zamknij

Wiadomości

Uciekli Talibom, chcą zamieszkać w Rybniku. Afgańczycy zwiedzili nasze miasto

Bartłomiej Furmanowicz 2022-01-20, Autor: 

Za to, że pomagali Polakom i ich sojusznikom w Afganistanie, groziłaby im teraz pewnie śmierć z rąk Talibów. Nie jedna, a dwie rodziny z Afganistanu chcą zamieszkać i pracować w Rybniku! W tym tygodniu Hamidullah i Noqluddin (głowy owych rodzin) zwiedzali nasze miasto. Mieliśmy okazję porozmawiać z panami. Jakie mają wrażenia po pobycie w Rybniku? Dlaczego zdecydowali się zostać właśnie u nas? Czytajcie!

Reklama

Pamiętacie, jak na początku stycznia pisaliśmy o grupie rybniczan, która chce sprowadzić do miasta uchodźców z Afganistanu? Wtedy też wystosowali apel do władz miasta, by poprzeć tę akcję. Dzisiaj kontynuujemy temat, bo sporo do tej pory się podziało w Rybniku.

Uchodźcy z Afganistanu dotarli do Rybnika

Na początku tego tygodnia przyjechali do nas dwaj niezwykli goście - Hamidullah i Noqluddin – głowy dwóch afgańskich rodzin. Panowie pochodzą z Kabulu, obaj współpracowali z polskimi organizacjami i misjami w Afganistanie. Teraz za to groziłaby im kara śmierci z rąk Talibów. Jak dowiadujemy się od nich, mało kto przypuszczał, że ich kraj ponownie opanują Talibowie.

Opuściliśmy go w tych ubraniach, które widzicie. Wszystko stało się tak nagle. Jestem żołnierzem i nigdy bym nie pomyślał, że rząd upadnie w taki sposób. Jeszcze 3 miesiące przed załamaniem sytuacji w Afganistanie byłem w Niemczech jako doradca wojskowy. Nie było sygnałów o niebezpieczeństwie – mówi Hamidullah.

Nasz rozmówca był oficerem w afgańskim wojsku, wspierał polskich żołnierzy. Jeden z nich – pułkownik z Krakowa (dzisiaj w rezerwie) stał się jego przyjacielem. To właśnie Polak doradził Hamidullahowi ucieczkę z kraju.

Byliśmy gotowi do walki z Talibami, nikt jednak nie mógł przewidzieć, że nasz prezydent ucieknie z kraju. Polski kumpel powiedział, bym „uciekał jak najszybciej”. Wziąłem swoją rodzinę (żonę i 4 synów - red) i dotarłem samolotem do Warszawy – wspomina.

Z kolei Noqluddin był kierowcą pracującym w Polskiej Akcji Humanitarnej. Ma 7 dzieci (3 córki, 4 synów), do Polski przybył z dwójką.

Będę chciał sprowadzić ich tutaj wszystkich, jeżeli będzie to możliwe – dodaje.

Oboje zostawili praktycznie wszystko w kraju opanowanym przez Talibów. Są jednak wdzieczni Polakom za pomoc i przyjęcie ich do siebie.

Tu chcą żyć i pracować

Panowie przez tych kilka ostatnich dni zwiedzali Rybnik. Widzieli bazylikę, byli w urzędzie miasta, widzieli Zabytkową Kopalnię Ignacy. Wizytę załatwił im Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia 17-tka.

Każde miejsce będzie lepsze niż te, w którym są (chodzi o obóz dla uchodźców koło Lublina - red). Ich potraktowano - przepraszam bardzo - ale jak bezpańskie psy. Do schroniska, jest klatka i jest dosypywane do miski. To żenada, że mają zajęcia z języka polskiego 3 godziny tygodniowo. Jak oni mają się nauczyć języka? - zastanawia się Mariusz Wiśniewski.

Panowie mają jednak czas na naukę polskiego, zwłaszcza że chcą zamieszkać w Rybniku.

Przed przyjazdem do Rybnika założyłem sobie 3 priorytety: edukacja, praca, miejsce do życia. Tu jest to wszystko, to najlepsze miejsce do życia dla nas. Dodatkowo są tutaj przyjacielscy ludzie. Nie pojechałem do Zachodniej Europy, bo Polska jest bardzo fajna, nie tylko dla mnie, ale i dla dzieci – zauważa Hamidullah.

Już teraz zapowiedział, że podejmie się każdej pracy.

Jestem wojskowym. Ze wszystkim sobie dam radę – śmieje się nasz rozmówca.

