zamknij

Wiadomości

Konfederaci chcieli złożyć kwiaty. Dostali mandaty

2020-11-12, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Incydent na rynku w Rybniku. Wczoraj w Święto Niepodległości członkowie Konfederacji Korony Polskiej chcieli złożyć kwiaty pod pamiątkową tablicą pod rybnickim ratuszem. Pojawili się przy nich mundurowi, którzy wlepili mandaty lub skierowali sprawy o ukaranie do sądu. - Byliśmy świadkami niezwykle żałosnego spektaklu zasługującego na miano „żenady dekady” - grzmi Roman Fritz.

Reklama

Roman Fritz – wiceprezes Konfederacji Korony Polskiej opisuje przebieg wczorajszych zdarzeń w centrum Rybnika.

- Po Mszy Św. w Bazylice Św. Antoniego i odmówieniu różańca w intencji Ojczyzny nieliczna, bo niespełna 10-osobowa grupka patriotów udała się na rybnicki rynek celem złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową przed rybnickim ratuszem. Ku kompletnemu zdumieniu zebranych tuż po złożeniu kwiatów do Bogu ducha winnych mieszkańców (wśród nich były też kobiety i dzieci) przystąpił… kilkunastoosobowy oddział prewencji policji – mówi Roman Fritz.

Co było powodem ich obecności?

- Na pustym rybnickim rynku (notabene tradycyjnie w narodowe święto okraszonym jakimiś unijnymi flagami – chyba w dowód podległości Polski) okazało się, że największym problemem dla zachowania publicznego spokoju i bezpieczeństwa w Święto Niepodległości stał się fakt, iż kilka osób spośród składających kwiaty nie miało masek na twarzy (sic!) - dodaje wiceprezes KKP.

Jak dalej relacjonuje, mundurowi sugerowali zebranym nałożenie mandatów karnych w oparciu o (zdaniem Fritza - bezprawne rozporządzenia ministerialne).

- Nie zareagowali oni na moje osobiste tłumaczenie, iż podstawą prawną nadal pozostaje ustawa z dn. 05.12.2008 i zwłaszcza jej art. 46 b ust. 4 traktujący o tym, że przepisy wspomnianego rozporządzenia w okresie epidemii nie obowiązują osób zdrowych. Tak więc de facto policja złamała obowiązujące na dzień 11.11.2020 w Polsce prawo – wyjaśnia.

Roman Fritz zwraca uwagę, że policja inaczej zachowywała się podczas ostatnich kilkusetosobowych marszów kobiet, kiedy to wymagany dystans społeczny nie był brany pod uwagę przez policjantów.

- Podwójne standardy, równi i równiejsi. Znamy to aż nadto dobrze. Stare czasy wracają – dodaje.

Co na to policja w Rybniku? Asp. Bogusława Kobeszko nie odnosi się do zarzutów KKP.

- Policja reaguje, jeżeli osoby nie stosują się do obowiązujących obostrzeń. Mundurowi nałożyli na dwie osoby mandaty karne za brak noszenia maseczki na twarzach. Wobec 3 osób skierowano wniosek o ukaranie do sądu za chodzenie bez maseczek – mówi policjantka.

Oceń publikację: + 1 + 139 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~MatiW 2020-11-12
  09:29:17

  Konfederacja Korony Polskiej? Co to w ogóle jest? W ogóle wszystko jasne po zdaniu, że po mszy i odmówieniu różańca poszli złożyć kwiaty. No i oczywiście, flaga unijna im przeszkadza. Tylko przypominam, żeby dojść na ten rynek to szli uliczkami wyremontowanymi za pieniądze tej unii.

 • ~Jan R. 2020-11-12
  09:37:08

  49 32

  To są ci od Fojerhoka?

 • ~Lateks 2020-11-12
  10:02:40

  87 77

  Prosta zasada nie przyjmować mandatów.

 • ~ 2020-11-12
  10:16:04

  A już myślałam że za kwiaty dostali,popieram policjantów jeśli nie pomagają prośby ,błagania o zakładanie masek trzeba niestety nieresocjalizowanych karać mandatami,to właśnie przez takich olewaczy niezdyscyplinowanych mamy co mamy

 • ~baal-zevuv 2020-11-12
  10:16:23

  ...prosta zasada.... zakładam maskę i NIE MA PROBLEMU!

