gliwic przez Knurów, pisząc wprost, że w grudniu pojedziemy na tej trasie pociągiem.

Na zamieszczony komentarz radnego internauci zareagowali różnie. Jedni cieszyli się pisząc, że to "krok ku cywilizacji"zaś inni zarzucali, że to "kiełbasa wyborcza". Zapytaliśmy więc u źródła skąd taka pewność i czy zostały podpisane stosowne umowy na realizację nowego połączenia kolejowego.

- Od jakiegoś czasu walczymy o przywrócenie tego połączenia.Złożyłem interpelację, Koleje Śląskie nad tym myślą, rozmawiałem z wicemarszałkiem województwa Krzysztofem Klimoszem, który jest "za".  Idziemy w dobrym kierunku. Najwcześniejszy moment, kiedy pociągi mogłyby kursować na trasie Rybnik-Gliwice to jest termin wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, który pojawi się od grudnia. Jest to absolutnie realny termin — mówi Grzegorz Wolnik, Radny Sejmiku Wojewódzkiego.

- Odnowienie tej linii kolejowej nie będzie bardzo skomplikowane, ponieważ na tym odcinku ruch pociągowy się odbywa, co prawda weekendowo, ale się odbywa. Koleje Śląskie mają też dobry argument, ponieważ nie ma ruchu kołowego na tej trasie, więc mogą mieć duże napełnienia pociągów. To jest dobry czas, aby to połączenie kolejowe przywrócić — dodaje.

Koleje Śląskie potwierdzają, że od lat trwają rozmowy, by uruchomić połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami, jednak aktualnie nie ma formalnego przełomu w sprawie.

- Nie jest tajemnicą, że od dawna mamy ochotę na uruchomienie tego połączenia. Niedawno nawet, po artykule, który ukazał się na Rybnik.com.pl, że jest problem z przewoźnikami kołowymi na tej trasie, odświeżyliśmy rozmowy. Także próbujemy coś zrobić, ale nie mamy żadnej formalnej informacji ani decyzji — mówi Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Jak dodaje przedstawiciel przewoźnika, problem jest również w braku taboru, który miałby obsługiwać nowe połączenie.

- Problem jest również w taborze, który jest obecnie w pełni eksploatowany. Sytuacja nieco się zmieni, kiedy rozpocznie się remont głównego węzła kolejowego w Katowicach, a co za tym idzie, mniej pociągów będzie mogło przejeżdżać w tym czasie przez Katowice. Wtedy teoretycznie niektóre składy mogłyby być przerzucone na połączenie do Gliwic. Podkreślam jednak, że na ten moment nie zapadły żadne decyzje w sprawie uruchomienia połączeń Rybnik-Gliwice — podkreśla Bartłomiej Wnuk.

Oceń publikację: + 1 + 98 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Lepszyrybnik.pl 2024-02-29
  18:46:59

  20 17

  Nie zdążą tego załatwić przed wyborami? ;)

 • ~Arteks 2024-02-29
  20:13:19

  19 44

  SUPER WIADOMOŚĆ! Trzeba przyznać, że po powrocie PO do władzy w województwie skutecznie załatwiane są postulaty transportowe mieszkańców. Przywrócono pociągi do Cieszyna i Bohumina, uruchomiono pociągi do lotniska w Pyrzowicach, a teraz pada deklaracja uruchomienia pociągów Gliwice-Rybnik.

  @Lepszyrybnik.pl - rozkład wchodzi w życie zawsze w grudniu. Zauważasz różnice kompetencyjne? Jeśli nie to wyjaśniam, że połączenia kolejowe nie leżą w gestii prezydentów miast ale w gestii władz województwa. Od niedawna wróciła do Katowic normalność po beznadziejnych 3 latach PiS i... z pewnością będzie to pozytywnie oddziaływać także do miast w tym Rybnika w których rządzi prezydent PO.

 • ~Francik049 2024-02-29
  21:20:32

  37 2

  wybory powinny odbywać się średnio dwa razy w roku, wtedy udało by się zrobić wiele rzeczy od lat niewykonalnych

 • ~jaro_t 2024-02-29
  21:25:10

  25 8

  To jest wyjście połowiczne. Trzeba przede wszystkim wznowić połączenie autobusowe. Autobus "zbiera" ludzi po kilku przystankach w mieście i każdy może sobie wybrać ten, który mu najbardziej odpowiada. W przypadku kolei, w miastach takich jak Gliwice czy Rybnik, jest jeden główny dworzec, z którego i tak najczęściej jest "wszędzie daleko"...

 • ~Arteks 2024-02-29
  22:58:17

  11 25

  @Francik049 - możliwe, że sprawa tych połączeń byłaby załatwiona w mijającej kadencji gdyby nie zdrada Kałuży w 2018 roku, przejęcie sejmiku przez niekompetentny PiS i Polski Ład Morawieckiego który zabrał miliony samorządom miejskim i wojewódzkim.