Oglądali mieszkania

Nasi goście zobaczyli też mieszkania (na zasobach miejskich), które zaproponował im Mariusz Wiśniewski. Znajdują się nad biurem 28. Dzielnicy (czyli przy ul. Kraszewskiego) wspierającej imigrantów. Lokale wymagają remontu, ale w tym mają pomóc organizacje i stowarzyszenia w Rybniku, jak i prywatni przedsiębiorcy.

Co jeżeli w Afganistanie w końcu kiedyś zapanuje pokój i szeroko rozumiana – normalność? Hamidullah nie ukrywa, że jako żołnierz wróci do ojczyzny.

Jest jednak wielkie „ale”, moje dzieci już nigdy tam nie wrócą – mówi.

Tłumaczy, że jego dorosła latorośl już na tyle poznała świat, że podjęła już decyzję.

Dodajmy, że Hamidullah ma 4 dzieci w wieku 21, 18, 12 lat i 4,5-roku. Z kolei Noqluddin przyjechał do Polski z dwójką dorosłych dzieci w wieku 22 i 20 lat. Jego syn studiuje, a córka zamierza studiować. Reszta rodziny została w Afganistanie.

Panowie wrócili już do swoich żon, by porozmawiać o tym, co widzieli w Rybniku.

Ona tu jest szefem - żartuje wojskowy.

Oceń publikację: + 1 + 94 - 1 - 66

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~Łukasz Wilczek 2022-01-20
  12:12:07

  Państwo z własnej kieszeni za to płacą ma się rozumieć? Heh naiwny jestem.

 • ~Moneta 2022-01-20
  12:34:59

  @Wilczek
  Wstydź się typie. Masz ludzi, dzięki którym polscy żołnierze nie wracali w trumnach z Afgana, którym za to (pomaganie wrogom=nam) grozi najprawdopodobniej śmierć. I żałujesz swojego śmierdzącego grosza na kilkaset osób. I jeszcze to podpisujesz imieniem i nazwiskiem.
  Swoją drogą ciekawe czy byłeś równie przeciwny bezsensownemu wysyłaniu polskiego wojska w tamte tereny?

 • ~Lokalny 2022-01-20
  12:43:37

  91 38

  „ Panowie przez tych kilka ostatnich dni zwiedzali Rybnik. Widzieli bazylikę, byli w urzędzie miasta, widzieli Zabytkową Kopalnię Ignacy. Wizytę załatwił im Mariusz Wiśniewski ze Stowarzyszenia ”
  Na pewno wizyta w Kopalni Ignacy ich przekonała, że Rybnik to najlepsze miejsce do życia ;)
  A tak na poważnie, to witamy w Rybniku.
  Panie Wiśniewski proponuję jednak zrobić akcję na zrzutka.pl itp żeby pomóc tym ludziom w dobrym starcie u nas. To o wiele lepsze niż wyciągać rękę do UM, bo wtedy dają ci co chcą. Sam chętnie się dorzucę jak Pan taka zrzutkę założy. Przy okazji będzie to weryfikacja poparcia społecznego takich akcji. Życzę powodzenia!

 • ~marcin040 2022-01-20
  12:49:29

  13 9

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~raffo85 2022-01-20
  13:19:20

  65 68

  I fajnie, pomagali naszym żołnierzom, pomóżmy teraz im. Ciekaw jestem tylko kto by wybrał Rybnik, mając inne miasta w Polsce do wyboru... Obawiam się tylko typowych rasistowskich pisdowców, którzy jak do naszego kraju ktoś przyjedzie to trzeba go bić, ale sam oczekuje by obok niego obskakiwano na zagranicznych wczasach albo podczas zbioru truskawek w Holandii. Są też oczywiście typowi - "jo tam nikaj za granica nie jeżdża to niech do mnie też nie przijeżdżają" - taki zwykle wyborca pisu na żyjący z zasiłku z naszych kieszeni Panie @Wilczek

 • ~Franek 7 2022-01-20
  13:27:21

  55 80

  Nooo niesamowite… Tak przyjechali z Afganistanu- kraju muzułmańskiego i żyją sobie spokojnie? Nikomu nic nie zrobili? Nie zgwałcili naszych kobiet? Nie zawlekli tych zapowiadanych przez Jarosława chorób i pasożytów? Nooo jak z tym będzie żył przeciętny polski katolik to nie wiem. Nie do wytrzymania to będzie…

 • ~Franek 7 2022-01-20
  13:28:16

  68 60

  Łukaszu Wilcze ja wole jeśli państwo za to zapłaci niż przeleje kolejną dotacje Rydzykowi.