 • ~Franek7 2020-11-12
  10:19:02

  Polska to jest jednak głupi kraj. Ze swojej strony mogę tylko zaapelować do wszystkich bez względu na to po której są stronie ideowo aby nie przyjmowali takich mandatów. W takiej sytuacji należy poddać się legitymowaniu i odmówić przyjęcia mandatu. Nie trzeba też stosować się do poleceń policjanta jeśli nie jest zgodne z prawem be często nie są. Później napisać zażalenie na czynność legitymowania do Prokuratury i ewentualnie skargę na zachowanie policjanta do jego przełożonego. Rozważył bym również możliwość złożenia zawiadomienia o przekroczeniu uprawnień przez policjantów z art. 231kk. Ja wiem że prokuratura to zapewne umorzy ale po odwołaniu i kolejnym umorzeniu przysługuje nam prawo do złożenia prywatnego aktu oskarżenia do Sądu przeciwko takiemu policjantowi a wtedy to już przestaje być dla niego śmieszne.

  Pamiętajcie że konstytucja gwarantuje nam prawo do zgromadzeń i swobodnego przemieszczania się póki rząd nie wprowadzi jednego ze stanów wyjątkowych ( a nie wprowadza) nie można nam ograniczyć żadnego z naszych konstytucyjnych praw żadnym rozporządzeniem. Te rozporządzenia są nielegalne i potwierdzają to wszystkie sądy.

 • ~Rexio 2020-11-12
  10:24:03

  Jak co roku poszedłem na spacer żeby uczcić NASZĄ NIEPODLEGŁOŚĆ. Widziałem jak Panowie z Konfederacji składali kwiaty i nikt im nie przeszkadzał, a mundurowi reagowali już po tym jak grupka oscentacyjnie stała po wszystkim bez maseczek. Ale czego się nie robi żeby zaistnieć w mediach. BRAWO POLICJA:)

 • ~goliat 2020-11-12
  10:26:13

  83 98

  Mam nadzieje, ze tak skrupulatnie panowie Policjanci, będą wręczać mandaty za zgromadzenia powyżej 5 osob wszystkim p.......m które znowu będą strajkować.
  Na marginesie, trzeba było przyjechać z kordonem żółwi, jak na mecz, wygladalibyscie poważniej.

 • ~jolaw2 2020-11-12
  11:20:43

  74 21

  Wszyscy , którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów powinni zostać ukarani..no bo jeżeli nie będzie siły na bezprawie to każdy może ci przyjść do domu cie okraść czy pobić na ulicy i co ..zasady nie ograniczają człowieka tylko go chronią

 • ~Ja_2 2020-11-12
  11:58:01

  62 62

  MatiW - To jest święto NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI a nie podległości Unii. Nie martw się, tak naprawdę to my jesteśmy dawcami netto do Unii a nie odwrotnie. 38 mln rynek zbytu dla zachodnich, w większości niemieckich firm, firmy unijne nie płacące przez lata podatków w Polsce, itd itp. Włącz myślenie wyłącz TVN :)

 • ~Ja_2 2020-11-12
  12:20:06

  50 35

  Franek 7. Już Cię widzę jak nie przyjmujesz mandatu i biegasz przez pół roku po sądach. Hahahaha :) Tak swoją drogą, czy właśnie oświadczasz, że chodzisz bez maseczki? Jeśli tak to jesteś szkodnikiem społecznym narażającym innych na zakażenie w dobie pandemii. Jeśli nie i tylko podpowiadasz innym co mają robić aby nie zapłacić mandatu, to również powodujesz w mojej ocenie zagrożenie epidemiologiczne, gdyż różni siewcy covida pokroju E. GÓRNIAK ( nie wiem czy chodzi w maseczce), która twierdzi, że w szpitalach leżą statyści, chodzą bezczelnie bez maseczek i zarażają innych. Uważam, że spisane osoby nie mają prawa do pomocy medycznej w przypadku koronawirusa i pewnie to by podziałało. Ewentualnie 200 % odpłatność!

 • ~Benett 2020-11-12
  12:24:31

  37 18

  Redakcjo! Stop making stupid people famous. Niech ten pan wygra jakies demokratyczne wybory na wojta (fuhrera) czegokolwiek. I wtedy o nim piszcie.

 • ~arkussinus 2020-11-12
  12:58:52

  16 9

  franek czyli spokojnie mogę podrzucić ci z modlitwą na ustach- możesz mi wybrać jakąś- pod wrota (albo wejście do mieszkania) worek z biodegradowalną zieleniną w brązowym worku( jutro odbierają).....i oczywiście nawet nie będą czekał na mandat...to to sobie wykombinowałeś?

