zamknij

Wiadomości

Spisują rybnickie drzewa, ale brakuje oczu do liczenia. Możesz zostać wolontariuszem

2023-07-18, Autor: 

Masz czas i lubisz spędzać go w plenerze? Posługujesz się smartfonem i rozpoznajesz gatunki drzew? Być może to jest coś dla Ciebie. Oddolna inicjatywa – Rybnickie Drzewa – wspierana przez Fundację DOBROstka szuka wolontariuszy.

Reklama

Swego czasu pisaliśmy o tym, że grupa rybniczan zamierza stworzyć interaktywną mapę drzew w naszym mieście »Na ratunek drzewom w Rybniku. Chcą stworzyć interaktywną mapę« Na zapowiedzi się nie skończyło, spisywanie drzew już trwa i można to zobaczyć na mapie www.drzewa.rybnik.pl.

Akcję prowadzi Joanna i Stanisław Bulandra, przy wsparciu Fundacji DOBROstka.

Rybnickie drzewa to oddolna inicjatywa społeczna mająca na celu zainteresowanie mieszkańców naszego miasta ochroną przyrody i miejskiego drzewostanu. Poszukujemy wolontariuszy, którzy w mieście, na swoich osiedlach, w dzielnicach zechcą zapisać pozycje poszczególnych drzew na mapie wraz z oznaczeniem gatunku oraz wpisaniem obwodu drzewa – dowiadujemy się.

Do inwentaryzacji drzew służy specjalna aplikacja przeglądarkowa, a efekty jej używania widać już pod adresem www.rybnik.drzewa.pl.

Po co spisują drzewa? W odpowiedzi słyszymy, że chodzi o to, by „zadbać o nas, ludzi, bo w dobie globalnego ocieplenia i postępujących zmian klimatycznych drzewa są dla nas niezbędne”.

Jeśli:

- dysponujesz odrobiną czasu i lubisz spędzać go w plenerze

- masz smartfon z dostępem do Internetu

- potrafisz wskazać na mapie dokładną lokalizację danego punktu

- rozpoznajesz gatunki drzew albo chcesz się tego nauczyć

to spełniasz warunki, aby przystąpić do wolontariackiego zespołu miłośników drzew.

Jak się zgłosić jako wolontariusz? Wyślij zgłoszenie na adres [email protected], podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu. Otrzymasz informację o najbliższym spotkanie w sprawie wolontariatu drzew.

Grupa zapewnia:

1. Przygotowanie merytoryczne do roli wolontariusza (szkolenie i wsparcie bieżące)

2. Porozumienie wolontariackie i zaświadczenie o wolontariacie

3. Wsparcie koordynatora wolontariatu i innych wolontariuszy

4. Taśmę mierniczą i notes

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~ 2023-07-18
    10:08:36

    15 8

    Fajna sprawa,podoba mi się,ale dobrze byłoby zainteresowac tym szkoły,a dzieciaki miałyby chyba uciecha.

  • ~Dador 2023-07-18
    11:54:03

    15 2

    Mapę drzew w Rybniku, to tworzą geodeci. Wystarczy spytać się w Zieleni Miejskiej, ile było takich zleceń na terenie miasta, a zaznaczam, że parę było. To tutaj jakoś mi śmierdzi. Liczymy drzewa, szukamy wolontariuszy pracujących za darmoszkę, do tego zasłaniamy się, jakże popularnymi obecnie, bzdetami o klimacie i środowisku. Chcę tylko uczulić potencjalnych wolontariuszy, że będziecie tworzyć bazę danych, która na rynku, będzie miała swoją wartość. Wy zrobicie to w szczytnym celu, ktoś może zarabiać na efektach waszej darmowej pracy.

    Czy Redakcja wie, że link nie działa? Odwołuje się do pustej strony.

  • ~Lateks 2023-07-18
    12:53:20

    5 3

    Yhym, żeby tylko ktoś potem nie wpadł na pomysł "pięlęgnacji" tych drzew, bo potem same pnie zostają....

  • ~rzyt 2023-07-18
    15:39:24

    7 2

    No to szybko spisać te z rejonu Żorskiej, bo z artykułu powyżej wynika że będzie wycinka ... Ochrona Środowiska nie widzi przeszkód.....tak jak ślepy koń z Wielkiej Pardubickiej przeszkód.

  • ~Lokalny 2023-07-18
    17:25:24

    7 3

    Co to za oddolna inicjatywa za którą miasto płaci fundacji Dobrostka bodajże 30 tys. zł?
    Poza tym to nie jest czasem obowiązek urzędników taką ewidencję prowadzić? Dlaczego znów miszą ich wyręczać wolontariusze?

  • ~Grzegorz Głupczyk 2023-07-19
    07:18:42

    2 2

    ~Dador współpracujemy z Zarządem Zieleni Miejskiej i UM w tym zakresie. Celem w tym przypadku nie jest tylko oznaczenie drzew, choć to jest równie ważne. Dla przykładu w Rybniku nie mamy zbyt dużo drzew pomnikowych (można zobaczyć je ma mapkach, np. RSIP), ale mamy dużo takich, które mogłyby się nimi stać - to wymaga jednak zaangażowania i współpracy.

    Komercyjne wykorzystanie bazy danych? W innych miastach, w których funkcjonują takie społeczne inicjatywy nie miało to miejsca.

    ~Lokalny teraz to mnie Pan zaskoczył! Jestem prezesem Fundacji DOBROstka i nic nie wiem o takiej kwocie. Na dziś akcja opiera się na zaangażowaniu wolontaryjnym, niewielkich środkach przekazanych przez Towarzystwo "ę" i zbiórce publicznej, dzięki której uruchomiliśmy serwer i aplikację.

    30 000 zł? Będę zobowiązany za wskazanie źródła tej nieprawdziwej informacji.

  • ~Łucja Lawenda 2023-07-19
    08:09:30

    2 2

    Społecznie spisuję szczury w mojej okolicy.

  • ~Wertykalny Magik 2023-07-19
    09:07:39

    2 0

    Inwentaryzacja drzew o charakterze pomnikowym, a w dalszej mierze ich objęcie ochroną prawną jako pomnik przyrody to zadanie własne miasta wynikające m.in. z art. 4 ustawy o ochronie przyrody. Z jakiegoś powodu w Rybniku nie jest ono realizowane. Czy fundacja Dobrostka zadała pytanie Urzędowi Miasta dlaczego tego zadania nie wykonuje? Dowody osobiste i tablice rejestracyjne też nie długo zaczniecie wydawać w ramach wolontariatu?

    Chciałbym spytać przy okazji czy zinwentaryzowane przez Was drzewa zostaną zgłoszone do Rady Miasta, aby ta stosownymi uchwałami objęła je ochroną?

  • ~Wertykalny Magik 2023-07-19
    09:29:17

    2 0

    Dodam tylko, że drzew o charakterze pomnikowym (spełniających wymagania wynikające z rozporządzenia) jest na terenie miasta co najmniej kilkaset. Jako przykład można podać tu sukcesywnie wycinane przez Lasy Państwowe buki z terenu Głębokich Dołów, przepiękne drzewa przy Szpitalu Psychiatrycznym, buki w Lesie Paruszowskim czy wiele drzew na terenach parków i cmentarzy zjadanych przez jemioły, bo nikt nie dba o ich pielęgnację.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5344