 • ~Schock 2022-01-20
  14:07:35

  76 42

  Sprawa rozwiąże się sama. Trochę sobie u nas pobędą na nasz koszt, aż w końcu którejś nocy znikną bez śladu, wybierając kierunek na zachód, pozostawiając zdewastowane mieszkania oraz naiwnego polonistę z Boguszowic z poczuciem spełnionego "moralnego obowiązku".

 • ~spirit-of-the-town 2022-01-20
  14:18:52

  25 36

  Pewnie wielu miłościwym i jakże przyjaznym katolikom nie podoba się słowo "uchodźca", bo gdyby np ci ludzie najzwyczajniej w świecie przeprowadzili się do naszego kraju, nie byłoby tematu. A że państwo wspomoże ich przez jakiś czas, cóż, obecny rząd nie należy do najbardziej rzetelnie i sensownie wydających nasze podatki organizacji, więc tu akurat robi dobrą robotę.

 • ~ 2022-01-20
  14:58:40

  45 33

  Coż, tzw. "fundacje" Sorosa są bardzo bogate i stac ich na sfinansowanie swoich zachcianek i własnych projektów. Skandalem jest gdy wyciągają rączki po kasę do polskiego podatnika.
  Mamy wiele polskich rodzin w byłym ZSRR, ktore nadal czekają na pomoc panstwa, jest tez wiele rybnickich rodzin tu na miejscu, które placą podatki a mieszkania miasto dla nich rzekomo nie ma.

 • ~cige 2022-01-20
  15:00:12

  33 28

  ~Moneta - typie. W trumnach to nie wracaliśmy bo sami dbaliśmy o siebie. Taki ktoś nie jechał na patrol i cie nie zasłaniał. Owszem stanowili pewnego rodzaju pomoc typu tłumaczenia lub inne ale nie pierwszą linię.

 • ~Moneta 2022-01-20
  15:11:33

  18 28

  @tf1
  Przypomnij mi w którym roku fundacja Sorosa zaatakowała Afganistan, bo nie pamiętam?
  O ile wiem wojna była pomysłem Busha i jego doradców - neokonserwatystów, którzy z Sorosem mają niewiele wspólnego. Plus oczywiście różne pudle Busha, Blair, Miller, Kwaśnewski i Kaczyńscy też mówili, że to polska racja stanu, że musimy pomagać. - No nie musieliśmy NIC.

 • ~jacek_ligota 2022-01-20
  15:13:33

  33 27

  Schock: wiesz, ten "polonista z Boguszowic" robi wiecej dobrego niz kazdy z nas i robi to juz naprawde dlugo, a nie pod wplywem jakiejs chwilowej mody.

 • ~Franek 7 2022-01-20
  15:51:32

  27 20

  Tf_2 nasz rząd, polskie rodziny w byłych republikach ZSRR ma głęboko w poważaniu. Do tego rozkrada i marnotrawi miliardy to lepiej na tak szczytny cel dać niż złodziejowi Rydzykowi.

 • ~Lateks 2022-01-20
  15:58:35

  22 10

  "Cóż wbrew temu co dziś się pokazuje w mediach to Polacy mają pomaganie w genach. Co udowadniali wielokrotnie, i to często z narażeniem własnego życia. Tyle tylko że najczęściej jak pomagają to nie krzyczą że coś robią. Bo jeśli ktoś dużo krzyczy że pomaga, fotografuje się, udostępnia całe artykuły jak swoimi znajomościami załatwia pomoc na cudzy koszt to po prostu zwykłe dziadostwo a nie pomoc. Zwykłe robienie kariery na koszt osób którym się gorzej wiedzie, które są w potrzebie i na koszt podatnika."

 • ~Lateks 2022-01-20
  16:07:20

  17 7

  ~jacek_ligota z jednej strony masz rację to ważne co robi "Stowarzyszenie " tego polonisty, a z drugiej mam mieszane uczucia, to nie jedyne Stowarzyszenie które robi coś dobrego, a jest dużo takich ludzi w Rybniku, i nie każdy jest zatrudniony "przy robieniu dobrego". Jeden człowiek pracuje na świetlicy, a inny człowiek będzie np. piekrzem który da chleb potrzebującym. I chociaż i jeden i drugi robi coś potrzebnego to jednak praca zarobkowa to praca a nie robienie czegoś z potrzeby serca.

