zamknij

Wiadomości

To będzie inne Święto Niepodległości niż dotychczas. Zobaczcie, co będzie się działo w Rybniku

2015-11-10, Autor: 
Przywykliśmy do tego, że obchody Święta Niepodległości w Rybniku mają jedną i tą samą formę, która nie zmienia się przez lata. Tym razem jutrzejszy dzień zapowiada się naprawdę ciekawie. Tegoroczne święto będzie miało bowiem zupełnie nową odsłonę. Zobaczcie, jakie atrakcje zaplanowano.

Reklama

Uroczystości z okazji przypadającej 11 listopada br. 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpocznie o godz. 10.30 tradycyjną mszą w intencji ojczyzny w Bazylice św. Antoniego. - Po ceremonii i złożeniu hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II nastąpi przemarsz na rynek, gdzie uczestnicy obchodów wysłuchają hymnu państwowego. Kolejne punkty uroczystości przewidują: wciągnięcie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienia Prezydenta Miasta Rybnika oraz Wojskowego Komendanta Uzupełnień, Niepodległościowy Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Program wydarzenia obejmuje także uroczyste ślubowanie Stowarzyszenia TF 13 SCORPION oraz wykonanie pamiątkowego zdjęcia „Rybniczanie 2015”, o czym pisaliśmy w osobnym artykule >>Rybniczanie 2015. W Święto Niepodległości zostanie wykonana na rynku wyjątkowa fotografia<<

Na tym jednak nie koniec miejskiego świętowania. Po raz pierwszy w Rybniku w tak ważnym dla Polaków dniu dla mieszkańców zorganizowana zostanie gra miejska pn. „Listopadowy spacer z historią w tle”. - Celem gry, którą zaplanowano między godziną 12:30 a 14:00 jest pokazanie mieszkańcom Rybnika miejsc historycznie związanych z obchodami Święta Niepodległości oraz poszerzenie i usystematyzowanie wiedzy na temat miasta. Poszczególne punkty spaceru animować będą harcerze. Na uczestników czekać będą niespodzianki i ciekawe atrakcje. Co ważne, aby wziąć udział w spacerze, nie trzeba być znawcą historii ani sportowcem w mistrzowskiej formie. Event to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się nowych rzeczy o Rybniku i ciekawie spędzić czas w gronie rodziny i znajomych – dodała Agnieszka Skupień.

Dodatkowo, na Placu Jana Pawła II odbędzie się pokaz sprzętu militarnego. Pojawi się również atrapa kuchni polowej. Smakosze będą mieli za to możliwość spróbowania kuchni wojskowej.

Program obchodów tegorocznego Święta Niepodległości:

godz. 10.30,  Bazylika pw. Św. Antoniego
- uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny; oprawa muzyczna w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej "Rybnik" i Rybnickiego Chóru Kameralnego „Autograph”,
- złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II,
- przemarsz na Rynek.

Rynek
- wysłuchanie hymnu państwowego,
- wciągnięcie flagi państwowej na maszt,
- okolicznościowe wystąpienia Prezydenta Miasta Rybnika i Wojskowego Komendanta Uzupełnień,
- Niepodległościowy Apel Pamięci,
- złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi,
- uroczyste ślubowanie Stowarzyszenia TF 13 SCORPION,
- zakończenie uroczystości,
- pamiątkowe zdjęcie „Rybniczanie 2015”.

godz. 12:30, gra miejska „Listopadowy spacer z historią w tle”

Rodzinny spacer trasą historycznie związaną z dniem 11 Listopada z nagrodami. Początek na rynku, zakończenie w parku pod bazyliką (Zieleniec Polskiej Organizacji Wojskowej).

Zasady udziału w spacerze:
- udział w grze jest bezpłatny,
- start na rybnickim rynku – odbiór mapki i kotyliona,
- uczestnicy poruszają się pomiędzy poszczególnymi punktami w kolejności od 1 do 8,
- dotarcie na wskazane miejsce potwierdzane jest na mapce,
- uczestnicy poruszają się po trasie pieszo, nie można korzystać z samochodów, skuterów i innych pojazdów silnikowych,
- w czasie gry obowiązuje bezwzględny nakaz przestrzegania przepisów ruchu drogowego,
- spacer odbywa się w ruchu miejskim, w związku z czym uczestnicy są proszeni  o zachowanie szczególnej ostrożności (organizator nie zapewnia opieki medycznej),
- uczestnicy poruszają się po mieście na własną odpowiedzialność,
- uczestnicy, przystępując do zabawy, biorą na siebie pełną odpowiedzialność prawno-cywilną na cały czas trwania gry, w przypadku osób niepełnoletnich odpowiedzialność za taką osobę ponoszą rodzice/opiekunowie prawni,
- meta znajduje się na zieleńcu POW przy bazylice,
- uczestnicy, którzy odwiedzą wszystkie punkty i zdobędą komplet znaków, otrzymają pamiątki.

