Trofea Muszkieterów

2007-03-15, Autor:
Trwa doskonała passa szpadzistów Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego.

Tym razem pod ich dyktando przebiegał rozegrany w sobotę w Gliwicach Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Muszkieter Trophy”, w którym wystartowało 147 zawodników. Rybniczanie wygrali zarówno kategorię wiekową juniora młodszego, gdzie na najwyższym stopniu podium stanął Jan Kordas, jak również młodzików – tutaj zwyciężył Krystian Fajkis.

Obaj szpadziści w całym turnieju walczyli fantastycznie. Eliminację grupową Fajkis zakończył z kompletem zwycięstw, natomiast Kordas nie ustrzegł się jednej porażki. Dalsza faza rywalizacji w walkach pucharowych to pasmo samych zwycięstw rybnickich szpadzistów. Jan Kordas pokonał kolejno: swojego klubowego kolegę Zachariasz Kłoska 15:9, Jakuba Polaczka (Zerwikaptur Kraków) 15:4, Michał Mężyka (Górnik Radlin) 15:8, Józefa Pordesa (KKS Kraków) 15:9 i w bardzo zaciętej i wyrównanej walce finałowej Mikołaja Smółkę (AZS AWF Katowice) 15:13. Natomiast Krystian Fajkis na swojej drodze do zwycięstwa pokonał kolejno 12:6 Rafała Kopczyńskiego (Muszkieter Gliwice), po dramatycznej walce 12:10 Ignacego Mielniczka (KKS Kraków), 12:4 Sebastiana Majgiera (Muszkieter Gliwice), 12:8 Macieja Kołodziejczyka (AZS AWF Wrocław) i w walce finałowej Jana Rosponda (KKS Kraków) 12:8.

W kategorii młodzików bardzo dobrze walczył inny reprezentant RMKS Rybnik – Kamil Naszkowski. Ostatecznie zajął V lokatę. Decydującą walkę o miejsce na podium przegrał jednym trafieniem z Hubertem Wojtusiem (Sokolik Krosno) 12:11.

To kolejny doskonały start szpadzistów, który jest bardzo dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski juniorów młodszych (przełom kwietnia i maja w Opolu): - Nie będę ukrywał, że interesują nas medale zarówno w rywalizacji indywidualnej, jak i Drużynowej. Zaliczani tam będziemy do faworytów – komentuje trener Krystian Fajkis.

Miejsce pozostałych zawodników RMKS Rybnik: juniorzy młodsi – Maciej Kotas (19), Zachariasz Kłosek (22), młodzicy – Bartosz Lasota (27), Mateusz Franke (39), Mateusz Mańka (54).

Bardzo dobrze spisali się też najmłodsi zawodnicy UKS Rapier w kategorii dzieci. Pomimo pierwszego występu zajęli odpowiednio miejsca: Bartosz Orłowski - 10, Przemysław Trzepizur - 12, Jonasz Troszka - 23, Wojciech Żychiewicz - 25.

Natomiast w czwartek i sobotę zawodnik RMKS Rybnik Wojciech Sworowski zmagał się na pierwszych Mistrzostwach Europy juniorów w Nowym Sadzie (Serbia). W czwartek nasz zawodnik stanął do turnieju indywidualnego gdzie ostatecznie zajął 30 miejsce. W walce o 1/16 finału przegrał z Falk Spautz (Niemcy) 10:15. W sobotę odbył się turniej drużynowy, gdzie reprezentacja Polski w składzie Wojciech Sworowski (RMKS), Filip Broniszewski (Muszkieter Gliwice), Piotr Szczeciński (Piast Gliwice) i Rafał Szwalbe (AZS AWF Warszawa) po bardzo emocjonujących meczach zajęła VII miejsce w stawce 25 zespołów z całej Europy. - Jest to pierwszy turniej takiej rangi dla Wojtka, więc wyniki trzeba uznać za dobre. Wojtek będzie brał udział w podobnej imprezie za rok, a doświadczenie, jakie zdobył w Serbii na pewno wykorzysta – dodaje Fajkis.