 • ~ 2022-01-20
  16:40:57

  22 11

  @Moneta a może przypomnisz z jakiego powodu ta wojna "została wywołana" i przez kogo pojawiły się tam amerykańskie wojska?
  W Afganistanie nie ma teraz wojny, wrócili z powrotem do władzy ci, którzy rządzili zanim "zły" Zachód, do którego masz pretensje, się tam pojawił. Nie są to więc żadni "uchodźcy" tylko zwykli migranci zarobkowi.

 • ~Lokalny 2022-01-20
  16:41:58

  33 8

  @Latekst też mam takie wrażenie, że pan Wiśniewski zrobił z pomagania profesję dla siebie. Tu coś pomoże Ukraińcom, tu teraz Afgańczykom. Niby wszystko ok i chwała mu za to. Niestety nie jest to finansowane jak np WOŚP z datków, tylko z budżetu miasta czyli naszych podatków. Ani to jakoś transparentnie rozliczane, ani fajne, że pan Wiśniewski bierze za to wynagrodzenie więc rodzi się pytanie czy robi to z potrzeby serca jak inni społecznicy.

 • ~Moneta 2022-01-20
  18:17:46

  6 12

  @tf2
  No moze Ty przypomnij dlaczego amerykanie zaatakowali niewinnych talibow?
  Ze zamachy 9/11? to nie talibowie, to Al-kaida, z ktora nie mieli nic wspolnego a potem w Afganistanie nawet walczyli.
  Oficjalny powod byl ze "udzielili gosciny Al kaidzie" - przy czym amerykanie nie wspomnieli dlaczego - bo zmusili rzad Sudanu do wydalenia jej z Afryki i zasugerowali im afganistan.
  jak 9/11 ryplo, to nie czekali na to az Afganczycy powiedza Al kaidzie zeby sie zmyla - jak sudan (sudan wspieral USA) tylko najechali, bo Afganistan byl w planach ataku NeoKonow - zeby utrzymac wplywy w regionie. - Al kaida byla pretekstem. talibowie - choc nieprzyjemne typy nigdy nie zagrazali nikomu poza afganistanem i nie mieli z miedzynarodowym terroryzmem wspolnego.

 • ~Mariusz Wiśniewski 2022-01-21
  00:33:41

  9 17

  Dziękuję serdecznie Komentatorom! Zwłaszcza tym, którzy obrzucają cały pomysł na zaproszenie do Rybnika rodzin z Afganistanu i zapraszających gnojem! Nic bardziej nie wzmacnia, niż "naturalny nawóz"! Dzięki takim, jak wy nawet na totalnej pustyni może powstać oaza! Dziękuję: Łukasz Wilczek, Schock, tf2, Lateks (tu specjalne podziękowania za nawożenie trwające od chyba już co najmniej 10 lat), Lokalny,... Jeśli te dwie rodziny zdecydują się na przyjazd do Rybnika zrobię wszystko, co w mej mocy, by przed całą ekipą "podlewaczy gnojem" tych ludzi uchronić! Pozdrawiam ciepło - ja - "robiący kasę na pomaganiu"...

 • ~Schock 2022-01-21
  01:10:05

  14 6

  @ jacek_ligota: Nie wiem na jakiej podstawie porównujesz dokonania kogokolwiek z tym co zrobił pan Wiśniewski. Czyżby medialny show wokół każdego jego ruchu okazał się tak przekonujący? Otóż mogę od siebie powiedzieć tyle, że w 2012 roku zaangażowałem się do pomocy rodzinom sprowadzonym do Polski z Erytrei, które wskutek przedziwnych okoliczności znalazły się na bruku. Zawiązała się grupa ludzi dobrej woli, którzy czując "moralny obowiązek" Z WŁASNYCH PRYWATNYCH ŚRODKÓW wzięli ich na utrzymanie, wynajęli dla nich dom, zorganizowali wyprawkę szkolną dla dzieci itd.
  Co istotne, ani przez moment nikomu przez myśl nie przyszło, żeby obdzwaniać redakcje miejscowych mediów, żeby robić koło tego jakiś szum.
  No cóż, wszystko do czasu było fajnie, jednakże rzecz nie zagrała jak powinna - biedni uchodźcy jakoś nie kwapili się do podjęcia jakiejkolwiek pracy, choć taką możliwość im stworzono, żeby choć częściowo mogli zapracować na swoje utrzymanie. O chęci do nauki trudnego języka polskiego nawet nie ma co wspominać.
  Po kilku miesiącach skończyło się, jak pisałem w poprzednim poście - zniknięciem całej ekipy oraz koniecznością uprzątnięcia i remontu zajmowanego przez nich domu.