Zapraszamy wszystkich rybniczan do udziału w uroczystościach. Zachęcamy również, by godnie uczcić święto, wywieszając w tym dniu flagę państwową.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
  • ~ZbigMa 2015-11-10
    10:02:38

    75 0

    Przepraszam, ale od jakiegoś czasu nie nadążam za zachwaszczaniem języka polskiego. Mam zatem pytanie do redakcji: co to takiego ten "event" ? Czy ma coś wspólnego ze słowem "ewentualnie" ? A tak swoją drogą to takie nowoczesne zapożyczenia z języków obcych w tekście na temat Święta Niepodległości mają swoją dodatkową wymowę. To nic dobrego.

  • ~chammomila 2015-11-10
    16:43:55

    33 1

    Wyjaśni kto mi, starej babie, jak logicznie uzasdnić i powiązać "- złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II" ze "obchodami Święta Niepodległości"?

  • ~siwy_rybnik 2015-11-10
    16:53:42

    0 20

    @chammomila - jako stara baba na pewno wiesz co się wydarzyło 22 lata temu. 11 listopada 1993 roku papież znalazł się w rzymskim szpitalu wskutek upadku spowodowanego potknięciem się o swą sutannę podczas audiencji dla uczestników konferencji FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa) w Rzymie.

    Ojciec Święty doznał wówczas zwichnięcia prawego ramienia i lekkiego pęknięcia panewki stawowej. Po badaniach radiologicznych nastawiono mu zwichnięty staw barkowy i nałożono temblak, który nosił przez cztery tygodnie. Jan Paweł II żartował, że lewą ręką może błogosławić równie dobrze jak prawą. A w niecałe trzy miesiące po opuszczeniu szpitala - wbrew zaleceniom lekarzy - jeździł już na nartach.

  • ~Wyborny 2015-11-10
    17:37:46

    17 0

    masz racje...nie jestem tępy,ale nie znam tego slowa !!!

  • ~Wyborny 2015-11-10
    17:39:59

    15 1

    slowa event... co to znaczy ???

  • ~Arteks 2015-11-10
    18:46:55

    1 13

    11 listopada to ważne święto dla Polski. Ale co można obchodzić na Śląsku? Przecież Śląsk przed 1918 rokiem był bardzo bogaty, nowoczesny, nikt nikogo tu nie prześladował, nikt nie był zniewolony więc obchodzenie w Rybniku czy na Śląsku akurat tego święta jest trochę niedorzeczne... Pomyślał ktoś kiedyś nad tym?

  • ~Gryjta 2015-11-10
    19:11:42

    13 1

    "wszechwiedząc" arteksie:"1819 – rozporządzenie o nakazie nauki języka niemieckiego w szkołach.
    1836 – epidemia cholery.
    1847 – epidemia tyfusu plamistego w powiecie pszczyńskim, rybnickim i raciborskim.
    1848, 21 lipca – ks. Józef Szafranek zażądał w sejmie pruskim równouprawnienia języka polskiego z niemieckim na Górnym Śląsku.
    1848, wrzesień – starcia chłopów z wojskiem pruskim w powiecie raciborskim (m.in. w Beneszowie Dolnym, Hulczynie), oraz rozruchy głodowe w Oleśnie, Byczynie i Krapkowicach.
    1848, 22 października – powstanie w Bytomiu polskiego Klubu Narodowego.
    1848, 11 listopada – wydanie w języku polskim przez króla i rząd Prus odezwy mającej na celu uspokojenie, związanych z "Wiosną Ludów", niepokojów społecznych na Śląsku.
    1872 – usunięcie na wniosek Bismarcka języka polskiego ze szkół na Górnym Śląsku.
    1889, 18 maja – dwutygodniowy strajk 15 tys. górników śląskich."....naprawdę aż taka idylla??? Trzeba być wyjątkowym imbecylem napisac taki tekst jak pan arteks raczył wypluć z siebie