 • ~bikerek 2020-11-12
  13:23:20

  41 39

  Czyli na strajkach protestach kobiet mogą być osoby bez maseczek (szanowna redakcja zamieszczała zdjęcia w swoich galeriach) i policja nie miała obiekcji. Podobnie o zgromadzenie powyżej 5 osób.
  Jedna policja dwa standardy.

 • ~sympatykrybnika 2020-11-12
  13:35:58

  20 9

  Asp. Bogusława Kobeszko „Policja reaguje, jeżeli osoby nie stosują się do obowiązujących obostrzeń”. W związku z czym – może akurat nie dotyczy to bezpośrednio zdarzeń w Rybniku, trwa narada władz Prawa i Sprawiedliwości m.in. w związku z wczorajszymi zamieszkami podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. To tak przypomina zebranie się Plenum KC PZPR.
  Grupa ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości twierdzi, że Mariusz Kamiński nie panuje nad funkcjonariuszami, a wczorajsze burdy wymknęły się spod kontroli. Jak można nieoficjalnie usłyszeć, dymisje w Komendzie Głównej Policji, wydają się przesądzone. Najbardziej prawdopodobna jest dymisja komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka. Ale to może nie wystarczyć. W partii rządzącej powróciła dyskusja o ewentualnej dymisji samego ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.

 • ~Zdzisław Czesławski 2020-11-12
  13:42:41

  36 27

  Panu Fritzowi pragnę przekazać, że ja również kako patriota 11 listopada wywieszam flagę Polski a obok UE.

 • ~Franek7 2020-11-12
  14:45:12

  18 36

  Ja_2 oczywiście że nie przyjmuję mandatów za brak maseczki. Maseczkę zakładam tylko w pomieszczeniach zamkniętych ( np. kiedy wchodzę do sklepu albo urzędu) nie zakładam jej na otwartej przestrzeni ( idąc ulicą, w parku ). Latam po sadach z powodu odmowy przyjęcia mandatu i jeszcze żaden sąd mi nic nie zrobił. A szkodnikami to są tacy jak ty, którzy nie znają swoich praw ale się wypowiadają i wprowadzają innych w błąd. Dlatego apeluje o nie przyjmowanie mandatu bo jeśli przyjmiecie to trudno to „odkręcić” ale jeśli nie przyjmiecie to żaden sąd was nie ukaże:

  „Sąd rejonowy w Kościanie odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o ukaranie za brak maseczki.
  Jak informuje Radio Poznań, mężczyzna w połowie kwietnia wybrał się na przejażdżkę rowerową, ale nie miał na twarzy maseczki ochronnej. Sąd w swoim uzasadnieniu tłumaczył, że nie ma podstaw prawnych umożliwiających wprowadzenie - w drodze rozporządzenia - powszechnego obowiązku zakrywania ust i nosa.”

  https://www.rp.pl/Zdrowie/307069979-Sad-nie-ma-podstaw-do-karania-za-brak-maseczki.html

  I tak jest we wszystkich sądach w kraju.

 • ~ 2020-11-12
  15:29:48

  2 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rybnik52 2020-11-12
  16:29:37

  19 26

  Nielegalne kwiaty. Przemarsz z flagami Polski nieuzgodniony z władzą jest szykanowany przez policję. Przypomina to czasy PRL.

 • ~Ja_2 2020-11-12
  16:30:11

  21 15

  Franek 7. Chyba się nie rozumiemy. Piszę o szkodzeniu w znaczeniu roznoszenia zarazy i narażania nas wszystkich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Nie wiem, czy wiesz jak to jest w naturze, świecie zwierząt. Są gatunki, gdzie szkodnik zostaje wydalony ze stada. Nie rozumiesz, że narażasz innych, bo to, że siebie to mało mnie obchodzi. Przy okazji widzę, że lubisz biegać po sądach. Hmmm. Kwestia charakteru, co kto lubi. Bardzo się mylisz odnośnie tego, czy znam swoje prawa, czy też nie. Tylko widzisz, ja nie mam w naturze przewracania ustrojów, anarchizowania społeczeństwa, podburzania ludzi, wrzucania iskry do beczki z prochem. Dla mnie ważniejsze jest zdrowie i życie, niż wykłócanie się że wszystkimi i odowodnianie swoich racji za wszelką cenę. Co mi da przemądrzalstwo i udowodnienie racji jak zarażę żonę i dzieci? Może jesteś singlem i Ciebie to mniej dotyczy, jednak wystarczy jak narazisz np. swoich rodziców... Ale jak widzę ważniejsze dla Ciebie aby "moje było na wierzchu", będę mieszkał w sądzie, zarażę mamę, ale udowodnię, że nie musiałem nosić maseczki. Tak trochę jednak jak zbuntowany 7 latek. Przykre :(!

