Startowali szermierze

2006-04-05, Autor:
Rybniccy szermierze brali udział w XV Międzynarodowego Turnieju Szermierczego „Challange Vitti”, który odbywał się we Wrocławiu.

To największy tego typu turniej w Europie. Wystartowało w nim blisko 1500 szermierzy reprezentujących kluby z Polski, Włoch, Anglii, Egiptu, Szwecji, Ukrainy, Czech, Słowacji i Łotwy. W najstarszej kategorii wiekowej (roczniki 91-92) turniej ten był również eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (Mistrzostwa Polski juniorów młodszych).

W tym bardzo silnie obsadzonym turnieju dobrze spisali się szermierze Rybnickiego Młodzieżowego Klubu Sportowego. W kategorii juniorów młodszych (wystartowało 143 zawodników) Wojciech Sworowski zajął VII miejsce oraz wywalczył kwalifikację do OOM . Szpadzista rybnickiego RMKS-u eliminacje grupowe zakończył z kompletem zwycięstw, natomiast w walkach pucharowych pokonał kolejno: Dominika Kłodę (UKS KUSY) Szczecin 15:4, Bartłomieja Kazka (Piast Gliwice) 15:6 i o wejście do finałowej ósemki Alekseja Fedorczuka z Ukrainy 15:5. Niestety, miejsce na podium przegrał w walce z Andrzejem Packiem z Sokolika Krosno15:9. Zwycięzcą turnieju został Richard Pokorny z VSK HF Praga.

Bardzo dobrze w turnieju walczyli pozostali szpadziści RMKS-u : Jan KordasZachariasz Kłosek, oni również wywalczyli kwalifikację do OOM. Cała trójka na przełomie kwietnia i maja będzie reprezentowała województwo śląskie na Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Olsztynie w turnieju indywidualnym i drużynowym. Również w grupie młodzików, w której wystartowało 106 zawodników, doskonale walczyli rybniccy szermierze: Krystian Fajkis zajął IX miejsce, Maciej Brewczyk XII, a Maciej Kotas XIX miejsce. Szczególnie należy podkreślić sukces Krystiana Fajkisa, będącego najmłodszym zawodnikiem, który zajął tak wysokie miejsce. On również jak jego starszy kolega klubowy wygrał wszystkie walki w eliminacji grupowej, a w walkach pucharowych pokonał kolejno: Marka Zabawę z UKS Trójka Radlin 12:6, Valentina Yuverę z Ukrainy 12:11 i dopiero przegrał o wejście do finałowej ósemki z Sebastianem Winiarskim z TS Kmicic CONECO Częstochowa 12:9. Tę kategorię wiekową wygrał Oskar Metza z MKS Kusy Szczecin.