  • ~Arteks 2015-11-10
    19:28:13

    0 10

    @gryjta - grzebać w wikipedii potrafi nawet dziecko - więc nie zabłysnęłaś. Gorzej że dzięki braku wiedzy pomieszałaś groch z powidłem. Bo ja nie napisałem, że była idylla tak samo jak dzisiaj - niektórzy mają rewelacyjną sytuację, a niektórzy mają gorzej. Generalnie jednak gdyby porównać budownictwo mieszkaniowe, przemysłowe czy komunikacyjne to budowano z o wiele większym rozmachem. Chcesz kilku przykładów - most kamienny na Zamysłowie i linia kolejowa poprowadzona tak aby nie było między nią a ruchem pieszych czy pojazdów żadnych kolizji, bazylika, szpital Juliusz, szpital psychiatryczny, tak z grubsza 60-70% kamienic powstało przed 1918 rokiem... A Kopalnia Chwałowice która daje pracę do dzisiaj? A kolonie robotnicze w których do dzisiaj mieszka sporo osób? A szkoły które wykształciły całe pokolenia obywateli? Ewidentnie widać chociażby po wysokości kamienic czy bogatej architekturze, że wtedy żyło się ludziom świetnie i nie znam jakichś relacji aby narzekali na ówczesne pruskie rządy, które bardzo inwestowały i dbały o swoje miasta.

  • ~ 2015-11-10
    19:58:15

    34 1

    Święto Niepodległości naszego państwa powinno być świętem radosnym. Niestety w poprzednich latach te uroczystości przypominały pogrzeb. Przeczytałem program uroczystości tegorocznych i nic nie zmieniło się. Znów będzie pogrzeb i nic nie zmieni "gra miejska", w której udział weźmie kilkanaście osób. Dlaczego w innych krajach takie święto obfituje w muzykę, tańce i ogólną radość ? U nas zawsze msza, papież i smutne pochylanie się nad historią znaczone składaniem pogrzebowych wiązanek. Koszmar.

  • ~marys76 2015-11-10
    20:23:21

    1 1

    Prawdziwy pokaz patriotyzmu zobaczymy pewnie jutro w telewizji podczas transmisji ze stolycy! Bojówki już się szykują.

  • ~piotrekdec 2015-11-10
    20:41:45

    5 0

    chammomila: to tradycyjny wiernopoddańczy hołd składany przed pomnikiem władcy absolutnego obcego kraju...tak to rzeczywiście wchodzi w skład obchodów święta NIEPODLEGŁOŚCI w tym kraju

  • ~dadon 2015-11-10
    21:32:50

    7 0

    Artex czy ty rozumiesz różnicę pomiędzy "dobrobyt" ( zresztą dość względny ale ni o tym ) a "niepodległość" ? bo chyba nie bardzo, to nie jest święto "dobrego życia" tylko "niepodległości ", wprawdzie dla Śląska to nie wtedy nastała ale jako Naród świętujemy 11 listopada. I od razu uprzedzę, Ślązak to też Polak i skoro reszta Polski świętuje to on też, szkoda tylko , że reszta Polski nie wspomina tak ochoczo powstań śląskich ale to inna bajka i nie ten wątek

  • ~Arteks 2015-11-10
    21:45:15

    4 0

    @dpa - doskonale cię rozumiem i popieram patriotyzm - ten lokalny i ten ogólnokrajowy. Mimo to zwracam uwagę na jeden ważny fakt - Śląsk 11.11.1918 nie odzyskał niepodległości bo... nigdy jej nie stracił.

  • ~dadon 2015-11-10
    22:47:50

    3 0

    Artex tak ie do końca masz rację, za http://www.gornyslonsk.republika.pl/hpl.html "1392 - Ostatnie niepodległe państwo śląskie Księstwo Jaworsko - Świdnickie, zostaje wcielone do Królestwa Czech." czyli stracił niepodległość, faktycznie do dziś jej nie odzyskał ;)

  • ~lordofthedrinks 2015-11-11
    08:16:33

    11 0

    Święto narodowe w naszym kraju kojarzy mi się tylko i wyłącznie z :
    1)mszami świętymi na których lansują się wśród elektoratu premier, prezydent, marszałek sejmu, marszałek senatu a na niższych szczeblach władzy posłowie, wojewodowie, prezydenci miast radni etc. (niezależnie od rządzącej w danym czasie opcji politycznej oczywiście)
    2)składaniem wieńców pod dostępnymi akurat w danej miejscowości pomnikami niekoniecznie związanymi bezpośrednio ze świętem,
    3)nudnymi i wydukanymi z "promptera" orędziami do narodu wymienionych w punkcie 1 osobistości, tradycyjnie nie może zabraknąć "mądrości" wygłaszanych przez biskupów, proboszczów i innych funkcjonariuszy państwa watykańskiego,
    4)marszów pod przewodnictwem wymienionych w punkcie pierwszym "osobistości", przypominających organizacją pochody pierwszomajowe-a ludzie w tych marszach sprawiają wrażenie jakby im za karę nakazano tam iść pod groźbą wyrzucenia z partii,
    Jednym słowem nic co mogłoby spowodować we mnie nagły napływ odczuć patriotycznych. Nuda, szarość i bylejakość....