 • ~Arteks 2024-02-29
  23:04:05

  6 27

  @jaro_t - to co proponujesz to generowanie dodatkowych kosztów i dublowanie się transportu. Od tego jest komunikacja miejska w Rybniku i Gliwicach aby z niej skorzystać w dojeździe do/z dworca PKP. W przypadku Rybnika dodatkowym przystankiem dla tego kierunku jest Rybnik Paruszowiec, a w Gliwicach Sośnica.

 • ~adamus85 2024-03-01
  08:06:29

  31 5

  Arteks zmień dawki, bo coraz bardziej odpływasz, w jakim Ty świecie żyjesz. Pociąg z Gliwic do Rybnika jedzie 50 minut, w idealnym świecie autobus 15 min + transfer 15 minut, bo ani w Rybniku ani w Gliwicach autobusy nie jadą co 1 min, to masz razem prawie 2h w jedną stronę w optymistycznym wariancie. Widać, że nie dojeżdżasz do pracy, bo nie wiesz ile czasu to pochłania. jaro_t ma rację autobus jest w stanie obsłużyć większy obszar przy podobnym czasie przejazdu i bardziej dopasować do potrzeb. Komunikacja zbiorowa będzie miała sens, gdy spełni się Twoje marzenie paliwa po 20 zł, bo te dodatkowe parę stówek miesięcznie (te bilety na pociąg, autobusy to oczywiście są za darmo), żeby zyskać te 2h dziennie, jak nie więcej.

 • ~Arteks 2024-03-01
  11:25:33

  1 19

  @adamus85 - to ty trochę odlatujesz np. z tą benzyną za 20 zł lub pretensjami o odległości i czas dojazdu do pracy. Takie dzisiaj mamy czasy, że jeśli ktoś dużo potrafi to on stawia warunki, a nie pracodawca. Jeśli ktoś nie chce marnować czasu na dojazdy to MYŚLI nad tym gdzie będzie mieszkał, a nie wybiera wiosek czy peryferiów miast ze szczątkową komunikacją publiczną i marnowaniem czasu na dojazdy WSZĘDZIE, nie tylko do pracy.

  Kolej stała się modna. Pociągi jeżdżą pełne. Niedawno był nawet artykuł o tłoku... Wcale nie jest powiedziane, że jeździ się nimi tylko do pracy bo można też turystycznie, na szkolenia, do lekarza, na imprezę, do znajomych, do szkoły, na studia, na zakupy. W pociągach w przeciwieństwie do aut nie trzeba marnować czasu. Można czytać, oglądać film, czatować, pisać ze znajomymi sms czy na whatsapp, uczyć się, doszkalać się, a nawet... drzemać i odpoczywać. Dlatego taki ogromny renesans kolei w całej Europie.

 • ~Francik049 2024-03-01
  16:43:08

  9 3

  już widzę jak ktoś mieszkając w Wielopolu czy nawet na Nowinach i pracując np w Trynku będzie jechał autobusem do dworca by przesiąść się na pociąg a później na kolejny autobus, jeżeli nie będzie jednego autobusu zapewniającego wygodne połączenie bez uciążliwych i czasochłonnych przesiadek, to wybierze własny samochód

 • ~Arteks 2024-03-01
  17:19:35

  3 10

  @Francik049 - ale w przeciwieństwie do np. uchwały antysmogowej która jest opresyjna i nakazowa dla właścicieli pieców - tu każdy ma wolny wybór. Tu nikt nie zmusza do korzystania kolei ale daje taką możliwość. Tak samo jak ktoś mieszka w Trynku, a pracuje np. na Elektrowni lub zdaje egzamin w WORD czy chce się skorzystać z wizyty w szpitalnej przychodni - może uznać, że lepiej jechać autem. Dla osób które nie mają aut - to będzie świetna opcja bo obecnie musieli jeździć z przesiadką w Katowicach. To jest nieco spóźniona odpowiedź na likwidację PKSu w Rybniku i Gliwicach. Zgodna z trendami jakie obowiązują w całej cywilizowanej Europie bo wszędzie tam transport szynowy przechodzi renesans.

 • ~Francik049 2024-03-01
  20:13:05

  7 4

  Arteks jaki związek z pociągiem do Gliwic ma uchwała antysmogowa, bo nie nadążam za pokręconą logiką jaką prezentujesz,
  czego nie rozumiesz ? dobra linia autobusowa stanowiłaby dobrą alternatywę dla pociągu?, bo jazda z dwoma przesiadkami może być przygodą pojedynczych wyjazdów, ale nie wygodnym codziennym wyjazdem do pracy/ szkoły, dlatego uważam że oba wspomniane środki transportu miałyby rację bytu, a ich oferta mogłaby się uzupełniać

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5035