Sworowski z pucharem

2006-11-21, Autor:
Wojciech Sworowski – młody szpadzista z Rybnika zwyciężył w III Pucharze Polski Juniorów.

W miniony weekend w Gliwicach rozegrany został III Puchar Polski Juniorów w szpadzie chłopców. Wystartowało w nim 107 szpadzistów z Polski i Białorusi. Wspaniałą formę przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski pokazał Wojciech Sworowski z RMKS Rybnik, który w całym turnieju nie przegrał ani jednej walki i zwyciężył w III Pucharze Polski juniorów. Rywalizację w turnieju rozpoczął od fali zwycięstw w eliminacji grupowej gdzie stoczył 6 wygranych pojedynków. Następnie po eliminacjach rozstawiony z numerem trzecim, rozpoczął walki pucharowe. W pierwszej walce pucharowej po bardzo ciężkim pojedynku  pokonał D. Gołaszewskiego z Legii Warszawa 15:14. W kolejnym gładko wygrał z P. Magierą z Muszkietera Gliwice 15:10, a następnie o wejście do finałowej ósemki wręcz rozgromił R. Szwalbe z AZS AWF Warszawa 15:6.

W pierwszym pojedynku szerokiego finału zawodnik RMKS spotkał się z zawodnikiem AZS AWF Katowice M. Smółką, gdzie zwyciężył 15:9 i tym samym zapewnił sobie miejsce na podium. W walce półfinałowej fantastycznie poradził sobie z zawodnikiem gospodarzy Piasta Gliwice P. Bandurskim 15:13. W finale Wojtkowi przyszło się zmierzyć z bardzo utytułowanym zawodnikiem Filipem Broniszewskim z Muszkietera Gliwice (reprezentant kraju na Mistrzostwa Świat juniorów w 2006 roku, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski), lecz zawodnik RMKS nie przestraszył się utytułowanego kolegi i wygrał 15:14. Trzeba powiedzieć , że walka finałowa nie była łatwa pierwsze trafienia już wskazywały na dramaturgie tego pojedynku. Po pierwszej tercji Sworowski prowadził 5:4 , w drugiej tercji  walki Broniszewski  prowadził już 11:7, lecz zawodnik RMKS-u nie stracił woli walki i w ciągu ostatnich minut doprowadził do remisu, a następnie do prowadzenia w walce 13:12 i po dwóch trafieniach obopólnych wygrał walkę 15:14.

Jest to największy sukces rybnickiego szermierza w Turniejach Pucharu Polski (na poprzednich zajmował dwa razy trzecie miejsce). Tym zwycięstwem zapewnił sobie miejsce w Kadrze Narodowej juniorów i będzie walczył o wyjazd na Mistrzostwa Świata do Izmiru w Turcji w 2007 roku. Pozostali rybniccy szermierze zajęli Jan Kordas - 17. miejsce, Rafał Grzegorzek - 22 miejsce, Zachariasz Kłosek - 40. miejsce, Maciej Brewczyk - 47. miejsce, Maciej Kotas - 61. miejsce.