    Możecie się ze mną nie zgodzić ale ja bym widział te obchody w ten sposób (to tylko przykład)
    W TV zamiast żenujących transmisji z marszów i mszy urządzić widowisko historyczne (takie jak robi pan Wołoszański), wszelkiego typu inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych, a wieczorem nawet koncerty w miastach zakończone pokazem sztucznych ogni. Można by to święto skojarzyć ku radości gawiedzi z czymś radosnym....a tak bierzemy udział w corocznej stypie.

  • ~ 2015-11-11
    09:09:21

    0 5

    Arteks jak nie masz nic mądrego do napisania to zamilcz i się nie ośmieszaj

  • ~kurier 2015-11-11
    11:03:10

    5 0

    Zgadzam się z wieloma głosami, że w Polsce święta państwowe nie są ciekawe i w dodatku zawłaszczone przez kościół. Ponieważ Rybnik ma dość fajne położenie. Można te dni wykorzystać jako wycieczki do Czech czy Słowacji.

  • ~spirit-of-the-town 2015-11-11
    12:09:27

    10 1

    No i właśnie, Kościół rości sobie prawa do akcentowania swojej obecności we wszystkich ważniejszych świętach i okolicznościach. A w jaki sposób np. Kościół przyczynił się do uzyskania tej "niepodległości"?

  • ~mausik28 2015-11-11
    14:41:31

    7 1

    Właśnie wróciliśmy z gry miejskiej...........................kotylionów zabrakło już na starcie, syn się nie załapał.
    Trasę przebyliśmy w morderczym tempie ( to nie był spacer tylko wyścig) a i tak zabrakło dla nas flagi Rybnika a kubek syn otrzymał jako ostatni w kolejce, za nami stało jeszcze multum ludzi a drugie tyle dobiegało.....podobno mieli dowieźć......
    ZENADA, kobieta z UM stwierdziła, ze nie spodziewali się takiego zainteresowania......pierwszy i ostatni raz brałam udział w takim żenująco niedopracowanym "spacerze"....Wstyd i tyle....

  • ~Alpha 2015-11-11
    16:10:33

    5 1

    To nie jest nasze święto. Jakąkolwiek formułę uroczystości miastu robić wypada, ale przez szacunek dla dziesiątek tysięcy poległych Ślązaków w I Wojnie Światowej - nie róbmy z tego wielkich cyrków i pamiętajmy, że dla NASZYCH przodków to był przede wszystkim koniec ogromnej hekatomby, która wymordowała im braci, siostry... naszych dziadków i babcie.

  • ~Lateks 2015-11-11
    17:36:59

    0 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~julia_a7 2015-11-11
    17:38:04

    9 0

    Drodzy Państwo sam uczestniczyłem w tej grze. Cel był super, pomysł też, a atmosfera zależała od uczestników. To oni biegli, choć nikt im nie kazał. To miała być dobra zabawa, spacer spędzony z rodziną. A gadżety były przewidziane głównie dla dzieci. Natomiast dla niektórych cel był jeden - dają coś za darmo to trzeba zebrać ile się uda.

  • ~ 2015-11-11
    19:07:58

    7 0

    Gra była fajnym pomysłem i moje dziecko jest zadowolone z udziału i naprawdę miało frajdę. W przyszłym roku sugeruję zadbanie o to, żeby nie zabrakło kotylionów i gadżetów okolicznościowych dla dzieci - wiadomo, że rodzice z dziećmi idą wolniej po trasie, niż same osoby dorosłe. Na plus, że dowieziono je potem i ostatecznie dzieci miały satysfakcję. Na punkcie startowym uczestnicy powinni otrzymać szerszą informację i instrukcję (ustną). Nie zaszkodziłoby, gdyby w punktach kontrolnych były jakieś osoby, które powiedziałby kilka słów o danym miejscu. A na szlaku od czasu do czasu też ktoś koordynujący. BRAWO ZA POMYSŁ jak dopracujecie szczegóły będzie SUPER.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5319