  Opowieści pana Wiśniewskiego o rzekomych moralnych zobowiązaniach mieszkańców Rybnika wobec ludzi z Afganistanu ocierają się o szantaż moralny. Wysyłanie polskich żołnierzy do udziału w afgańskiej awanturze z polskim interesem nie miało nic wspólnego. Żaden Polak, żaden mieszkaniec naszego miasta nie ma żadnych moralnych zobowiązań w związku z sytuacją zaistniałą w tym kraju. Oczywiście, jeżeli ktokolwiek chce dobrowolnie świadczyć na ich rzecz Z WŁASNYCH, PRZEZ SIEBIE ZAROBIONYCH ŚRODKÓW, to nie można mu tego zabraniać. Natomiast stanowczo sprzeciwiam się wydatkowaniu na takie cele środków publicznych.

 • ~Schock 2022-01-21
  01:31:50

  15 5

  @ Mariusz Wiśniewski: skoro podejmuje się takie działania i dodatkowo dba o rozgłos medialny, trzeba się liczyć, że głosy krytyczne się pojawią.
  Figura retoryczna o naturalnym nawozie i powstającej na nim oazie wyborna - jak na polonistę przystało. Tylko argumentów jakoś zabrakło, a poleciało hejtem. A szkoda, kiedy w 1988 r., jeszcze podczas studiów praktykował Pan w II LO, dało się z Panem dyskutować na argumenty. Jak widać, teraz już nie.

 • ~rzyt 2022-01-21
  06:59:07

  9 2

  Nie może być nic bardziej nagannego jak chwalenie się swoją "lepszością". Nie może być nic bardziej obraźliwego chwaleniem się pomocą dumnemu człowiekowi z tamtych rejonów.

  Pomoc potrzebującym to bardzo delikatna sprawa; coś wiem na ten temat. Pomoc by sobie samemu pomóc ... to temat, którego moja głowa nie akceptuje. Jeżeli ta pomoc wygeneruje choć złotówkę przychodu dla "pomagającego" nie może być nazwana POMOCĄ, bo to już staje się moją pracą.

  A że należy pomagać to nie ulega wątpliwości.

  P.S. Moja starka godali, że "jak czekosz na dziynkowani terozki, to niy licz na chwała w niebie".
  Mógłbym długo ale po co.
  Pozdrowienia dla bogatych DIETETYKOŻERCÓW z Rady Miasta,...przy okazji.

 • ~hub381 2022-01-21
  10:32:09

  7 1

  Myślę,że goście z Afganistanu najbardziej zachwyceni byli bazyliką ?

 • ~ 2022-01-21
  11:02:38

  6 5

  Lepiej pomóc realnie potrzebującym którzy znaleźli się chwilowo w trudnej sytuacji niż pomagać całe życie rodzinom patologicznym które pomoc przepijają.

 • ~ 2022-01-23
  17:19:39

  8 1

  w artykule czytamy:
  "Nasi goście zobaczyli też mieszkania (na zasobach miejskich), które zaproponował im Mariusz Wiśniewski."
  widać w naszym mieście mieszkania się "cudownie odnajdują", bo jeszcze 2,5 miesiąca temu prezydent twierdził że mieszkań nie ma
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,radny-rodziny-wielodzietne-czekaja-na-mieszkania-prezydent-brakuje-lokali,wia5-3266-50280.html
  a komentarz pana W. przypomina formę wypowiedzi naczelnego trolla tego portalu

 • ~Lateks 2022-01-24
  22:09:12

  8 3

  Panie Wiśniewski, z całym szacunkiem, ale moja krytyczna postawa wobec działań pańskiej osoby nastąpiła w roku 2015, wcześniej panu serdecznie kibicowałem, liczyłem że osoby reprezentujące FOR rozgonią kolesiostwo w UM w Rybniku, mocno się zawiodłem. Sądziłem że jako osoba która nie potrafiła dotrzeć ze swoimi argumentami do poprzednich władz miasta stanie po stronie przejrzystych zasad w przyznawaniu funduszy. Jeżeli pana dokonania to likwidacja miejskich świetlic środowiskowych tylko po to żeby ich funkcjonowanie oddać w zarządzenie stowarzyszenia w którym pan pracuje to niech się pan nie dziwi że będę krytycznie komentować pańskie działania. Bo dziwnie to wygląda że wcześniej pan protestuje gdy UM obcina całkowicie jakiekolwiek dotacje dla 17-tki, a dziś prezes 17-stki staje w obronie decyzji UM że obcina dotacje dla klubów sportowych. Gdybym wiedział że po 2014 roku zmienimy jeden układ towarzyski na drugi... to bym żadnego głosu na FOR nie oddał.

