zamknij

Wiadomości

To były wybory niespodzianek. I bądź tu człowieku mądry!

2013-04-23, Autor: 
Dziennikarze i politycy przed niedzielnymi wyborami do senatu zgodnie mówili, że prognozowanie wyników wyborów przy tak niskiej frekwencji jest jak wróżenie z fusów. Nie znam jednak ani jednego komentatora politycznego, który przewidział to, co stało się w niedzielę.

Reklama

Niespodzianka nr 1: frekwencja

5 procent, maksymalnie 6 – taką frekwencję wieszczyli politycy. Tymczasem okazało się, że do urn poszło aż 11 procent uprawionych do głosowania.

Niespodzianka nr 2: przewaga Bolesława Piechy nad konkurentami

Piecha w opinii wszystkich był faworytem wyborów. Nikt jednak nie spodziewał się aż 9 punktów procentowych przewagi nad drugim kontrkandydatem.Niespodzianka nr 3: dobry wynik Józefa Makosza

Podobno w czasie kampanii wyborczej jedna z partii dysponowała dwoma sondażami. W sondażu poparcia dla partii prowadziła Platforma przed RAŚ-iem i PiS-em, a w badaniu kandydatów kolejność wyglądała następująco: 1. Piecha 2. Polok 3. Duży. Jaką minę musieli mieć autorzy badania, gdy w niedzielny wieczór zobaczyli wynik Józefa Makosza?
W brodę pluje sobie też Platforma, która zamiast na Makosza, postawiła na Mirosława Dużego z Łazisk. - Analizując wynik wyborczy w naszym mieście mogę tylko powiedzieć, że trochę żal ponieważ przy podejmowaniu decyzji przez śląskie PO w sprawie kandydata do Senatu przepadła rekomendacja rybnickiej struktury PO dla rybniczanina Józefa Makosza. M.Duży z Łazisk wykonał dużo dobrej pracy w kampanii, ale żeby wygrać wybory w naszym okręgu trzeba być z Rybnika! – napisał na Facebooku szef rybnickiej PO Marek Krząkała.

Niespodzianka nr 4: słaby wynik Pawła Poloka

To były pierwsze wybory w ostatnich latach, w których Ruch Autonomii Śląska nie zyskał, a stracił poparcie. Przypomnijmy, że jeszcze w 2011 roku w wyborach do senatu Paweł Polok zdobył 21,91%głosów (o,2 % mniej niż kandydat PiS-u). Kiepski wynik w niedzielnych wyborach zbiegł się z poniedziałkowym wystąpieniem RAŚ z koalicji w sejmiku i zarządzie województwa. RAŚ w politycznej defensywie? – Czasami lepiej ostrym cięciem przeciąć wrzód, niż chorować latami – komentuje zerwanie koalicji z Platformą Paweł Polok

Niespodzianka nr 5: Piotr Masłowski na końcu stawki

Dyrektor Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych liczył na zajęcie 4-5 miejsca. Czy ostatnie miejsce i wynik na poziomie niespełna 2% powinien dziwić? Nie do końca. Wygląda na to, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie działają tak, jak chcieliby autorzy idei JOW. Bezpartyjni kandydaci wciąż są bez szans w starciu z partyjną konkurencją, a wyborcy bardziej niż na nazwiska zwracają uwagę na partyjne szyldy. Przypomnijmy, że w 2011 roku los Masłowskiego podzielił inny bezpartyjny kandydat – Bogusław Biegesz, który pomimo intensywnej kampanii i wsparcia Adama Fudalego również zajął ostatnie miejsce w wyborach do senatu.
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~ 2013-04-23
    17:57:48

    0 0

    fudali sie przepisze do Pisu na kolejne wybory prezydenta cos czuje:)

  • ~ 2013-04-23
    19:59:38

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  • ~ 2013-04-23
    20:22:42

    0 0

    No i to jest to o czym ciągle mówię, ludzie zachowują się jak marionetki, wybierają tych których im się podsunie a może bardziej dosadnie tych których im podsunie dana partia, Nikt nie zwraca uwagi na to czy dany kandydat ma jakiekolwiek pojęcie o tym do czego startuje tylko zwracają uwagę na znaczek pod jakim występuje, a ludzie którzy mają predyspozycje do tego żeby nami w jakikolwiek sposób "rządzić" są odstawiani na boczny tor. Ale niestety taka jest Polska rzeczywistość i dopóki to się nie zmieni a dokładnie to że wyborcy przestaną się zachowywać jak marionetki to nadal będą narzekania na rządzącą władze ale niestety to jest tylko ich wybór i to do siebie powinni mieć pretensje nie do tych co nami rządzą tylko i wyłącznie do siebie bo to oni ich wybrali. A ja rzyczę powodzenia dla wszystkich bezpartyjnych kandydatów czy to na senatora czy to na prezydenta bo to oni sa naszą przyszłością oni czyli ludzie którzy chcą cos zrobić z tym chorym traktowaniem nas zwykłych szaraczków ale do tego po prostu trzeba dorosnąć i w końcu trzeba to zrozumieć drodzy wyborcy

  • ~ 2013-04-23
    20:36:20

    0 0

    "Wygląda na to, że jednomandatowe okręgi wyborcze nie działają tak, jak chcieliby autorzy idei JOW. Bezpartyjni kandydaci wciąż są bez szans w starciu z partyjną konkurencją, a wyborcy bardziej niż na nazwiska zwracają uwagę na partyjne szyldy" – otóż właśnie sami sobie Państwo przeczą, zwracając uwagę na znakomity wynik Makosza. Całkiem prawdopodobne, że w mniejszym okręgu, takim jak proponowane do Sejmu przez Ruch na rzecz JOW i Zmielonych (jeden mandat na ok. 83 tys. mieszkańców), właśnie to Makosz zostałby posłem. A tak trudno było się jednak tego spodziewać, mimo znacznego zwycięstwa w Rybniku, skoro w powiecie mikołowskim jest niemal nieznany. Gdyby do Sejmu było 460 JOW, sam Rybnik dzieliłby się na dwa okręgi...

  • ~mamborambo 2013-04-23
    21:14:03

    0 0

    Bolesław Piecha miał prawie 45% przewagi nad Józefem Makoszem, a nie 9% jak jest napisane w artykule.
    Piecha - 7736 głosów, Makosz - 5345. 7736-5345=2391, 2391/5345=0,447

  • ~Heksa13 2013-04-24
    07:31:53

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii. Redakcja

  • ~admin 2013-04-24
    08:10:57

    0 0

    ~mamborambo, masz rację, chodziło nam oczywiście o 9 punktów procentowych. Pozdrawiam. Wacław Wrana

  • ~werkk 2013-04-24
    08:24:10

    0 0

    Staszek Anioł nic dodać nic ując. 100% racji.

  • ~Fiodore 2013-04-24
    19:09:41

    0 0

    JOW to dobre rozwiązanie, ale walka byłą nie fair ze względów finansowych - Piecha miał dużo dużo bogatszą kampanię ze względu na dużo większe możliwości/środki oraz poparcie Prezydenta [jako stanowisko], a tak nie powinno być i Fudali o tym wie. Zresztą dobrze świadczy o tym wynik wyborów w poszczególnych rejonach - Makosz w Rybniku wygrał z Piechą, ponieważ "miastowi" go znają, ale reszta wyborców nie i nie zagłosowała za nieznanym i bezpartyjnym.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5374