Coraz mniej czasu, bo nieco ponad rok, mają użytkownicy ponad 10-letnich kotłów na ich wymianę. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z nich będzie nielegalne. Fundacja 360! zbadała, jak gminy Subregionu Zachodniego województwa śląskiego przygotowały się do tej zmiany. Okazuje się, że lekcje sumiennie odrobiło tylko Jastrzębie-Zdrój!
Fundacja 360! w sporządzonym raporcie głównie zwracała uwagę na to, czy miasta i gminy naszego regionu wiedzą ile tak naprawdę starych kotłów „kopciuchów” pozostało do wymiany. Wnioski z raportu nie naprawają optymizmem. Rzetelną inwentaryzację źródeł ciepła wna swoim terenie przeprowadziło tylko Jastrzębie-Zdrój.
- Tylko 5 gmin zadeklarowało przeprowadzenie inwentaryzacji także wśród swoich mieszkańców. Najlepsze jest w tym zestawieniu Jastrzębie-Zdrój, które jako jedyne ma pełną informację o kotłach i piecach w mieście. Nieznacznie ustępują mu Gaszowice z inwentaryzacją na poziomie 95%. Mniej, bo odpowiednio 40%, 30% i 20% instalacji grzewczych zinwentaryzowano w Jejkowicach, Wodzisławiu Śląskim i Godowie, ale nadal zasługuje to na uznanie – zwłaszcza na tle reszty subregionu – podsumowuje Emil Nagalewski z Fundacji 360!
Pozostałe wnioski z raportu są następujące:
Na podstawie przeprowadzonego badania, autorzy sporządzili ranking przygotowania gmin Subregionu Zachodniego województwa śląskiego do wdrożenia uchwały antysmogowej. Pod uwagę wzięto 4 kryteria: inwentaryzację zasobów własnych, inwentaryzację pozostałych zasobów, dotychczasowe działania, oszacowanie kosztów.
Klasyfikacja przedstawia się następująco:
1. Jastrzębie-Zdrój - 4 punkty
2. Gaszowice - 3,95
3. Jejkowice - 3,4
4. Godów - 3,2
5. Gorzyce - 3
Kornowac - 3
Krzanowice - 3 Krzyżanowice - 3
Pietrowice Wielkie - 3
Racibórz - 3
Radlin - 3 R
Rybnik - 3
Rydułtowy - 3
Świerklany - 3
15. Wodzisław Śląski - 2,3
16. Czerwionka-Leszczyny - 2
Marklowice - 2
Pszów -2
Żory - 2
20. Kuźnia Raciborska - 1
Lubomia - 1
Mszana - 1
Nędza - 1
Rudnik - 1
25. Lyski – 0 (brak odpowiedzi).
Materiał oryginalny: https://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,uchwala-antysmogowa-czy-nasze-miasta-i-gminy-sa-na-nia-przygotowane,wia5-3266-19786.html
Tagi: uchwała antysmogowa, uchwała antysmogowa Śląsk, uchwała antysmogowa śląskie, Fundacja 360!, Emil Nagalewski
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
51993Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23757Zderzenie pojazdów na ul. Raciborskiej. Ciężarna trafiła do szpitala
15419Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
13527Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
12826Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+362 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+240 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13To tor dla rolkarzy czy spacerowiczów? „Grożono mi pobiciem”
+85 / -14Tu miał być 4-gwiazdkowy hotel. Radna mówi o „miejskim śmietnisku” (zdjęcia)
23Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Komunikacja miejska w Rybniku może być bezbiletowa? Radny mówi: zróbmy to. Prezydent: komu zabierzemy?
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~igoola 2020-12-16
09:00:30
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~sympatykrybnika 2020-12-16
09:37:12
Kiepsko to wygląda.
Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej Województwa śląskiego od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z 10-letnich kotłów będzie nielegalne.
Na terenie Dolnego Śląska obowiązuje uchwała antysmogowa, przyjęta przez Sejmik Województwa. Zgodnie z jej zapisami, od 1 lipca 2024 r. korzystanie z kopciuchów będzie karane. Grzywna może wynosić nawet do 5 tysięcy złotych.
Na marginesie tego artykułu chciałbym odnieś się do materiału partnera o fotowoltaice (poprzedni artykuł).
„Okres zwrotu zależy od źródła finansowania instalacji fotowoltaicznej. Im wyższa dotacja, tym krótszy okres zwrotu”.
