zamknij

Wiadomości

Światełko w tunelu dla TIR-ów. Prześwit pod wiaduktem zyska kilka centymetrów?

2018-04-10, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o dużych pojazdach blokujących się pod wiaduktem na ul. Chwałowickiej. Istnieje jednak szansa, że tego typu obrazki będziemy już rzadziej widzieć. Skąd ten optymizm?

Reklama

Ten problem był już wielokrotnie poruszany na łamach naszego portalu – przez nas i naszych Czytelników. Zdarzało się, że nie było tygodnia, gdy pod wiaduktem na Chwałowickiej nie blokował ciągnik siodłowy z naczepą.

Temat przybrał na sile w chwili ogłoszenia przez PKP PLK planu remontu wiaduktu. Wtedy też dowiedzieliśmy się, że inwestycja nie zakłada poprawy przejazdu ciężkich pojazdów pod obiektem. - Obniżenie poziomu jezdni pod wiaduktem jest utrudnione ze względu na infrastrukturę podziemną znajdującą się pod jezdnią – wyjaśnił wtedy Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK.

Obniżenie niwelety drogi nie wchodziło też w rachubę przez wysokie koszty takiej modernizacji. >>Wkrótce remont wiaduktu na Chwałowickiej. Niestety, TIR-y dalej będą się blokować<<

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Wraz z zakończeniem I etapu remontu wiaduktu zauważyć możemy różnicę w konstrukcji, na której opiera się cały wiadukt. Chodzi o nowe stalowe dźwigary – ich wysokość jest o kilka centymetrów krótsza od starej, nitowanej jeszcze stali. Doskonale to widać na załączonych zdjęciach.

Na ten temat oficjalnie nie chce jeszcze wypowiadać PLK z racji prowadzonych nadal prac w tym miejscu i braku przeprowadzonych pomiarów wysokości. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się jednak, że prześwit pomiędzy drogą a stalową konstrukcją może się powiększyć nawet o 8-10 centymetrów. Czy tak będzie w istocie? Inwestor wyda w tej sprawie komunikat dopiero po zakończeniu prac, czyli w sierpniu.

Sami zobaczcie różnice pomiędzy częściami nowego i starego wiaduktu.

Prześwit wiaduktu na Chwałowickiej może się zwiększyć o 8-10 cm. Czy to wystarczy, by przestały się tam blokować TIR-y?
Oddanych głosów: 812

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~polk 2018-04-10 12:28:07

  To nie tiry same z siebie się blokują tylko bezmyślni ich kierowcy powodują takie zdarzenia. Pytanie na CB "Mobilki ile ma most tam a tam?"
  Odpowiedź: "Na znaku 3,5 ale 3,7 też przechodzi"

  74 3
 • ~Abisall 2018-04-10 12:34:21

  polk podał gółwną przyczynę problemu - kierowcy którym się zdaje że a nuż się uda. Dziesiątki razy tam to było że na pytanie czemuś tam jechał jak wiesz żę masz 3,6 a na znaku 3,5? A bo myślałem że się zmieszczę.
  Dziwi mnie jedynie że wiedząc o tym od tylu lat nikt w zarządzie dróg nie wpadł na to żeby te kilkanaście metrów przed wiaduktem ustawić bramkę z łańcuchami na wysokości tego przejazdu - jak łupnie naczepie to się jednemu, drugiemu to może zastanowi że może jednak się nie zmieszczę?

  87 5
 • ~twojstary 2018-04-10 12:49:03

  Dla mnie niepojęte jest, że nie ma technicznych możliwości żeby o kilka cm obniżyć drogę i kilka cm "podnieść" wiadukt, chociaż wychodzi na to, że w drugim przypadku może się da. A jeśli miasto tak bardzo chce stamtąd wykurzyć tiry, to powinno zastosować rozwiązania idiotoodporne, np. takie o których napisał Abisall.
  Kierowcy też powinni być przykładnie karani, przecież mają świadomość wysokości swoich pojazdów - skoro wiedzą, że są na "granicy" to powinni wykazać się maksymalną czujnością i ostrożnością.