 • ~Franek7 2020-11-12
  16:58:38

  9 13

  Ja_2 a do Biedronki chodzisz? A na pocztę itd? To jesteś taki sam szkodnik. To są wszystko bzdury. Kompletne.

 • ~ka22 2020-11-12
  17:15:14

  29 17

  Patrioci z bożej łaski, mazgaje po mandacie dostali. Jakbyś Fritz dostał z paru metrów kulą w twarz to nie wiem, co byś zrobił, chyba byś się popłakał. Załóż na drugi raz maskę, bo za to dostałeś mandat, nie za składanie kwiatów, żenado roku

 • ~Loki84 2020-11-12
  17:22:06

  20 8

  @Franek7 - ale wiesz, że to Twoje podejście to takie "Zes**j się, a nie dej się"? Dla zasady nie nosisz tej maseczki? Kompletnie bez sensu. Jeśli jest szansa, że jako bezobjawowy roznosiciel wirusa, mogę uchronić kogoś przed zarażeniem właśnie nosząc maseczkę - to kompletnie nie widzę w tym problemu. Jasne, źle się w tym oddycha, szybciej się człowiek męczy, ale jeśli to ma być cena za czyjeś zdrowie, a być może nawet życie to o czym my w ogóle dyskutujemy?
  A propos Święta Niepodległości - zastanawiam się co się porobiło z Polakami. Zdaje się, że jako naród dawaliśmy sobie radę w naprawdę strasznych czasach - wojna, okupacja itd. kiedy ludzie musieli funkcjonować w naprawdę ekstremalnych warunkach i nikomu nie przyszło do głowy na taką skalę narzekać, że nie może czegoś/musi coś robić żeby nie narażać siebie czy innych. A teraz wielkim problemem jest kawałek szmatki na twarzy. Śmieszne.

 • ~ 2020-11-12
  17:26:12

  10 20

  p[L] andemia to zaplanowana akcja, o której mówi morawiecki na taśmach u sowy ponad 10lat temu, a mówi o wywołaniu kryzysu gospodarczego (lub doprowadzenia do wojny) z czym teraz mamy doczynienia. posługując się przydomkiem "ONI"
  Człowiek ten powinien zasiąść przed komisją i odpowiedzieć na pytania: kim są ci oni, i kto tym kieruje:

  https://m.youtube.com/watch?v=lcUUUaN52aY

  Jeśli wierzysz temu człowiekowi, że zależy mu na twoim dobrze, to obudź się że złudzeń, on sam udowadnia to przez używanie maski przeciwpyłowej, która to może chroni przed WDYCHANIEM wirusa, ale już napewno nie chroni przed jego WYDYCHANIEM, człowiekowi, który sam kłamał wielokrotnie na temat pandemii podczas kampanię wyborczej,
  Człowiekowi, który doprowadził do tego, iż realnie potrzebujący szybkiej pomocy ludzie z np wypadków, woreczków robaczkowych umierają, bo nikt nie chce im udzielia pomocy.
  W ostatnim czasie nastąpił znaczny skok umieralności ludzi, i bynajmniej nie jest przyczyną covid, a zwyczajny utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej sprzed marca tego roku, jak również to, iż 30% ludzi przestało pobierać leki podtrzymujących ich stan zdrowia tj, cukrzyków, sercowców, naczyniowców itp.

 • ~ 2020-11-12
  17:45:51

  14 14

  Warto jeszcze dodać, że Morawiecki to były doradca Tuska, a więc układ, który działa ponad podziałami przeciwko społeczeństwu...

 • ~Piotr Czaja 2020-11-12
  18:19:12

  13 14

  Z narady PiSuaru /4godz./powstanie komisja d.s. wyjaśnienia zajść w Warszawie.Macierewicz tego się domaga.Trzy lata dodatkowego wynagrodzenia.Ustalą-to wszystko wina PO,Tuska,Merkel i Sorosa.Zatuszują tylko ża te kibolskie bojówki powołał sam prezes wszystkich prezesów.Kto sieje wiatr zbiera burzę.

 • ~Piotr Czaja 2020-11-12
  18:27:56

  16 10

  Stadiony bez kibiców,więc poszli się ponapierdzielać z policją w Warszawie.Dali upust swojej agresji.Nic im się nie stanie.To policja zawiniła?Komendant główny będzie zdymisjonowany!

