Szermierze z Rybnika walczyli w Jordanii

2011-04-12, Autor:
W Mistrzostwach Świata Kadetów i Juniorów w szermierce w Jordanii rywalizowali zawodnicy z Rybnika.

Po bardzo udanym sezonie zawodnik RMKS-u Rybnik Krystian Fajkis zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata Kadetów w szermierce w szpadzie męskiej. Fajkis zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Polskiego Związku Szermierczego i razem z kolegami, Mateuszem Rokiem z TS Górnika Radlin oraz Sebastianem Majgierem z Piasta Gliwice reprezentowali Polskę w MŚ Kadetów. Turniej indywidualny kadetów odbył się w Mer Morte, 60 km od Ammanu w Jordanii. W imprezie startowało 81 szpadzistów z całego świata. W eliminacjach Krystian wygrał 3 walki z 6 (3 pozostałe przegrał 1 trafieniem). Do walk pucharowych nasz zawodnik przystępował z numerem 37. W pierwszej walce pucharowej o „32” Fajkis spotkał się z zawodnikiem ze Szwecji, Danielem Haglundem i po bardzo wyrównanym pojedynku przegrał 13:15 i odpadł z turnieju zajmując 44 miejsce. Jest to pierwszy start Krystiana Fajkisa w Mistrzostwach Świata i był on nieco lepszy od startu w Mistrzostwach Europy, gdzie zajął 55 miejsce. – Mamy nadzieję, że doświadczenie, które zebrał w tym sezonie, starty w najważniejszych imprezach w swojej kategorii wiekowej przydadzą się w przyszłym roku w kategorii juniora (do 20 lat) – powiedział trener Artur Fajkis.

Kolejność MŚ - kadeci:
1 Lorenzo Buzzi (Włochy)
2 Tim Kuchalski (Niemcy)
3 Daniel Berta (Węgry)
3. Cimini Gabriele (Włochy)
5 Guillermo Sanchez Rodriguez (Hiszpania)
44 Krystian Fajkis (Polska)

Warto dodać, że w Mistrzostwach Świata Juniorów brał udział jeszcze jeden rybniczanin, wychowanek klubu, aktualnie trenujący w AZS AWF Kraków, Wojciech Sworowski, który to startował w turnieju indywidualnym oraz drużynowym Mistrzostw Swata Juniorów. Sworowski w turnieju indywidualnym zajął 37 miejsce, natomiast w drużynie wraz z Mateuszem Antkiewiczem z Muszkietera Gliwice, Rafałem Szwalbe i Sewerynem Brzozowskim  z STSzerm Legia Warszawa zajął bardzo dobre 5 miejsce w stawce 26 drużyn,  przegrywając o strefę medalową z drużyną Francji 29:45.