  34 10
 • ~Abisall 2018-04-10 13:21:49

  Nie wiem jak teraz bo wszak już kiedyś tam było coś robione w tym temacie, ale problemem było tam to że wjeżdżając od strony Policji zestaw się ładnie mieścił i kierowcy pchali się na pewniaka ale tam droga jeszcze chyba w samym wiadukcie zaczyna iść lekko pod górę i to wystarczało żeby jak ktoś wcisnął się tam na styk i potem wyjechał na tego garba to musiał przytrzeć naczepą o wiadukt

  15 0
 • ~master4k 2018-04-10 13:45:19

  @ polk @ Abisall

  Żyjemy w kraju, w którym wszechobecna lekkomyślność i myślenie wyrażone w zwrotach np. "Faktem jest, że my musimy to robić, do skutku" albo "Śmiało, zmieścisz się" przyczyniło się do spowodowania jednej z największych katastrof lotniczych w Polsce. Skoro taki stosunek do swojej pracy i bezpieczeństwa wyrażają ludzie latający rządowymi samolotami, to co się będzie kierowca tira jakimś tam wiaduktem przejmował?

  40 39
 • ~minowa 2018-04-10 16:15:52

  @master4k - 97 pasażer TU-154M. W dodatku cudownie ocalony. Był tam i wie, jak było.

  33 23
 • ~sarin 2018-04-10 19:21:02

  Ciekawe ile ta nowa konstrukcja wytrzyma przyhaczeń.

  7 4
 • ~Arteks 2018-04-10 20:57:41

  Przed wiaduktem są oznaczenia o jego wysokości. Każdy rozsądny kierowca TIRa może zawrócić na jednym lub drugim rondzie. W interesie żadnego miasta nie jest wpuszczanie TIRów do centrum więc nie wiem czemu niektórzy to tak przeżywają. W przyszłości jak powstanie nowa obwodnica miasta z pewnością to ona przejmie ruch ciężkich pojazdów, być może uda się wprowadzić na większej ilości dróg ograniczenia tonażowe. Każdy kierowca powinien też pamiętać, że ciężkie auta przyczyniają się do kolein i niszczenia nawierzchni dróg.

  20 17
 • ~Gruby21 2018-04-10 23:32:17

  Po co te tiry mają wjeżdżać do centrum i przez nie przejeżdżać? Przecież po to miała być droga Racibórz-Pszczyna, żeby umożliwić swobodny tranzyt... Nie rozumiem logiki.

  11 1
 • ~master4k 2018-04-11 08:48:10

  @ emen

  Czego wczoraj odbyła się 8 rocznica? Zamachu czy katastrofy?

  To był spektakularny wypadek komunikacyjny spowodowany ciągiem zaniedbań i splotów okoliczności. Żadna pseudo nauka z wykorzystaniem puszek po piwie i parówek tego nie zmieni.

  13 4
 • ~2018 2018-04-11 09:46:13

  "Na oko" widać , że konstrukcja jest krótsza o co najmniej 20 cm.
  Zależy , ile wyleją asfaltu.

  1 1
 • ~THE Bill 2018-04-11 10:24:16

  Piotr Kuczera mówił w radiu, że nie zależy mu, aby TIRy wjeżdżały do centrum. Popieram jego wizje. Szkoda tylko że Miasto nie zrobiło nic, aby polepszyć przepustowość tego miejsca, bo użytkowników małych pojazdów w tym miejscu nie ubędzie - co gorsza, przybędzie ich w chwili otwarcia drogi Racibórz - Pszczyna. Sam chętnie będę korzystał z tego przejazdu bo ten nowy co powstanie, który będzie się kończył na obwiedni zapowiada się również z tragiczną przepustowością. Wszystkie te pojazdy i tak będą musiały jechać do Wodzisławskiej lub Chwałowickiej/3 Maja. Prawoskręty! Tego tam potrzeba. I zakazu pieszych na rondzie od strony policji, ale to niestety niemożliwe. Tak naprawdę ten remont nic nie wnosi dla rybniczan. Jedyna zmiana to sam element wiaduktu.

  8 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 473