 • ~ 2020-11-12
  18:34:37

  10 19

  Najciekawsza w ostatnich dniach była jeszcze akcja ogłoszenia że mają szczepionkę tzn.. Po kolei:
  W TV pojawia się na żywo relacja z USA, a w niej biden, który jeszcze nie jest prezydentem i gada już jak by był prezydentem, że jakieś konsorcjum usa/de ma szczepionkę, zaraz potem dosłownie 1 minuta idzie konferencja na żywo z Mateuszkiem, że mamy szczepionkę, i ja kupujemy, dystrybujemy, ale musimy poczekać do marca bo jeszcze tej szczepionki nie ma.
  Albo coś jest, albo czegoś nie ma, więc czemu mateuszek wydaje pieniądze na coś czego jeszcze nie ma...
  A i jeszcze.... W TV przed chwilą powiedzieli, że testując ta szczepionkę 95 osobom podali placebo, czyli nic, a 5 osobom tą szczepionkę, i nic im się nie stało... A z 95 osób kilka miało jakieś powikłania... Masakra, oni tak na serio...

 • ~Ja_2 2020-11-12
  19:50:19

  16 10

  Franek 7. W związku z tym, że jak rozumiem nie wierzysz w pandemię Covid 19, i chyba jak Edyta Górniak twierdzisz że w szpitalach na całym świecie leżą statyści to bardzo Cię proszę abyś będąc oczywiście świadomym i odpowiedzialnym dorosłym człowiekiem publicznie zobowiązał się do odmówienia udzielenia sobie pomocy medycznej, gdybyś jednak jakimś cudem zachorował na Covid 19. Tak po prostu abyś nie zajął miejsca osobie, która dbała o siebie i innych i po prostu zasłużyła sobie na tlen czy respirator...

 • ~Franek7 2020-11-12
  22:36:37

  6 14

  Loki84 przestań słuchać i wierzyć rządowej propagandzie. To czy maseczki na otwartej przestrzeni pomagają w walce z covidem nie wiadomo a myśle, że za parę lat jak już to zostanie dokładnie ustalone co było prawdziwą i główną przyczyną rozprzestrzeniania wirusa będziemy się śmiać z takich jak ty. Póki co to ja z siebie wariata robić nie dam. Od początku nie noszę i się nie zaraziłem a skoro się nie zaraziłem to nie mogłem zarazić innych w odróżnieniu do wielu innych, którzy mimo rygorystycznego noszenia zachorowali. Jak wytłumaczysz ten fenomen?

 • ~Ja_2 2020-11-12
  22:47:42

  11 8

  Franek 7. I znowu nie na temat. Skąd wiesz, że nie byłeś bezobjawowym nosicielem?! Wówczas możesz mieć kogoś na sumieniu, jeśli to słowo coś dla Ciebie znaczy. A co do Twojego oświadczenia to czekamy z niecierpliwością bo jakoś echo.

 • ~Loki84 2020-11-13
  13:35:19

  9 2

  @Franek7 - akurat do tego rządu nie mam zaufania za grosz i jestem ostatnią osobą, która głosowałaby na PiS i ufała tej partii :) Za to mam znajomych, którzy covid przechodzili bardzo ciężko (pod tlenem, pod respiratorem itd.), mam w swoim otoczeniu ludzi z grup bardzo poważnego ryzyka i to jest dla mnie argument. Mam wśród znajomych przypadek, gdzie pomimo ośmieszania przez współpracowników, dziewczyna uparcie nosiła w pracy maseczkę i pozostała jedyną osobą w biurze która wirusa nie złapała :) Mam też w rodzinie lekarzy i naukowców, i wybacz, ale to oni są dla mnie autorytetami w kwestiach ochrony zdrowia i w kwestiach badań naukowych. Nie oszołomy, płaskoziemcy, ziębianie i inni foliarze - z nich już nawet nie trzeba robić wariatów, bo sami radzą sobie z tym doskonale :)
  A jeśli czujesz potrzebę śmiania się z "takich jak ja" - to smutne musisz mieć życie, że nie znajdujesz lepszych powodów, ale nie krępuj się - śmiech to zdrowie :)

 • ~Bernard Jona 2020-11-13
  14:39:19

  6 3

  Wszyscy są równi w przestrzeganiu prawa.
  Czy aby napewno szanowna Policjo?

 • ~Marek Twardowski 2020-12-15
  23:23:56

  1 1

  Pani policjantka rzecznik chyba jednak nie zna przepisów ani słów swojego ślubowania. A co KKP - trochę dziwne ,że flagI UE im przeszkadzają a nie przeszkadzają flagi Watykanu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku-Kamieniu powinno być reanimowane pole kempingowe?
Oddanych głosów: 410