Okres zwrotu, będzie ulegał skróceniu w miarę wzrostu cen (sumy opłat) energii elektrycznej dla gospodarstw domowych oraz spadku kosztów instalacji zarówno fotowoltaiki jak i pomp ciepła.
Nie będzie zapowiadanych przez Sasina z MAP powszechnych rekompensat za rachunki za prąd. Projekt wycofało z prac legislacyjnych. Projektuje się tylko dodatek dla tzw. ubóstwa energetycznego.
Łącznie rachunki pójdą w górę o 12-13 procent, na to złożę się:
• nowe taryfy URE od stycznia 2021 roku;
• opłata mocowa i opłata OZE.
~ 2020-12-16
09:56:23
NIe wiem za co Rybnik dostał 3 punkty , jeśli nie ma inwentaryzacji ogrzewania w całym mieście . Większość mieszkańców mających kotły starsze niż 10 lat , nie wymieni tych piecy , nie mając nad sobą bata w postaci kar i nieuchronności kontroli czy wymienili . A w Rybniku o tym cicho.
~Arteks 2020-12-16
10:42:43
Twój piec - twój problem. Było dużo czasu na to aby wymienić stare piece. Od stycznia 2022 wielu będzie miało satysfakcję zgłaszając do kontroli chałupy które mogą być podejrzewane o eksploatowanie pieca niezgodnie z uchwałą.
~sympatykrybnika 2020-12-16
13:12:06
~zak o jakiej Ty „nieuchronności kontroli” mówisz, jeżeli PiSowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek polecił prezydentom miast, burmistrzom i wójtom OGRANICZENIE do niezbędnego minimum KONTROLI w indywidualnych gospodarstwach domowych, wynikających z Planu działań krótkoterminowych określonych w „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego”.
~ 2020-12-16
13:22:34
@sympatykrybnika- to o czym piszesz było związane z ryzykiem roznoszenia covidu przez strażników . Moim zdaniem było to głupotą .
Ale jak Rybnik ma egzekwować wymiany kotłów nie mając rejestru w jak starym kotle ktoś pali ? Jastrzębie dało radę a Rybnik to przerasta.
Czyli jak się chce , to można.,
~imrahil 2020-12-16
14:30:10
co ciekawe, w Jastrzębiu można sobie na mapie zobaczyć kto ma jakie ogrzewanie
~ 2020-12-16
14:59:53
Ktoś tu gadał że w Krakowie udało się pokonać SMOG. Uja udało się pokonać, dziś rano kraków fioletowy na AIRLY. Rybnik zielony.
~imrahil 2020-12-16
15:36:40
oczywiście że Kraków miewa gorsze dni, ale wystarczy porównać ich i nasze wskaźniki przy takim samym wietrze. u nas rano wiało, u nich nie. wystarczy sprawdzić sobie np. na ventusky. przy takich samych prędkościach wiatru zawsze w Rybniku jest znacznie gorzej. u nich jest jeszcze potężny ruch samochodowy w godzinach porannych i popłudniowych, w Rybniku tego nie ma i największy smród jest w godzinach wieczornych, często w weekendy i święta. do Krakowa napływają też zanieczyszczenia z okolicznych wiosek (obwarzanek krakowski). jeśli spojrzeć na to obiektywnie, a nie z punktu widzenia kreta, to nie ma o czym dyskutować. trzeba zakazać paliw stałych w ogrzewnictwie indywidualnym, przynajmniej na terenach o dużym zagęszczeniu ludności i zabudowy.
~ 2020-12-16
21:15:18
imrahil, Kraków nadal wygląda tak jak wyglądał rano. Jakbym miał patrzyć na to czy wieje czy nie to takie same warunki mamy jak w krakowie w którym zakazali palic paliwem stałym. Haaaa Tfuuu na Was. Ważne że są wyświetlenia
~imrahil 2020-12-16
22:18:50
Prosty człowiek i wnioskowanie proste. W tej chwili w KRK dwa razy mniejsza prędkość wiatru niż w Rybniku. Gęstość zabudowy też robi tam swoje. Jesli chcesz coś sensownie porównać to zobacz co się dzieje w wioskach i miasteczkach wokół KRK teraz, gdzie nadal jest systemów grzewczych rodem z poprzedniego stulecia