zamknij

Wiadomości

Ukończyłeś właśnie ekoinwestycję? Śpiesz się i złóż wniosek o dotację!

2016-01-22, Autor:  bf, źródło: UM Rybnik
Ukończyliście lub właśnie kończycie inwestycje, związane z modernizacją systemów grzewczych, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, przydomową oczyszczalnią czy przepompownią ścieków? Nie złożyliście jeszcze wniosku o dotacje? Rybnicki magistrat apeluje: zróbcie to jak najprędzej. Dlaczego?

Reklama

- Konieczność ta jest związana z opracowywaniem przez Miasto Rybnik nowego regulaminu określającego zasady udzielania dotacji do inwestycji ekologicznych – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku. Wśród licznych zmian, jakie niesie nowy regulamin, zmieni się m. in. tryb udzielania dotacji. Nie będzie on już przewidywał dotacji dla inwestycji zakończonych (mieszkaniec przynosił fakturę potwierdzającą poniesione koszta). Wymagane będzie zatem w pierwszej kolejności złożenie przez mieszkańca wniosku o dotację.Nowy regulamin dotacji znajdzie się w porządku obrad sesji Rady Miasta Rybnika zaplanowanej na 11 lutego br. a w przypadku jego przyjęcia przez Radę Miasta, wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Wówczas utraci moc uchwała nr 35/VI/2011, która obecnie określa zasady udzielania dotacji.

O zmienie regulaminu dotacji do ekoinwestycji pisaliśmy TUTAJ.
Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~ 2016-01-22
    11:11:11

    0 2

    Ważne aby w nowym regulaminie o dotacjach znalazł się wpis że "Za termomodernizację budynku uważa się takie działanie które zaczyna się od projektu uwzględniającego doprowadzenie budynku np. 150m2 do stanu w którym będzie potrzebował przy -20oC nie więcej niż 50 W/m2 a źródło ciepła np. kocioł gazowy, pompa ciepła, kominek czy kocioł węglowy w takim przypadku nie może mieć więcej niż 8kW" czyli musi być właściwie dobrane do docieplonego budynku. To spowoduje że właściciel takiego budynku będzie też musiał wymienić swój zazwyczaj przewymiarowany 25 kW kocioł na wungel na coś lepiej dobranego co obniży roczne koszty ogrzewania takiego budynku do około 2k zł. Na taką inwestycję warto dać dotacje i wziąć nisko oprocentowany kredyt.

  • ~jaro_t 2016-01-22
    22:59:21

    1 0

    Juls Cziwello - ważne aby nad regulaminem nie pracowali tacy ludzie jak ty ze swoimi pomysłami. Mam nadzieję że projekt przejdzie i przynajmniej czystość powietrza choć o trochę się poprawi w naszym mieście. To jest ważne.

  • ~ 2016-01-23
    00:21:36

    5 0

    Czystość powietrza w Rybniku czy gdziekolwiek indziej nie ma prawa się poprawić !!!! Dlaczego? Bo jeszcze nikt nie powiedział prawdy na temat dlaczego ta czystość (a raczej jej brak) jest taka jaka jest. Jeżeli nie zaczniemy grać w otwarte karty to nic nie ma prawa się zmienić. Ale w otwarte karty nikt nie zagra bo nie idzie to w parze z biznesem co po niektórych instytucji i racją bytu organizacji "antysmogowych". Chcecie poczytać dlaczego jest źle? Tutaj ktoś opisał to dokładnie po imieniu: http://www.nettg.pl/news/118319/wegiel-da-sie-spalic-w-zgodzie-z-ekologia i to nie byle kto bo sam dyrektor ICHPW. Ale oczywiście od pewnego momentu artykułu znów zaczyna się mantra że spalanie współprądowe jest możliwe tylko w kotłach retortowych a to akurat są BREDNIE!!!! Spalajcie węgiel, drewno, brykiety, pelety i co tam jeszcze ciekawego macie do spalenie WSPÓŁPRĄDOWO z odpowiednio dostarczonym powietrzem a efekt niskiej emisji zniknie w ciągu jednego dnia! Ale czyż nie lepiej trzymać zęby na kłódkę i kręcić na niewiedzy ludzkiej biznesy? Zawsze można sobie zakazać spalania węgla jak to ostatnio G&co uczynili w Krakowie. Od 2019 r w Krakowie kominki będą służyły jedynie do wieszania skarpet bożonarodzeniowych. Ot tyle w temacie. Jak chcecie poczytać o spalaniu WSPÓŁPRĄDOWYM zapraszam tutaj: http://czysteogrzewanie.pl/technika/spalanie-wegla-i-drewna-od-kuchni/

  • ~adiqq 2016-01-23
    10:36:04

    0 0

    @Juls Cziwello - pomarzyć można....
    to musiałby napisać ktoś kto naprawdę jest w temacie i z tym może być największy problem
    i wydaje mi się że zbyt wysoko ustawiłeś poprzeczkę - stary dom nie jest łatwo do takiego standardu doprowadzić..samo ocieplenie to nie wszystko....
    A jak ustawiamy jakieś wartości progowe przy termomodernizacji - co co stoi na przeszkodzie, żeby zmienić w MPZP zapisy uniemożliwiające opalanie nowych domów paliwami stałymi? Nowe domy są już na tyle "ciepłe" że bez problemu można je grzać czystym nośnikiem energii - i bardzo niskim kosztem można poprawić parametry energetyczne domu, jeśli myśli się o tym na etapie projektu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Straż Miejska w Rybniku jest potrzebna?




Oddanych głosów: 816