 • ~Arteks 2022-01-24
  22:18:39

  2 9

  Oj widzę, że niektórych trochę zazdrość ogarnia. Zazdrość popularności i zaangażowania wobec radnego o którym ciągle jest głośno. ;) Boli niektórych też to, że dwie rodziny z Afganistanu mogą mieszkać w lepszych warunkach niż... nasze dzikusy które pod jednym dachem mieszkają z pylącymi piecami. ;) No ale czy komuś ktoś broni pozbycia się uciążliwego palenia w piecu? Wręcz przeciwnie, od lat wielu do tego namawia. A ja dobrze życzę tym Afgańczykom. Z pewnością będą wdzięczni i lojalni wobec państwa i miasta które im podaje rękę. To przykład osób które gdyby pozostały w swoim kraju, mogłyby być narażone nawet na śmierć. Tu rozpoczną drugie życie.

 • ~Mariusz Wiśniewski 2022-01-25
  01:38:02

  2 5

  ~Lateks : cytując Pana: "Szacowny Panie Wiśniewski, z całym szacunkiem, ale moja krytyczna postawa wobec działań pańskiej osoby nastąpiła w roku 2015, wcześniej panu serdecznie kibicowałem, liczyłem że osoby reprezentujące FOR rozgonią kolesiostwo w UM w Rybniku, mocno się zawiodłem.".... Odpowiadam: 1) świetlice (tzw: PWD ) prowadzone przed 2016 przez Miasto (a było ich 6) przejęło Stowarzyszenie "17-tka" (trzy świetlice: w Niewiadomiu, Śródmieściu i na Nowinach), pozostałe trzy (Paruszowiec- Piaski, Niedobczyce i Chwałowice) swoją pieczą objęło utworzone przez byłych pracowników jednostki miejskiej Stowarzyszenie "Uskrzydleni". 2) moja bardzo krytyczna opinia dotycząca aplikowania o środki z kasy Miasta przez kluby sportowe do tej pory pozostaje równie krytyczna, jak w 2014 roku. Świat się zmienia, a w owych klubach (w sporej większości) trwa rzeczywistość z 2013 roku - czyli: "piszę, ile potrzebuję, a wy się martwcie, jak mi to dać". Jeśli zaś idzie o zaproszonych do Rybnika Gości. Obie rodziny znalazły się w Polsce nie w skutek wyboru, a konieczności. Obie rodziny znalazły się tutaj nie dlatego, że chciały, ale dlatego, że nie miały innego wyjścia. To, że Ich przybycie do Rybnika nagłaśniam na ile się da, nie wynika z mojego "parcia na szkło", ale z prostego faktu: "jak nie będzie o tym głośno" - jak najgłośniej, to nie znajdziemy środków na zabezpieczenie Im miejsca w Rybniku. Jeśli uważa pan, że swoją obecnością w zabieganiu o wsparcie dla tych rodzin tylko szkodzę, a do tego jest pan w stanie mi tego dowieść, to zapewniam- zniknę od razu! Do tej pory - mimo całej masy szamba wylanego na moją głowę firmowanie różnych działań swoim nazwiskiem traktowałem jako (summa summarum) działanie na "+". Szacowny ~Lateks - kimkolwiek jesteś... Za chwilę opuszczę biuro, w którym piszę sprawozdania za 2021 rok, wrócę do siebie, gdzie czekają mnie dwie kotki - "znajdki z ulicy". O klubach sportowych w Rybniku nawet chwilę nie pomyślę - bo to nie mój problem (kluby "łoją" uczestników swoich zajęć na sporą kasę co miesiąc i robiły to również wtedy, gdy dofinansowanie ze strony Miasta było wg tychże klubów zadowalające...). Proszę bardzo - nie obciążaj mnie winą za nieudolność innych - myślę w tym wypadku o "sportowcach". "17-tka" obecnie korzysta z dotacji Rybnika - to ok. 30% naszego rocznego budżetu... Może "sportowcy" postaraliby by się o inne, niż tylko miejskie wsparcie... Pozdrawiam!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?




Oddanych głosów: 1734