zamknij

Wiadomości

Setki śniętych ryb. W stawie na Nowinach nie ma wody (zdjęcia)

Bartłomiej Furmanowicz 2022-11-15, Autor: 

Osoby, które spacerują leśnymi traktami pomiędzy dzielnicą Maroko-Nowiny a Zebrzydowicami czeka przykry widok. Staw w okolicach Górki dla Burka jest pusty. Dno pokrywają jedynie kałuże. W powietrzu unosi się też charakterystyczny zapach śniętych ryb. Setkami zalegają na dnie zbiornika.

Reklama

Informację o problemie otrzymaliśmy w minioną sobotę od naszego Czytelnika.

Byłem dzisiaj na spacerze w lesie na Nowinach (okolice Górki dla Burka). W stawie, który znajduje się na jego terenie, zastaliśmy dramatyczny widok. Brak wody i setki, jeśli nie tysiące małych śniętych rybek, część z nich jeszcze się ruszyła. Część wyrzucona na brzeg. Wokół czuć nieprzyjemny zapach – czytamy.

Tego samego dnia udaliśmy się na miejsce i sami przekonaliśmy się o skali problemu. Stawu praktycznie nie ma. Zamiast wody jest tylko błoto i śnięte ryby. Niektóre jeszcze dogorywały w kałużach. Przed środek zbiornika płynie jedynie wąski strumyk. Martwe ryby znajdowały się też na grobli - trzeba była uważać, gdzie stawia się kroki. Dodajmy, że miejsce, jak i pobliska ścieżka leśna cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców dzielnicy, którzy w słoneczne weekendy chętnie udają się tam na spacery.

Las leży w obszarze Nadleśnictwa Rybnik. Tam też kierujemy pytania o przyczyny takiej sytuacji. Jak jednak przekazuje nam Paulina Sobczuk, rzecznik rybnickiego nadleśnictwa, staw należy do osoby prywatnej. Nie poznaliśmy jej tożsamości.

Kontaktowaliśmy się też z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Linda Hofman, rzecznik RZGW tłumaczy, że Wody Polskie nie zarządzają stawami. Zaznacza jednak, że na większości rzek w naszym regionie odnotowuje się tzw. niżówkę hydrologiczną.

Nie jest to sytuacja wyjątkowa w skali kraju. Niżówka utrzymuje się od ubiegłej wiosny. Jest spowodowana ujemnym bilansem wód w przyrodzie. Więcej wody odparowuje z powierzchni rzek i gleby, aniżeli do niej dociera. Mamy skąpe opady deszczu w skali roku, a ubiegła zima też była mało śnieżna. Nie udało się wzbogacić zasobu wód i jej poziom jest poniżej przeciętnej – dodaje.

Sprawą zainteresowaliśmy też Urząd Miasta w Rybniku i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Czekamy na informacje. Wiecie może coś więcej na temat? Dajcie znać w komentarzach lub poprzez e-maila: [email protected].

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~corona 2022-11-15
  08:44:15

  56 5

  Czy to czasem nie jest prywatny zbiornik i właściciel sam reguluje ilość wody w tym zbiorniku poprzez otwieranie tych tam?

 • ~przykopa 2022-11-15
  08:50:25

  42 27

  Staw nosi nazwę księżok i już chyba nazwa wskazuje jego właściciela

 • ~exx 2022-11-15
  08:50:48

  45 45

  Za to w przydomowych basenach wody nie brakuje. Pitną zachlorować zamoczyć się kilka razy i na zimę ten syf spuścić. To jest chore.

 • ~Admirał Pieskov 2022-11-15
  08:55:19

  58 23

  Właściciel nie dba o ryby, a ciekawe czy dba o psa, który jest przywiązany na stałe do linki na ogrodzonym terenie przy stawach. Szkoda psa, piękny owczarek niemiecki, mam wątpliwości czy jest codziennie karmiony. Jeśli tak, to spotkać właściciela na miejscu nie powinno być trudno.

 • ~Aleksandra Ewa Szymura 2022-11-15
  08:59:48

  63 17

  To staw hodowlany. Przed zimą spuszcza się wodę, ryby wyławia i przenosi do specjalnego zbiornika i przygotowuje do sprzedaży. Żadna sensacja .

 • ~corona 2022-11-15
  09:17:54

  34 34

  exx, żal pupke ściska? Musisz ugniatać się na rudzie? Czy może w ścieku na pniowcu?

 • ~hub381 2022-11-15
  10:14:09

  32 24

  To b.dziwne i nie wiarygodne ,że nadleśnictwo ani urząd miasta Rybnika nie wie kto jest właścicielem dużego stawu ?
  A wiedzą o kazdym obywatelu. To tylko w Polsce może mieć miejsce.Ciekawe,kto posprząta ten SYF ?

 • ~Abisall 2022-11-15
  10:22:54

  35 5

  Przecież tam, tak jak pisze Aleksandra Ewa Szymura, co roku na jesieni jest spuszczana woda z tego stawu a ryby hodowlane są odławiane -czy to do handlu czy na zimowanie w zimochowie... Ta drobnica za głębokiej komuny też była zagospodarowywana, ale teraz nikomu się nie będzie chciało babrać z takimi małymi rybkami - choć w piątek jak tam chyba było tuż po upuszczeniu wody bo przy mnichu stała przyczepa ze zbiornikiem, to widziałem jak tam ktoś odławiał te rybki

 • ~kosc88 2022-11-15
  10:39:25

  76 1

  Też mi news, każdy kto tam spaceruje wie, że woda jest spuszczana co roku przez właściciela, więc nie ośmieszajcie się takimi artykułami.

  @hub381 nadleśnictwo i UM wie kto jest właścicielem, natomiast nie może ujawniać takich informacji redakcji.

 • ~czolgi0504 2022-11-15
  14:57:54

  31 4

  Artykuł z czapy.... sam autor powinien sweryfikować informacje jak i dowiedzieć się coś więcej na temat śniętych ryb (chwastu) jeśli chodzi o stawy hodowlane.

  Atakujecie właściciela a on myśli czy już się huśtnąć czy za chwile bo chwast go doprowadził do stracenia wszystkich zainwestowanych pieniędzy

  Ta pseudo ryba to Czebaczek amurski niestety tego się nie da odłowić a jak już to opanuje staw hodowlany to nic tylko bankructwo lepiej jak to tak padnie i po śmierdzi tydzień niż by to miało spłynąć do zalewu rybnickiego i zdegradować naturalny rozwój ryb w naszym zalewie jak i naszej pięknej rzece ruda to niestety szkodnik niech gnije....

 • ~czolgi0504 2022-11-15
  14:59:20

  9 2

  Zweryfikować sorki !

 • ~Gabriela Bonk 2022-11-15
  16:59:23

  11 3

  Staw nosi nazwę Księżok, bo kiedyś był ten teren własnością parafii w Jejkowicach.
  W wakacje w tym stawie było bardzo dużo śniętych ryb. Ktoś wpuścił do stawu zanieczyszczoną wodę ponoć od strony ul. Krzywej w Zebrzydowicach.
  Podejrzewam, że te ryby, które teraz widać na dnie, to właśnie pozostałość tamtej katastrofy ekologicznej. Od tego czasu na stawie bardzo rzadko było widać ptactwo wodne, wcześniej chętnie korzystające z dobrodziejstw stawu.
  A swoją drogą faktycznie woda jest spuszczana z tego dużego stawu co roku. Ryby są przenoszone do mniejszych stawów bliżej zabudowań i tego biednego starego już pieska.

 • ~HAN 2022-11-16
  00:07:32

  10 1

  Od 30 lat jak nie więcej na okres zimowy spuszczana jest woda z tych stawow. Kolejny artykuł z czapy, widać znowu nie mają o czym pisać dzienna klikalność spada. To wymyślamy problem jak tu a potem go 'rozwiazujemy'. bzdury.com.pl

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604